Val Resnick (Gregg Henry) a Porter (Mel Gibson) sú dvaja malí gangstri, ktorí okrádajú pouličných žobrákov. Raz však Porter spoločne so svojou ženou, narkomankou Lynn (Deborah Kara Unger), a sadistickým partnerom Valom prepadnú a okradnú čínskych mafiánov, prevážajúcich 140-tisíc dolárov. Pri rozdeľovaní koristi však Val svojho partnera podrazí, pretože potrebuje aj jeho podiel na to, aby sa mohol stať členom zločineckého syndikátu. Nahovorí jeho žiarlivej manželke, že Porter jej je neverný a zatiaľ čo žena manžela dvakrát strelí od chrbta, Val zoberie peniaze. Porter však prežije - a keď sa zotaví, začne pátrať po Valovi, pretože chce svoje peniaze stoj čo stoj. Vyberie sa do bytu svojej manželky, ktorej síce zoberie drogy - ale na druhý deň ju nájde mŕtvu. Spojí sa teda s bývalou priateľkou Rosie (Maria Bello), ktorá pracuje pre syndikát. Pomocou nej nájde Vala, ktorý sa s ním dohodne na vrátení jeho podielu, ale ten ho opäť podrazí. Porter je síce zbedačený, ale drsnejší a neústupčivejší ako kedykoľvek predtým. Je rozhodnutý pomstiť sa každému, kto sa mu postaví do cesty. Skrátka chce svoje peniaze získať späť - a je mu jedno, akým spôsobom... Je odhodlaný zabiť každého, až kým nedosiahne svoje! (TV Markíza)

cheyene

Solidní atmosféra, primitivní zápletka s dobrými zvraty, charismatické postavy a výborný soundtrack. To jsou důvody pro udělení 4*. ()

Jamal

Drsný a tvrdohlavý Mel, který vede nerovný boj proti svému bývalému kolegovi, s kterým nakopával a rozbíjel držky šikmookejm. Dosestane tolik ran, kolik jich rozdá, žádný superhrdina, jen prostě nasranej frajer, co mu pouze záleží na jedné bývalé lásce a touží jen po svých 70.000 $, a ne žádných 140.000 $. Takže bacha na něj a nepokoušejte se ho nasrat, protože s trochou štěstí se k Vám nějak dostane a do konce života budete jíst ovesnou kaši a rozmixovanou stravu. ()

Fiftis

"Kto je sakra ten tvrdohlavý bastard!?", vŕta hlavou polovici chicagskej mafie. To je predsa Mel Gibson v jednom z najlepších gangsterských filmov. Film je poňatý veľmi tvrdo, niekedy som mal pocit, že sa blíži osvedčenému Tarantinovskému Desperadovi. Inými slovami kam Porter príde, tam veľa ľudí neprežije. V žiadnom prípade však nemôžem povedať, že sa jedná o nejaký bežný akčný film, to rozhodne nie, tento film je proste nefalšovaný noir. Ak budete mať chuť pozrieť sa na film, v ktorom je plno násilia, jeden tvrdý chlap, ktorý však zabíja tak nejako pre niečo iné a tak nejako inak, tak si tento film pozrite. Myslím, že nebudete ľutovať. Nakoniec snáď ešte zostáva povedať, že Mel zase nesklamal a po tomto filme sa proste pre mňa stal najlepším akčným hercom. ()

Shakers

Čo mi utieklo pred rokmi doháňam teraz. Mel Gibson ide nekompromisne rovnako za svojimi prachmi ako tempo s filmom do finále. Porter tu síce vyfajčí a vypustí viac hlášok ako nábojov zo svojho koltu, ale aj tak sa jedná o perfektný akčný krimi film s drsnými scénami, priamočiarým príbehom, sympatickým Gibsonom, sexi kočkami a modrým filterom. Brian Helgeland aj napriek tomu, že mal s časti spútané ruky štúdiom, natočil výborný film. 90% - 5* ()

lamps

Famózně gradovaný thriller, jehož tempo je ve druhé polovině prostě neskutečné. A přitom stačí tak málo... Stačí jen ukradnout Melu Gibsonovi jeho 140 tisíc dolarů( ne, pardon, jen 70 tisíc) a rozpoutá se takový kolotoč vražd, přestřelek a drsných hlášek, jaký si pamatujeme snad jen z první Smrtonosné pasti. Gibson ve své roli září a užívá si ji na plný pecky, ale i vedlejším postavám vtiskli herci nezapomenutelnou podobu, ať už mám na mysli záporáky Henryho, Kristoffersona a Coburna nebo pěkně ostrou šlapku Lucy Liu. Jednoduché, přímočaré, drsné- přesně tak, jak to má být.. ()

Madsbender

Výborný akčný film s vynikajúcim ozvučením a skvelou hudbou. Mel je absolútny bad-ass od začiatku až do úplného konca a svoju rolu si skvele užíva, Gregg Henry je takmer väčší magor než šialená verzia Guya Pearca, a dvojica krások Bello a Liu... Jeeden z najlepších filmov v rámci žánru, so skvelou hudbou, hercami, kamerou a scenárom. ()

petaspur

Val má v životě štěstí. Právě se mu podařilo penězi z loupeže zaplatit mafii svůj podíl a teď už má do konce života vystaráno. Co na tom, že přitom musel odstranit ze hry zvané život svého kamaráda Portera. Důležité jsou přece jenom moc a postavení. Jenže Val se zapomněl přesvědčit o tom, jestli Porterova pohřební píseň hraje dostatečně silným hlasem. Porterovy buňky totiž zregenerovaly nečekaně rychle a v jeho černé duši se právě zrodila myšlenka na pomstu. Val už peníze nemá a tak Porter stoupá po mafiánském žebříčku stále výš a čeká na dobrodince, který mu jeho nesprávně uložené finance vysází na dřevo. Obnos 70.000 USD je pro mafii směšný, ale bossové z principu nehodlají platit kdejaké oživlé mrtvole. Netuší, že se po jejich stopě vydal osamocený pitbul, který je rozhodnutý uplatnit svoje občanská práva i s rozdrcenýma nohama. ()

