Mladý Milan so skupinou ďalších srbských vojakov uviazne v opustenom tuneli, kam sa ukryli bosnianskymi moslimami, medzi ktorými je aj jeho kamarát z detstva Halil. Nočná mora, ktorá sa neustále predlžuje, je prerušovaná návratmi do mierových čias a do prvých dní vojny, ktorá proti sebe postavila bývalých susedov i priateľov. Výsledkom je nesmierne silný a nekompromisný pohľad na jeden z balkánskych konfliktov. (RTVS)

DannyBoy80

Ten film mohl mít velmi hutnou atmosféru, nebýt neustálých prostřihů do minulosti jednotlivých postav. To je věc, která mě velmi rušila. Všechny tytto prostřihy mohly být seskupeny na začátku nebo inovativně na konci filmu. Pasáž v tunely měla být celistvá a nepřerušovaná. Nicméně ten film má velké poselství, že válka je velmi absurdní a to zejména v podání války v bývalé Jugoslávii. Bohužel je to další film, který to dokazuje. ()

Schuldiner

Dá se to dokoukat, i když jsem to po 30ti minutách chtěl vypnout.. Ale momentálních 87% je přeci jen trošku víc přehnané. Jedná se o hodně netradiční válečný film a chvílemi mi tam ten humor neseděl, i když jsem se občas přeci jen zasmál. Je to takový paskvil, který určitě stačí vidět jednou. ()

jilda

Opravdu mimořádně černý humor, pokud se tomu tak ještě vůbec dá říkat. Destrukce a nesmyslnost pekelně chlapsky drsně podaná. ()

helmiczka

Vo filme som sa najprv strácal, ale potom to všetko do seba zapadlo (zapadlo?). Silné scény (Igra rokenrol cela Jugoslavija). Offtopic: Uvedomil, že slovo "lepší" je odvodené od slova "lepý". ()

Saur.us

To byla zase jednou válečná absurdita. Absurdní dialogy, absurdní chování, prostě balkánský způsob jak poukázat na tvrdou pravdu o znesvářené minulosti i o způsobech, jak se sváry řešily. Na můj vkus zbytečně explicitní. ()

Rockerman

Nesmírně silný film o jedné z nejabsurdnějších válek, které znám. Skryté nepřátelství mezi Srby a muslimy, které Tito dokázal udržet na uzdě se naplno projevuje po jeho skonu a po rozdělení Jugoslávie na jednotlivé státy. Na toto téma mám raději Kusturicův "Život je zázrak", ale i tento film mě hluboce zasáhl a proto neváhám s plným hodnocením. ()

agassi68

Začiatok typický prepitý dedinský juhoslávsky humor. Keď už som to šiel prepnúť tak sa celý film zvrtol na reálne vojnové obrazy. Potom sa to striedalo až prevládla tá temnejšia stránka. Keďže mačkopsy nemusím, uprednostím poctivú drámu.. ()

Ernst

Originalni bezpochyby. Motiv dvou pratel stojicich na opacnych stranach barikady jako by byl vystrihnuty z americkeho filmu o obcanske valce. Pokud bych to mel srovnat s hollywoddskymi filmy, pak se jedna o evropskeho Lovce jelenu (muj subjektivni nazor). Ovsem pro nas daleko pochopitelnejsi s typickym horskosladkym vypravenim slovanske temne duse. Jugoslavsti bratri maji oprvdu skvostnou filmografii, nicim nenapodobitelnou. Jejich filmy jsou vesele a krute zaroven. A tento film vypravejici o nejstrasnejsich okamzicich nekolika narodu stojicich proti sobe, o posledni obcanske valce na uzemi Evropy, je nepravem opomijenou perlou evropske kinematografie. ()

siloalampa

Chvíľku mi trvalo, než som sa do toho dostal, predsa len film nie je vhodný do každej nálady. Undergroundový snímok o vojne má však zaiste svoje nesporné kvality. Za najsilnejšiu stránku považujem bravúrne vykreslený existencializmus, za ktorým stála asi najlepšia scénka filmu a to pitie a koštovka vlastného moču z Coca colovej umelej fľaše vojakov uviaznutých v tuneli..."Pite, Coca cola light..." ()

Lucas87

Popravdě tenhle film mi připadá až moc nadhodnocený, ze začátku to vypadalo dobře, pak jsem u něj usínal a nakonec se jim proklikal a nic co by mě tam nadchlo kromě postavy novinářky. ()

Ihuj

I když jsem podruhé viděl Lepa Sela, byl jsem z toho stejně otřesený jako poprvé. Film ve 4 časových rovinách, ve kterém má každá scéna místo, každá píseň svoji roli, každá postava něco symbolizuje a dohromady to tvoří úplně brutální tragikomedickou mozaiku, která ve 2 hodinách řekne o Balkánu tolik, na co byste jinak potřebovali filmů 10. ()

