Matka roku

• Poľsko Dzień Matki

Bývalá zvláštní agentka Nina opráší svoje vražedné schopnosti, aby osvobodila uneseného syna, kterého nikdy nepoznala. A nenechá si v tom nikým zabránit. (Netflix)

Morholt

Svižné akční béčko, ve kterém banda kriminálníků nakrkne bývalou agentku s krycím jménem Kikimora. I když je to v základní ose dost šablonovité, Rakowicz přidává spoustu motivů, které jsou fakt hodně ustřelené. Zejména plešoun vyžívající se v blbnutí s elektrickým proudem je hodně ujetý, stejně jako celé jeho impérium. Totéž se dá říct o velvyslankyni, jejíž svět je prozměnu stylizován do světa 70. a 80.le a ona sama nejvíc ze všho připomíná Alenu Schillerovou, což pro poslední scénu platí takřka stoprocentně. Mezi tím vším se motá uštvaná Agnieszka Grochowska, která to krosí pěstmi, noži, samopaly i mrkví s moukou. Film s jedinou ambicí a totiž svérázně pobavit a to se mu daří. 75% ()

T2

Všetci chcú svojho Johna Wicka, dokonca aj Poliaci sa do toho poriadne opreli matka roka dá teda zabrať každému. /60%/ ()

Fr

„PRO SVÉ DÍTĚ UDĚLÁM COKOLIV…“  Asi takhle – Poláci nejsou žádní asiati, kteří točej akčňárny plný ruční práce, jak na běžícím pásu. A výsledek tomu zákonitě odpovídá. Je tam snahy tři prdele, dokonce i chorea soubojů mají nápad, ale Agnieszka Grochowska není Uma Thurman a režisér Mateusz Rakowicz není… prostě to v sobě nemá! Navíc záchrana pětadvacetiletýho idiota občas přináší hloupý situace. Taková východoevropská akčňárna...  ///   -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Agnieszka Grochowska začala kvůli roli chodit na hodiny kickboxu. 2.) Thx za titule „Zdenka Slezáková“. ///                         PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  ***  NAPĚTÍ  * ()

EvilPhoEniX

Netflix a Poláci servírují drsný ženský Revenge flick. Hlavní hrdinkou je Nina bývalá Spec Ops agentka, která musí využít své dovednosti k záchraně jejího uneseného syna, kterého nikdy nepoznala. Bude se muset sama probojovat skrz polské gangsterské podsvětí. Příběhově nejde o nic originálního, tohle téma je poměrně časté, ale i tak se toho Poláci ujali na úrovni. Forma zde tedy jasně vítězí nad obsahem. Agnieszka Grochowska hraje roli drsné agentky velmi uvěřitelně, odehraje to celé na jeden chladný výraz a v osobních soubojích jsem ji věřil taktéž a to je velmi důležité. Technicky je film na úrovni, potěší dobrá hudba, skvělá akce, kde zaujmou atraktivní nájezdy kamery i skvělé využívání prostředí ( okolních předmětů ve svůj prospěch) .. Mrkev !! Občas si režisér vypomohl i zajímavým slow motionem a celkově to na mě přišlo velmi hravé i příjemně brutální, tohle by zkrátka šlo. Pochválit musím i záporné postavy, především ten skinhead vůdce byl magor jak se patří a celé se to nese v dravém tempu. Za mne pohodová akční jednohubka, která si udržela mou pozornost a jelikož jsem nečekal moc, rád ji přilepším. 7/10. ()

pornogrind

Polská akční jízda v podobě záchranné mise za unesenýho synáčka řízlá komedií. Nebudu zastírat zklamání. Asi jsem přece jenom očekával něco víc. Patryk Vega mě pěkně rozmlsal. A tenhle film mě jen utvrdil v tom, že Mateusz Rakowicz Patryk Vega opravdu není. Slabší 3hvězdy. ()

Arsenal83

Dejová línia úplne smiešna a postavy sú len karikatúrou, Ako keby trebalo ukázať, že jak sú tí náckovia tupí a že ženská sila ich zničí len tak jedným polvandammovským kopancom a celkovo tie akčné scény pripomínali grotesku. Apropo, súčasné Poľsko je v pekných sračkách. Aspoň podľa Netflixu. Ulice ovládajú skinheadi s intelektom ľudoopa, ktorí prenasledujú prisťahovalcov a hrdé matky nemajú na výber - musia chrániť svojich statočných čiernych synov... ()

Chrustyn

Po Lopezové, další matka co neumí kopat, ale tváří se, že ano. Bitka v kuchyni celkem nápaditá, jinak bída s hodně divnými postavami. ()

JohnCZ

Pár dobrých, i když dost umělohmotných, akčních scén nevyváží hromadu hluchých míst a fakt, že tvůrci jako kdyby nevěděli, jestli chtějí natočit vážný akční flick a nebo stylizovanou parodii na Johna Wicka s gopnikama z východní Evropy. ()

dyfur

......nie je potrebné druhý krát vidieť....poľský príspevok na tému bývalá zvláštna agentka opráši svoje vedomosti....taký istý podpriemer akých som videl už x-krát......riedke .... ()