Aky

Tenkrát byl Mel Gibson ještě normální. Dokonalý zmodernizovaný Edmont Dantes nepostrádá humor, spád, překvapivé zvraty, prostě nic, co k takovému filmu patří. ()

Cappuccino

Mel Gibson ako poriadny sviniar dáva rany ešte podlejším hajzlíkom. Chladnú atmosféru plnú podrazov zvýrazňuje úžasná main theme od Chrisa Boardmana. Len škoda, že je film v každom ohľade taký priehľadný a jednoduchý. ()

Ruut

Zajímavé. Možná nejlepší role Mela Gibsona vůbec. Rozhodně ale s nejlepší filmovou dominou Lucy Liu. Myslím, že hlavně díky tomuhle filmu získala Lucka z východu roli vražedkyně v Kill Bill.A tohle je jako ta horší verze filmu ?!!! ()

HAL

Porter. Žádné jméno, jen příjmení. A i tak mají bossové zločineckého syndikátu potíže si ho zapamatovat.... jen se ho konečně naučí a už je odpraví. Všechny. Kvůli pitomejm 70ti tácům. On je prostě tvrdohlavej bastard kterej se zakousne a nepustí i kdyby u toho měl několikrát umřít. 8/10 ()

ChewieDC

Moderní verze noir filmu bez soukromého očka, s padouchem v hlavní roli, řadou úžasně tvrďáckých hlášek a bezkonkurenčním Melem Gibsonem. Během sledování jsem měl pocit, že si někdo nádherně hrál a vznikl z toho film, který nemá poselství, nemá skrytou myšlenku, ale číší z něho onen zápal a zábava. A to mi při sledování bohatě stačilo. ()

mchnk

Rozhodně skvěle ztvárněný detektivně akční snímek. Ovšem Mel, jako akční hrdina, je pro mně trošku problém. Časy Smrtonosné zbraně 1 jsou ty tam a Gibson se dostává do fáze Batmanovské, možná i trochu Supermanovské. Komediální stránka filmu je bezvadná, ovšem nezničitelný Porter, je pro mně bohužel až moc nezničitelný a naopak Val, je zase až přehnaně zápornej. Na rok výroby si myslím, že scénář mohl být daleko více dramatičtější a zamotanější. Po 30min. filmu je Ti prostě jasné, že Portera nikdo a nic nezastaví. Nakonec už jen zbývalo, aby si vzal svých 70tis. a zbytek zahodil. ()

mzss1

Nejvíc se mi na filmu líbila šílená role Mela Gibsona, film byl drsnej, měl dobré hlášky, nějaká akce a tak. Stejně mi to ale nesedlo příliš dokonale. Nějaký důvod, něco víc, lepší příběh, lepší střílení. Nevím jak to mam popsat. I tak celkem solidní podívaná. Hodnotím 65% = *** ()

Goldbeater

No more Mr. Nice Guy. Bombastický neo-noir s nezapomenutelným a trefným obsazením, skvělými hláškami a skvěle vykonstruovaným závěrem (Jeden z mála případů, kdy zásah studia filmu spíše prospěl, což dokážu říct po zhlédnutí Helgelandovy režisérské verze Payback: Straight Up. Ta mi zkrátka připadala bohužel slabší...) Odplata mě nikdy neomrzí! Je to jeden z těch filmů, ke kterým se člověk milerád vrací. Plná palba! ()

kingik

Mel Gibson vrhá drsné pohledy na všechny světové strany. Jde si pro svoji odplatu a nemíní na nikoho brát ohled. Kvalitní thriller v kvalitním balení. Je to drsné, nápadité a bez zbytečných keců. Film si dává záležet na kvalitním vizuálu, nevyhýbá se ani naturalisticky pojatým scénám. Stárnoucí Mel Gibson, to sice nehraje na hloubku svojí postavy, kromě toho nebylo mu to ani umožněno scénářem, ale rozdává rány na všechny strany a má na to pádné argumenty. Něco málo do plného počtu chybí. Vypiloval bych ještě scénář a dodal ještě nějaký ten neočekávaný zvrat v ději, protože se jedná vesměs o přímočarý thriller. Odplata, jak ji neznáte a po "melgibsonovsku". 80% ()

Snorlax

Gibson má nepopiratelné charisma, ve filmech s ním bývá značná dávka humoru, tady to nevyšlo. Akce je také jako šafránu, takže ve výsledku je to celkem nuda s dobrou hudbou. ()

InJo

Výborná stylová zábava se skvělou staromódní gangsterskou atmosférou a nápaditým dějem, obsahujícím pár pěkně vypečených a v podstatě dokonalých scén. Mel Gibson je jako hodně svérázný chladnokrevný zabiják Porter absolutně cool. Lahůdka mezi černohumornými drsnými thrillery... 90 % ()

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film

21.02.2022

Tak se zdá, že si režisér a scenárista Shane Black (Smrtonosná zbraň, Správní chlapi) a hvězda marvelovek herec Robert Downey Jr. (Iron Man 3) opět po letech zopakují spolupráci. Vedle zmíněného Iron… (viac)

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (viac)

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (viac)