Pred dvoma rokmi sa profesionálny zabijak Jason Bourne (Matt Damon) snažil vypátrať niečo o svojej minulosti a zistiť, prečo ho všetci prenasledujú a chcú zabiť. Vtedy sa zoznámil aj s pôvabnou Marie (Franka Potente) a rozhodol sa, že niekde v ústraní začnú nový život. Varoval CIA, že pokusy nadviazať s ním kontakt alebo ho prenasledovať budú mať dôsledky. Hoci si myslel, že svojej minulosti utiekol, teraz ho  opäť doháňa. Bourne a Marie žijú stále v anonymite, ale Bournea prenasledujú nočné mory a spomienky. Vodí Máriu z mesta do mesta. Snaží sa byť aspoň krok pred hrozbou, ktorú tuší v každom pohľade... (TV Markíza)

kinej

Bourneovu mýtu jsem poprvé velice ukřivdil, když jsem neviděl o jak moc revoluční záležitost se jedná. Po druhém shlédnutí nelze, než konstatovat že se jedná o skvostný akční film. Začíná to už u scénáře, kdy se tvůrcům daří chytře navázat na dějově relativně uzavřený první díl a hlavně se daří z postavy agenta/vraždícího stroje dělat uvěřitelného člověka. Tím nejlepším jsou ale samozřejmě akční scény. Hlavně automobilová honička v Moskvě je geniální, při sledování tohoto dynamického skvostu se snad opravdu zrychluje tep. Tohle je opravdu koncentrovaný adrenalin. ()

cheyene

Bourne podruhé. Konečně se po dlouhé době podařilo filmařům vytvořit akčního hrdinu, který zachovává chladnou hlavu i v těch nejprekérnějších situacích, umí to s pistolemi, zná nespočet chvatů, nebojí se rychlé jízdy na jakémkoliv dopravním prostředku a rozhodně mu nevadí šlápnout na kuří oko i těm největším rybám. Agent bez minulosti nastartoval tuto sérii o Jasonu Bournovi, která je opravdu mezi tím nejlepším, co v oblasti thrillerů a akčňáků bylo natočeno. Jsem tedy moc rád, že akční žánr ještě nepadl a našel novou šablonu, když už se ta z 80. let zdála okoukaná. Pro mě je Mýtus nejslabší díl série, ale i přesto jde o úžasnou podívanou, která nenudí. P.S. Můj skromný názor je, že jedním z prvních akčňáků, který přišel s novou formou, byl Van Dammův Kontraband. Jsem si jistý, že mnozí nebudou souhlasit, ale jsem ochoten si svůj postoj obhájit! :) ()

Hrabka

Všechny Bourneho filmy mi příjdou velmi podobné. Prostě dobrá, napínavá akční jízda se super akcí. Tenhle díl bych možná označil za nejzdařilejší, přece jenom mě dostal asi nejvíc. 85% ()

juta

Po prvním díle jsem se bál, že druhý bude ještě horší, ale naštěstí se to vyvíjelo docela dobře a nebylo to zas tak špatný, až teda na tu roztřesenou kameru, díky které byl zase zážitek o něco menší, tak to šlo. ()

Fiftis

Dej prakticky nespomalí ani na okamih. Výsledkom čoho je záverečná dychberúca naháňačka Moskvou. V úlohe zabijaka Kirilla nezabudnuteľný Karl Urban. Najlepšia postava celej série. Veľký priestor pre svoje intrigy dostal Brian Cox, ktorý vo všetkých svojich filmoch je neprehliadnuteľný. Matt Damon je ako Jason Bourne úžasný. Akčné naháňačky všetkého druhu sú tu v hojnom počte a patria k tým najlepším všetkých čias. Čo iného dodať, takéto druhy filmu mám rád, akcia, akcia a zasa akcia, žiadne zbytočnosti ako vlastne v celej sérii. ()