Ygnor

Bohužel nemůže dát plný počet pro přehnaný cynismus a ve výsledku neobjektivní pohled, který přece jen více trochu nahrává Srbům, a dělá z nich, těch kluků balkánských rozjívených,nakonec oběti války více "obětnější". Autor samozřejmě čerpá z dospělého Kusturicy (narozeného v Bosně) a jeho o rok mladšího veledíla Undergroundu. Dále je místy je zřetelná přirozená ovlivněnost Lordanem Zafranovičem (narozeném v Chorvatsku) o původním přátelství třech životních kamarádů, které rozeštvala válka. Na druhou stranu chápu, že film je bližší mladší generaci, pro které to bylo setkání s válkou v Jugoslávii na plátnech kin poprvé. Každopádně každá válka je strašná, o to strašnější, když je občanská. Úžasná a expresivní závěrečná scéna v nemocnici plně vystihuje smutnou a nenaplněnou balkánskou duši. ()

junxi91

Hezké vesnice hezky hoří, a jak hoří ty ošklivé? No prý ošklivě :D Ve filmu sledujeme paralelně snad čtyři časová období, ne příliš dobře se prolínající, takže to místy působí chaoticky a člověk v tom má bordel. Zobrazuje se zde velká část jugoslávské historie - vzpomíná se zde na přelom 70. a 80. let a hrdé budování bratrského socialismu pod maršálem Titem, pak začátek 90. let těsně před vypuknutím války, a pozdější roky kdy naplno řádila válka mezi Srby, Chorvaty a Bosňáky a vypalovaly se vesnice. Jde vidět, jak dva nejlepší kamarádi z dětství skončí během té bratrovražedné války na opačných stranách. Vše je symbolizováno tunelem, který se slavnostně otevřel ještě za maršála Tita, následně jej objeví ještě jako děti oni dva kamarádi - Srb Milan a Bosňák Halil, kteří se báli jej prozkoumat kvůli ďáblovi. Pak jen sledujeme zoufalou skupinu srbských vojáků, nazývaných protivníky "četnici" podle partyzánů z 2. světové, kteří se do tohoto ďábelského tunelu schovají před muslimy, Turky, Bosňáky. Z úkrytu se stane vězení, Bosňáci hlídají jediný vchod, občas na četniky začnou střílet, také jim posílají vtipné zprávy, udělají jim kulturní program a zabijou krávu se zpěvem "No milk today". Také jim zprostředkují bolestivé obřezávání jejich kamaráda. Prostě dost drsný, brutální a cynický humor v situaci, kterou by snad nikdo nechtěl zažít. Navíc tam s nimi uvízne nebohá americká novinářka, které nezbývá nic jiného, než se nad to povznést a naladit se na jejich vlnu. Voda jim rychle dojde, a tak musí pít moč, ale přesto neztrácejí naději a dělají si z toho srandu, že je to šampaňské nebo domácí mošt. Nechutností a krutostí tam bylo celkem dost. A ještě je zde poslední časová linie z nemocnice, kde leží nebohý Milan se svými spolubojovníky, venku se protestuje proti válce a nadržené sestřičky svádějí hlídkujícího vojáka. Mezitím to v Milanovi vře a chce zabít vedle ležícího Bosňáka. Prostě takový typický balkánský bordel, hodně slov, hodně akce, hodně zmatků a ta jejich bezprostřednost a otevřenost. Typ filmu, který člověk plně pobere a pochopí až po vícero zhlédnutí, podobně jako Černá kočka, bílý kocour nebo Underground. A co tam sakra dělaly ty konfederační vlajky? ()

rg.jerry

Tento film, považuji zatím za jeden z nejlepších na toto téma. Film o Jugoslávském konfliktu může udělat pouze Jugoslávec. Mám pocit, že hrdinové nejen tohoto filmu jsou jako malé děti. Jsou veselé a hravé, když jim dáte do ruky sirky, tak pravděpodobně něco zapálí. A snad díky nedostatku rozumu umějí být někdy až neskutečně kruté. Po shlédnutí každého filmu o této válce, mi čím dál tím víc nejde do hlavy, jak se to mohlo stát. ,,O jaké válce?,, ()

Indyi

Pro mě nejlepší film, který reflektuje konflikt v bývalé Jugoslávii. Práce pana režiséra velmi připomíná nejlepší Kusturicovy filmy, včetně perfektní hudby. Film balancuje na hraně ad absurdum dovedené frašky a válečného dramatu a výsledek je naprosto úchvatný, klasicky balkánský! 5* naprosto bez debat! ()

Olafsson

Film zobrazuje absurditu jugoslávské války prostřednictvím prolínání různých časových a dějových linií, což divákovi poskytuje vhled do křehkosti a rozmlženosti hranice mezi přátelským soužitím a krvavým konfliktem na život a na smrt.. Líbily se mi výkony herců a to že děj tak pěkně odsýpá, ani na chvilku se nenudíte.. Celkově to působí velmi autenticky, k čemuž určitě nemalou mírou přispívá fakt, že film byl natočen během bosenské války.. ()

Ludo444

- "Čo myslíš? Bude vojna?" - "Aká vojna?" - "Prečo si nám podpálil garáž?" - "Prečo si mi zmasakroval mamu?" - "Ja som nezmasakroval nikoho." - "Ja som nič nepodpálil." ()

iz67

Myslím, že tahle věc ztratí spoustu času v tunelu s partou vojáků v obklíčení, tedy normální situací v jakékoli válce. Ale to, proč vojáci obou stran bojovali proti civilistům a na obouch stranách, tak toho se tahle věc dotkne opravdu jen okrajově. Takže mi to o té tragické události na jih od nás neřeklo vůbec nic. A když k tomu připočtu tu jižní přeexponovanost, patos kolem stupidních vojáků, východního člověka, ... tak mi to vychází fakt hodně slabě. ()