Pre Maxa (Jamie Foxx) už je jeho dvanásťročná práca losangeleského taxikára absolútnou rutinou. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ich tváre, mihajúce sa v spätnom zrkadle, si pamätá sotva do okamihu, kedy za sebou zabuchnú dvere. Ale na klienta z dnešnej noci, nájomného zabijaka Vincenta (Tom Cruise), tak skoro nezabudne. Vplyvný drogový kartel sa má objaviť pred federálnym súdom a tak je treba eliminovať piatich korunných svedkov. Všetci sa vyskytujú v Los Angeles, a tak Vincent nastupuje do Maxovho taxíka, berie si ho ako rukojemníka a pre dvojicu sa začína rušná noc. Ak Max nebude spolupracovať, skončí s guľkou v hlave. Ak bude spolupracovať, stane sa komplicom. Keď sa po prvých komplikáciách stane žlté auto cieľom jednotiek L.A.P.D. a F.B.I., prežitie nesúrodej dvojice je nečakane závislé na jednom od druhého. (oficiálny text distribútora)

Rover

Michale Mann nemění svou výjimečnou režii, mění však celkové vyznění filmu. Nebojí se použít digitální kameru a nebojí se vzdát své pověstné dlouhé stopáže. Výsledek je famózní...Pro mě však největší změna nastala v HUDBĚ: James Newton Howard - dostává daleko více prostoru než v předchozích Mannových filmech, je zkrátka daleko více slyšet. To ji však nepřidává na kvalitě, soundtrack, na kterém se podíleli např. Audioslave, Groove Armada nebo Oakenfold, je hodně písničkový a snad méně "umělecký." Svůj účel však plní dokonale a Mann jen potvrdil svůj skvělý hudební vkus. ()

Indiana

Skvělá vizuální podívaná se strhujícími výkony Toma Cruise a Jamieho Foxxe. Sice mi přišlo, že Foxx mohl párkrát v poho zdrhnout, ale jinak výhrady nemám. ()

petaspur

Získat skvěle placené rito na celou noc je pro taxikáře Maxe vyložené terno. Solidně vyhlížející zákazník Vincent, dle slov vypouštěných z dutiny ústní patrně doktor filozofie, se chce během poklidné noci jenom stavit na pár adresách v LA a pak s poděkováním zmizet. Jenže Max příliš rychle zjistí, že Vincent nepřijel pozdravit staré kamarády ze školy, nýbrž vystřílet závěrečný mafiánský účet do těl několika otravných svědků. Max si také začíná uvědomovat, že se patrně stal závěrečnou položkou Vincentova seznamu a začíná amatérskými fintami ztrpčovat profesionálův život. ()

Silas

Katastrofální scénář, říkal jsem si už ke konci. Tolik náhod jedné noci v jednom L.A., předmoudřelé postavy (př. 14./16. patro; hlavní východ/metro) a "nesmrtelnej" záporák. Ani to setkání Felixe a taxikáře nepůsobilo věrohodně, když víme, jak je chudák řidič celou dobu posranej (+ jeho útok na policajta po havárce, pche)... Jenže je tu Mann a jeho tým, kteří dokážou i hovno blyštivě vyleštit a zaplácat 2 hodiny zábavou. A páč pro tenhle styl mám slabost, ty kiksy odpouštím, přičemž konec taky nepřekvapí. ()

Stegr

95% - Pro mě prvotřídní záležitost se skvělou ústřední dvojicí - Cruise, Foxx! Bylo to napínavé, akční, inteligentní a mělo to zajímavý konec. Co víc si přát? :) ()

Rosomak

Collateral mísí klišé na klišé a celá první pasáž v taxíku je zbytečně rozvleklá a příliš o ničem. Fandit není komu, protože Michael Mann nechává charaktery strohé, takže se nejde s nějakou postavou identifikovat. Hrozná je i ta digitální kamera, která nepůsobí vůbec dobře... Vyčinit by zasloužil i scénář, který je tak neuvěřitelný a špatně poslepovaný, až to bolí. Tom Cruise se snaží hrát co to jen jde, ale vlastně nemá co. Pro mě určitě nejslabší Mannův film... ()