Kass

Mé rozhodnutí zajít si do kina na "Bournův mýtus" jsem hned od počátku považoval za mírně riskantní podnik. Na akční filmy totiž, až na pár vyjímek, zpravidla nechodím, ale počkám si až výjdou na DVD. Důvody, proč jsem se tentokrát odhodlal tohle pravidlo porušit, byly hned tři. Za 1, první část "Agent bez minulosti" mě víc než jen zaujala :-)) ... 2, velikost zámořských tržeb "Bourna" - přes neuvěřitelných 170 mil. dolarů, (na film, který na sebe nepoutá pozornost bombastickými vizuálními efekty) mi byla velkou záhadou a zároveň příslibem ... 3, prostá přítomnost mé moc moc oblíbené herečky J. Allen ;-). V tuhle chvíli už můžu jen napsat - zaplať pánbůh, že jsem na to zašel! Protože taková akční řežba jakou "Bourne" předvádí se vidí tak jednou za uherský rok, pokud vůbec. Styl vyprávění příběhu sice doznal (v porovnání s první částí) určitého posuvu v tom, že osobní emoce všech zůčastněných ustupují do pozadí a přenechávají místo adrenalinové akční jízdě, která je ovšem natolik kvalitní a místy dechberoucí, že světe div se, já (člověk, u kterého akce není ani omylem na prvním místě) nenaříkám, ale naopak řvu - Jó,Jóó .... P. Greengrass na post režiséra trojky!! Hodně se psalo o "šíleně rozstřesené" kameře, díky níž navozují hlavně akční scény takřka polodokumentární pohled na věc. Někomu tenhle dravě realistický styl pohledu na právě probíhající akci možná nesedí, ale mě se hrozně líbil, a myslím, že to tempu scén hodně přidalo na jejich dramatičnosti. Ještě zpět k akčním scénám. Ve většině případů se mi stává, že si hudební složky, která je provází, při prvotním sledování příliš nevšimnu. V případě "Bourna" mě ale zaujala hned z počátku filmu... a až do konce jsem si ji vyloženě vychutnával. Z herců se zmíním (kromě výše jmenované a skvělé J. Allen) o K. Urbanovi, který aspiruje na titul největšího cool zabijáka roku. Jako čecha mě taky nemohla nepotěšit přítomnost české superstar K. Rodena. Ptám se - Může někdo očekávat od akčního špionážního thrilleru víc než nabízí "Bournův mýtus"? Sám za sebe odpovídám, že ne. ()

