Vražda na úrovni

• Veľká Británia Murder by Decree (viac)

Sherlock Holmes na stopě Jacka Rozparovače. Londýn, druhá polovina 19. století. Sherlock Holmes a jeho nerozlučný přítel dr. Watson pátrají po pachateli série bestiálních vražd prostitutek v chudinské čtvrti Whitechapel, jehož šokovaná veřejnost pokřtila na Jacka Rozparovače. Ani geniální detektiv však na počátku případu netuší, do jak vysokých kruhů jej nakonec zavede... Britsko-kanadský film, natočený podle literární předlohy Johna Lloyda a Elvyna Jonese, je realizován jako stylizovaná podívaná, zdůrazňující ponurou atmosféru Londýna na konci 19. století a sázející především na plejádu známých hereckých tváří. Sherlocka Holmese ztvárnil Christopher Plummer, dr. Watsona James Mason, v úloze intrikánského detektiva Foxborougha uvidíme Davida Hemmingse a s postavou poněkud výstředního jasnovidce Leese si osobitě poradil Donald Sutherland. Režisér Bob Clark proslul jako tvůrce jednoho z prvních slasherů v dějinách kinematografie, filmu Černé Vánoce (Black Christmas, 1974). (Česká televize)

dopitak

Dobří herci, skvělý dabing (Moravec, Sejk), ale příběh mě nebavil, nebylo to ani napínavé, ani hororové, a konec u soudu tak trochu mimózní. Kazí to výprava jak ze Záhady hlavolamu (studiovka s minimem pohybu). O to víc mám radši tohohle Holmese z Blat, tam je víc volnosti a taky hu hu napětí. ()

classic

“Povedal by som, že Bob Clark nakrútil príliš ambiciózny film, ktorý sa utápa vo všetkom, čo by chcel vyjadriť” . Namiesto Fredericka Abberlinea tu mám klasické, povestné a extrémne známe D-U-O : Sherlock Holmes s kolegom Dr. Watsonom, sídliaci na fiktívnej londýnskej ulici - Baker Street 221B. Aj oni sú na stope Jackovi Rozparovačovi, či trebárs aj „slobodným murárom” , pretože viacero horlivých skupín sú v surových a brutálnych vraždách prostitútok namočení až po uši. Teda nie úplne priamo „v akcii,” pričom veľmi dobre vedia, odkiaľ vietor fúka, a tak sa snažia túto „kauzu” , čo najviac, najdôkladnejšie ututlať, aby nedaj bože nevyplávala na povrch, kedy by hrozili vážne nepokoje vo Viktoriánskom ére, že revolúcia by asi visela na vlásku, až by samotní najvyšší spadli poriadne na hubu ? ! Tieto krvavé udalosti už budú zrejme naveky vekov obalené rúškom tajomstva, zabalené do konšpiračných teórii, ako mnohé, iné záhady. Z hereckého ansámblu, aký by chcel mať každý režisér po ruke, jednoznačne dominuje a vyčnieva - zapálený Chris Plummer, ktorý sa nebojí nikoho a ničoho ! Je to pozoruhodný atmosferický snímok, v ktorom má HMLA svoje dané miesto, skrátka film je ňou doslova pohltený a nasiaknutý, čiže dobrá práca filmových výtvarníkov, ale nemohol som si vôbec pomôcť, ako som sa popri jeho sledovaní začal intenzívne nudiť, že sa mi zdalo, akoby trval samú večnosť ! ? Zaujímavý, no dosť i nudný filmový počin. ()

Šandík

Velmi slušně natočená a patřičně temná detektivka, která se se svou tíživou náladou poměrně výrazně odklání od poetiky příběhů A. C. Doyla. Tohle není ani "stará dobrá Anglie" ani běžná "anglická" detektivka, v níž se pravda nalezena pomocí systematicky uplatňované detektivní metody, ale naopak pěkně temno psycho, odehrávající se prakticky neustále v ošklivých a pustých temných uličkách jimiž prostupuje mlha, chlad a vlhkost. Autorem předlohy také skutečně není (jak je na IMDB chybně uvedeno) Doyle, nýbrž Stephen Knight, který svou nejznámější knihu "Jack the Ripper: The Final Solution" vydal v roce 1976. Románové zpracování dodnes ne zcela objasněného případu sériového vraha známého jako "Jack rozparovač" je odvážné a zajímavé, ovšem právě svou pointou (kterou tu pochopitelně nemíním prozrazovat) dosti výrazně odlišné od čehokoli, co by mohl stvořit. A. C. Doyle. Film přenáší kvality této předlohy vcelku zdařile, i když možná poněkud mechanicky a nepřekvapivě. Je také znát, že Clark měl jako režisér zkušenosti spíš s horory než s detektivkami a vytváření hrůzy mu šlo rozhodně lépe než zachycení systematického detektivního pátrání. Vedle slušného hereckého výkonu Christophera Plummera a Jamese Masona jako Holmse a Watsona je třeba zmínit skvělý herecký výkon Genevieve Bujold jakožto Annie Crook. celkový dojem: 80% Zajímavé komentáře: DaViD´82, Hellboy, Austen, Teardown ()

