Eliška a Damián

Česko, 2023, 12 h 28 min (Minutáž: 58–66 min)

Emma Smetana, Robert Urban, Hana Drozdová, Anežka Rusevová, Anna Dvořáková, Jan Komínek, Petr Buchta, Milan Šteindler, Michaela Kuklová, Dana Syslová (viac)

Hlavní postava Eliška žije v současnosti, ale Damián pochází z roku 1758. Díky elixíru začne Damián cestovat časem a potkává Elišku, která mu není lhostejná. A jak už to v pohádkách bývá, jejich cesta k lásce nebude jednoduchá. Oba se budou muset vzepřít svému osudu. Damián se totiž má zasnoubit s pruskou princeznou Frederikou a Eliška se zase musí starat o marmeládovnu, kterou zdědila. (TV Prima)

Recenzie používateľa Lencha k tomuto seriálu (8)

Eliška a Damián (2023)

Upřímně přiznávám, že jsem byla po prvním dílu maličko zděšená. A i když jsem sledovala seriál dál, až v půlce mě začal fakt bavit. Možná to bylo i tím, že jsem si zvykla na odlišný projev Emmy v roli Elišky, že jsem si zvykla na paruku Roberta jako Damiána, že mezi Eliškou a Damiánem to začalo romanticky jiskřit... Netvrdím, že je seriál nějaké veledílo, ale pro mě byl zábavný. Romantická pohádka pro dospělé. Nabídl mi přesně to, co jsem od něj očekávala. Dokázal mi vykouzlit úsměv na tváři, občas jsem zamačkávala slzu v oku z dojetí, také mě sem tam nudil, ale i to k tomu patří. Nejlepší postavou v seriálu pro mě byla Dana Syslová jako Kateřina. Byla prostě skvělá. Emmě s Robertem to spolu jako Elišce a Damiánovi slušelo. A ať si kdo chce co chce, já jim tu romantiku věřila. Vadilo mi infantilní a pitvořivé chování Elišky k Damiánovi hlavně v 10. dílu, ale v posledních dvou dílech už to nebylo tak patrné. Naštěstí. Anna s Honzou jako Eleonora a Matouš byli zábavní. Jejich společné pasáže byly výborné. Jsem ráda, že se vyřešil vztah mezi Jolanou a Honzou v podání Michaely a Martina. Naďa, kterou hrála Míša Kuklová, byla celou dobu v pozici té o něco starší a moudřejší. Míša ji hrála úžasně přirozeně. Lucie v podání Hany Drozdové byla super. Hanu jsem vůbec neznala a její Lucie byla strašně fajn. K srdci mi nepřirostla Marta Jandová jako Terezie a Milan Šteindler jako správce. Postava Mortena měla v seriálu svou linku, která pro mě ale nebyla příliš zajímavá a patřila mezi ty nudné pasáže. Přivítala jsem, že ze seriálu zmizel Petr Buchta jako Martin. Jeho špičkování s babi Kateřinou bylo sice fajn, ale jinak jsem Martinovi nevěřila ani ň. Ján Burda jako Adam nebyl příliš výraznou postavou, i když se v seriálu objevoval celkem často. Jako poslední bych zmínila Anežku jako Frederiku. Na hlavu jí chuděře nasadili hroznou věc, takže vypadala šíleně. Ale mělo to své opodstatnění. Anežka je přitom v civilu velice sympatická žena. Jak už jsem psala u posledního dílu, dle ukázek na další sérii, které se pravděpodobně nedočkám (záměrně píšu nedočkám, protože je zřejmé, že jsem jedna z mála, která by se na druhou sérii ráda podívala), zažije Frederika věci, o kterých se jí ani nesnilo. A nejen ona. Suma sumárum... Seriálu dávám lepší tři hvězdy. Pro mě byl seriál zpestřením podzimních večerů. ()

Epizoda 1 (2023) (E01)

