Los Angeles 1996 - policajt John Spartan (Sylvester Stallone), nazývaný Demolátor, v súboji s napoly geniálnym, napoly šialeným zločincom Simonom Phoenixom (Wesley Snipes) spôsobí nešťastnou náhodou smrť dvadsiatich rukojemníkov v troskách explodujúceho domu. Trest je vykonaný hibernáciou - zmrazením na desiatky rokov. Pre Phoenixa za jeho zločin, pre Spartana za neúmyselné zabitie... San Angeles 2032 - dokonalé mesto, plné harmónie, mieru a bezpečnej telepatickej lásky. Len kdesi v podzemí živorí skupina "zlých" ľudí, veriacich v slobodný život. Keď zločinec ako Phoenix počas konania o podmienečnom prepustení (čisto formálnom) ujde do tejto nenásilnej oázy mieru, polícii nezostáva nič iné, než priviesť k životu i Spartana, aby zachránil celé mesto. (TV Markíza)

juta

Docela překvapení. Rozhodně Stallone ani Snipes neztrácejí tempo, baví vás jejich vzájemné souboje, je to svižné a rychle vám film uteče. Navíc si myslím, že z některých zdejších věcí se inspirovali vizionáři, kteří si díky tomu namastili kapsu. Třeba zdejší tablet měl sice tlustý rámeček, ale dal bych za to ruku do ohně, že se Jobs tímhle dost inspiroval. :P ()

Fiftis

Dobrý a chvíľami aj vtipný akčný film. Sylvester Stallone a Wesley Snipes tu podľa mňa podali skvelý výkon. Najviac sa mi ale na filme páčili vtipné hlášky a okamihy napr. ako Stallone jedol hamburger z potkanieho mäsa, alebo mušle na záchode, alebo stroj na nadávky, alebo virtuálny sex, no proste tieto drobnosti človeka potešia. Naozaj z tohto filmu človeka zamrazí, akáže budúcnosť sa pred nami rysuje. Myslím si, že už dnes máme okolo seba prvky podobné Demolition Men všade okolo nás. ()

filmfanouch

Jen těžko byste našli funkčnější akčňák, který dokáže zkombinovat prvotřídní akci s neskutečně komickými scénami a jeden z těch akčňáků, který možná léty zraje čím dál tím více a je sofistikovanější než se v době jeho vzniku mohlo zdát. Demolition Man byl sice v roce 1993 hodně vzdálenou předpovědí roku 2032 (podobně jako když v roce 1982 předpovídal Blade Runner rok 2019 nebo Návrat do budoucnosti II z roku 1989 rok 2015), je ale více než patrné, že aktuálně máme k idealizovanému světu opravdu daleko a v roce 2032 budeme mít blíže spíše k hodně odvrácené verzi budoucnosti, kterou slepě větší Demolition Man. Těžko říct jestli Demolition Man více působí jako sci-fi z pohledu diváka, který měl možnost film vidět už v roce 1993 nebo z pohledu diváka, který film vidí v aktuálních letech. Sluší se nicméně zmínit, že trojice scenáristů Daniel Waters, Robert Reneau a Peter M. Lenkov stvořili takový svět budoucnosti, který je tak podivně zajímavý, že se z něho skutečně dá něco vytřískat- Svět kde už přes dvě dekády nedošlo k vraždě, policisté nejsou trénovaní k brutálnímu násilí, zakázaná je klasická verze souložení (ale aspoň tu máte virtuální sex!). maso, cigarety, alkohol nebo čokoláda a zbraně jsou dneska už pouze artefakty v muzeu. Stojí tak za zamyšlení jestli z podobně zajímavé látky nešlo vykřesat ještě něco malinko víc a to klidně i ve vážnějším pojetí, které by mělo blíž třeba právě k Blade Runnerovi. Prozkoumávání tohoto světa, který má hodně blízko k fanatizmu a následně návštěvníka z minulosti, který se lehce pokusí nabourat zavedené stereotypy a vrátit svět do starších vod by mohlo být skutečně zajímavé téma a i v podání Demolition Mana rozhodně není špatné. Jenomže tohle pořád je především akční film a tak tyhle satiristické a humorné scénky hrají spíše víceméně druhé housle. Právě tyhle scénky ale dávají Demolition Manovi něco navíc a jsou jednou z věcí, které Demolition Mana zbavují titulu tupého akčního béčka a jedna se dost možná o jeden z nejchytřejších akčních filmů všech dob. Nebo minimálně nejchytřejších akčních filmů 90. let. Producent Joel Silver, který je jakožto producent také tatínkem sérií jako Smrtonosná zbraň, Smrtonosná past nebo Matrix se ve finále ujmul projektu sám a i najatého režisérského debutanta Marca Brambilla (u kterého i po Demolition Manovi víceméně mizí důvod si ho zapamatovat) na place dirigoval jak má vše proběhnout. Oficiálním režisérem je tedy sice Brambilla, jde ale spíše víceméně opravdu o dílo Silvera. A tenhle už v roce 1993 zaběhlý producent povedených akčních filmů rozhodně neodvedl špatnou práci a podařilo se mu skutečně udělat Demolition Mana něčím výjimečným a zapamatovatelným. John Spartan je dost možná po Rockym a Rambovi třetí nejslavnější role Sylvestera Stalloneho i když tu ještě pořád je další akčňák ze stejného roku se Slyem v hlavní roli- Cliffhanger a Slyův hrdina Gabe Walker. Porovnávat Cliffhanger a Demolition Mana je poté hodně těžké, protože zatímco Demolition Man je originálnější, Cliffhanger má zase originálnější a lepší akční scény a především je napínavější a (v rámci možností) vážnější. Ale dost o Cliffhangeru. Sylvester Stallone si prostě u Demolition Mana drží svůj standard a dostal pověsti dost možná nejstylovějšího akčního hrdiny 90. let, který sice měl tuhle dobou tuhou konkurenci v podobě Arnolda Schwarzeneggera (vtípek o tom, že Spartan nemůže uvěřit, že se stal Schwarzenegger prezidentem je pravděpodobně jedním z nejlepších na celém filmu) a o něco menší též v Bruceovi Willisovi, Stallone i přes role ve filmech jako Stůj, nebo maminka vystřelí! nebo Spy Kids 3: Game Over (reálně velmi fajn guilty pleasure) ustal svůj status akční legendy Sly možná nejvíc. John Spartan je stylovej akční sympaťák, kterej je nejenom nejdrsnější polda posledních 36 let ale zároveň jedinej drsňák, co vám dokáže ušít svetr! Člověk může trochu rýpat do toho , že se Spartan z uvědomělé ztráty blízkých až příliš rychle otřepe, od akčního filmu, který má navíc velmi výrazné komediální prvky a většina by ho klidně