Minulé životy

• Česko Minulé životy (viac)

Čo by bolo keby? V kórejčine existuje slovo In-Yun, ktoré znamená ,,spojení osudom‘‘. Keď sa dvaja ľudia stretnú, znamená to, že ich osudy boli prepletené aj v ďalších životoch. Citlivá moderná romanca rozpráva príbeh spisovateľky Nory, a jej dvoch lások – tej detskej – Hae-Sunga, a tej dospelej – Arthura, odohrávajúci sa naprieč kontinentmi a desaťročiami. Noru a Hae-Sunga delia desaťtisíce kilometrov, spája ich však výnimočne hlboké puto. Po viac než dvoch dekádach odlúčenia sa stretávajú v New Yorku, kde Nora žije so svojim americkým manželom Arthurom. Nečakané stretnutie s osudovým mužom núti Noru pýtať sa zásadnú otázku – Čo by bolo, keby? Dojemnosť filmu nespočíva ani tak v stratenej láske, ako v aspektoch potenciálnych paralelných životov. (Filmtopia)

blondboss

Úplne odlišná romantika, na akú sme u filmov zvyknutí. Melodramatický príbeh dvoch osudovo prepojených ľudí, ktorý vychádza najmä z kórejskej kultúry a zvyklostí a ktorý sa absolútne na nič nehrá a hercom to všetko veríte. Film, ktorý neobsahuje prakticky žiadne klišé (možno až príliš vrelé privítanie od Arthura) a ktorý je vlastne inteligentnou konverzačkou. Celé sa to nieslo v príjemnom melancholickom duchu a nebyť zbytočných záverečných až príliš filozofických minút, asi by som dal aj 5 hviezd. Každopádne ak máte chuť na netradičný romantický film, určite siahnite po tomto. 70 % ()

AndrewNewman

Milá romantická dráma s neopozeranými ázijskými hercami, ale už nie s originálnym nápadom. Režisérka a scenáristka filmu Celine Song však z toho ťaží maximum. Hlavným zdrojom sily tohto snímu je akýsi kontrast medzi USA a Kóreou, medzi ľuďmi, ktorí migrujú do druhej krajiny kvôli vyšším cieľom a medzi tými, ktorí zostanú doma kvôli nižším ambíciám či chuti do života. Trochu ma prekvapilo, že tvorcovia z A24 neťažia z ázijskej exotiky, ale divákom ponúkajú stokrát opozeraný New York očami turistu. Každopádne zaujímavá, nenáročná a autenticky zahraná vec, ktorá ale získala nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší film len z čisto politického hľadiska. Nemôže sa totiž rovnať s Nolanovým Oppenheimerom či so Scorseseho Zabijakmi mesiaca kvetov. ()

Rudy77

V kategórii film roka na Oscaroch to bol môj favorit, aj keď mi bolo jasné, že je to jeden z tých filmov tzv do počtu. Vždy som mal rád outsiderov s veľkým srdcom. A toto je síce malý film, ale s obrovským srdcom. ()

Kacla

Od tohoto filmu jsme měla nejspíš až moc vysoké očekávání... Film je vizuálně pěkný a příjemně se na něho dívá. Ale nějak jsme se nebyla schopná vcítit do postav.  Ve výsledku mi přišel vcelku obyčejný. 65% ()

uhlerado

Totálna nuda a nič nové. Čakal som nieco ako uzasny film Vychodiskovy bod, ale toto bolo slabucke. Pozeral som to len kvoli recenziam. Skoda casu https://www.csfd.cz/film/343881-vychozi-bod/recenze/ ()

Daline

Jeden z nejjemnějších "romantických" filmů, které jsem kdy viděla. Nádherná atmosféra, překvapivě emočně silné. Krásně narativně zpracované. Nora se mi moc líbila, Hae-Sung také, toho mi bylo celý film vlastně líto. Úplně mi nesedl Arthur, přišel mi nesympatický, strašně nejistý, přilnavý (clingy) a nesebevědomý, moc jsem nechápala, čím Noru s její povahou a ambicemi zaujal. Nakonec tam ale byl pro ni, to ano. Je také pravda, že s Hae-Sungem by se musela vzdát mnohého, její život by se vyvinul úplně jinými směry. Film vás donutí přemýšlet o svém vlastním životě, prioritách a rozhodnutích, která jste učinili, a díky kterým jste se objevili tam, kde jste dnes. A udělali byste něco jinak? ()

kopecek

Hezký příjemný film, který je místy i dojemný. Krásné dialogy z velké části v korejštině, což film dělá osobitější. Skvělý hudební podtón. Příběh o první lásce, odloučení a poté shledání v době, kdy si každý již žije svůj rozdílný život. Takže: Vizuál- 7/10, Kamera- 7/10, Hudba- 8/10, Výprava- 9/10, Herecké výkony- 8/10 ---> Celkem 8/10 ()

marla.singer

Všetko pekné, všetci pekní a dobrí, NY dobrý…ale u mňa bez emocionálnej odozvy :) (Veľmi podobné ako knihy Osamelosť prvočísel, Normálni ľudia) ()

Dvojirakri

Mě je to hrozně líto, ale snímek mě nezasáhnul tak jak měl, jak jsem chtěl a jak jsem doufal. Asi je to i tím že všechny moje platonické lásky ze školních dob se za ty roky tak proměnily, že jsem šťastný že u toho platonismu zůstalo, ani jednu bych teď nechtěl! Ale někdy se podívám znovu, určitě, protože ten scénář byl moc milý... ()