hrona

Shlédnuto v době Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Díla se slavným detektivem mám rád. Ať už se jedná o knižní, komiksovou, klasickou, nebo v poslední době oblíbenou moderní filmovou podobu. Proto jsem zajásal, že existuje další, tak trošku nezávislý film a k tomu ještě motiv Jacka Rozparovače, nuž zkrátka paráda. Jedno obrovské plus filmu je navozené tajemno v kulisách představující Londýn,. musím se přiznat, že toto prostředí mně naprosto uchvátilo svojí autentičností. Co se týče samotného příběhu rozjezd dokonalý, ale finální rozuzlení zase již tak peckoidní není. Co je ovšem horší, je chování Sherlocka Holmese. Tak natvrdlýho detektiva už jsem dlouho neviděl, sám prakticky vůbec nic nevydedukuje, ve všem mu pomáhá čistá náhoda, nemluvě o jeho přehnané citlivosti. Během celého filmu se minimálně třikrát takřka rozpláče. Je bohužel znát, že film není na motivy Doyla, je pouhou inspirací. Proto jít o jakéhosi ,,no name,, detektiva, neváhal bych přimhouřit a tyto prohřešky zde neprezentoval, ale v případě Sherlocka zkrátka kritika na toto téma být musí. ()

rikitiki

Tenhle kousek už zastaral. Většina se odehrává v evidentně chudém či nepřesvědčivém ateliérovém prostředí, lidé hodně řvou a noří se londýnské mlhy tak tajemné, že by se jí za neuvěřitelnost vysmál i rybník Brčálník. Skáče se v ději, jindy jsou zase některé scény nadbytečně natahované. Chybí nadhled a šarm. SHRNUTÍ: Slabší verze Rozparovače a Sherlock, co patří do archivu. ()

Hwaelos

Příjemně starosvětsky zrežírovaná i zahraná detektivka. Jen mi vrtá hlavou, jestli se inspiroval Moore v slavném komiksu Z Pekla jí, nebo jestli jde o nějakou ještě starší látku. ()

Terva

První vražda ve filmu ( celkově už třetí ), okolo sedmé minuty mě tak trochu hudebně připomněla Spielbergovi Čelisti. CITÁT - Baker street 221b........... Postřehy : Watson působí dojmem vystrašeného prosťáčka, ale zdání klame. Holmes není tak charismatický, jak by měl být. Londýnská, pověstná, mlha se zjevuje, jen když je to potřeba a třeba Baker street se úplně vyhýbá. Na pohřbu jedné prostitutky bylo nějak moc lidí. Hudba je někdy přehnaně dramatická až rušivá. Takto zpracovaný příběh Sherlocka Holmese mě nebavil. CITÁT - Muž, postrádající morálku, je stejně vinen, jako vrah samotný.......... ()

Padme_Anakin

Pánové Christopher Plummer a James Mason to rozehráli velice příjemně, atmosféra snímku podmanivá, Londýn zavalený mlhou, úzké uličky, hra stínů a nočních lamp, no a samozřejmě tajemství, lépe řečeno kostlivec ve skříni.. Vyšetřování vražd lehkých holek poutavé i napínavé, hezky natočené, dnes už taková ta časem prověřená detektivní klasika, u mě filmová spokojenost.. ()

liquido26

Tento snímek táhne především dokonalá hororová atmosféra. Plummer sice asi není nejlepší Holmes na světě, stejně tak jako Mason není král všech filmových doktorů Watsonů, ale společně jim to funguje a tvoří velice sympatickou a přesvědčivou dvojici. Mohlo to být trochu kratší a místy by neuškodil větší spád. No a dosti mě irituje ten děsnej Holmesův trademark ohoz. Svým způsobem by se to dalo pochopit a přežít, ale pane bože on si to na sebe bere, i když jde na operní představení, kterého se mimo jiné zúčastní i následník trůnu. ()