filmfanouch

Agent bez minulosti byl v době svého vzniku projektem, kterému se moc nevěřilo a to i především díky faktu, že si měl hlavního akčního hrdinu zahrát Matt Damon. Z prvního Bournea se ale vyklubala fajn podívaná a především finanční úspěch a i přesto, že se původně se žádným pokračováním nepočítalo tak na něj nakonec muselo dojít a vzhledem k tomu, že předloha v podobě knižní série Roberta Ludluma je velmi bohatá (dodnes i přes fakt, že Ludlum svět opustil už v roce 2001 vyšlo celkem 20 Bourneovských knih) se dalo odkud brát. Nutno ale dodat, že scénárista Tony Girloy se při psání scénáře pro dvojku rozhodl knihu zcela ignorovat a to i především proto, že od roku 1986 kdy předloha Bourneova mýtu vznikla se svět výrazně změnil a bylo proto nutno přijít s upgradem. Zároveň po tvůrčích komplikacích s Dougem Limanem u prvního Bournea už studio Universal odmítlo s ním pokračovat na druhém dílu a dali proto šanci tehdy relativně neznámému Paulu Greengrasovi, kterého zvolili především díky faktu, že u svého předchozího filmu Krvavá neděle se ukázalo, že dokáže ztropit velmi silné audiovizuální divadlo s ruční kamerou a řekli si, že právě toto by Bourneovi 2 mohlo pomoct a posunout ho od prvního dílu trochu dál. A právě díky najmutí Greengrasse a jeho stylu vznikl akční film, který nejen překonává svého předchůdce ale stal se v žánru akčního filmu zásadním milníkem. Agent bez minulosti sice dokáže dodnes obstát jako velmi fajn špionážní podívaná, zároveň o něm ale platí, že není kdovíjak vizuálně strhující a jeho akční scény mají daleko od vrcholu žánru. Toto ale rozhodně nejde říct o Bourneově mýtu. Díky zvolení ruční kamery je divák doslova v první řadě a jakmile dojde na pěstní souboje tak se divák snadno začne může bát aby rychle nedostal od Bournea či jeho protivníka na držku právě on. Zvolení módu ruční kamery rozhodně není pro kameramana jednoduché, právě kameraman Oliver Wood, který už točil Agenta bez minulosti a posunul se ze statické kamery právě na kameru frenetickou ale dokázal udělat akční scény naprosto strhující a především i díky zběsilému střihu mají tyto akční sekvence ten pravý drive. Dává tak následně smysl, že spousta konkurence se po Bourneově mýtu začala opičit a na ruční kameru u akčních scén docházelo častěji a častěji, o více než většině se dá ale říct, že se Bourneově mýtu rozhodně nevyrovnali. Zároveň se u Bournea 2 posunula i choreografie akčních scén a například bitka mezi Jasonem Bournem a Jardou v podaní Martona Czokase sází i na použití všeho kolem a opravdu jde vidět, že si někdo při vymyšlení choreografie a jednotlivých detailů dal strašně záležet. Prostě do detailů skvěle propracovaná akce, která je navíc završena totálně fantastickou závěrečnou naháněčkou v Moskvě, která sice není vyloženě nejvelkolepější, nezničí se při ní milion aut ale přesto to bohatě stačí a funguje. Velký palec nahoru patří Mattu Damonovi, který si většinu scén odehrál zcela sám bez kaskadéra a ukázal tedy, že si zaslouží titul akčního hrdiny i přesto, že by jste Damona přece jen vedle Schwarzeneggera, Stalloneho či Willise nezařádili ani náhodou. Především je ale Jason Bourne většinu filmu v jasném rage módu a Matt Damon tu sice musí především fungovat jako cool akční hrdina, zároveň má ale šanci předvést svůj herecký talent a to především v pasážích jasného truchlení. Jason Bourne totiž nemá čas někomu vysvětlovat, že přišel o někoho hodně důležitého a i kdyby měl tak mu nejspíš bulet na rameno nebude. Damon tak veškeré Bourneovy truchlivé emoce musí sehrát jenom skrz emoce v obličeji a rozhodně mu to jde. V celém filmu se možná jemně překrývá fakt, že je Jason Bourne vlastně na cestě pomsty a zároveň pořád rozpitvává mozaiku, i díky faktu, že cesta pomsty a cesta objevení minulosti spojuje mnoho okolností ale scénář nemusí tak bolestivě kličkovat a ve výsledku vše drží pohromadě. Mozaika Bourneovy minulosti se dále hlavnímu hrdinovi (a divákovi) rozsvěcuje, pořád ale kus skládačky chybí. Jestli diváka baví akční scény a zároveň tohle postupné objevování tajemství ohledně Treadstoneu tak má vyhráno v podstatě po celou dobu. Franka Potente, Brian Cox a Julia Stiles jsou z předchozího dílu rozumně využiti/rozvíjeni a scenáristé naštěstí s postavou Franky Potente pochodili nejlépe jak mohli, protože nic víc už se s ní objektivně dělat stejně nedalo. Navíc se tu objevuje Joan Allen, jejíž postava Pam Landyové má ve filmu nějaký smysl, Karl Urban jako důstojný soupeř Bournea Kirill nebo Karel Roden ve vrcholné formě jako ruský mafián Yuri Gretkov. Do jedničky natáčené v Čechách se sice Roden nevešel, zde ale dostal příležitost a po Bladeovi II a Hellboyovi pro něj šlo o další hollywoodskou roli, která naznačovala, že by v Hollywoodu ještě nemusel říct poslední slovo, časy RocknRolly a Prázdnin pana Beana jsou ale už dávno pryč a tak už nám tak bohužel nezbývá nic jiného na Rodenovy vrcholné hollywoodské role jenom vzpomínat. Nebo jen čekat až do kin dorazí Jason Bourne VI: Revenge of Yuri Gretkov. Bourneův mýtus je sice vrcholem akčního řemesla a naháněčka v Moskvě patří mezi nejlepší (nejen) automobilové akční scény všech dob, zároveň mu ale nechybí i něco víc. Bourneův mýtus nemá problém s dojemnými momenty ani hlubšími zamyšleními. Dramaturgicky bych možná tak trochu prohodil moment závěrečné akční honičky a následné důležité konfrontace s Bourneovou minulostí, jakmile ale nastoupí sakra cool závěrečná scéna a začnou do toho hrát Extreme Ways (kteří i v tomhle případě mají mnohem lepší nástup než v závěru prvního dílu) tak jdou všechny drobné výtky, které jsem napříč filmem měl tak vlastně nekriticky stranou. Už proto, že Greengrass opravdu posunul laťku výš stejně tak jako veškerý tvůrčí tým, který se z jedničky vrátil (platí to právě i o kameramanovi Woodovi nebo skladateli Johnu Powellovi, jehož soundtrack mi u Bourneova mýtu přišel výraznější než u prvního filmu). Bourneův mýtus je naprosto stylovej akční nářez, který dokázal, že když se svěří důvěra v téměř neznámého autora s velmi cool rukopisem tak může vzniknout film, který je po akční stránce naprosto dokonalý a i po všech ostatních stránkách mu k totální čisté dokonalosti ztrácí vlastně málo. Bourneův mýtus je rozhodně milníkem (nejen) akčního filmu, který víceméně odstartoval novou éru akčňáků sázejících na ruční kameru při akčních sekvencích. Nebyl to možná nejlepší dopad, nic to ale nemění na tom jak důležitý, stylový a především povedený Bourneův mýtus je. Osobně se dodnes točím kolem hodnocení 4 a 5 (v rámci od 1 do 10 jsem stále na 8.5/10) a osobně nechávám spíše čtyři hvězdy proto, že je pro mně jasným vrcholem původní trilogie až třetí díl tedy Bourneovo ultimátum. Pro někoho přeplácaný a slabší odvar Bourneova mýtu, pro mně ale posunutí látky ještě o kousek dál a především skvěle zapadnutí mozaiky. Když se ale řekne B tak se logicky musí říct i A a tedy fakt, že aby člověk dostal Bourneovo ultimátum musel nejdřív dostat Bourneův mýtus. A i kdyby měl člověk z nějakého důvodu ignorovat Bourneovo ultimátum tak rozhodně platí jediné...... Bohudíky za Bourneův mýtus! () (menej) (viac)

