Eliška a Damián

Česko, 2023, 12 h 28 min (Minutáž: 58–66 min)

Emma Smetana, Robert Urban, Hana Drozdová, Anežka Rusevová, Anna Dvořáková, Jan Komínek, Petr Buchta, Milan Šteindler, Michaela Kuklová, Dana Syslová (viac)

Hlavní postava Eliška žije v současnosti, ale Damián pochází z roku 1758. Díky elixíru začne Damián cestovat časem a potkává Elišku, která mu není lhostejná. A jak už to v pohádkách bývá, jejich cesta k lásce nebude jednoduchá. Oba se budou muset vzepřít svému osudu. Damián se totiž má zasnoubit s pruskou princeznou Frederikou a Eliška se zase musí starat o marmeládovnu, kterou zdědila. (TV Prima)

Recenzie používateľa suzanne1997 k tomuto seriálu (2)

Eliška a Damián (2023)

Tak jsem tedy zhlédla celý počin jménem Eliška a Damián. V první chvíli převládalo zděšení, potom vyjevenost a nakonec naprostá otupělost (viz můj komentář k prvnímu dílu). Tenhle počin nemá nic, co by mělo s upoutávkami a masivní kampaní, byť smítko společného, herecké výkony jsou jen levnou napodobeninou nějaké turecké telenovely (a i ta telenovela má často uvěřitelnější postavy), řeč v minulosti jako vytržená z kontextu (kdo sakra v 18? jestli se nepletu, století mluvil moderní češtinou?), nad kostýmy by se dalo přivřít oko, ale ta kamera ... No ať se na mě nikdo nezlobí (a pravda, filmování rozumím asi jako koza petrželi), ale tuhle ohavnost přeci nemohli pustit ven. Ty záběry jsou otřesné a v souboji s černobílým  filmem by je ten černobílý snímek tedy co do kvality rozsekal. Nemám nic proti Smetaně ani ostatním hercům, ten příběh (poté co si zvyknete a smíříte se s nevalným vším okolo) dává smysl, ta myšlenka byla dobrá, ale všechno ostatní ji bohužel pohřbilo. Podle statistik sledovanosti si tohle veledílo našlo své příznivce, sice si nedokážu představit, kdo by se na to díval se zájmem (já koukala čistě ze zvědavosti, kam až to může klesnout), ale budiž. Pokud už mají natočenou druhou řadu, což tak podle ukázek vypadá, myslím, že by ji měli vypustit, minimálně na internetu. Obecně, i když u mě převládá znechucení a bylo to tak laciné, že se mi poměrně často převracel žaludek, to nebylo nejhorší. Myslím, že s jinými počiny nebo na jiné televizi bychom klesli ještě mnohem níž. Proto ta 1*, Za ten příběh, který, když se pozorně díváte, není úplně k zahození. A možná by druhá série stála za víc (přeci jen, když si představím Frederiku spolu s Eleonorou, jak cestují do budoucnosti, mohla by to být nakonec příjemná komedie a ne přeslazená náhražka něčeho romanticko-scifi-historického ...). ()

Epizoda 1 (2023) (E01) odpad!

Tak i já nevyznavač televize jsem té všudypřítomné reklamní kampani podlehla a k prvnímu dílu v sobotu večer čistě ze zvědavosti usedla. A už po první minutě jsem se nestačila divit! Tohle veledílo začalo tak nějak divně, podezřele, interiéry působí jako nahrané, postavy jako by vystupovaly ze scén, osmnácté století nevypadá jako osmnácté století, spíš jako kdybych se teď zašla projít po zámecké zahradě, všechno mi přišlo až moc umělé, moderní a ty rozhovory ... No ať se na mě nikdo nezlobí, ale že by takto mluvili v 18. století? Kdyby alespoň vzali historismy, archaismy, knižní slova, trošku si s tím pohráli a něco by vyšlo, ale aby princ z 18. století mluvil moderní češtinou okořeněnou o pár historických slov ???  Tak to mi vyloženě trhalo uši. Seriál upoutá anotací, prý: "Romantický pohádkový příběh plný nádherných exteriérů, kostýmů a skvělého hereckého obsazení." Tak to bych tedy chtěla vědět, co je to skvělého hereckého obsazení? Těch pár herců? Škoda plýtvat slovy. A pohádkový příběh? To už i ty méně povedené vánoční pohádky na ČT jsou lepším vynaložením prostředků... Jsem ráda, že jsem to vydržela až do konce, ale příště už to asi oželím. V hlavním vysílacím čase v sobotu to podle mě dlouho nevydrží. ()