Ramón je již 30 let upoután na lůžko a jeho rodina se o něj stará. Jediný pohled na svět mu umožňuje pouze okno v jeho ložnici. Dívá se na moře, na které se často plavil a na kterém utrpěl úraz, který zkrátil jeho mládí. Od té doby má jediné přání - důstojně ukončit svůj život. Jeho svět je však převrácen naruby příchodem dvou žen: Julie, právničky, která mu pomáhá v jeho úsilí legálně ukončit svůj život; a Rose, žena z vesnice, která se ho snaží přesvědčit, že život za to stojí žít až do konce. Obě ženy jsou zaujaty Ramónovou poutavou osobností a jsou nuceny se samy sebe ptát po důvodech, které ovládaly jejich životy až potud. Ramón ví, že pouze jedna z nich, která ho skutečně miluje, mu pomůže podstoupit tu poslední cestu. Pravdivý životní příběh Španěla Ramona Sampedra, který 30 let vedl kampaň za právo na euthanasii a za právo na svou vlastní smrt.

Film byl na MFF v Benátkách oceněn stříbrným lvem a také Volpi cupem za herecký výkon hlavního představitele, získal i Oscara za nejlepší cizojazyčný film. (oficiálny text distribútora)

mutace

Je to komorní příběh o muži upoutaném na lůžko a o jeho touze zemřít. Jedná se o film plný dojemných a konfrontačních scén, a co mne zaujalo je, jak vkusně se tento film s těmito scénami vypořádal. Mezi emotivními scénami a trapným kýčem a patosem je jen velmi tenká hranice, dle mého soudu, tento film za tuto hranici ani jednou nezašel. ()

Lipi21

98% REŽIE / Alejandro Amenabar: ***** SCÉNÁŘ / Alejandro Amenábar, Mateo Gil : ***** KAMERA / Javier Aquirresarobe: ***** (mimo jiné parádní spracování letu nad krajinou v doprovodu úchvatné hudby) HERCI: ****** (herecký koncert Javiera Bardema, ovšem nejen jeho ale prakticky všech hlavních postav - především pak Tamara Novas v roli Javiho) HUDBA / Alejandro Amenábar: ***** ()

Barak

Chlápek na lůžku - dovolí mu se zabít nebo ne? Tohle už bylo v řadě jiných filmů a pořád je to o tom samém, o téměř podobných argumentech.. pořád to má co říct, ale už to nezábírá tak, jak bylo asi původně v plánu. Dvě výtky by se ale přecejen našly - délka a právnička na vozíku, která tam neměla co dělat (myslím vozík ;) ). Pokud jste ještě nic podobného ražení neviděli, stojí to za to, pokud ne, o moc nepříjdete.... 9/10 ()

Verner

Na tenhle film jsem se vážně těšil, ale hned po pár prvních minutách mi bylo jasné že celkem zbytečně. Tenhle film od prvních minut hraje na city a vnucuje co si mám myslet a to prostě nemám rád. Navíc děj a dialogy jsou předvidatelné a všelijaká klišé se valí jako lavina. 3* dávám jen za to, že téma tohoto filmu je velmi vážné. ()

siloalampa

Dobre a citlivo podaný skutočný príbeh nikdy nemôže byť zlý príbeh... Preto mám rád život a ľahšie sa mi bude z neho odchádzať, keď doň zavŕtam aspoň zo pár malých dier a zanechám hmatateľnú stopu... Ďalší dôkaz o tom, ako sa môže stať človek po smrti hrdinom. ()

mi-ib

Je to velice slušný film, jenže já nejsem asi ta správná krevní skupina. Mám rád, když je film dojemný nebo smutný, ale tenhle prostě, tak nějak celou dobu k tomu jedinýmu konci směřuje, a ten proto není nijak překvapivý a ani natolik působivý, jak by asi být měl. Snímek obsahuje celkem dost dobrých myšlenek. Celkový příběh však nestojí na ději, ale spíš se snaží, aby se divák vcítil do Ramóna, avšak u mě se mu to nepovedlo. O něco lepší než Skafandr a motýl. ()

Kingjiri

Je zajímavý slyšet názory zastánců a odporců eutanázie. Já se řadim do první skupiny s přesvědčenim, jako měl Ramon aneb "život je právo a ne povinnost". Zvlášť v případech, kdy musí být život pro člověka s takhle těžkym onemocněnim hodně náročnej, nebo spíš nezvladatelnej. Příběh byl teda zajímavej a ani ne moc patetickej, jenom bych ve scénáři pár dialogů a scén vynechal, nějaký mi přišly vážně zbytečný. Dál mně ještě moc nesed výběr hudby, která dokreslovala jednotlivý scény. Jinak jsem vcelku spokojenej, protože jsem z velký části dostal to, co jsem očekával a jako bonus navíc se ještě objevil výbornej Javier Bardem v hlavní roli. Znovu ale vidět nemusim, čtyři slabší hvězdy. ()

kersten

Pekný dojímavý film, nemám mu čo vytknúť, až na jednu maličkú vec, aj keď pomerne podstatnú. V kútiku duše mi len predsa prišiel nereálny. Nereálny v správaní sa Ramona. Ja som už videla veľmi veľa ľudí v podobnej situácii a ani jeden sa na všetko neuškrňal, nesmial celý čas, ale naopak človek ktorý chce zomrieť je zúfalý, smutný, na všetkých zlý...... a táto realita mi vo filme chýbala. Keď už to má byť životopisný film tak so všetkým čo má byť. Ale samozrejme, beriem to ako film, nie skutočnosť a radím ho k tým lepším. ()

vera27

Tak to byl opravdu krásný herecký výkon Javiera Bardema. Dokázala jsem se vžít do situace hlavního hrdiny, jehož život je jen utrpením. Smutný příběh, ve kterém se řeší otázka zda povolit eutanázii nebo ne. Je zde zobrazeno, jak se člověk nedokáže vyrovnat se svým postižením a dokonce uvažuje o ukončení trápení. Ani láska to vše nezachrání. ()