Shakers

Bournov mýtus nie je tak akčný ako Agent bez minulosti. Je skôr viac prepracovaný do hĺbky. Nie je to na škodu a je to rozhodne zaujímavé. Jednotlivé dieliky do seba s Borneovej minulosti pekne zapadajú, ale predošlý film ma bavil viac. Čo sa týka nových postav tak Karl Urban ako zaporák perfektný. Hudba Johna Powella ešte lepšia a záverečná akcia je perfektne natočená. 80% - 4* ()

lamps

Strhující špionážní hra kočky s myší; nejgeniálnějším a nejprďáčtějším představitelným způsobem natočená (r)evoluce akčního filmu, systematickým střídáním narativních principů ve čtyřech příběhových blocích udržující soudržnost i komplexnost svého fikčního světa a bavící diváka neutuchajícím gejzírem nádherných vizuálních nápadů a smysluplným rozvíjením své složité fabule. Žádný jiný film a zřejmě žádný jiný režisér dosud nedokázal skloubit tolik charakterů a kompozičních motivací do jednoho objemného, paralelně se doplňujícího a zpřítomnělého dění, aniž by v kterémkoli bodě ubral na tempu nebo přestal vyprávění, byť jen na minutku, před našima očima dále rozvíjet. Bezchybné dílo, dokonalé a propracované v každém střihu (a že jich je), záběru (neexistuje rámování, které by nebylo nějakým způsobem nyní nebo po chvíli důležité), hudebním tónu (Powell se opět vytáhl, závěrečný song boží) nebo hereckém výrazu (Pro Damona bezpochyby životní role - to by byl ale Jason Bourne snad pro každého :). 100% ()

Pepinec

Představte si nádherný sex, po něm rozhovor na téma "čí babičku navštívíme o víkendu jako první", a pak zase nádherný sex. Bournův mýtus je v téhle špionážní sérii rozhovor na téma "čí babičku navštívíme o víkendu jako první". Nejen, že oproti tomu nádhernému sexu je nudný až běda a nikam nevede, ale navíc s ním ani nijak zvlášť nesouvisí. Jistě, tak na začátku se stane něco, na konci se stane něco, ale jinak tu pan Jason jenom cválá sem a tam jako závodní kobyla kolem Chuchle. Že Bournův mýtus dosahuje stejné kvality jako jednička je tak doopravdy jen mýtus... ()

Jhershaw

První díl mě zatím minul, ale jelikož jsem Bourne Supremacy chtěl vidět v kině, nezbylo mi, než na něj jít teď. Ze začátku jsem mírně tápal, ale netrvalo dlouho a docela jsem se zorientoval. Každopádně nemůžu srovnávat, v čem z prvního dílu vychází a čím se liší. ___ Potěšilo/ překvapilo mě, že film není (naštěstí) moc akční, jako spíš napínavý, tepavý, spíše komorní souboj několika lidí, než velkolepé přestřelky a výbuchy. To platí i o automobilové honičce na konci, která je neuvěřitelně strhující. Herci všeobecně dobří, Matt Damon je sympatický hrdina, Brian Cox se jako slizoun už poměrně zaškatulkoval, Karel Roden potěšil a Karl Urban překvapil (Eomer se změnil k nepoznání). Z technické stránky mi vadila asi jen přespříliš roztřesená kamera. ()