označila za komedii ale nemůžete chtít hrdinu, který dvě hodiny jenom truchlí nad ztrátou blízkých a nechá Simone Phoenixe v klidu řádit. Stačilo málo a Simon Phoenix mohl vypadat úplně jinak. Konkrétně ho mohl hrát sám Jackie Chan, který ale s úctou odmítl s tím, že nechce aby ho jeho domovské publikum začalo vnímat jako zloducha. Nakonec tak došlo na Wesleyho Snipese, pro kterého šlo po béčkách jako Přepadení ve vzduchu (aneb Smrtonosná past v letadle!) nebo po rolích v menších filmech jako Mý lepší blues od Spikea Lee o první větší áčkovou roli, která dost možná může za to, že se za 5 let stal Bladem. Simon Phoenix je neřízená střela a reálná hrozba, která je nevyzpytatelná a skutečně divák může mít pocit, že John Spartan může prohrát. Wesley Snipes hláškuje, především ale brutálně kope (údajně kopal Snypes tak rychle, že jsou jeho scény zpomalené) a jde o jednoho z nejvýraznějších záporáků akčního filmu. Sandra Bullock zde též dostala svou první větší roli (rok předtím než jí proslavil legendární akčňák Nebezpečná rychlost) a v její postavě Huxleyové má to štěstí, že je výrazná a zajímavá. Huxleyová sice dodržuje kodex současného pořádku, zároveň je ale silně posedlá 90. léty (dokonce má ve své kanceláři plakát k Smrtonosné zbrani 3, což dokazuje, že má vkus!) a její sympatie k Johnu Spartanovi tak od počátku dávají smysl. Nikdy bych neřekl, že chci na plátně vidět polibek Sylvestera Stalloneho se Sandrou Bullock, v případě tohoto filmu mi to ale nevadí. Zvláště v době kdy se ještě na Sandru Bullock dalo celkem dívat. Krom zmíněného supervtipu o Schwarzeneggerově prezidentské knihovně se sluší také zmínit legendární pokuty za porušení slovního morálního statutu (který se ve filmu porušuje hodně výrazné, protože jestli léta v kryospánku něco Spartanovi a Phoenixovi nesebralo, tak rozhodně jejich ostré jazyky!), fakt, že všechny restaurace jsou aktuálně Pizza Hut (nebo Taco Bell, záleží jestli sledujete verzi pro Evropu nebo USA) a dalších velmi fajn povedených vtipů jako specialitu obsaženou v burgeru nebo tři mušle (nechcete vědět jak jejich princip funguje!). Zároveň tu opravdu Silver a spol. servírují povedené akční sekvence a všechno překvapivě drží ve finále opravdu pohromadě. Snadno se toto vše mohlo rozpadnout, zvláště u především akčního filmu, překvapivě to ale funguje velmi dobře. A i díky tomu Demolition Man funguje opravdu povedeně. Slabost v Demolition Manovi tak tkví opravdu především v tom, že z téhle látky opravdu šlo vydrápat ještě něco víc. Ať už mluvíme o vystřižených scénách s nalezením Spartanovi dcery nebo potenciálně lepším představení hnutí, které žije v kanálech a aktuální společnost mu zásadně nevoní. Jenomže poté by zase musel vzniknout kompromis mezi vážným filmem a akční komedií. Demolition Man volí scénář B a není to rozhodně špatná volba, naopak dorazil jeden z nejvýraznějších akčňáků 90. let, který měl jen smůlu v tom, že tak trochu ve své době zapadl a toho pravého kultovního statusu se dočkal až po letech. Dojde nakonec opravdu po oznámení samotného Sylvestera Stalloneho na Demolition Mana 2? Sly si ve věku 74. let očividně po vzoru Mela Gibsona a Dannyho Glovera ve Smrtonosné zbrani 4 říká, že ještě není starej a vůbec bych se tak nedivil tomu kdybychom tu skutečně do 2 let (nebo snad, že by film dorazil v roce 2023 na 30. výročí jedničky?) návrat Johna Spartana po 29-30 letech měli. Jen je poté otázka, jestli půjde Demolition Man 2 spíše ve stopách Creeda (tedy důstojnému návratu jeho legendární postavy Rockyho) nebo spíše ve stopách Ramba V (tedy velmi průměrnému nedůstojnému návratu jeho legendární postavy Ramba). Každopádně určitě minimálně za sebe uvidím radši Demolition Mana 2 než případný jakýkoliv pokus o nějaký restart (který by zase symbolicky mohl dorazit v roce 2032, tedy v roce ve kterém se původní Demolition Man odehrává). Každopádně kdyby tentokrát ten Jackie Chan vyšel, nejočekávanější akční film následujících let je snad jasný, protože kombinace Stallone/Chan je něco co divák neuvidí každý den.... () (menej) (viac)

Shakers

Super dej, skvelý herci kde hlášky striedajú hlášky (toho budeš litovat do konce života,obě dvě vteřiny, Diky ty praštená,posraná,skurvená,pojebaná bedna ... tím končím s mušlema:),akcie striedajú akcie a kde Stallone strieda Snipesa. Šílenec chýtá šílence. 95% - 5* ()

lamps

První třetinu filmu jsem viděl aspoň šestkrát a vždycky mě strašně bavila. Bohužel film byl vysílán pokaždé v pozdních večerních hodinách a při druhé reklamě během půl hodiny jsem přestal být pánem situace a spokojeně jsem usnul. Až jsem se jednou razantně rozhodl nahrát si Demolition Mana na kazetu. Krásně jsem se prospal a druhý den jsem natěšeně usedl k videu. Začátek jako vždy senzační a plný akce. Následovalo bezchybné vykreslení "slušné" budoucnosti, ve které násilník Snipes vyniká stejně, jako kdyby Usáma Bin Ládin přišel na večírek královny Alžběty. A pak konečně přišla část filmu, na kterou jsem byl zvědav. Bohužel už naprosto postrádala nápaditost a ironii první půlky, vývoj příběhu mě vůbec nezaujal a nakonec jsem byl rád, že jsem to vůbec dokoukal. Snad v rukou jiného režiséra by si film své tempo udržel, takhle ale skvělý nápad přišel trochu vniveč. ()

Jacinda

Jeden z nejlepších filmů všech dob a mých nejoblíbenějších. Sly tady hraje prostě dobře, naivní Sandra to krásně doplňuje, ovšem nejlepší je prostě Simon Phoenix, zvlášť s perfektním českým dabingem (Bohdan Tůma). Jeho hlášky, vtipy, pohledy a bůhví co ještě doprovázené šíleným smíchem zakončené originální smrtí, to je prostě nářez. A i kdyby si samotný film snad nezasloužil plných 5 hvězd, tu pátou má za senzační hlášku: Svět se stal vlastní zkurvenou karikaturou z televizních seriálů a velí mu banda tupejch měkejšů. .. ()

Big Bear

,,Víš, podle Koktoova plánu, jsem nepřítel. Protože mám mozek, rád čtu, jsem pro svobodu projevu a svobodu volby, jsem ten typ co má rád tučný jídla a říká si tak co - dám si stejk nebo šťavnatý žebírko s dvojitejma bramborama? Chci mít vysokej cholesterol, chci jíst slaninu, hroudy másla a sýra, chci kouřit kubánský doutníky, chci běhat po ulicích nahatej celej opatlanej zelenou želatinou a chci číst Playboye - proč? Protože mám zrovna chuť. Viděl jsem budoucnost a víš jak vypadá? Je to stará panna co posedává v béžovým pyžamu a pije koktejl z banánů a brokolice! ''   ---------        Ruku na srdce. Genialitu některých filmů nikdy nedoceníte, protože na to prostě nemáte. Genialitu jiných oceníte s pozdějším věkem při druhém či třetím zhlédnutí, protože už máte nějakou tu životní zkušenost a chápete co tím asi tak chtěl rejža říci. A některé filmy samy uzrají jak víno jen proto, že byly nadčasové. Domnívám se, že tento místy nevědomky. A v tom je jeho genialita. V roce 1993 byla skvělá doba. Každá kdo zažil devadesátky vám to potvrdí, samozřejmě bráno optikou obyčejného člověka. Ti zavaření v sudech na dně Orlíku by možná nesouhlasili, ale to nechme. Byla to doba neuvěřitelné svobody, doba obrovského digitálního rozvoje. Doba konce kazet, doba cédéček a DVD. Doba jednoduchých digitálních displayů, doba Hi-Fi věží, doba vytačeného připojení k internetu skrze telefon s vřískajícím modemem, doba měnících se čísel procesorů v počítačích... Doba mobilních telefonů se kterými se dalo jen volat, esemskovat a vydržely na jedno nabití klidně týden. A v téhle době natočí někdo film o LA roku 2032... O policistech nemajícíh výcvik na zákroky proti brutálním zločincům, o autonomních elektroautech s GPS, o době bez papírových bankovek, o době kdy je občan sledován na každém kroku vyšší autoritou, která rozhoduje co je správné a co ne. O době, kdy se rodí děti již jen v laboratořích, kdy fyzická láska a sex jsou už zakázány, o době kdy už není maso a solit se nesmí, protože to škodí zdraví. O době všudypřítomných kamer, tabletů a digitálních obrazovek přenášejícíh obraz i zvuk, o době skupin lidí, kterým se žití v takém světě nelíbí a jsou díky tomu nuceni žít v ústraní, podzemí, jako vyhnanci... ... a mohl bych pokračovat. Nevím tedy do jaké skleněné koule tehdy scénáristé koukali, nebo co co při psaní scénáře hulili, ale chci to taky. A nebo raději ne. Ono totiž není o co stát. Ačkoliv ještě nejsme na bodu jaký ukazuje film (taky je teprve rok 2021), směřujeme k takové totalitě mílovými kroky. Pokrokové USA a některé státy západní Evropy jsou už před námi dokonce krapet napřed. To vše asi ani tvůrci nebyli schopni domyslet při natáčení, protože to se teď děje normální člověk nevymyslí. Z filmařského hlediska bych řekl, že film nevybočuje ze sci-fi akčních filmů své doby. Spousta pyro efektů, hrdinové sází jednu hlášku za druhou, Sly i Wesley jsou super, s vnadnou Sandrou bych tehdy také rád měl tekutý transfer. Appleby Hawthorne byl také bezva! Samotnému filmu bych tehdy když jsem jej viděl poprvé dal tak 3 hvězdy, protože to byl takový akční americký standard. Dnes, kdy film působí dost jako komedie (ale v duchu si říkáte ...a dopr...) za tu vizi progresívního světa tehdejší  budoucnosti a dnešní současnosti dávám čtvrtou. * * * * () (menej) (viac)

