Narnia: Lev, šatník a čarodejnica

• Česko Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (viac)

Podľa série kníh C.S. Lewisa The Chronicles of Narnia Film, v ktorom sa predstaví šesťdesiat rás tvorov, zlá biela čarodejnica, čarovné hovoriace bobry, kentauri, jednorožce, minotauri a štyria mladí hrdinovia, vezme divákov na cestu, akú na filmovom plátne ešte nikdy nezažili. 2. svetová vojna - štyri londýnske deti sú poslané do vidieckeho domu istého profesora, aby tak unikli pred hrôzami vojny. Nájdu tam kúzelný šatník, ktorý vedie do mystickej krajiny Narnia, kde vládne zlá čarodejnica. Musia sa spojiť s obrovským levom Aslanom, kráľom Narnie, aby sa pokúsili vrátiť do Narnie jar, porazili čarodejnicu a vyhrali veľkú bitku medzi dobrom a zlom. Film bude pokračovaním dlhej a legendárnej histórie spoločnosti Disney, ktorá divákom neustále predstavuje nadčasové postavy a príbehy, ktoré si podmaňujú celé generácie divákov na celom svete. (oficiálny text distribútora)

lennyd

Čtyři děti jsou svými rodiči poslány na venkov, aby se vyhnuly hrůzám 2. světové války - která hrozí i v samotném Londýně. Ve velkém venkovském domě při hře na schovávanou naleznou tajemnou skříň, která za starými kožichy vede do země Narnie. Jejich příchod do Narnie vyvolá prastaré proroctví, kdy mají usednout na trůn Narnie, nyní ovládaný zlou ledovou královnou (Tilda Swinton). Za pomoci lva Aslana a spousty dalších tvorů musí děti vybojovat zpět svobodu pro Narnii... Někdy je fajn vypnout, a jen tak snít u dětského dobrodružného filmu. Jako dospělák bych našel na filmu spoustu nejasností a chyb (např. v soubojích by musely děcka dostat "do držky"), ale na to se v dětských filmech nehraje. Naopak, ve filmu je spousta různých postav a ras, všechny mluví - a celkově je na film radost pohledět (ať už je krajina zamrzlá, a nebo naopak rozkvetlá). Kapitolou sama pro sebe je hudba Harryho Gregson-Williamse, kterou si moc rád pouštím i mimo film.. ()

Timak

Začátek byl dosti ospalý, druhá čtvrtina filmu ale byla dost dobrá, čekal jsem že se to ještě parádně rozjede, ale poté to zapadlo opět k velké nudě. Nejoblíbenější postavou se stal lev Aslan-řekl bych že o něm to celé bylo, ikdyž pointa filmu by měla být někde jinde ()

Beatle

Nebyla to taková hloupost, jak jsem si na první doslech myslela. Ze začátku mě zaujala jen hudba...popravdě bombardování města hned na počátku filmu mě hodně šokovalo. Další kratičká část mi až moc připomněla "Lemony Snicket", ale pak se po objevení skříně vedoucí do Narnie objevila jedna postava, kterou jsem si absolutně zamilovala už od začátku jeho působení...ano, je to tak...Faun Tumnus v podání Jamese McAvoye je absolutně úžasný. Chvílemi to sice vypadalo, jakoby se snažil malou Lucy sbalit na hrnek čaje, ale když ji pak prozrazoval své budoucí úmysly...byla jsem dojata :o)...neměla bych to říkat...komentáře by měly být objektivní, ale ta jedna hvězdička je s největší pravděpodobností jen za toho fauna... Jinak jsou "Letopisy Narnie" docela koukatelný snímek. Je tu napětí (speciálně malým dětem by se mohlo líbit) a i zábava. Pro dospělé bych pak doporučila zkoumat především Aslana. Myslím, že je to rovněž velmi kvalitně vytvořená postava - je promyšlená a to, že připomíná Ježíše? Nevadí...alespoň člověk nemusí číst Bibli...stačí se kouknout na Aslana...ach..kéž by měl Ježíš hlas jako Liam Neeson :) ()

demented

Film, ktorý ocenia asi len deti. Pôsobí veľmi televíznym dojmom a mňa by zaujímalo, že čo spravili s tými 150 mil. USD, pretože na filme ich vôbec nie je vidieť. ()