curunir

,,ČOKOĽVEK SA STANE JE ZÁSLUHOU MOCNÉHO SHERLOCKA HOLMESA." __ Poctivú anglickú detektívku si vždy rád pozriem, navyše ako už bolo spomenuté toto je jeden z najlepších príbehov o najslávnejšom detektívovi všetkých čias (Poirot, Columbo a Major Zeman :-) mi určite odpustia). Plummer pasuje do roly ako uliaty (poteší, že ho vidíme ako v akčnejších tak aj citlivejších polohách) a jeho Holmes je jeden z najlepších akých som doposiaľ videl. Treba tiež podoknúť, že o nič horší nie je ani James Mason a vlastne celý zvyšok hereckého ambasáblu hrá určite najlepšie ako vie. Rozhodne potom zamrzí, že s touto dvojicou vznikol len jeden film a ďalšie počiny by boli určite taktiež vítanými. Spomínanú vynikajúcu atmosféru (zásluha precíznej výpravy) nebudem veľmi rozoberať, spomeniem len subjektívnu kameru ako pohľad vraha, ktorá miestami dáva filmu hororové vyznenie. Tempo postupne krásne graduje a kulminuje 15 min. pred koncom, no i keď je záverečné rozuzlenie mierne strnulé pre príbeh je potrebným. Trio Plummer-Mason-Quayle si dekádu a pól predtým zahralo v jednom z najväčších historických prepadákov ,,Pád ríše rímskej". ()

Krt.Ek

Sherlock Holmes vs. Jack the Ripper. Na jedné straně nejproslulejší knižní detektiv (excusez-moi, monsieur Poirot), na straně druhé nejslavnější - naneštěstí až příliš skutečný - nepolapený sériový vrah. Tak schválně, kdo z koho? ___ Solidní detektivka, inteligentní, plná náznaků a  otazníků, stojící na mimořádně dobře fungující chemii mezi Ch. Plummerem (Holmes) a J. Masonem (Watson), ti dva by si ve své době zasloužili samostatný seriál, a působivé evokaci Londýna konce 19. století, přesněji řečeno jeho úzkých, nočních uliček v bohem opuštěných chudinských čtvrtích, v nichž se někde v mlze skrývá krvelačný zabiják. Fanoušek klasických detektivek bude potěšen! 75 % ()

Tayen

Hledala jsem Holmesovský film, který neznám se starou dobrou atmosférou mlhou zahaleného Londýna, hlavně ať to nepřipomíná počin s Robertem Downeym. Našla jsem Vraždu na úrovni, což je snad nejprofáklejší kriminální příběh všech dob. Takže, když jsem minutu po úvodních titulcích zjistila, že se budu dívat na další adaptaci o Jacku Rozparovači, v duchu jsem se modlila, ať to má aspoň dobrou formu. A hle, vyklubal se z toho film, který obsahuje všechno to, co si pod pojmem zamlžené uličky, Londýn, Temže, 19. století, Holmes, hrůza a napětí dovedete představit. Zápletka i rozuzlení je stejné jako například v Z pekla, ale podání je tomu na hony vzdálené. Doporučuji jako povinné kino pro všechny milovníky klasiky. Jen té krve mohlo být více, sem by se to hodilo, ale režisér se nás hold rozhodl šetřit. ()

elizabeth_ba

Verze s Michalem Cainem (ač tv-film) se mi líbila mnohem více. Kolega flanker.27 o nyní hodnoceném píše, že se při sledování jako malý tak bál, že se nebyl schopen dodívat. A asi udělal dobře, protože nebýt závěru, také bych to hodnotila výše. Ale rozuzlení mi připadalo tak nepravděpodobné a tak přitažené za vlasy, že se u mě toto zpracování ve výsledku propadlo do průměru. A také z hlediska dvojice Holmes-Watson zůstalo až daleko za stupni vítězů (které jsou obsazené 1.-3. Brett, Rathbone, Cumberbatch – každý Sherlocka ztvárnil po svém a každý dle mých představ ;-), i když uznávám, že např. scéna v divadle byla velmi dojemná. ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (viac)