JohnnyD

Áno, je to fantasticky nakrútené. Greengrassov štýl trasľavej kamery, frenetického strihu a rytmickej hudby určil tvár akčnému filmu na nasledujúcu dekádu. Ale bolo by to rovnako pôsobivé, aj keby Greengrass točil doručovanie pizze. Tá zápletka je totižto asi tak na tri vety, pričom sú viac menej totožné s jednotkou (Jason si nepamätá EŠTE NA JEDEN prípad! Wow, fakt?). ()

hippyman

velmi příjemné překvapení "dvojky", ty bývají všeobecně slabší, takže jsem čekal slabší odvar "Agenta... ", nicméně mě to dostalo... super! 90% ()

Disk

EDIT 2021: Jeden z mála případů, kdy je druhý díl lepší než první. Stačí přibrat režiséra, který se nebojí být osobitý. Bourneův mýtus je fantastický po všech stránkách. Teprve tady Matt Damon prokazuje, že se pro roli Jasona Bournea doslova narodil. Greengrassovo režijní tempo po celou dobu nepolevuje a já si napětí vychutnávám plnými doušky. Tady navíc pomáhá naprosto přesný Karl Urban, kterého je také radost sledovat. Naprosto výjimečný snímek, jakých moc není. ()

salahadin

Tak jo, 4* tomu dám, ale s vroubkem - mám generální averzi vůči scénám, kdy nějaká určitá osoba přijde do svého bytu/domu, pověsí klíčky, zavolá si, udělá si kafe prostě cokoli - a Bourne je samozřejmě dávno tam (sedí na židli, nebo prostě přijde s pistolí v ruce). Ale tenhle vroubek v jinak efektním principu inteligentního filmu nemůže pokazit výsledný dojem. A dodám ještě výtku, která se u mě stává frází - Bourne má jednu chybu =že nemá vůbec žádnou chybu. Takže 5* nikdy. A těch mrtvolek začíná být nepříjemně mnoho, což ubíjí výsledný "životný" dojem. ()

Pilda17

Druhý díl je ještě geniálnější než předchozí. Nemohl jsem si nepovšimnout skvělé hudby pana Johna Powella, která mi seděla neskutečně. Samozřejmě musím zmínit znovu skvělý herecký výkon Matta Damona, poněvadž taková věc se přehlédnout opravdu nedá. Další věc co mě potěšila byla akce. Od předchozího dílu zřetelně vzrostla a já nemohl z obrazovky oči pustit. Bourne Supremacy má ještě daleko lepší děj a dobře dodělaný příběh, který navazuje skvěle od začátku až do úplného závěru. Nemohu uvěřit, že druhý díl je o něco větší pecka než ten první.. 9/10 = 95% ()

Deimos

VHS/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 8/10/// +příběh navazuje a pokračuje, reálnost a logika děje, hudba, hutná atmosféra, obsazení (Damon, Urban, Roden, J. Stiles), více akce -rychlý střih nebo snad kamera?, tmavší obraz, chybý moment překvapení/// Nutuším jak jsem prvnímu Bournovi mohl dát jen 84%, když oba filmy jsou v podstatě na 5*. Zde se setkáváme s naším hrdinou v momentě kde skončil minule a po nechtěné události se rozběhne opětovný kolotoč honiček a akcí, které mají Bourna dovést do cíle. Když jsem se díval na první díl, byl jsem v šoku z toho kdo vlastně Bourne je, tady však už bohužel moc nepřekvapí, je prostě stejně dobrej jako předtím. Těší mě však jeho charakter a vědomí, že se rozhodl stát na správné straně. Třebas scéna v závěru kdy se příjde omluvit dívce, které ještě jako nájemný zabiják zabil oba rodiče je dost silný. I pátrání v minulosti je zajímavé a v souvislosti s vyšetřovatateli ( Cox, Allen(ová)) a rusáky (Roden, Urban) atmosféra pořádně houstne. V každém ohledu se s touto sérií filmů (Borne Ultimatum bude za 2 roky v kině) dostává nám divákům dlouho neviděná kvalita Thrillerů s "agentem" v hlavní roli./// Celkem 86%/// ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav

13.10.2017

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión

30.07.2014

Paul Greengrass je sice známý především díky Bourneově mýtu a Bourneově ultimátu, jeho specialitou jsou ale dramata podle skutečných událostí. Krvavá neděle, Let číslo 93 nebo Kapitán Phillips patří… (viac)

Další Ludlumovka na obzoru

Další Ludlumovka na obzoru

15.02.2014

Spisovatel Robert Ludlum má na kontě skoro 30 převážně špionážních románů. A jelikož se 3 z nich nedávno proměnily v úspěšné filmy, studio Universal zaměřilo další z jeho výtvorů. Po Agentu bez… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz