Počas jednej búrlivej noci prišli na svet dve deti. Každé z nich by malo mať rovnakú šancu na šťastný život a na rodinu, ktorá by ich ľúbila. Ale otcova posadnutosť mať mužského potomka a neľútostný obrat osudu zmení ich životy. Chlapec, ktorý prišiel na svet, bol vychovaný v prepychu a obklopený bohatstvom. Naopak, sladké malé dievčatko urobilo svoje prvé kroky na špinavej podlahe v chudobe. Dva drahé drahokamy, ktoré slúžili ako úplatok na zachovanie strašného tajomstvo, strácajú svoju hodnotu v porovnaní s nespravodlivosťou, ktorá sa stala. Čas, keď by mali byť zahojené všetky rany, sa zmenil na zraňujúcu pieseň lásky... Esmeralda (Leticia Calderón) sa narodila slepá, ale dobrota v srdci naplnila jej život svetlom a šťastím. Žije s túžbou, že raz stretne pravú lásku. Zaľúbi sa do Josého Armanda (Fernando Colunga), syna z bohatej rodiny. Ich láska však bude musieť odolávať mnohým ťažkým skúškam. Posadnutosť, sebecké záujmy rodiny, falošná láska jednej ženy, konšpirácia proti neveste, len aby sa zachovala čistá krv v rodine - to všetko je súčasťou krutého sprisahania proti láske dvoch mladých ľudí. Esmeraldu a Josého Armanda začne od seba deliť rozbúrený oceán, plný nenávisti a pochybností ... (TV Doma)

fleker

všichni ji známe...všichni sme o ní slyšeli...někdo protože byl blbě zvědavej....někoho kouslo klíště, vochrnul,a musel ležet na gauči a zírat na to proti svy vuli...někdo prostě proto že je důchodce a pozorovat lidi i z vokna obejváku už neni tak záživný jako kdysi, za časů mýtů a legend, v dobách kdy ven se nesmělo a vzduchem lítaly tomahawky..ja se ktomu dostal skrz yemiho (viz muj komentar k poradu eso)...nevim už koho to tenkrát napadlo...ale jednoho dne cca v 7:55 se vodevřely dveře,do naší třídy, vstoupil spolužák a nastalo zprvu hrobový ticho... vteřinu na to štiplavej smích....kdosi zařval zabijáckým hlasem důchodkyně rodící trojčata v 11 měsíci těhotenství EEESMEERAAAALDÁ a v tu chvili se na spolužáka sesypalo 14 hladových těl.....ano,,,hádáte správně,,,ten člověk měl na sobě zelné tričko a vtu chvíli se stal na pár okamžiků hvězdou....stal se esmeraldou a jeho 5 minut slávy právě začlo....4 ho chytli za ruce a jeden pohotově skočil pro takový to hnědý mejdlo na praní...škola ho měla plný sklady a oběť během dvou vteřin plný bělmo...akce byla čirá improvizace...mejdlovýho kluka sme pustili na zem a kolem něho se vytvořil lidský kruh..jakmile se postavil opet na nohy,byl, aby mu nebylo smutno, opet zapojen do hry a prihráván od jednoho k druhém stredem kruznice..klasickej arkanoid....to se mu samo že nelíbilo a začal brečet......oči začaly štípat....pláč jako souštěč chemické reakce byla geniální myšlenka...esmeralda byla v koncích...dál už se toho moc nestalo,protože v tu chvíli zazvonilo...před příchodem třídní objekt eště chytil jeden propagační kopanec do holeně s upozorněním POZOR SCHOD...ale to už bylo spíš jen testování reflexů, jestli dotyčný neexnul...protobyste neměli plejtvat odpadama, když nemáte ponětí co to obnáší....mates byl esmeraldou jenom 5 minut a jak tak koukám,ten zážitek měl pro něj cenu osumdesáti procent....nemusím podotýkat že vod tý doby si už do školy netrouf nikdo přijít ani v maskáčích ()

berg.12

Esmeralda byla první. Alespoň u nás. Schopnost Vladimíra Železného přesvědčit polovinu národa o tom, že to nejlepší, co mohou se svým časem udělat, je sledovat v hlavním vysílacím čase telenovelu, nemá podle mě v západním mediálním světě obdoby. V tomto ohledu je pro mě Esmeralda fenoménem, který stojí za rozbor. Doby, vkusu a síle médií. Který však ale samozřejmě nijak nesouvisí s filmovou kvalitou. ()

dopitak

Kolega Pohrobek má pravdu - Esmeralda byla svého času velký fenomén. Babky se zastavovaly na ulici a místo obvyklých témat tlachaly o tom, co zase ten hajzl Malaver příští týden tý naší chudince slepý vyvede. "Zelenou příšeru", jak se Esmeraldě později začalo (asi nejenom) u nás přezdívat, jsem musel občas absolvovat (ne)povinně s dědou a babičkou. Tahle telenovela pro mě proto znamená sentimentální vzpomínku na dobu dětství i dospívání, se vším, co tato období v životě přinášela. Z pozdější doby pak především "touhu koukat se" na krásnou Noru Salinas - seriálovou Gracielu. ()

troufalka

Jirka moravský Brabec se jednou na Mohlenickém dostavníku chlubil, že mu maminka u Esmeraldy uštrikovala barevné pončo. Měl ho na sobě. Ukazoval nám přesně místo, kde Esmeralda prozřela. A hle! Barvy se zdály jasnější!! Inu vidno, že i průměrná telenovela může mít poztivní dopad na prostý lid. Mít Emeradla méně dílů, měl by dnes Jiří akorát tak barevnou šálu! ()

messiah odpad!

Pamatuji si obrovskou kampaň ještě před nasazením na NOVĚ. Bylo to nějak před vánocemi, takže jsem si myslel že půjde o nějakou pohádku...o to větší byl můj šok když na mě baflo to co na mě baflo. Uf, už ta zápletka kterou napsal sám život. Slepé děvče vyměněno krutým despotickým představitelem vrchnosti za zdravého a krásného jinocha. Po letech se do sebe, jak již to na světě běžně chodí, zamilují a nakonec...ani nevim co nakonec... ()

• Leticia Calderón (Esmeralda) se na roli připravovala tak, že se ve svém domě pohybovala v úplné tmě a dále po dobu tří týdnů pobývala v útulku pro nevidomé. (Duoscop)
  • V Maďarsku sa zbierali peniaze na operáciu Esmeraldiných očí. (matthew.17)
  • Raquel Olmedo, představitel Domingy, se nedlouho po svém odchodu z rodné Kuby v roce 1959 stala uznávanou mexickou herečkou. Za svou práci pro televizi dostala v 1984 svou hvězdu na „Paseo de las Luminarias“ v Mexico City, mexické obdobě hollywoodského Chodníku slávy. Mimoto je také úspěšnou zpěvačkou, na svém kontě má více než 6 alb. (Agatha)