HAL

Mann tu se svým geniem noci uchvacuje zádumčivé melancholiky žijící setmělým městem stejně, jako kdysi dokázal uchvátit zapřísáhlé romantiky v Posledním Mohykánovi. Bezchybně budované drama dvou antagonistů dává vzpomenout na jeho předchozí Nelítostný souboj, ale na rozdíl od něj se drží komornějšího stylu s prvořadým důrazem na psychologickou propracovanost - a je to tak po čertech chytré a napínavé, že mám vážně problém rozhodnout kterou z těchto dvou Mannových kriminálek bych měl stavět víš. Na vrcholu žánru každopádně stojí obě. 9/10 ()

misterz

Collateral je film dvojitej tváre. Príbeh je na môj vkus až príliš priamočiary, jednoduchý a bez nejakých zaujímavých odbočiek alebo zvratov. V tomto smere tu nie je nič, čo by mohlo diváka zaujať, až na pár strieľačiek. No zato ma nadchla atmosféra, tá bola vskutku úžasná a dotvorená veľmi peknou muzikou. Po technickej a režisérskej stránke nemám preto žiadne námietky - prvotriedna práca. No ten obsah... mohol byť trochu zaujímavejší. Na slabší nadpriemer to ale stačí. 70/100 ()

Satan

Jestli po zhlédnutí tohohle filmu někoho potkám, kdo řekne, že Cruise je namachrovaný panáček, který nezahraje ani rozbité vajíčko, tak se asi seznámí s mým kladivem. Jeho šedivý look podobný De Nirovi z Heatu (a hele ho - zase Mann) je spolu s přirozeností Jamieho Foxxe skutečně hlavním tahákem. Film má spád, má neskutečně našlapaný soundtrack, slušně načrtnutý scénář a výbornou Mannovu "digitální" režii. Co bohužel sráží film na kolena, je posledních pár minut v metru. Jo kdyby Tomík Jamieho pěkně prostřílel na hadry, procedil nějakou hlášku typu "nebudu muset dobíhat letadlo" a hodil na zkrvaveného černocha pár stovek navíc, vůbec, ale VŮBEC bych se nezlobil. Jenže happy-end zkrátka musel být. Chjo. [Přesná stopáž: 115 min] ()

mzss1

|70%| Skvělý záporák, místy dost hloupoučké (ale opravdu neškodným způsobem), někdy až absurdní (opět mi to nevadilo, asi to byl účel), vykreslení obou postav (Záporáka i taxikáře) do velké hloubky, pár slušných přestřelek a zajímavých scén. Všechny tyhle aspekty jsou dobré. Záleží, jak to divákovi sedne, velká pecka to není, ale mě to svým způsobem dost bavilo. Na nic si to nehrálo, takže když si člověk odmyslí spousty nelogických chyb, tak si film užije. Já si prostě myslím, že byl takto film záměrně pojat. Páč jsem si v první půli snímku říkal, že není možné, aby se tvůrci dopustili tolika nelogických děr. Záporák a jeho oběť se vozili furt ve stejném poničeném taxíku, takže Cruise dost riskoval odhalení. Bylo toho víc, ale já se s tím nějak srovnal a už si film víc užíval. Líbilo se mi nahlédnutí do obou rozdílných postav, napětí, nepředvídatelnost atd. Takže nakonec jsem ty slabší 4* s radostí udělil. Vždy mě potěší, když vidím něco netradičního a sedne mi to. ()

Snorlax

Když Cruise prchal z pozice osmého od Sněhurky, někdo mu odbarvil vlasy, bohužel předkusu ho nezbavil. Cruise předstírá, že je nájemný zabiják. Jako obvykle mu to nejde. Jediný uvěřitelný moment ve filmu nastàvá, když se několikrát po sobě netrefí do cíle vzdáleného pár metrů. To bych tedy Cruisovi veřila. Zàvěrečný souboj také. Ale vem to čert, kvůli Cruisovi jsem se nedívala, taková masochistka nejsem. Být v jeho roli nějaký herec, vůbec by to nebyl špatný akční film. Být v jeho roli někdo charismatičtějsí, třeba popelnice, byla by postava Vincenta vyloženě zajímavá. Chtěla jsem vidět skvělou kameru a toho se mi dostalo vrchovatými doušky. Záběr na spodek helikoptéry, v níž se odráží světla nočního města, je skutečně mimořádně zdaŕilý. Způsob osvětlení taxíku vymyslel Mann fakt dobře. Kvůli dvěma technickým novinkám své doby jsem se na film dívala a obé je značně působivé. Když Cruise prohrál souboj s židlí na kolečkách, dosyta jsem se i zasmála. ()

