Ďáblovo rogalo

Ďáblovo rogalo (E01)

(epizóda)

Jeden nebezpečný pacient, jedna sanitka, jeden dlouhý temný den a jedna pomsta. Sanitka s věčně unaveným doktorem Richardem a svérázným řidičem Pepou je vyslána na lesní samotu, odkud si zavolal pomoc starý a nebezpečný dědek Valoušek. Doktor Richard netuší, že to bude nakonec osudové setkání po letech. Napínavý příběh s hororovými prvky podle stejnojmenné literární předlohy. (TV Prima)

pornogrind

No nevím kolik to má mít dílů ale tenhle první mě rozhodně nenalákal. Jedním z mála plusů pro mě byl potemnělej vizuál a několikrát se opakující hudební motiv(Mozartova Lacrimosa). Z herců jde pochválit jenom J. Schmitzera. Igor Bareš byl nevýraznej, řidič na flákanec a policajtka nesympatická. Příběh je tuctovej, nenapínavej a bez větší atmosféry. Navíc je zde spoustu nelogičností o nepochopitelným chování postav nemluvě. Navíc ta úvodní znělka tady působila jako pěst na oko. Parodie na Mackie Messer(Jiří Suchý, Miloš Kopecký) podobná též taneční choreografii v Renčově filmu Rebelové. Tímhle u mě Renč nezabodoval a popravdě nevím jestli mám chuť zkoušet druhej díl. Hodně slabý 2 hvězdy. ()

kingik

Pomstychtivý zpustlý dědek je odvážen z odlehlé samoty sanitním vozem. Svůj akutní zdravotní stav jen finguje. Za volantem Zdeněk Vencl, ošetřující  lékař Igor Bareš. A vlasatec si jde ukojit své trápení ze samoty. Trojice poměrně zdařile zvolená. Náhodou to nebylo tak špatné, jak uvádí hodnocení. Jiří Schmitzer je strašidelný až běda. Tuhle hororovou  hereckou polohu z nemnoha typově vhodných českých herců zvládá bravurně. V českých hororových vodách se každý, byť i neoriginální nápad, docela cení. V amerických hororech se jedná o provařený námět. Filip Renč přestává  být postupně režisérem lačnícím po ambicích. Spokojí se klidně se žánrem, kterému se v tuzemsku stabilně nedaří. Alespoň se redukuje přemíra stereotypně pojatých kriminálek, kdy se na poli jedné hodiny, někdy i méně, vyřeší záhada zakrváceného tamponu, sekyrkové polévky a naloženého toaletního papíru v čokoládové polevě od švýcarských mistrů. První epizoda byla správně temná, místy atmosférická, bohužel i hůře ozvučená. A debilní zpívánka od Jiřího Dvořáka v úvodních titulcích je k následnému obsahu neadekvátní. Český horor se nikdy nevyrovná západní produkci, je ale sympatické, že se jej čeští tvůrci stále pokoušejí protlačit do dramaturgie televizního vysílání., ačkoliv úspěch není předem zaručen. 6/10 ()

Omnibus

"Stará křivda nerezaví, pomsta duši (ne)uzdraví?" POLICEJNÍ OKÉNKO: [][] Pro větší informovanost divácké obce, výtah z policejního protokolu o nehodě sanitky: V roce 2021 vyšla kniha povídek Ďáblovo rogalo, do které přispěl i režisér Filip Renč svojí povídkou Cyklovýlet (v minisérii také bude). Scénář seriálu napsal Renč společně s Richardem Bergmanem. [][] A nyní již start sanitky typu rogalo, s doprovodným policejním vozem značky Hyundai Tuscon. Renč si již dávno nehraje s panenkami (a s Aňou), dnes se odvážně pouští na pole neorané českého hororu a dlužno říci, že péči o pacienta zvládnul zpočátku dobře. Hlavní zásluhu na tom má folkový i herecký vágus od pánaboha, pan Schmitzer [zde tzv. Šmi(k!)cr], který svého plesnivého nazi-okultistu hrál s takovou vervou, až nám z obrazovky zasmrděl celý obývák. Cesta sanitkou byla taky fajn, projeli jsme s ní po hřebenech dvě a půl Šumavy tam a zpátky a ještě jednu k tomu, abychom nakonec píchli přímo uprostřed. Vychutnat si naplno čajík s medíčkem u pětihvězdičkového pomstychtivého dědka mi však znemožnila uniformovaná slepice. Nejprve si v pracovní době surfovala po netu, při akci v chaloupce u ježidědka (Horní Prdelákov, č.p. 666) pak  kocourkovi Faustovi (!) málem šlápla na ocas a nakonec, místo aby chlapsky zařvala: "Dědku, odhoď kocoura! Ech, tu parabellu!", si sedla s podezřelým klíďo píďo na pokec u čajíčku. Jak si mám užít tu trošku (mohlo být víc) mystična a okultismu, když mi Renč takhle háže pendrek pod nohy? Zatím spíš hororoví Bakaláři. A kolik vrcholů má tahle česká verze pentagramu? Jen tři. ()