Přemýšlím, co k tomu napsat. Absolutně mě minula reklamní kampaň na tento seriál, protože televizi téměř nesleduji, takže jsem vůbec netušila, do čeho jdu. Až když jsem otevřela net a ať jsem koukla kamkoli, všude byla recenze na první díl seriálu, řekla jsem si, že se teda podívám, o co jde. A to už je u mě co říct, protože česká tvorba mě nechává naprosto chladnou. Ať už jsou to seriály nebo filmy. Takže k věci. Bylo to trošku mučení, troška masochizmu. Výkony, které by se daly těžko nazvat herecké, byly příšerné. Kam se vytratila přirozenost a příjemný projev? Urban se strnulým výrazem, hrozným vzhledem a děsnou mluvou, Smetana se svým arogantním a chladným projevem, který se nedal přeslechnout... Jediným pozitivem byla Dana Syslová, a i když moc nemusím Míšu Kuklovou, tady mi přišel její projev v těch pár okamžicích, ve kterých se mihla, civilní a celkem příjemný. Hned jak to začalo, vzpomněla jsem si na film Kate a Leopold, který mám ráda. Ovšem toto byla úplně jiná liga. V tomto seriálu, i když je námět celkem zajímavý, zpracování značně pokulhává. Nějak si neumím představit, co se bude odehrávat v dalších dílech. Má jich být 12? Fíha. Jak už tu někteří psali, dávám tomu max 5 dílů (a to jsem možná přehnala), než toto dílo Prima stáhne a buď ho úplně ukončí nebo ho přesune někam jinam. Možná si dám ještě jedno mučeníčko v podobě dalšího dílu, abych se ujistila v tom, že dělám dobře, když ta díla, která se u nás produkují, nevyhledávám. Vrcholem je, když se jako divák stydím za výkony, které sleduji na obrazovce, aniž bych s nimi měla cokoli společného. Hodnocení si nechám na příště. ()

Epizoda 6 (2023) (E06)

Vím, co jsem napsala k prvnímu dílu. A dnes bez mučení přiznávám, že jsem viděla všech 6 dílů, které jsou zatím ke shlédnutí. S jasnou myslí také přiznávám, že i když tohle není seriál, na jehož každý díl bych se těšila jako malá, dá se na něj koukat. Má svá slabší místa, ale najdou se i celkem zábavné momenty. Přestal mi vadit Robert Urban a jeho postava mě začala naopak docela bavit. Dokonce mi nevadí ani Emma, a jak tu někteří píší, že jí není rozumět, já jí rozumím každé slovo. Herecky je její výkon pořád tak nějak plochý, ale necítím vůči Emmě jako takové žádnou zášť a nenávist, takže mi její neherecké podání Elišky přijde přijatelné. Kdo mi naopak vadí moc, je Marta Jandová, jejíž mluva a projev jsou pro mě příšerné. Anna Dvořáková by se měla uvolnit a pak by její hlas zněl přirozeněji. Nemám moc ráda Petra Buchtu, ale jeho špičkování jako Martina s babi Kateřinou (Dana Syslová je od začátku skvělá) je osvěžením tohoto seriálu. Honza Komínek je celkem fajn, občas by mohl znít krapet přirozeněji, ale jinak je jeho postava zábavná. Písařík, Rusevová, Kuklová - fajn. Kdo mě překvapil je Hana Drozdová, kterou vůbec neznám a fakt mě baví. Co mě ale neba, je linka s Mortenem, a i když by se měla tvářit zajímavě, tak mě nebere. Seriál není bůhví jaké dílo, ale je koukatelný. Zbytečně se vleče, některé pasáže jsou naprosto zbytečné... Ale pořád si stojím za tím, že až takové hejty si seriál nezaslouží. A to ještě u mnoha lidí jen na základě mediální masírky v podobě reklamy na seriál počas prázdnin (to mě naštěstí úplně minulo), nenávisti vůči Emmě a rádoby bojové scény z prvního dílu. Jak už jsem psala k prvnímu dílu, česká tvorba jde tak trošku mimo mě, ale občas se - mnohdy i jen pouhou náhodou - dostanu ke sledování nějakého českého dílka a ne vždy je to totální průser. Většinou je, ale najdou se i výjimky. A zrovna u Elišky a Damiána mi to jako totál průser nepřijde. Moje hodnocení se pohybuje kolem dvou hvězdiček, ale nechám si ho až na zhodnocení celého seriálu. ()

