Pre Maxa (Jamie Foxx) už je jeho dvanásťročná práca losangeleského taxikára absolútnou rutinou. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ich tváre, mihajúce sa v spätnom zrkadle, si pamätá sotva do okamihu, kedy za sebou zabuchnú dvere. Ale na klienta z dnešnej noci, nájomného zabijaka Vincenta (Tom Cruise), tak skoro nezabudne. Vplyvný drogový kartel sa má objaviť pred federálnym súdom a tak je treba eliminovať piatich korunných svedkov. Všetci sa vyskytujú v Los Angeles, a tak Vincent nastupuje do Maxovho taxíka, berie si ho ako rukojemníka a pre dvojicu sa začína rušná noc. Ak Max nebude spolupracovať, skončí s guľkou v hlave. Ak bude spolupracovať, stane sa komplicom. Keď sa po prvých komplikáciách stane žlté auto cieľom jednotiek L.A.P.D. a F.B.I., prežitie nesúrodej dvojice je nečakane závislé na jednom od druhého. (oficiálny text distribútora)

andrii

Jeho šedá eminence, muž v práci, usedá, v nájemném voze. Kola se roztáčí. To bude vysoká cena. Má, bez rukaviček, rakvičkářskou misi, hasit svíčky a čípak bude ta poslední? ()

CinemaRanger

Zápletka je sice jednodušší, ale tohle byla tak živelná a adrenalinová jízda, že si to nešlo nevychutnat. Skvělý Cruise a ještě lepší Foxx, Mannova režie je výborná. Digitální kamera mi nevadila, ba naopak jsem si vychutnával záběry nočního města. 9/10 ()

Decker

Skvela kamera, skvela muzika, skvely pribeh, atmosfera a hlavne perfektni herecke vykony delaji z tohoto filmu jedno z prekvapeni tohoto podzimu. Opravdu brilanti kousek. ()

Triple H

Trošku klišovitý záver predchádzajúcemu deju mierne škodí. Dovtedy je divákovi prezentovaný príjemne netradičný a nepredvídateľný dej, záver je však klasickou hollywoodskou thrillerovou výplňou. Nie je zlý, ale v kontraste s predchádzajúcim dejom pôsobí trošičku rušivo. To je však jediná výhrada, ktorú voči filmu mám. Formálna stránka perfektná a spolu s Miami Vice musím povedať, že mne sa Mannove experimenty s digitálnou kamerou veľmi páčia. Scenár je naozaj dobrý, plný výborných dialógov a veľmi zaujímavého vývoja postáv. Tým sa dostávam k hercom, pričom naozaj za zmienku stoja samozrejme len dvaja hlavní aktéri- Tom Cruise a Jamie Foxx. Prvý menovaný tu našiel jednu zo svojich najlepších úloh a chladnokrvného zabijaka zahral so stopercentnou sústredenosťou. Úspešne sa snaží vyvarovať svojich trademarkov a je trošku škoda, že za svoj výkon nebol viac ocenený. No a Jamie Foxx ukázal čo v ňom naozaj je a celý dramatický vývoj, aj následný prerod jeho postavy zvládol bez akýchkoľvek problémov. Radosť sa na oboch hercov pozerať. Výborný film. ()

Cedr

Digitální kamera tomuto filmu velmi prospívá. Vtáhne do děje a spolu s (relativně v rámci možností žánru) uvěřitelným scénářem sází na příbližení k co nejvyšší realičnosti. To se celkem Micheali Mannovi daří a vzniká tedy kvalitní akční krimi thriller o pekelné jízdě taxíkem. ()

Copacabana

Cruise a ten jeho vtipný šedivý hair-style som v celku nepochopila (prečo mu to len spravili), no vysoké hodnotenie dávam hlavne za asi posledných 30 minút, ktoré boli fest napínavé. ()

SniperG1

Brilantní krimi thriller s vynikajícím obsazením - Tom Cruise a Jamie Foxx. Výborná atmosféra, hudba a příběh. Našlo se tam pár chybiček, ale to v té mrazivé atmosféře lze přehlednout. Spokojenost.... 95% ()

Lamprea

Musel jsem bejt asi hodně zabedněnej, když jsem tenhle kousek ohodnotil po 1. shlédnutí na 3*. Při druhým shlédnutí mi bylo už před polovinou filmu jasný, že pudu s hodnocením nahoru a po scéně v klubu Fever, která je naprosto geniální, mi bylo jasný že to bude plná palba, po konci jsem sice ještě trochu váhal, ale nakonec, myslím, že neni co řešit. Paráda ()

Laerry

Originální minimalistický thriller, který sází hlavně na dvojku Tom-Jamie a vychází to na jedničku. Aneb zde Cruise opět dokazuje, že umí hrát - a ani by nepotřeboval stříbrné vlasy k dodání "serióznosti" (i když mu zde sluší, to jo). ()

LeoH

Tehdy hlavně zvědavost, jestli už se digitální kamera opravdu vyrovná klasickému filmu, a pocit, že spíš ne, že prokreslenější stíny nestojí za to ochuzení barevné palety. Vývoj tím směrem stejně šel, takže co. Dneska lítost nad tím, že všechna ta práce s lokacemi, světlem, atmosférou, pečlivě volená hudba, mistrně budované napětí, puntičkářské vedení herců atd. atp. přichází napůl vniveč kvůli nedotaženému scénáři, stavícímu na příliš mnoha náhodách (i když třeba okamžik, kdy Vincent poprvé nastupuje a málem nenastoupí, je kouzelný) a příliš mnoha slovech, v nichž se postavy navzájem rozebírají, vysvětlují a poučují o životě. <70 % ()