Marze

Jsou tu jen ctyri herci, malo prostredi a silny pribeh. Protagoniste resi temnou stranku sve duse.V uvodu je stylizovana znelka s atmosferou videoklupu 60. let, ktera bude asi jako jedina propojovaf dalsi dily, inspirovane "neskutecnymi" udalostmi. Jiri Schmitzer je tu kouzelne zpustly podivin. Pro tento zanr je dulezita zvukova slozka, coz se povedlo. Napesti se tu nevytvari popisne fakty, jak je nyni modou, ale filmovou reci s prekvapenimi a dusevnimi pochody protagonistu. ()

honajz

Prvních zhruba 15 minut docela slušná atmosféra, jenže pak dojde na kecy v kleci, teda sanitce, zbytečně se protahuje stopáž a dozvíme se informace, které jsou nám nakonec k ničemu. Sice je hezké, jak si Renč hraje s barvičkami a červenou, ale holt Petr Hvižď natočil něco podobného dřív a daleko líp, jen ve vlaku. Pak následuje wtf posledních asi deset minut, kde člověk naprosto nechápe, že mu holka na ten trik s léky skočí, a konec. Nic jiného jsme se nedozvěděli, odnikud nikam to nesměřovalo (pokud něco neměla naznačit ta nerozsvícená čtvrtá svíčka), vlastně nevíme vůbec nic a celé to je takové - zbytečné. Odnikud nikam. U závěrečných titulků jsem si řekl, no a co? Co jako? Měl jsem se bát? Čeho, proč? Měl jsem někomu fandit? Vždyť tam ani nejde o souboj dobra se zlem. Ani se to nedá brát jako svědomí vs. našeptávání zla. Nic tam není propracované. ()

agentmiky

To se zase Renč předvedl! Hodinový rádoby thriller protkaný skrz naskrz nesmysly a logickými kiksy, podpořený pofidérními hereckými výkony (jediný Schmitzer za něco stál). A ten konec? Výsměch do očí každého diváka. Za mě 3/10 ()

topi

Příběh je naprostý klišé, o tom nemá cenu diskutovat. Filip Renč se snaží ze všech sil dodat filmu moderní look, ale všechny ty rychlé střihy, kamerové nájezdy shora nebo tmavý vizuál působí strašně lacině. Hercům není kolikrát pořádně ani rozumět, Schmitzer s šedivým hárem je spíš srandovní než hrozivej, scénář je plytký až to bolí, satanská tématika je směšná. Korunu tomu dodává úvodní znělka s Jiřím Dvořákem a parafrází na Mackieho Messera. Tady si zřejmě někdo myslí, že dělá veliký umění. Seriál se asi bude snažit o navození mysteriózní atmosféry jako u Černých andělů z roku 2001. Zatím teda velká bída. ()

kajas

Já bych možná dala i 3*, ale ta znělka zpívaná Jiřím Dvořákem (a to ho za normálních okolností zbožňuju) se skoro nedala přežít. Jsem upřímně zvědavá na další epizody, jestli nějaké vůbec přijdou... ()

rakovnik

Série mě vyděsila hned svým úvodem. Pak už jsem se spíše jen divil. Bylo zcela jasné, co se bude dít a scénář tomu šel naproti hloupým chováním postav. Hlavní přece je být sám s nebezpečným člověkem. Herci byli fajn, ale příběh byl hodně slabý. ()

William_

Filip Renč nás opět stvrdil v názoru, že režírovat vůbec neumí, práce s kamerou byla na koncentrační tábor a výběr hudby, která byla hlasitější než dialogy kvalitě snímku taky nepomohl. Jedinou pochvalu zde tak pěji na J. Schmitzera, který je prostě PAN HEREC a udělá i z nekoukatelné příšernosti nekoukatelnou příšernost co aspoň zkusíte. ()