sheen

Dostala se ke mě full HD Bluray verze, tak jsem nepohrdnul a hned shlédnul, našlapaný akčňák staré školy. Hláškovací Stallone a Snipes jsou pořád TOP. Prej muzem Schwarzeneggera xD ()

petaspur

Léty prověřená pecka nám představuje krásnou totalitní budoucnost. Vždycky se ale najde šťoural, kterému se umělá krása, hezké chování (Buď zdráv, občane), jídlo v pilulkách a nekontaktní sex nebude líbit. Pak je nejlepší vytáhnout z mrazáku Spartana s Phoenixem, kteří to po několika přátelských rozhovorech, podkreslených zvukovým doprovodem všech dostupných zbraní, vrátí zase k normálu. ()

salahadin

Tak moment, Schwarzenegger nebyl prezident, ale guvernér. Schwarzeneggerovu knihovnu taky neznám, jen Schwarzeneggerovu posilovnu. Jinak je tenhle Ničitel vtipnej, nad věcí. Fénix je ultimátní šílenec a Sparťan Řepka dostává pokutu jeden kredit za porušení slovního morálního statutu, aby si s těmi paragony utřel zadnici. Buďte dobří :-D ()

Deimos

TV/// Obsazení 9/10 Děj 10/10 Hudba 8/10 Efekty 10/10/// +stále fantastické a nestárnoucí sci-fi prostředí, mnoho nepřekonatelných hlášek, příběh, obsazení, réžie -v příběhu bylo rozvinuto více dějových líníí (např.rebelové) a řekl bych že námět nebyl úplně vyčerpán, tady bych s radostí ustál nějaký preqvel nebo pokračovní. A nebo klidně i remake, schválně jestli by se tohle dalo s moderní technologií překonat./// Nebudu vám zastírat, že podle mě se jedná o jeden z nejlepších akčňáků 90tých let, kterému se vyrovná (a tady těžko soudit kdo je o kolik lepší) snad jedině Skála, TimeCop, Terminátor 2, Amrageddon... sorry další už mě nenapadají. No dobře, ta akční stránka je v některých zmíněných filmech opravdu lepší. Jenže tenhle film ještě boduje sci-fi nádechem a to pořádně. V tomto směru mě zdejší svět velice zaujal, hledal jsem chybky, nesmysli. No moc jsem jich nenašel. To že na zdi vysí plakát na film Smrtonosná past 3, tedy akční hit z roku 1992 snad ani nemůžu brát za chybku. Opravdu prostředí je dokonalé. Tři mušličky rulezz "On neví jak se používají :-))" Zdejší společnost, nenásílná, mírumilovná, zavrhující staré způsoby 20 stolení již nezná žádné trestné činy, natož loupeže a vraždy a když někdo má zájem, má možnost jen v muzeu. V tomto směru si tvůrci pěkně nahráli na směč. Zdejší společnost je totiž trestáná pokutou i za sprostá slova. "Johne Spartane dostáváte pokutu jeden kredit za porůšení morálního statutu" "Díky, ty praštěná, zasraná, zkurvená, pojebaná bedno" A schytáte i další hlášky, třeba ohledně sexu "Tohle že byl sex, vždyť jsem se tě ani nedotkl" A nebo scéna, kde tvůrcům musím gratulovat, protože už nejsou daleko od pravdy "Knihovna Schwarzeneggera? -Prezidenta Schwarzeneggera -Cože, On byl prezident? -Ano, i když nebyl rodilý občan USA, ale změnila se ústava. -Počkat, to mně zajímá! Vlastně, ne, nechci to slyšet.“ a mohl bych pokračovat No a do tohoto příjemného světa se dostanou dva výlupci z dob minulích a začíná ta pravá mela na kterou zdejí policisté nebyli připraveni a my myslím taky ne./// Celkem 95%/// ()