Lachtaan

Navzdory tomu, že mnou cloumaly pocity signalizující maximálně čtyři hvězdy, netradiční záporná role Toma Cruise a další nekompromisní kriminálka Michaela Manna by mi neodpustila, kdybych tady nezanechal plný počet. Collateral je totiž povedeným thrillerem, u něhož jsem se nenudil ani vteřinku. ()

Magneto

Keď som prvýkrát počul o tomto filme, myslel som,že to bude nejaká drahá a trápna hollywoodska zlátanina s chaoticky natočenými akčnými scénami.A potom som zistil,že režisérom je predstaviteľ tzv. intelektuálneho prúdu v Hollywoode,pán režisér Michael Mann.Hneď sa mi vyjavil jeho film z r.1995 Heat a bolo mi jasné,že tu vzniká niečo odlišné a brutálne atmosferické.Na film som sa strašne tešil a nebol som sklamaný.Filmu vládne totálna atmosféra žijúceho veľkomesta,ktorá je podtrhnutá surovou a netradične vyzerajúcou vizuálnou stránkou.to má na svedomí špeciálna digitálna kamera,ktorá dokáže snímať pri záberoch zblízka pozadie do detailných podrobností.Okrem vizuálneho zážitku vás ale čaká vskutku dynamická a hlavne REALISTICKY vykreslená story profesionálneho zabijaka Vincenta a neschoného a opatrného taxikára Maxa.Vincent je na "služobnej" ceste a čaká ho 5 zastávok u klientov,ktorý od neho dostanú 3 odkazy : 2x do hrude a 1 do hlavy.Robí to elegantne a bez nejakých okolkov alebo trápnych preslovou.Je to zabiják - sympaťák.Napríklad je strašne milá hláška: "Ja som ho nezabil.Zabila ho guľka a pád." Vincent je geniálne napísaná postava a to je základ na ktorý sa dá nabaliť hocičo a ajtak by to bolo zaujímavé.Max začne byť zaujímavý tak od polovičky,keď sa pred hispánskym drogovým bossom zahrá na tvrďasa.Trocha prehnaná sa mi zdala byť len scéna,keď sa Max rozhodne zobrat veci do vlastných rúk,ale ináč je celý film krásny a pre fajnšmekrov je to klenot.Dej je postavený na kontraste osobnosí a o tom,ako sa vzájomne ovplyvňujú.Film končí zaujímavo,bez nejakých nudných epilógov,ale koniec nieje úplne jednoznačný,ale to je len čerešnička na torte. ()

senor

Tak takhle má vypadat poctivý thriller. Jiní tvůrci už zapoměli na to, že se dá natočit napínavá podívaná bez výbuchů a neskutečných akčních scén. Mann naštěstí opět předvedl svůj standardní výkon. Cruise je záporák jako řemen a Fox ve své roli docela překvapuje. Trochu jsem se bál digitální kamery, ale ta velmi přispívá k tomu, že ten film je fakt cool. Stejně jako před pěti lety Insider velký kandidát na hafo oskarových nominací. ()

Liznic

Výborný triller Michaela Manna, který mě nakonec vždycky dostane. Vynikající hudba, výborný Foxx a Cruise obarvený na šedo vypadá skvěle. ()

ivan_drago

Opravdu báječně odvyprávěný a natočený příběh. Obsazení hlavních rolí je přímo fantastické a jejich výkony zaslouží absolutorium. Velmi originální námět a supr kamera k tomu. To se opravdu nechá vidět i vícekrát. ()

Dado

Hodnotiť tento film len ako triler by bola obrovská chyba, pretože dialógy a myšlienky z nich vyplývajúce ho povyšujú na ešte vyššiu úroveň, ako len na pozíciu napínavej vyvražďovačky. Avšak scenár obsahuje niekoľko obrovských dier spojených najmä s hlúpym a ťažko uveriteľným správaním postavy Maxa (kvôli spoilerom nebudem konkretizovať), čo je veľká škoda, pretože keby sa ich podarilo scenáristom zaplátať, jednalo by sa o jasnú päťhviezdičkovú záležitosť. (80%) ()

Honzíno

Cruise je pašák. Herecky zraje a vůbec mi poslední dobou přestává vadit, ba naopak. Podle mě by si nominaci zasloužil víc jak Foxx, který hraje dost obyčejně a v podstatě ve výsledku nemá, co by hrál. Což je pro mě zásadní slabina jinak zajímavě vystavěného thrilleru. Ve srovnání se skvělými dialogy a kvalitně napsanými scénami působí plochost postav a předvídatelné vyústění trochu neohrabaně. Jinak Mann to samozřejmě v ruce má, jen by potřeboval asi mírně odslišný materiál - více osudový, což potvrzují jeho nejlepší dílka (Mohykán, Souboj). I když.. filosofující Mann.. zrkátka nevšední a určitě stojí za vidění. 70% ()

skrblik007

Velmi, velmi nadprůměrný thriller, který za svou kvalitu vděčí především skvělé režii. Díky ní má Collateral i přes pomalejší tempo neuvěřitelně hutnou atmosféru. Dalším velkým plusem je relativně originální scénář se zajímavým rozuzlením. No a v neposlední řadě tenhle film táhne ústřední charismatické duo Cruise-Foxx. ()

_DAVE_

Slusny thriller s misty trosku nelogickym dejem a ne uplne idealnim koncem. Jinak Cruise byl v nezvykle zaporne roli velmi presvedcivy.. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (viac)