honajz2

Eh... No... Tak bylo to takové, no... Jo, snažilo se to, to jo a zpočátku to bylo i docela zajímavé a... ehm... jo, pak to začala být docela nuda a... no... jo, kamera byla docela solidní, aspoň na televizní film, no a... eh... pak to tak nějak pokračovalo, no... a nějak to i skončilo, samozřejmě... minimálně závěrečné titulky tam byly... ehm... jen teda vůbec nevím, co z toho mám mít a o čem že se to vůbec snažilo být a jaký smysl vůbec má to sledovat, když to působí tak strašně unyle a celkově vlastně o ničem, když to žádný větší příběh vlastně ani nemá. Prostě se něco stane, něco se odhalí a nějak to skončí a ještě se to tváří jako pointa, je to rozvinuté jak slohovky z prvního stupně základní školy a to, co jste museli číst na začátku mého komentáře, jsou moje přesné zmatené pocity hned poté, co jsem to dosledoval. Další český pokus o horor a opět to dopadne tak nějak nijak. A není to jen tím, že za tím stojí Renč, který mi vždy přišel jako průměrný filmař, který se neustále snaží tohohle statusu zbavit. Je to i tím, že tohle cosi by se uchytilo snad jen jako desetiminutový kraťas, kde by ten konec ještě mohl působit jako konec, ale sledovat hodinu něco takového je opravdu ztráta času, po které nechápete, proč je a proč vůbec vznikla. Sice je to všude prezentované jako minisérie ale stejně jsem si to zařadil mezi filmy na zhlédnutí, protože o existenci jakéhokoli dalšího dílu není ani zmínka (jen že prý bude) a tak to zatím beru jako jeden z prvních pokusů Primy o vlastní televizní film a až to bude mít víc dílů (které snad budou zajímavější a o něčem), začnu to brát jako seriál nebo minisérii. A i tak je to vlastně takový malý televizní film, když má jít o sérii různých povídek. Jestli z tohohle projektu ještě něco vzejde, bude to nejspíš jakási snaha přijít s novodobými Černými anděli (kde mimochodem i Renč má vlastní segment), ale těžko říct, jestli ještě NĚCO bude. Jinak mě teda fascinuje, jak se tu nikdo herecky ani nesnaží, jak tu jsou postavy hloupé a že v čemkoli z produkce Primy musí figurovat v nějaké roli policie... Slabé 2* ()

angel74

Ďábelské indicie (dům na samotě s popisným číslem 666 nebo kocour nesoucí jméno Faust) mi vyloudily lehce shovívavý úsměšek na rtech, což moc nepomohlo v tom, abych se začala bát. Ovšem zlostný dědek Valoušek, to už byl jiný čajíček! Každopádně Ďáblovo rogalo dojíždí na svou předvídatelnost. Počáteční hutná atmosféra rychle slábne a ač se Jiří Schmitzer snaží sebevíc, stejně s tím nic nenadělá. (40%) ()

HorrFi

Už jenom kvuli tý krátký stopáži rozhodně nelituju, že jsem to viděl a Schmitzer jako zlej pomstychtivej dědek byl fantastickej.. ()

Sabrewulf

Co to, proboha, bylo? Nemělo to vůbec žádnou pointu, žádný zvrat, jen jsem si po dokoukání řekl:"A co jako?" Ty krátké kamerové zoomy tam a zpět (jízda sanitkou), které se zoufale snažily nabudit dramatický a akční nádech, byly k smíchu. Pro jistotu se každá věc vysvětlovala desetkrát, aby i hlupák pochopil děj. Úvodní hudební číslo WTF. Jedna hvězda za to, že vlasatý a zarostlý Schmitzer vypadal jak Willem Dafoe. Jinak šlo o naprostou scénáristickou prázdnotu. ()

fabecc1222

Renč jako režisér je jedna z nejvíce přeceňových individualit u nás. Už několik desetiletí nenatočil nic pořádného, a tohle je jen další důkaz. Tohle je režisérsky na úrovni prvního ročníku studia, kdy místy nejsou vůbec slyšet dialogy, a postavy ve tmě nejsou skoro vůbec vidět. K tomu nulová práce s atmosférou. Už aby ten kult Renče skončil... ()

jefff

Snaha se sice cení, ale tohle mohlo být zpracováno o dost lépe. Zlej, satanskej dědek Schmitzer podal dobrý výkon, ale příběh sám není žádné terno a režie také úplně neodsýpá. U hororu by divák zívat prostě neměl. Tady ho to většinu času trochu nutí. Na druhou stranu sláva, že se i Prima pokusila o něco jiného než vztahové telenovely nebo detektivky. Za to hvězdičku navíc. ()

Přemek

Schmitzer se snaží ze všech sil, občas nějaká ta známka atmosféry, ale úplná absence pořádně rozpracovaného příběhu a naopak přítomnost Jiřího Dvořáka ve zpotvořené variaci na klasický československý klip Mackieho Messera z toho dělají nesmírně nudnou záležitost. ()

Asmodin

Nechtěla jsem hodnotit po díle, ale nejsou zde uvedeny názvy dalších epizod a jejich vysílání. Ono taky není co hodnotit. Asi si mohli tvůrci vymyslet originálnější úvod. Osobně bych zvolila třeba animaci. Takže první epizoda nenadchla, ale ráda se podívám na další. Rozhodně je to lepší než uslintané romantické seriály. ()

Daiker

No Češi to umí tak napůl.... Strach z toho nejde, ale nepříjemnou atmosféru to má. Chtělo by to pomoct od zahraniční produkce. Herci jsou ok a Schmitzer tomu kraluje. Kamera jak vzpomíná doktor na minulost je hrozná, úvodní znělka ala Televarieté byla katastrofa a vůbec se tam nehodila. Napínavé to je až jak nastupuje na scénu policistka. Co musím ocenit je skvělé ozvučení, soundtrack seriálu. ()