Eliška a Damián

Česko, 2023, 12 h 28 min (Minutáž: 58–66 min)

Emma Smetana, Robert Urban, Hana Drozdová, Anežka Rusevová, Anna Dvořáková, Jan Komínek, Petr Buchta, Milan Šteindler, Michaela Kuklová, Dana Syslová (viac)

Hlavní postava Eliška žije v současnosti, ale Damián pochází z roku 1758. Díky elixíru začne Damián cestovat časem a potkává Elišku, která mu není lhostejná. A jak už to v pohádkách bývá, jejich cesta k lásce nebude jednoduchá. Oba se budou muset vzepřít svému osudu. Damián se totiž má zasnoubit s pruskou princeznou Frederikou a Eliška se zase musí starat o marmeládovnu, kterou zdědila. (TV Prima)

Recenzie používateľa silv_r k tomuto seriálu (13)

Eliška a Damián (2023)

Eliška a Damián u mě mají 5 hvězdiček, bez debat. Z filmového hlediska jde samozřejmě o naprostou frašku, ale má to svou nezopakovatelnou kombinaci, která prostě funguje. Nebo takhle, Eliška a Damián je tak naprosto příšerný seriál, až ho nemůžete nedokoukat do konce a nedokážete ho nedebatovat se všemi kolem vás. A tak se každý týden těšíte na nový díl a jste upřímně rádi, když přijde pondělí (zpráva pro budoucnost: Prima ho přesunula na pondělí, protože měl v sobotním prime time mizernou sledovanost). Nastává tedy otázkou, zda se dá hejtit seriál, který přes všechny svoje nedostatky plní ten nejdůležitější úkol, který má plnit – bavit. To zvládá Eliška a Damián perfektně. Nedostatků bych asi dokázal napsat dvakrát tolik, kolik je důvodu koukat. Přesto jsem moc rád, že jsem na Elišku a Damiána koukal naživo. Jak se postupně rozvíjí, čekám na další díl a mezitím internety šílí, jaký to je krejzinec. Šlo o fajn seriál a mrzí mě, že druhou sérii Prima zrušila, obzvlášť když už je natočená. Po posledních ukázkách jsem se upřímně moc a moc těšil. ()

Epizoda 1 (2023) (E01) odpad!

Televizi Prima se povedl fenomenální počin. Lobotomie v přímém přenosu se jen tak někomu nepovede. Už po 5 minutách, kdy Emma začala točit selfie video pro své MarmElišky a MarmElišáky, jsem věděl, že se koukám na něco unikátního. (Mimochodem, očekávám, že marmeláda, která Elišku zachrání před bankrotem, bude pampElišková, protože by to bylo "kůl" žejo, chachacha.) Přesto seriál Eliška a Damián nabízí divákům hrát takovou hru, nebo spíše rozlousknout záludnou hádanku, která napadne každého bystrého a pozorného sledujicího. Kdo se ožral nejvíc? Herci? Režisér? Scénárista? Kameraman? Nebo snad já, že jsem vydržel zkouknout díl do konce? Pro další díl však bude jistě rozumnější se šeredně zhulit.  Umění je totiž možná subjektivní, nicméně Emma Smetanaová je objektivně píča. ()

Epizoda 2 (2023) (E02) odpad!

Batmane, třes se! Nový ochránce v temné kápi nosí otřesnou paruku a cestuje časem. Druhý díl strhujícího kinematografického počinu televize Prima má všechno. Zradu přítele, který nerozumí, jak funguje společné jmění manželů. Tajuplného záporáka hotboxujícího auto a libujícího si ve stejně otřesných parukách jako Damián, jehož odhalení po předchozích schovávačkách přineslo velký kulový, když jsme ho předtím neviděli. Nebo closeted alchymistu vynalézající viagru a rajskou s knedlíkem v jednom dni (knedlík ale ještě nevynalezl, tak "namáčí chléb"). Ovšem nejoblíbenější postavou je bezesporu babča. Hulí, chlastá a o volném čase dokonce surfuje po darknetu hledajíc falešný občanky. Těžká frajerka, narozdíl od Emmy. Mám totiž pocit, že její firma bankrotuje právě kvůli jejímu ksichtu na sockách marmeládovny. ()

Epizoda 3 (2023) (E03)

Jo, tak jsem nepochopil génius promítání dvou dílů za sebou a jejich neexistující předěl. Říkal jsem si, že ten díl je jakýsi dlouhý a plný akce, tak už vím. ()

Epizoda 4 (2023) (E04) odpad!