Legas

Ta režie, ty dialogy!!! Jak já jen mohl takovému výtečnému filmu vyčítat nějaká klišé?! Asi jsem tenkrát v kině neměl tu správnou náladu(***). Každopádně teď na DVD (*****) zapomínám na scénku s vybitou baterií mobilního telefonu, vychutnávám si skvěle vykonstruovanou historku, násávám atmosféru nočního L.A. a uznaně pokyvuju dobrému výkonu jak Foxe, tak Crusie. ()

InJo

Výborný městský krimi thriller, jemuž vedle sebejisté Mannovy režie vládne hlavně Cruiseův stylový nekompromisní zabiják, jenž je tak cool, přesvědčivě umanutý a dráždivě nevyzpytatelný, že mu i navzdory jeho téměř ryzímu "padoušství" vlastně částečně fandíte (podobně jako De Nirovi v Nelítostném souboji). Potěší také skvělý soundtrack, lahůdkový casting většiny rolí, filozofické rozjímání nad "zbytečnými" životy (nejen) obou hlavních postav, pár příjemných nečekaných zvratů a dokonce i závěr. Jenom té Mannově oblíbené digitální kameře jsem pořád nepřišel úplně na chuť. 85 %. ()

Šakal

Collatellar je poměrně slušný (psychologický) thriller s překvapivě dobře hrajícím „šedým vlkem“ (nikoliv však italským forwardem Fabriziem Ravanellim, nýbrž Tomem Cruisem), nepřekvapivě dobře vystavěnou a následně umně vygradovanou hutnou „Mann(ovou) atmosférou, působivým hudebním doprovodem J. Newtona Howarda a jistou režií. Jak tak koukám na zdejší komentáře, tak nejen k mé větší spokojenosti, ale i (uživ. Renton) schází taková jedna podstatná „maličkost“.....“alternativní KONEC“. Škoda toho.... p.p.s. narozdíl od Miami Vice a Public Enemies, v případě tohoto snímku, nemám s použitím digitální kamery sebemenší problém a jakýchkoliv výhrad (ba právě naopak). Divák tak má chvílemi pocit, že nesleduje snímek, ale „dokument“. ()