Dan

"Jsi (další) zklamaná ženská, která když se ráno probudí, tak hledá důvod vlastního života." A ostatně, kdo se takto do našeho slzavého údolí neprobouzí? Je jednodušší překonat strach z neznámého a ze smrti a nebo trpět každodenními strastmi? Ne, neexistuje žádné obecné etické pravidlo, podle kterého bychom se měli řídit ve všech případech. Ramón chce zemřít a nechce vytvářet precendens pro jiné obdobné případy. O to se snaží jenom lidé v jeho okolí. Ramón chce skončit se svým individuálním životem plným závislosti a nemohoucnosti. Budeme mu v tom bránit za každou cenu, nebo mu pomůžeme? ()

jda23

Takto si predstavujem europsku dramu, ktora vzdava hold filmu a divadlu. Oslava rezie a hercov. Emocionalne prudenie. Odporucam aj pre cirkevne orientovanu skupinu ludi. ()

markotter

Geniální film o smrti a o právu na smrt. Pořád jsem čekal na J. Bardema a on už tam 45 minut byl...:-) ke konci trochu protahované, ale to se dalo vzhledem k průběhu celého filmu vydržet. Belén Rueda se mi líbila už v Sirotčinci a tady zas. Jo, dobrý evropský dílo. ()

Mikule

Drama, které dost zapůsobí na diváka. Skoro nikdo z nás, si nemůže představit, co to je za pocit, za utrpení, když je člověk prakticky kompletně ochrnutý. Pak už je jenom na něm jakou cestu si vybere. Vlastně ani nemá jak spáchat sebevraždu. Je na něm zda se chce porvat s osudem nebo soupeřit se zákonem k dosažení pro něj vytouženého klidu. Když se zamyslíme, tak prožitek u filmu umocňuje ještě fakt, že film je natočen podle skutečné události. Já film možná prožíval o trošku víc z toho důvodu, že moje babička už je pár let taky připoutaná na lůžko a párkrát už jsme od ní slyšeli názory, že by radši odešla. ()

Lasombra

Hlavní hrdina, ač leží už 30 let ve své posteli a nemůže se skoro pohnout, má v sobě neuvěřitelný humor a šarm. I přes počáteční obavy, jsem neměla vůbec výčitky, vůči těmto ležákům a film v žádném případě není lítostivě nebo depresivně založen. Celou dobu jsem si hrála s myšlenkou, kam až může dojít lidská důstojnost a rozhodnutí o svém vlastním životě, samozřejmě v rozporu s morálkou, láskou svých bližních a státních orgánů. Finální scéna, kde Ramón vypije sklenici s jedem s obrovským klidem, jistotu a odhodláním byla velice obdivuhodná. A ty nádherné záběry na moře... v kontrastu s chladným pokojem a lůžkem, dostanou asi každého. ()

FreeDooM44

Ohh MISTROVSKY KOUSEK!!! Neskutečně povedené dílo, neskutečně autentické a procítěné, naprosto cokoliv sem tomu filmu věřil, naprosto cokoliv jsem prožíval. Když se Ramo vznášel v moři, byl jsem tam také, když Ramo vstával z postele aby přivoněl k Julii, cítil jsem ji také, když se Ramovi stýskalo po moři a ,,vyletěl" z okna aby ho mohl uvidět, chybělo mi, letěl jsem a když ho uviděl pocítil neskutečnou úlevu. Amenábar opět dokázal že tohle opravdu umí, a že to jde i bez mainstreamu - bez černého ošetřovatele, bez bohatého hlavního hrdiny, který navíc není ani boxer ženského pohlaví, jde to i se záběry šukajících psů:), a bez sexy hvězd mezi dvacítkou a třicítkou :) (tím nechci nejak schazovat sexepíl Belén Rueda, která je zde opět, i přes to, že jí táhne na 50 okouzlující a šarmantní:) ) vřele všem doporučuji ke zhlédnutí. ()

loveless

Opravdu působivý film, který vás donutí přemýšlet o smyslu života i smyslu smrti. Skvělé herecké výkony, ale čekal snad někdo něco míň? Pro mě zajímavé seznámení s Alejandrem Amenábarem. ()

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi

16.03.2015

Mateo Gil, několika cenami Goya oceněný španělský spoluscenárista tří filmů Alejandro Amenábara – konkrétně Otevři oči, Hlas moře a Agora – se poslední roky pokouší i o režii. Po dobře přijatém… (viac)

Rachel Weisz se vrací do Egypta

Rachel Weisz se vrací do Egypta

15.02.2008

Ten Alejandro Amenábar je ale tajnůstkář! Tvůrce Těch druhých a oscarového Hlasu moře o sobě dlouho nedal slyšet a teď se najednou vytasí s historickou podívanou, která se s rozpočtem 73 milionů… (viac)