Už jsem si začínal říkat, že jsem na Elišku a Damiána příliš tvrdej a že možná fakt jen zbytečně hejtim Emmu... Ale ne. Další díl, další bizár. Damián je skrytě šachovým velmistrem, který najde mat ve 3 tazích (mimochodem, tvůrci v jednom záběru měli figurky v efektivně nemožné pozici, nicméně uznávám, šachy jsou těžké. Proto je Damián takovej génius žejo!!!). Avšak, jak je známo, také nefunkční hodiny ukazují občas správný čas. Emma sice nepozná bratra svého snoubence v paruce ani jeho hlas, nicméně to dá přece rozum, když nosí brýle, které v sobě nemají sklo. Nejsilnější moment epizody je však jednoznačně zpajcovaný Šteindler ječící: "Potřebuji trochu rozkoše holubičko!" Plus, mám další teorii: režisér je parukofil. Jejich četnost je totiž každým dílem vyšší a vyšší, že jiné vysvětlení neexistuje. Co ale cením je fráze "plus mínus autobus", což zcela nepochybně musí být   referencí na masivní matematickou legendu YouTubu Marka Valáška, bez kterého bych matikou neprošel. Ale nejspíš jen dávám scénáři víc času a smyslu než samotný scénárista. ()

Epizoda 5 (2023) (E05) odpad!

Vítejte u dalšího dílu kulturního fenoménu štěpící moderní českou společnost, Elišky a Damiána, či pod jejich alternativními jmény Anička a Karel. Seriál už ztratil jakýkoliv pokus o dodržení konzistence napříč svými díly. Byť při přenosu katalogu spodního prádla a kreditní karty nenastal žádný problém, bylo by nezodpovědné riskovat šlamastyku z kultovky Moucha (1986), a tak je lepší necestovat napříč časoprostorem se zlaťáky v kapse. Nevadí. Vše zachránila skoromuchlovačka v autě za nejlepšího znázornění bouře na televizní obrazovce. Musím ale říct, že pravděpodobně nejlepší dějová linka ta je s dědou Rakytníkem. Je totiž zřejmé, že cesta do srdce milfky jde přes její gilf fetiš. ()

Epizoda 6 (2023) (E06) odpad!

...tak kde začít. Že přijde bottle episode jsem čekal, že přijde tak brzo už ne. Marodi napříč stoletími si přesto připravili pár lahůdek, které jistě každý zatvrzelý fanda ocení. Damián je tajně hulič a svými edibles s konopím od houmlesáka zpajcuje nejen Eliss, ale také naparukovaného a naknírovaného Vaňka, který se rozhodl squattovat v mokvajícím sklepě zadlužené vily. Eleonora prokazuje nejen šlechtičnou, lehce koketnou drzost, ale také absolutní autokratickou dominanci (mommy) nad prostými plebs. Samozřejmě nesmíme zapomenout na bonus v podobě nonšalantního tagline dropu. Jedno je ale jisté. Už pomalu můžeme shippovat stále jistějšího Eliána (nebo snad Damišku??). Držte si paruky, jsme teprve v půlce. ()

Epizoda 7 (2023) (E07)

Možná ze soucitu, možná z absolutní desenzitivity, možná ta Emma hraje trochu líp, když je Eliška zamilovaná (haha), možná mám jen dobrou náladu, ale tentokrát 1 hvězdička. Anyvej... Je jasné, že se v tomto díle Eliška vrátila z promítání Barbie a sladila celý šatník do růžové. Jistý detail ale odhalil její pravé úmysly - je to tajný padouch celého seriálu. Jak jinak vysvětlit, proč má Emma nebo Eliška Android, než skrz marketingové embargo iPhonů pro filmové záporáky?? Tak či onak, šlechtična Eleonora opět prokazuje své choutky. Tentokrát mistrovsky svázala a zaroubíkovala podřízeného muže. Recenzi zakončím mou novou oblíbenou hláškou, kterou začnu používat:"Pojďme tedy ven, projdeme se na čerstvém vzduchu, vystavíme tváře slunci a vše se bude zdát méně nešťastné!" ()

Epizoda 8 (2023) (E08)

Je to trochu k nevíře, ale po práci jsem se načapal, že se upřímně těším na Elišku s Damiánem. Jasně, místy je to trapné, ale když se díl zrovna neodehrává mimo záběr, pouze popsaný vypravečem, tak jde o celkem fajn seriál. Podprůměr, ale fajn. Málokdo to ví, ale je také trochu inspirovaný Larssonovým Milleniem, konkrétně Muži, kteří nenávidí ženy. V Elišce s Damiánem je jich totiž požehnaně. A na straně fanoušků jakbysmet. Tak či onak, co rozhodně neodpustím je když se celý díl scénárista poklepává po zádech, způsobem, kdy je Eliška paf z toho co říká Damián, a pak vypravěč prohlásí "potencionální". Zas vocaďpocaď. ()

Epizoda 9 (2023) (E09)