Sobis87

Po tříhodinovém eposu Nelítostný souboj Michael Mann opět rozvíjí téma konfliktu dvou osobností a zatímco v již zmíněném filmu se jednalo o podobné charaktery stojící na opačných stranách zákona, v Collateral se ústřední dvojice liší i povahově. Taxikář Max (Jamie Foxx) je úzkostlivým snílkem, který se nedokáže rozhoupat k větším činům a má rád pevně stanovený řád věcí. Oproti tomu je nájemný vrah Vincent (nezvykle civilní Tom Cruise) cynickým profesionálem, který je schopen jednat okamžitě a bez zaváhání a improvizace je jeho druhou přirozeností. Ve skutečném světě by byla pravděpodobnost, že se takto rozdílné charaktery setkají a přitom sehrají klíčové role v napínavém kriminálním příběhu, velmi malá, avšak v Collateral se tak opravdu stane a dílem náhody Vincent nastoupí do Maxova taxíku s nabídkou lukrativního obchodu a vedle tučného balíku peněz mu daruje i noční šichtu, na kterou jen tak nezapomene. Max musí s Vincentem absolvovat pět zastávek během jedné noci, avšak hned při té první mu jsou dílem náhody objasněny pravé záměry cizince v luxusním obleku. _____ V předešlém odstavci byly ve snaze letmo nastínit ústřední zápletku zmíněny hned dvě náhody a vězte, že takovýchto náhod je ve filmu větší množství, přičemž odhalení té poslední představuje finální zvrat, který však při schopnosti „číst“ v postupech narace vlastně ani nemůže být překvapivý. Setkání dvou rozdílných charakterů za tak nezvyklé situace a spolu s tím i další náhody by bylo možné označit za scenáristický konstrukt, který ubírá filmu na uvěřitelnosti a realističnosti, pravda je však taková, že Collateral je ze všech Mannových kriminálních filmů (s výjimkou Manhuntera) z hlediska stavby fabule nejméně realistický film, neboť se takový ani nesnaží být. Na rozdíl od následujícího Mannova filmu – Miami Vice – se zde dočkáme poctivě vybudované úvodní profilace hlavní postavy v duchu hollywoodské informativní vstřícnosti. V porovnání s dobovými Veřejnými nepřáteli a dokonce i s životopisným Alim taktéž více vyniká žánrová vykonstruovanost tohoto filmu, neboť veškeré vyprávění je – na rozdíl od výše zmíněných filmů sestávající z epizodických výseků v rozmezí let – smrsknuto do jediné noci a s odhlédnutím od narativních skoků by se dalo říci, že se odehrává v reálném čase – žádné flashbacky, žádné flashforwardy, pouze přirozeně plynoucí čas po jedné linii, v níž jsou opomenuty méně podstatné okamžiky. Onu žánrovost v tomto ohledu vykazuje fakt, že veškeré dění – veškeré stěžejní body narace – bylo smrsknuto do tohoto časově striktně omezeného pásma, a to nikoliv v duchu realističnosti, nýbrž za účelem naplnění žánrových požadavků. ____Bylo by však krátkozraké na základě tohoto odsoudit Collateral za nepravděpodobně vystavěný film naplňující žánrové předpoklady skrze dílo náhody. V příběhu je samotná náhoda tematizována, Vincent o ní mluví jako o osudu a Max ji přisuzuje označení „prostě smůla“. Michael Mann (a další scénáristé) navíc přijal „hru na žánr“, aby diváka smýšlejícího o filmu jakožto o žánrové variaci opisující důvěrně známé postupy překvapil tím, že v určité fázi konvenci zdeformuje, nenaplní nebo dokonce úplně převrátí. Důkazem budiž postava detektiva Fanninga (Mark Ruffalo), která je koncipovaná jako klasický žánrový představitel zákona – vzhledem na pomezí dobráckého poldy hispánského původu a frajera z ulice budí dojem, že dětství prožil v rušné čtvrti a v podsvětí se vyzná proto, že s mnoha z nynějších gaunerů kdysi chodil do třídy a odpoledne s nimi kradl autorádia. Taková rychlá profilace skrze vzhled postavy patří do žánrových vod a je diváčtější než psychologická drobnokresba. Mann tuto postavu staví vysoko nad ostatní představitele zákona a dle diváckých očekávání mu je předurčena úloha ve strhujícím závěru, aby přinejmenším svou obětí napomohl hlavnímu hrdinovi v rozřešení patové situace. Prostřednictvím nečekaného vyústění jedné scény jsou však veškerá divácká očekávání narušena, a právě tímto způsobem Mann ozvláštňuje žánrový film. ____ S ohledem na již řečené lze Collateral považovat za sofistikovanou žánrovou hru na pomezí mainstreamových preferencí a artové svéráznosti, přičemž divák je překvapován právě v těch chvílích, kdy si začíná být jist směřováním celého příběhu. Takového momentu se dočká i Vincent – přísně žánrová postava obohacená o hlubší (avšak ne zcela jasně čitelnou) psychologii. Jedná se o scénu, kdy taxík projíždí nočním městem, ze kterého jakoby najednou vymizeli veškeří obyvatelé. Max zbystří a pomalu zastaví auto. Vincent na chvíli znejistí – silnice jsou prázdné, proč tedy zastavuje? Najednou přes silnici přeběhne kojot a do popředí vystoupí první tóny skladby Shadow on The Sun od Audioslave. Vincent zbystří, nachází se uprostřed Los Angeles a právě před ním proběhla šelma. Nikdo nevydá ani hlásku, Max i Vincent jsou tiše sdílejí onen jediný magický moment této noci. Vincent – profesionál připravený improvizovat a pohotově jednat za jakékoliv situace, člověk, který se zdá být schopný s chladným odstupem zvládnout každý problém – je najednou překvapený. Je překvapený, že byl svědkem takového momentu (ona náhoda) a zároveň je překvapený, že ho něco vůbec dokázalo překvapit. Tato krátká scéna založená na jemném mimickém herectví, melancholickém vizuálu a hudebním podkresu, je naprosto nežánrová a pro příběh nepodstatná vsuvka. Tyto momenty o pomíjivém kouzlu jednoho momentu, které prohlubují emotivní rovinu příběhu a niterné rozpoložení postav, lze už považovat za Mannův trademark, přičemž nejvíce se jich nachází v Alim a v Miami Vice. _____Collateral žánr thrilleru prohlubuje i v rovině dialogové, kdy je do mrtě využito rozdílnosti ústředních postav, a to především pak ve scénách v jedoucím taxíku. Tyto scény jsou čistě konverzační a jejich prostřednictvím se prohlubuje psychologie postav – zároveň je nutné podotknout, že Vincent je rafinovaným profesionálem, který představuje nespolehlivého vypravěče – udržuje odstup a otevření se cizinci je pro něho krajně neprofesionální. I on však několikrát klopýtne a s tím, jak se oslabuje jeho moc nad Maxem, se zároveň prohlubuje jejich vztah, který představuje nakonec ten nejpůsobivější a nejvíce strhující prvek v příběhu, což je na poměry běžných představ o thrilleru pro diváka opět překvapující. Samozřejmě se zde vyskytují i akční scény, kterým dominuje na poměry komorního thrilleru koncepčně rozsáhlá scéna v nočním klubu, kde dojde ke konfrontaci Vincenta s podsvětím i se zásahovým týmem policie. V takovýchto momentech dává Mann vzpomenout na dynamické a naturalisticky pojaté akční scény z Nelítostného souboje a prakticky i z dobového Posledního mohykána. Jindy niterné stavy prohlubující hudební složka pak ve scéně z klubu mění užití a skrze elektronickou skladbu s výraznými beaty udává tempo akce. Jak již bylo u Mannových filmů několikrát opakováno, hudba zde představuje nadstandardně upřednostněný výrazový prostředek ve filmové řeči a režisér byl opět pečlivý při komponování soundtracku (mísí se zde alternativní rock s etnickou a orchestrální hudbou, elektronikou i jazzem)._____Collateral je ve své podstatě thrillerem, který staví do kontrastu komorní momenty z interiéru taxíku s akčnějšími pasážemi, které naplno využívají „áčkového“ rozpočtu, přičemž film si sám „uvědomuje“ vlastní žánrovost a pracuje s ní na více sofistikované rovině. Zároveň se jedná o film, ve kterém se ve chladném světle nočního velkoměsta, luxusním šedém obleku a se stejně tak šedým přelivem Tomu Cruiseovi podařilo setřást auru (bývalé) hvězdy první velikosti a stvořit propracovaný charakter skrze herectví nebývalých kvalit. () (menej) (viac)