GilEstel

V málokterém filmu se podaří zobrazit tak zajímavě budoucí lidskou civilizaci. Tím spíše u akčního filmu. Zdejší sci-fi svět se svými futuristickými vychytávkami působí neutěšeně a děsivě chladně. Tato až klinicky sterilní vize budoucnosti působí svazujícím a nesvobodným dojmem. Když pak rozmrazí drsňáka Stelloneho, který v nových řádech působí jako neandrtálec, člověk si ho nemůže neoblíbit. Ono postavit proti sobě Stelloneho a Wesleyho Snipese, byl vůbec dobrý nápad. Určitě lepší než použít jako záporáka též uvažovaného J. Chana. Své role policistky z budoucnosti se výborně ujala královna romantických komedií S. Bullock. Akční scény jsou sice již z dnešního hlediska překonané, ale film má spád i mimo ně. Humorná nadsázka je též ku prospěchu věci. „Chutnají všechny transakce tělních tekutin tak dobře?“ 74% ()

S.Quentin QUALE

On obecně není Demolition Man moc nic extra, ale přece jenom se na něm dají dva extra atributy najít. Prvním je žánr akčního sci-fi, které naprosto zřetelně akceptuje prvky komedie. Tohle se jen tak v kvalitní podobě nevídí, přičemž mě napadají jen kousky jako Pátý element nebo Muži v černém. S tímto souvisí i prvek druhý, kterým je bezpočet dnes už nesmrtelných hlášek, takže všem odpůrcům nezbývá než vzkázat "Buď v prdeli!"... 85% ()

Allien.9

"Demolition Man" je pro mě naprosto bezchybný akční film, odehrávající se v naší budoucnosti. Kladný Stallone je sice fajn, ale hlavní svině v podání blonďatého Wesleyho Snipese ho s ledovým klidem přehrává o sto procent. Akční scény jsou jednoduše perfektní, Snipesovy sólové výstupy jsou nepopsatelné (šílený psychopat, kterého za jeho přehnaně hnusné chování tak nenávidíte, až ho milujete) a když se k tomu přidá ještě Stallon hrající si se strojem na pokuty, je tu náběh na kultovní film.;-) ()

HAL

Tahle akční komedie (i když místy spíš parodie) se skvělým záporákem Wesley Snipesem a vynikajícím "utopickým" světem budoucnosti dokáže skvěle pobavit, jen se nesmí brát příliš vážně. ()

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

09.05.2020

Herec Sylvester Stallone má poměrně ikonickou kariéru, specificky jeho série Rocky a Rambo zůstávají dodnes naprostými kulty. Z čeho se ale kult na papíře nikdy stát neměl, a přesto film zaznamenal… (viac)

Rodriguezovo „město bez hříchu“

Rodriguezovo „město bez hříchu“

21.02.2009

A Sin City 2 se opět odkládá. Šéfové produkční společnosti Dimension Films totiž oznámili, že Robert Rodriguez pro ně natočí sci-fi thriller Nerverackers. A bude se muset do natáčení pustit co… (viac)