Pomoc. Kolega v práci mi dal login, abych byl už konečně v tandemu. A jsem moc rád, že to udělal. Protože tohle byl regulérně nejlepší díl. Poté, co jsem se přestal snažit chápat paradoxy v čase, je seriál o dost lepší. A je zajímavé, že za takovou krátkou dobu lze pozorovat radikální character development. Damián je celý seriál slušňák, férový chlap, ale v tomto díle ukázal, že je taky docela sigma bad boy. Napříč dílem lze pozorovat Damiánův naprostý kolaps veškeré etiky. Nejdřív přišla tykačka, hned poté šukačka. A hnán postkoitálním adrenalinem dal přes držku bejvalýmu Elišky. No a pak šel na trávník, i když na něm správa hradu psala, že se na něj nemá chodit?? Plus už je mu jedno, že nemá nic přenášet minulostí, přenesl toho hromadu sem a tam a city Frederiky jsou mu taky ukradené???? A toto sobectví nyní jak magnetem přitahuje na lidi kolem sebe, kdy stáhl vzdělaného alchymistu na svou úroveň , který přijde s říčním kanálem díky mapě z budoucnosti (bootstrap paradox btw ale jak říkám, už se nesnažím najít logiku). Jeden by až skoro tvrdil, že jde o jasný efekt moderní doby, korumpující něžné charaktery minulosti. Že společnost 21. století ztratila zájem o ctnostný život a místo elegancí jsou dnes na hradech pouze laciné výstavy jezevčíků. Možná. Troufám si však tvrdit, že jde o důsledek Damiánovy zamilovanosti. V lásce a válce totiž neexistují pravidla. A už vůbec ne opálená hruď. ()

Epizoda 10 (2023) (E10)

Tento díl bych hodnotil tak akorát, uprostřed. Za každým ha! momentem totiž následuje he? moment. Jde o první díl, kdy Jolana konečně pochopila, že hopsodský Honza je fajn chlap a chce jí a děti zachránit od typického voliče SPD, ha! Akorát že Honza je zároveň megastalker a zná nejen jakého plyšáka dostala Jolana v dětství, ale také všechny její bratrance a sestřenice, he? Eliška s Damiánem najdou Obraz Damiána Gaye a vytvoří tak komunikační linku s minulostí, kdy Matouš může kazišukařit tři století v minulosti, ha! Ale text se prostě zničehonic objeví v přítomnosti, když to napíše v minulosti, takže by tam měl být celou dobu, a pak zmizí, aby uvolnil místo novému nápisu, he? Ha! i he? scéna naráz přichází v momentu inspirovaným Dammyho parťáky, kdy náš vlasatý loverboy a svůdnice, jejíž řeč lásky je úchylně infantilní mluva, jdou okrást sběratele umění. Nejen, že svým zuřivým líbáním vzbudí svou oběť, ba ho dokonce přivedou k hranicím rozumu, když Damián předstírá excelentní napodobeninu ducha hodnou předškolních táboráků. Zápletka na konci je velmi nervydrásající. Jakpak se k ní oba postaví, když už plánují společnou budoucnost?? Bude snad společná minulost????? ()

Epizoda 11 (2023) (E11)

Vše pomalu ale jistě začíná do sebe zapadat. Úvodní znělka je složená bratrem se zlomeným srdíčkem, pro něhož je hudba jediným způsobem terapie. Zápletka s age-drag-queen Honzou konečně skončila skorolíbačkou a pomyslná gumička v podobě ledové královny Jolany, kterou scénáristé napínali co to jen šlo, vystřelila do romantických výšin. A gentleman Damián? Jistě, na cestování časem nepotřebuje oblečení (čekám na cestu, kdy čórne motorkářům kožený bundy) a občas se po vzoru své dominantní sestry rozhodne někoho svázat, ale zato se nebojí ze sebe udělat naprosto perverzního vožralu pro dobro šlechtičny a království. Ba co víc, ohýbá časoprostor jak zvlhlou špagetu a mění budoucnost, minulost a někdy obojí zároveň, vše pro lásku. Emma sice svůj infantilní tón graduje stále víc, ale je jasné, že co se škádlívá, to se rádo mívá. Co ale můžu říct s jistotou je, že upřímně nevím, kde v této recenzi končí sarkasmus a začíná upřímná radost ze seriálu. A to mě děsí. Chvíli to trvalo, ale Eliška a Damián si prostě našli vlastní cestu. Trochu campy, trochu cringe, ale seriál má po životě v krušné realitě nabídnout hřejivý klid. Což zvládá bravurně, navzdory všem svým nedostatkům. ()

Epizoda 12 (2023) (E12)

Přišli jsme o zápletky dědy Rakytníka a Jolana graduje vztah s Honzou jak 13 letá holka, která týden po první puse už plánuje společné bydlení. Jinak byl poslední díl celý dost melancholicky lazený. Jasně, sice celé drama vycházelo s Matoušových teorií ničím nepodložených, ale to je pochopitelné, víc dílů v první sérii bohužel není. Omezení prostorem, nebyl čas ztrácet čas nad vysvětlováním, umělecký záměr bylo přenést pocit loučení. Damián se loučil s Eliškou a my se jako diváci loučili s Eliškou a Damiánem. Umění imituje život. Že to ale celé skončí happyendem jsem nečekal, ale přál si. 5 hvězdiček dávám za perfektní ukončení první série, všechny volné zápletkové nitky se na konci setkaly a světe div se, nejen že to dávalo jakýžtakýž smysl, ono to bylo i dramatické. Doufám ale, že je loučení s Eliškou a Damiánem jen dočasné! Druhá série musí přijít, během ukázek jsem seděl u televize s otevřenou pusou. Je jasné, že co teprve přijde, bude stát za to!! ()