C0r0ner

Tak trend, kdy je padesátikilová holka schopná rozbít držku haldě stokilových chlapů, už dorazil i do Polska. Na to, jak moc se tam zabíjí a jak moc je to akční, mě to vlastně vůbec nebavilo, což přisuzuji námětu a režisérovi. Pár dobrých nápadů celkový dojem bohužel nezachrání. 45% ()

viperDavid

O moc horší než Matka, která se zrodila s Jennifer Lopez a ani ta není moc dobrá. Někdo si asi myslel, že správná padesátnice bude akční, ale není. Polský film se opravdu nepovedl a s tím otevřeným koncem tomu moc nepomohli. Jednoznačně podprůměr ()

Johnny.ARN

Rakowicz vie evidentne režírovať, ale so scenármi má problém. Twisty dosť vyšumejú, prichádzajú nevhodne a hlavne, kým sa nejak vysvetlia, ja zabudnete, že o čom to malo byť. Inak poľský Wick v sukni, ktorá aj dostane napiču, aj dosiahne cieľ a ešte to má aj ten ľudský rozmer. Nie zlé, príjemne dlhé, dobre sa to pozeralo, pár skvelých kamier vo fight scénach, ale neostane to vo mne dlho. 3 z 5 ()

drackula

Oceňujem, že sa to nebralo príšliš vážne. Najmä rôzne tragikomické postavičky poľského podsvetia dianie skvele odľahčovali. Akcia bola zaujímavá a hlavná hrdinka vcelku uveriteľná. Príbeh sa trochu drhol a záver nebol úplne strhujúci, ale ako pozerateľná jednohubka poľský Taken fungoval. 60% Netflix ()

kenkaku

Tak samozřejmě, to by nebyl vylízaný NETFLIX, abychom i v Polsku neměli smíšený “black & white” pár a solidně emancipovanou ženu. To ale nemění nic na faktu, že tato verze Johna Wicka mi přijde mnohem stravitelnější. Už hlavně kvůli choreografii bitek. Sice tam byly kopance (a nemyslím ty do koulí), ale bylo jich opravdu minimum. Mnohem víc jsem si užíval schopnost improvizace (scéna v kuchyni byla mazec - pánev, palička, vývrtka, mrkve, mouka… neuvěřitelné :)). Děj šel tak trochu mimo mě (kdo-co-proč nezájem) a ten bizár s plešounem… prostě solidní Polský úchyl. Prostě na první pohled je vidět co je původní a co bylo befelem (jinak prachy nebudou). ()

sedm.1

Poláci jedou, vole 8D! Jako upřímně, že se takhle ze řetězu utržené akční pecky dočkám zrovna od našich severních sousedů, tak to tedy jen nevěřícně kroutím hlavou a čumím s otevřenou hubou dokořán, zároveň jim ale samozřejmě i upřímně gratuluji, že mají tááákovýhle koule poslat do světa tak parádní akční divočinu, jakou Matka roku je. Od první minuty se totiž jedná o našláplou nekompromisní jízdu, kde ústřední ženská postava od první scény strká s prstem v nosu veškeré ty hollywoodské rádoby akční hrdinky do kapsy, řeže to tam hlava nehlava kdo jí přijde do cesty, navíc je to i choreograficky nápaditý, kurevsky efektní, překvapivě parádně přehledný, souboje jsou rozmanité, drsné a řádně krvavé, prostě po akční stránce je to zatraceně velká paráda, a jelikož ona akce zaujímá většinu stopáže, tak jsem se těch devadesát minut jen tetelil blahem a užíval si ty veškeré akční scény na maximum. Veškeré postavy pak musím také jednoznačně označit za opravdu výrazné, jsou to sice tedy všechno strašný ksichty, ale opakuji, ksichty natolik výrazné, že mě neskutečně bavili a celý film zásadním způsobem oživovaly. Jinak mě nadchla i vizuální podoba filmu, syrová, drsná a potemnělá, což sebou samozřejmě přineslo i stejně působivou atmosféru, a samotná zápletka je pak sice opravdu hodně přímočará a jednoduchá, což mi ovšem ani trochu nevadilo, měla spád, napětí, emoce, takže i v tomto ohledu to bylo v naprostém pořádku, já zkrátka nemám Matce roku co vytknout, za mě se jedná o parádní, zábavnou jízdu, co mohu všem příznivcům nekompromisní akce jen a jen doporučit. ()

keoma26

Někdy až směšně dekadentní, i na Poláky dost pošahaný,  ale zase se spoustou filmařských nápadů a vtípků a takový tý bezuzdný radosti z natáčení ...  choreografie soubojů stojí někde mezi Kill Bill, Raid a Růžovým panterem. Z poslední doby mi to poetikou asi nejvíc připomnělo Bullet train. ()