Sejong

Pro mě to splnilo to, co jsem očekával a kvůli čemu jsem na ten film šel - mluvilo se korejsky. Nic víc jsem o filmu nevěděl. Nevěděl jsem ani jakého je žánru. Prostě a jednoduše: vyrobeno v Koreji a mluví se korejsky - jdu se podívat. Už nějaký čas sleduji program místního kina, jestli se tam vůbec někdy objeví něco z Asie. Samozřejmě, že ne. Dnes jsem byl v Brně a náhodou mě napadlo: "Nehraje se tady něco jiného?" Samozřejmě, že ano! Takže padlo okamžité rozhodnutí a šel jsem na Minulé Životy naprosto bez spoilerů. Ani trailer jsem neviděl. Splnilo to mé očekávání a tak 85% filmu se opravdu mluví korejsky. A hezky pomalu, takže šlo i místy rozumět. Nicméně film neposloužil jen jako výukový materiál. Měl i něco navíc. Něco, co z něj dělá zajímavé dílo. Musím říct, že romantické filmy nesleduji a vůbec je nevyhledávám. Ale když už jsem byl na slepo v kině, tak jsem dával pozor. Na filmu oceňuji pomalejší tempo, které je naprosto klíčové. Tím, že je tempo pomalejší, to nutí člověka přemýšlet na tím, co právě vidí. Film tak není jen čistá konzumace, ale je to i o představivosti diváka. Připodobnil bych to k rozdílu mezi filmy a knihami. Ve filmech je divákovi vše explicitně ukázáno a řečeno. U čtení knih si každy tvoří vlastní představu a obrázek. A tak paradoxně můžete ke knihám cítit větší vztah než k filmům, protože jste si při čtení příběhu spoustů věci sami vymysleli a ty jsou jen vaše. Tento film je tak blíže ke knihám, ale opačným způsobem. Knihy postrádají obraz, který si čtenář dotváří. Tady obraz je, ale často si dotváříte dialog. Režisérka filmu to ví, a tak nechává prostor k zamyšlení a máte čas si jednotlivé scény promyslet. A dotvořit dialog mezi postavami. Ve filmu bylo pár komických momentů, ale byla to spíše výjimka. Zbytek filmu je vážný. Neoznačil bych jej ani jako dramatický ani jako romantický film. Film spíše nutil přemýšlet na tím, jestli to, jak jsme se v minulosti rozhodli, bylo opravdu určeno tím, co jsme ve vnitru ducha skutečně chtěli nebo tím, co bylo nejsnazší a k čemu nás okolnosti navedli. Obsahuje i pár zajímavých myšlenek. Jak moc určuje váš rodný jazyk a kultura to, kým jste? Není nově naučený jazyk a nově přijatá kultura jen tenká slupka, která chabě zakrývá jádro našeho pravého já? ()

H_K

Možná protože jsem už viděla hodně romantických filmů, tenhle film mne nějak minul. Je to krásně zahrané, nafilmované, scénář celkem hravý. Ale stejně můj dojem je, že jsme sledovali vlastně sobeckou hlavní protagonistku, která si šla tvrdě po svém. Haesung také při rozhovorech nevypadal, že byl ochoten udělat pro vztah více než přijet za rok a půl do New Yorku. Při posledním loučení jsem dojatá nebyla a spíše mi to přišlo celé zbytečné  a bylo mi líto celkem naivního sympaťáka Hasunga, který doufal, že by se hlavní hrdinka mohla přeci jen rozhodnout pro něj. ()

Awer

Jak říkal Lance Armstrong, škoda těch, co nedokážou věřit v příběhy. Hodněkrát jsou lživé. Ale tohle lež není. Naopak je třeba si přiznat, že právě jednoduché polární pojmy jako "osudová láska" a "milostný trojúhleník" jsou tím kýčem, který skutečný příběh překonává. Ve filmu se tedy nic nestane. Scénář je fádní, hudba bez nápadu, kamera ujde, leč taky nepřekročí meze slušnosti... O ničem z toho to není. Je to o té spletitosti, nejednoznačnosti a spektrálnosti reality. Námět a velmi průměrné provedení bohatě postačují. ()

sarulefilm

KVIFF57: Podle mě se Minulé životy jen vezou na nynější popularitě asijských filmů, ale vlastně nemají co divákovi předat ani jak ho zaujmout. Ano má to romantický melancholický nádech, je to krásně natočeno, ale jinak to postrádá kreativitu, na postavách mi vůbec nezáleželo (nejlepší postavou byl asi manžel s jeho vtipnými poznámkami) a upřímně nechápu tak velké nadšení, které film probouzí. ()

hanca.uh

Velmi příjemně plynoucí film, i s pár korejskými moudry (nebo za mě spíš názory), nad kterými se můžete (a nebo taky nemusíte:-))) zamyslet. Asi každý zažil ty situace, že srdcově ho protějšek přitahuje, chtěl by s ním být, ale rozum mu jednoznačně říká, že do toho nepůjde, nemůže. No jo, je to v životě docela mazec:-). Tady to Nora i Haesung i Nořin manžel hráli výborně a i když děj ničím vlastně nevybočoval, nerušil, tak některé momenty byly pocitově silné (třeba v úplném závěru filmu, kdy Nora odchází od taxíku ke schodům svého bytu a....... jo, tady to bylo emoční). 5 hvězd. ()

Accuphose

Návštěva filmového klubu po letech, se opět vyplatila. Mám trochu problém s jihokorejským feminismem a jeho dopady na film a mužské role v nich. Krom toho je nám naservírován kvalitní snímek, který by mohl vyprávět osudy leckoho z nás. Máme nějaké plány, tužby, očekávání, ambice a poohlédneme-li se zpátky po letech do své minulosti, můžeme sami sobě vystavit účet. Až potud je to v pohodě. Jenže snímek se zaměřuje jen na ženskou hrdinku a i díky tomu ve finále působí zbytečně plytce... ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny