Hazardný hráč

• Československo Hazardní hráč (viac)

Pozoruhodný americký film s Paulem Newmanem v roli profesionálního hráče kulečníku. Paul Newman má jeden cíl, zvítězit nad slavným biliárovým králem. Maratonský zápas se soupeřem však prohraje a nezbývá mu, než sehnat peníze a najít ztracenou čest a odvahu... (oficiálny text distribútora)

Radiq

"Nice guys finish last." Nejdřív jsem viděl Barvu peněz a až pak tohle, takže jsem byl zvědavej, co bylo tak zásadního, že Eddie Felson pak na 25 let nechal hraní poolu. No ale trošilililínku jsem pak tušil a předvídal, ale to nevadí. Líbilo se mi to totiž víc (a na příklad to, že tady hrál mladý ucho Newman a ne nějakej Cruise, už jenom to je plus). Už jenom kvůli tomu, že se tam tak sympaticky trošku moc chlastá. To je snad jediná další věc, kterou Eddie umí - hrát kulečník a chlastat. Jinak je to docela sviňák a svoji alkoholicky notorickou lásku Sarah někdy dost sjíždí a chová se k ní hnusně. A mimochodem Sarah je moc dobře napsaná postava. On se tak chová vlastně ke všem - k číšníkům, k obsluze na toaletách, k ostatním hráčům. Ale na druhou stranu si říkám, že tenkrát to bylo možná i normální. Každopádně i když to byl hajzl, s Paulem Newmanem to byl charismatickej hajzl. Piper Laurie taky docela hezká, na svou dobu a na to, že hraje notorku. A George C. Scott, obzvlášť ve slunečních brýlích, je taky nezapomenutelnej bouchač. Jinak docela chápu, že Martin Scorsese si vybral udělat pokračování právě tohoto filmu, protože z něj čiší podobná atmosféra, jak z jeho dřívějších kousků. A to zakončení, kdy si Eddie uvědomí, že jsou důležitější věci, poslední věta: "Fat man, you shoot a great game of pool."... ()

sator

Před obdržením scénáře k filmu Paul Newman kulečník nehrál, ale protože byl projektem nadšen a o roli stál, nechal si jej přivést domů a celé dlouhé týdny se na roli připravoval. ()

andrii

Zahradí, čechrá si svůj prostor, styl, aby znovu byl. V mírném předklonu. Mistr "strkanic," nárazů. Na rovném, zeleném poli. Ukázkovým husarem, který nevytuhne u stolu. Zvrátí taktiku tág. Při "soudu" osudu. Odkráčí s taktem, faktem. Sám. ()

Tyny

Paul Newman v roli hazardéra. Kulečník si občas zahraji, takže mně nad jejich hrou tak nějak zůstával rozum stát. Herecké výkony jsou skvělé a Paul jak jinak než zazářil. ()

uhlajz

Tak tenhle film mi fakt nesed. Po úvodní vcelku zajímavé části následovala neskutečně dlouhá nudná pasáž, kterou jsem musel překonat na několikrát. Jediné, co mě dějově zaujalo bylo posledních pár minut po finálním zápase, a to je hodně málo. ()

Pecival

Bary, herny, pajzly, skrachovalci, gambleři, alkoholici a příživníci ... a mezi nimi potácející se Paul Newman na cestě k poznání sebe sama. Solidní, docela ponurá atmosféra, kterou ovšem zazdívá velmi pomalé tempo vyprávění (viz. zbytečně dlouhá úvodní hra). ()

Elwin1

Totální WTF závěr. Příběh, který diváky vtáhne do děje a po celých 134 minut nepustí. Krásná a roztomilá Piper Laurie mi tady často připomíná Audrey Hepburn, Paul Newman opět a zase bez chybičky. Ale proč jste nechali tu holku umřít? Mohl z toho být pěkný sportovní happyend, takhle je to jedno z nejlepších dramat, jaké jsem viděl! ()

ZkuKol

Klasické dílo se všemi klady a prakticky prosto negativ. Černobílý obraz, vůně cigaret, hořkost bourbonu a hladkost kulečníkového stolu. Kdyby film po prvním klání na pár minut neztratil šťávu (tempo, drive či jak to nazveme) ucházel by se o hodnocení; dokonalé. Ale i tak Paul hraje úžasně, scénář ač není bůhvíjak originální je vypilovaný do posledního detailu a hudba podkreslí každou emoci tak, že máte po chvíli pocit, že stojíte Paulovi za zády a prožíváte s ním každý šťouch... 95% ()

vitekpe

Proc takova stopaz? Navic charaktery v techle konverzackach z prelomu padesatek a sedesatek mi vetsinou prijdou strasne strojene a deklamacni, a postavy prilis sebestredne a arogantni...nevim. Film, ktery nevadi videt, ale mne jedna projekce stacila bohate. Newman mel urcite lepsi filmy a Piper mi prisla celou dobu nejaka proti srsti..mozna, ze kdyby to melo 70 minut, mohl to byt pekny psychologicky (neo)noir. ()

klukluka

Líbilo se mi to, a líbilo se mi to moc, ale Eddie už mi přišel trochu starej na tu míru naivity, kterou mu tady scénáristé naordinovali. Přitom nebylo jasný, jestli je prosté mysli, buran, spiťar..., protože všechny tyhle charakteristiky někdy v průběhu filmu popřel. Ale to je drobnost, a snad dokonce i záměrná, já jsem taky ve světlých okamžicích jak kandidát na akademii věd, a z toho se zachovám jako idiot. Filmy si často vystačí se zjednodušující karikaturou člověka, Eddie byl každopádně složitější. Ale ten Bert ho zadraftnul moc snadno, zaujal ho analýzou, která by zabrala na kluka, kterej se zrovna čerstvě oklepal z puberty. Eddie už byl ale zralej chlap, tomu by to šlo jedním uchem tam a druhým ven. Jasně, je to prkotina, kdyby byly všechny filmy zatíženy podobnými "chybami", to by bylo filmovým fanouškům krásně. ()

Zagros

Hazardní hráč je film, který stojí na hereckém výkonu Paula Newmana, bez něj by pravděpodobně upadl v zapomnění. Je to totiž film o hráči kulečníku a ten u nás až tak populární není, myslím jako filmové zpracování. Jak je už uvedeno v obsahu, hlavní hrdina svůj úvodní dlouhý zápas prohraje a zbytek filmu hledá sílu na to se sebrat a znovu jít do boje. Příběh mě až tak nezaujal, ale tvůrcům se podařilo vytvořit poutavou atmosféru, která mě u filmu naopak udržela od začátku až do konce. Navíc musím zopakovat, že Paul Newman zahrál svůj vysoký standart a k tomu mu zdatně sekundovali i ostatní… například Jackie Gleason a George C. Scott. ()

Han22

Kdysi jsem viděl pokračování se zestárlým Newmanem a Cruisem, které se mi líbilo a originál je ještě lepší. Newman hraje v podstatě stejného hloupého frajírka, jakého hrál Cruise, ale byl i v mládí neskonale lepší herec. V úvodní megadlouhé partii prohraje a pak se to mění na psychologické drama přesně podle mého gusta. Reálné, civilní, pošmourné, kde o ten kulečník ani nejde. Jen o vztah dvou lidí, co jsou na dně. Trošku mě to přišlo jako předobraz Rockyho, je tu skvělá Piper Laurie a nechutně slizký "psycholog" George C. Scott. Jen mě naštval ten zbytečně tragický konec, to si mohli odpustit. Mimochodem ty šťouchy byly neskutečné a laicky mi připadalo, že se to Newman i Gleason opravdu museli naučit, pokud ano tak klobouk dolů. ()

cab

Eddie Felson (brilantni Paul Newman) jako famozni hrac kulecniku, ale i pijan, ktery sobe i ostatnim potrebuje dokazovat jaky frajer je, i kdyz umi jen stouchat do kouli az do doby, kdy ztrati jedinou milovanou osobu ve svem zivote, ale to uz je pozde. Muj problem s filmem se tyka zdlouhavosti deje a nejasne rychly sled udalosti s tragickym vyvrcholenim a naslednym poslednim stretnutim s velkym rivalem, ktery je jenom jednou z hracek mocnejsich rukou. 65% ()

Scevola

Nepoviem nic nove ked len skonstatujem ze "samotna hra gulecniku" bola ovela lepsia ako zbytok filmu (najma pol hodinovy maraton v prvej casti filmu). Vsetko ostatne na mna posobi len ako priprava na samotnu hru. Nemozem si pomoct ale Paul Newman mi v tejto roli strasne evokuje "Frajera Lukeho" ktoreho si zahral vo filme o 6 rokov neskor. 7/10 ()

Lionheart

Dějově překvapivě povedené, přesto je stáří snímku velkou překážkou ve vnímání celého filmu. Tedy alespoň pro mě. Víc se mi líbil Scorseseho sequel. ()