Epizoda 7 (2023) (E07)

Víte co? Ať si všichni "odpaďáci" trhnou nohou. Půjdu proti proudu a je mi to šumák. Při sledování sedmého dílu jsem se přistihla, že se mi tenhle seriál vlastně celkem líbí. Jak už jsem psala, není to žádné veledílo, ale má to své kouzlo. Byť jsem nikdy nebyla moc romantická duše, poslední dobou mě baví sledovat romantiku a s ní spojené pomalu se rozvíjející vztahy. Květiny, obrázky, hezká slovíčka... Vždyť je to vlastně v téhle uspěchané době fajn, sledovat něco, na co se v podstatě hezky kouká, mé ucho to i rádo poslouchá a není to žádné velké drama, abych nad tím musela přemýšlet celý večer. Dokonce se přiznám, že se mi Robert jako Damián líbí každý díl o něco víc. A Emma? Nemám proti ní vůbec nic. Zvykla jsem si na její projev, rozumím každému jejímu slovu a s Robertem vypadají hezky. Krapet mě dnes na konci dílu zamrzelo, že není ke zhlédnutí další díl. Ukázky na osmičku vypadají zajímavě. Ale já si počkám. ()

Epizoda 9 (2023) (E09)

Moc pěkný díl. Právě se nacházím v romantickém rozpoložení a díky tomu jsem z dnešního dílu nadšená. Konečně došlo k projevům lásky a láskyplným gestům mezi Eliškou a Damiánem. Nějak jsem si Emmu a Roberta v té romantické rovině na začátku seriálu neuměla představit, ale líbí se mi spolu. Sluší jim to spolu. Vypadají tak něžně a zamilovaně. Ano, i Emmě tu zamilovanost v seriálu věřím. A navíc bylo v dnešním díle několik zajímavých momentů, které jsou a budou určitě důležité pro další epizody. Stále mě baví paní Syslová. Anna Dvořáková s Honzou Komínkem jsou zábavní. Působí jako sehraná dvojka. Hana Drozdová je skvělá. I Martin Písařík hraje dobře. Někdy je mi ho až trošku líto, jak mu dává Jolana (Michaela Dittrichová) zabrat. Já jim fandím. A opět si musím postesknout, že mě mrzí, že si hned teď nemůžu pustit další díl. Vlastně bych klidně dojela celou sérii až do úplného konce. Protože mě v tuhle chvílí fakt zajímá, jak to všechno dopadne. Poprvé přidávám nejen komentář, ale i hvězdy. Vidím to na lepší tři. ()

Epizoda 10 (2023) (E10)