Brandon

Film pro školáky, předškoláky. Taky jsem si hrával na rytíře ;-) V Narnii se mi líbila snad jen zlá mrazivá čarodějinice, Tilda Swinton byla cooooool. ()

Madadajo

Ať si říká, kdo chce, co che, pro mě krásný snímek s ještě krásnější poetikou a už teď se netrpělivě těším na pokračování. Knižní předlohu jsem sice nečetl, ale myslím, že jsem rád, knihy pro mě mají jiné kouzlo než film, takže nikdy nepřekousnu Jacksonovu trilogii jako povedenou, Tolkiena čtu od dětsvtí... A zde po nadšení z filmu se knihy radši vyvaruju, možná bych pak na film změnil názor, ale nechci ho měnit:) ()

Natabar

Dokážu si představit, že kdyby mi bylo 10 (a neznám Pána prstenů), budu tímto filmem naprosto unešen. Holt - dětská léta jsou tatam a s nimi i prostá nenáročnost očekávání od filmu. Dnes jsem tento snímeček musel spíše protrpět a v duchu rozdávat Nobelovky a Oscary Tolkienovi a Jacksonovi za důkaz, že fantasy není jen o prostinkém příběhu pohádky na dobrou noc. Narnie (alespoň její filmová podoba (knihu neznám)) takovýto mělký a snadno předvídatelný děj nabízí. Rovněž nemohu zapomenout: kdo obsazoval dětské role, by měl přijít o prémie - zejména starší polovina sourozenců hraje na úrovni scénky ze školní besídky a pokaždé, když se objevovali v detailu, musel jsem se zas a znovu ptát, proč vlastně na něco takového koukám. ()

MIGHTTREE

Vzhledem k množství fantazi filmům je to maximálně průměr. Knihu jsem četl a potěšila. Film jsem viděl celý, ale nenadchnul a někdy i nudil. Konkurence je konkurence a tenhle počin v dnešní době nemá šanci. Příliš velký důraz na pohádkovost působí dětinským dojmem bez chuti. Ale obecně vzato to ostuda není a věřím, že své fanoušky má přece jenom na své straně. ()

yeniczek

Efekty, příběh a závěrečná bitva je poměrně fajn, ale to, že se útlá knížečka nafoukla do filu, který má přes dvě hodiny, je totálně neumluvitelný a i přes všechny ty barvičky a mluvící bobry se člověk začne nudit a pak se jen modlí, aby to už skončilo. Promarněná šance. 4/10 ()

Kicune

Dynamičnost a efektnost je to, co film oproti upoutávce postrádá (kromě konečné bitvy, kterou považuji za nejlepší scénu filmu). Natahovaný začátek vás unudí a budete si v duchu přát, aby ta děcka už konečně prošla skříni. Také je dost cítit malé množství postav a mně osobně dětští herci nepřipadali moc přesvědčiví (hlavně Lucinka v hromadných scénách). Narnie je pohádka pro menší děti, kvalit jiných velkých fantasy filmů nedosahuje ani na 50 %. Kladem je snad pouze úžasná hudba. ()

zdenny

Podobně jako J. R. R. Tolkien unikal před realitou zákopových bojů první světové války do Středozemě, i zde děti utíkají před hrůzami druhé světové války prostřednictvím tajemné skříně do Narnie. Zažijí zde skutečné dobrodružství. A i když je film dějově hodně blízký "Ledové královně", je fantasy kabátek velice příjemný. Když se na scéně objeví moudrý lev Aslan, je to majestátní a vítězné. Stejně jako dětem uvnitř filmu, i těm vně je umožněno snít a zažívat nádherná dobrodružství. A o tom tento film je. O tom, že každé dítě by mělo mít nárok na své sny a prožití krásného a tajemného dětství. Navíc Narnie je nádherná, plná nesčetných, různorodých bytostí. ()