HoneyBunny

Film, který vás donutí sledovat ho se zatajeným dechem, mít rád oba hlavní hrdiny, posílat pomyslné díky scénáristovy a hlavně obdivovat Michaela Manna. Je fakt cool. ()

Jordan

už ako vyzretejší a poučenejší divák som si po čase pozrel "collateral" znovu a musím o 1 hviezdičku zdvihnúť hodnotenie a nahradiť pôvodný komentár, ktorý tento film stavial do svetla síce remeselne zručne natočeného no inak priemerného thrilleru novým komentárom, ktorý uvedie veci na pravú mieru: že sa jedná o veľmi dobre vymyslený a natočený, po stránke technologickej (kamera/svietenie) až mierne revolučný a pomerne sofistikovaný thriller, ktorý u mňa v rámci mannovej tvorby zasadol po "heat" na druhé miesto; šedý vlk-samotár cruise v jednej z mála záporných rolá svojej kariéry je tu naozaj mrazivý a ruffalo nečakane "drňácky", no obom im tieto pre nich netradičné polohy svedčia a idú; ()

Anderton

Ďalší z rady filmov, pri ktorých očakávania po priaznivých kritikách boli vyššie ako výsledok. Tolko premielané porušovanie zavedených klišé som si príliš nevšimol, okrem policajta ma teraz po čase nič nenapadá. Zato dier v scenári si pamatám viac, tých náhod bolo tiež dosť. Záver v mrakodrape a metre bol skor priemerný. Takže na **** to dostal originálny námet a jeden kojot. No a bola tam aj nejaká tá myšlienka. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (viac)