Zvláštní díl. Na jednu stranu jsem ráda, že jsou Eliška a Damián spolu, na druhou má tahle část nějaké mezery. Jak už psal silv_r, komunikace přes zadní stranu obrazu mezi Matoušem a Damiánem je poněkud zvláštní a lehce nedotažená. Dále... Nejsem hnidopich, ale když už něco točím, točím to pořádně a dám si pozor na detaily. Při krádeži obrazu se střídá pohled na Damiána v kapuci a bez kapuce. Několikrát. Já si toho všimla a rušilo mě to při sledování. Co se týče Damiána jako ducha z minulosti, úsměvné. Víc k tomu asi dodávat nebudu. Úplně mi není jasné, kdo řekl Emmě, aby se chovala v roli Elišky k Damiánovi jako k dítěti. V tomhle dílu. To její infantilní až pitvořivé chování k němu anebo v jeho přítomnosti mi dnes dost kazilo pohled na jejich láskyplný vztah jako takový. Jsem ráda, že tam dnes nebyl otravný pan správce (Šteindlera tu fakt nemusím) a taky bych oželela Terezii (Jandová je příšerná). A vlastně Adam pro mě taky není žádná hitparáda. Ale Adam jako postava. Kateřina byla opět skvělá, Lucie mě baví čím dál tím víc, Honza s Jolanou jsou roztomilí, Frederika mě překvapila a zároveň potěšila svým chováním, a při předčasném loučení sourozenců Eleonory a Damiána se mi zaleskla slza v oku. Trošku dojáček. Jenže... To, co vypadalo jako jasná věc, se najednou mění a vše je jinak. Fakt mě zajímá, jak to celé dopadne. Nestačilo by, aby si dal Damián na krk amulet a pak by zůstal tam, kde je jeho láska? Asi to nebude tak jednoduché, co? Uvidíme. Dnes slabší tři. ()

Epizoda 11 (2023) (E11)

Část tohoto dílu byla docela dojemná. Přibližující se výročí úmrtí Eliščiny a Tomášovy maminky bylo pro celou vilu smutným obdobím. Nejhůře to snášel Tomáš, který tvořil skladbu právě pro maminku, tedy Elišku starší. Konečně se vyřešila linka s Jolanou a Honzou. A že jim to teda trvalo! Kretén Milan zůstává dál kreténem, Morten je prozatím z cesty, správce je a bude i nadále hlupák a škodič a Frederika má nového nastávajícího chotě. Akorát je mi jí teda krapet líto, že je to teprve dvanáctiletý kluk. Vyhlídky do budoucna nic moc. Bohužel. Úplně teda nejsem nadšená z toho, že ze sebe udělal Damián totálního blba, ale bylo to nevyhnutelné. Oproti minulému dílu ubrala Emma jako Eliška na svém infantilním a pitvořivém projevu, takže působila celkem přirozeně. Musím se přiznat, že mi přijde změna a obrat v cestování časem trochu komplikovaná. Nechci se nad tím moc zamýšlet. Nechci se pouštět do úvah týkajících se cestování časem a omáčky kolem. Ale po ukázkách na příští, tedy poslední díl, začínám být lehce naštvaná. Jestli jsem jako jedna z mála fanynek tohohle seriálu sledovala prozatím 11 dílů a ve dvanáctém nebude happy end, budu přímo nasraná. Sice se snad točí/natočila druhá série, ale pochybuju o tom, že ji vzhledem ke sledovanosti a hodnocení seriálu někdy někdo uvidí. Takže... Chci, aby byla Eliška s Damiánem. Je mi jedno, ve které době, ale prostě budou všichni šťastní. A běda, jestli ne! ()

Epizoda 12 (2023) (E12)

Uf, dopadlo to, jak mělo. Na okamžik jsem měla strach, že to nevyjde, ale vyšlo. Ovšem, bylo to jen tak tak. Chvílemi to byl maličko dojáček. I slza se mi objevila v oku. Jolana a Honza k sobě konečně našli cestu a dali naplno průchod svým citům. Láska Elišky a Damiána může s požehnáním Adama vzkvétat. Co víc si přát? Jsem ráda, že se Lucie dozvěděla pravdu o Damiánovi. I když to byl šok, určitě si zasloužila znát celou pravdu. Kateřina byla opět úžasná. Tomík se jakoby probudil, Naďa byla přirozená a milá, správce zůstal i nadále blbcem, Eleonora a Matouš byli skvělí parťáci, jen Frederiky je mi pořád krapet líto. Ale... I kdyby se neodvysílala další série, dle ukázek to vypadá, že bude mít i Frederika brzy nějaké to rozptýlení. A nejen ona. Upřímně? Já bych se klidně na druhou sérii podívala. ()