Sany33

Niečo mi tam chýbalo a niečo tam bolo navyše. Aj tak si ale myslím že filmy zo sveta Narnia sú ďaleko lepšie ako ich knižná predloha. Ide v podstate o klasické fantasy, v ktorom sa chtiac nechtiac prenesieme do iného sveta a tam zažijeme kopu skvelých dobrodružstiev. Nič moc inovatívne ale na druhej strane tým klesá miera chybovosti. Osobne sa mi najviac (pochopiteľne) páčil koniec, kde dochádza k epic fantasy fightu of world Narnia. Ale zas bolo tam aj pár chujovín ako napríklad príchod Santu alebo niektoré ksichty tej dementnej čarodejnice. Ale inak v podstate Narnia nesklamala a ja ju hodnotím na slušných 72%. ()

sskrblik

Jsou pohádky kde určitá míra infantilnosti nevadí. Ovšem to není bohužel případ Letopisů Narnie. Zde to Myšák držel celou dobu za (k)oule, jen aby se z toho nestalo něco dospělejšího. A to je škoda. Cílovka je tedy jasná a karty jsou rozdány, takže děcka jsou v pohodě. Musím však ale říci, že celý fantaskní svět je rozmanitý a nabízí zajímavé rasy a je radost je postupně objevovat. Vizuální zpracování také není špatné. Není to výpravné jako Pán Prstenů, ani tak velkolepé, ale za zhlédnutí to stojí a koukneme se spolu s filmem i do českých luhů a hájů a sice do Adršpachu a k Pravčické bráně (takové malé plus) ()

VanTom

První krůčky malé Lucinky ze skříně do zasněžené Narnie měly svůj fantazijně objevitelský půvab (a moc hezkou hudbu), ale jak se vyjevilo proroctví a začala se připravovat bitva, kouzlo se vytratilo – zlomovým momentem byl asi příjezd Otce Vánoc (Santa Clause), který obdaroval děti zbraněmi a pár moudry o tom, že je válka špatná. Pak už následovala jen sterilní vykrádačka Pána prstenů pro malé děti (s digitálními mluvícími zvířátky a potvoráky), ve které nebyl problém fandit kruté Bílé čarodějnici Tildy Swinton. ()

Scar

Zvláštne jednoduchý rozprávkový príbeh, odohrávajúci sa v originálnom fantasy svete. Navonok pôsobí veľmi lacne a aj keď trailery sľubovali väľkú divácku základňu, v skutočnosti môže z kina odísť spokojné iba dieťa, alebo dospelý fanúšik rozprávok. Hoci filmu možno vytknúť kadečo, treba povedať že sa drží verne svojej knižnej predlohy. Výber hlavných postáv je viac než vydarený. Deti skutočne pôsobia ako klasické anglické deti v tých dobách. Zvláštne kombinované farby, ktorými tento svet žiari sú cieľavedomým protikladom vojnou zmietanej Európy, temnej a krvavej. Som si istý, že v tejto skrýši, v tomto svte tak vzdialenom od toho nášho našho, nájde útočisko veľa ľudí. ()

Mattel chystá hromadu projektů

Mattel chystá hromadu projektů

27.07.2023

Vzhledem k fenomenálnímu úspěchu Barbie v kinech asi nikoho nepřekvapí, nebo by alespoň v dnešní době nemělo, že už si mateřská společnost Mattel vysnila celou řadu dalších filmů. Ano, jen pár dní… (viac)

Režisérka Barbie chystá Narnii

Režisérka Barbie chystá Narnii

04.07.2023

Tak se zdá, že režisérka Greta Gerwig (Malé ženy) hodlá vyměnit kariérní dráhu oceňované indie filmařky a v budoucnu se natrvalo přesunout ke tvorbě velkých studiových filmů. A vzhledem k tržebním… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Netflix chystá novou Narnii

Netflix chystá novou Narnii

04.10.2018

Letopisy Narnie už se jednoho filmového zpracování dočkaly v podobě ne příliš úspěšné trilogie. Milovanou fantasy spisovatele C. S. Lewise nicméně nyní čekají nové adaptace, které chystá streamovací… (viac)