Val Resnick (Gregg Henry) a Porter (Mel Gibson) sú dvaja malí gangstri, ktorí okrádajú pouličných žobrákov. Raz však Porter spoločne so svojou ženou, narkomankou Lynn (Deborah Kara Unger), a sadistickým partnerom Valom prepadnú a okradnú čínskych mafiánov, prevážajúcich 140-tisíc dolárov. Pri rozdeľovaní koristi však Val svojho partnera podrazí, pretože potrebuje aj jeho podiel na to, aby sa mohol stať členom zločineckého syndikátu. Nahovorí jeho žiarlivej manželke, že Porter jej je neverný a zatiaľ čo žena manžela dvakrát strelí od chrbta, Val zoberie peniaze. Porter však prežije - a keď sa zotaví, začne pátrať po Valovi, pretože chce svoje peniaze stoj čo stoj. Vyberie sa do bytu svojej manželky, ktorej síce zoberie drogy - ale na druhý deň ju nájde mŕtvu. Spojí sa teda s bývalou priateľkou Rosie (Maria Bello), ktorá pracuje pre syndikát. Pomocou nej nájde Vala, ktorý sa s ním dohodne na vrátení jeho podielu, ale ten ho opäť podrazí. Porter je síce zbedačený, ale drsnejší a neústupčivejší ako kedykoľvek predtým. Je rozhodnutý pomstiť sa každému, kto sa mu postaví do cesty. Skrátka chce svoje peniaze získať späť - a je mu jedno, akým spôsobom... Je odhodlaný zabiť každého, až kým nedosiahne svoje! (TV Markíza)

POMO

Frajerský, tvrdohlavý gangster Mel Gibson, pekná blondínka na ktorej mu záleží, dvojica blbých skorumpovaných policajtov, kopec násilia, nejaké to sado/maso a hlavne tucet gaunerov, ktorých "coolovosť" sa zvyšuje ich postupným spoznávaním od toho najväčšieho břídila až po najväčšieho, natvrdšieho a najnekompromisnejšieho bossa. A to všetko zabalené do nostalgických, šedomodrých kamerových filtrov a pekelne čierneho humoru. Labužnícka pochúťka! ()

golfista

Tyhle role Melu Gibsonovi sluší ze všeho nejvíc. Takový pološílený zastánce principů ať už na straně zákona nebo na druhé mu opravdu sedí. Helgeland se po výborných scénářích L.A.Přísně tajné a Spiknutí rozhodl svůj nový scénář režírovat sám a dopadlo to myslím nad očekávání. ()

Gemini

No more Mr. Nice Guy...that´s what´s going on... Gibson je v roli Portera, kterého všichni odkecali (ale nezabili dost pečlivě), úplně geniální. Protože jemu nejde o ty prachy (zase tolik jich nebylo), ale řekněme, že o princip. A jde si za svým cílem dostatečně tvrdě, efektně, chytře a vtipně, aby si zasloužil čtyři hvězdy. A dalo by se uvažovat i o páté - za hudbu, kameru, Marii Bello, Lucy Liu, psa Portera a Vala Resnicka, jednu z nejhnusnějších krys stříbrného plátna. Za požitek ze sledování ode mě 90%. ()

Tom Hardy

Jen málokterý film má osobitý styl, jen málokterý hrdina si dokáže získat diváka, i když nemá zrovna dvakrát kladný charakter (na obojí viz geniální Poslední skaut). Odplata nejenže má styl, ale hlavní hrdina, v podání skvělého Mela Gibsona, je nezapomenutelným charakterem (což lze ostatně napsat i o ostatních - výrazná je především Lucy Liu... nutno podotknout, že jí černá sluší.:) Skvělý film se správnou dávkou černého humoru, který si zaslouží stát se kultovním... to je Odplata... ()

Matty

Porter je jeden z těch drsných týpků, které není radno namíchnout. Mohli byste snadno skončit na dlažbě... se zlámanými žebry a vystřeleným mozkem. Porter nemá rád podrazy. Obzvlášť ty, při kterých přijde o parťáka, manželku a balík peněz. Poté, co přežije vlastní smrt, rozhodne se jednat – chce zpátky svých 70 táců, stůj co stůj. Se zkorumpovanými poldy, čínskou, americkou i italskou mafií Porter rozehrává hru o přežití a o zabití. V konečném důsledku spíš o to zabití: -„Máš oheň?“ -„Ne.“ „Tak jsi mi k ničemu.“ PRÁSK!!!. Jinými slovy: někdy je lepší jednat, než vyjednávat. A tohoto pravidla se držel i Brian Helgeland při psaní scénáře ke své poctě starým filmům noir. Odplata je účelně přímočarou, brutálně nemorální, ale přesto lehce kodrcající jízdou napříč těmi lepšími filmy o pomstě a o mafii. Jako režisér má Brian ještě mnoho co dohánět. Stejně jako se Porter nepárá s likvidací obětí kladoucích zcela nežádoucí odpor, tak Helgeland projevuje podobně přímočarý přístup k režii. 75% P.S: Ten kdo se zasměje nad hláškou „Už to vypadá jako rostbíf“, může svůj smysl pro humor směle kategorizovat jako „absolutně mrtvolný“. Já se smál přímo od (prohnilého) srdce. Zajímavé komentáře: Marigold, Cornon ()

Radyo

Odplata je dost dobrý film. Mel Gibson je dostatečně a hlavně přesvědčivě tvrdý, dějově je to dobře zpracováno, jen mě celou dobu udivovalo, že i když jsem tenhle film nikdy předtím neviděl, měl jsem celou dobu dojem, jako bych to všechno už někde sledoval. Skoro v každém momentu jsem věděl předem, co se stane. Neví někdo, čím by to mohlo být? ()

Malarkey

Mel Gibson tady odvádí kus dobře nachystané práce. Je vostrej, hustej, drsnej, pln hlášek a chystá se dokončit to, co načal. Odplata je tohle opravdu řádná. Vlastně je úplně jedno, jak to Mel bude řešit, podstatné je, že vystřílí dost nábojí a kolem něj bude padat tuna mrtvol. Jednoduchý jak facka. Možná trošku rádoby cool přefiltrovaná akční jízda, ale jinak taková bláznivina a la Tarantino, která ty necelé dvě hodiny dokáže bavit. ()

Marigold

Helgelandovi se povedl celkem slušný mix drsného frajírka alá Smrtonosná zbraň a taratinovsky hrubé gangsterské poetiky, ve které se brutalita pojímá tak nějak roztančeně, humorně, nezávazně. Odplata není žádným režisérským opusem magni, je to film spíše rutinní, který za většinu skvělých momentů vděčí scénáři a výtečnému Melu Gibsonovi, který zúročil dlouholetou praxi v kůži detektiva Riggse, jen se holt postavil na opačnou stranu barikády. Neuvěřitelně tvrdohlavý zlodějíček Porter se díky němu stává postavou až humorně nebezpečnou, která s hovězí svéhlavostí projde železobetonovou barikádou kvůli naprosté prkotině. Ústření postava je ústřední hodnotou Odplaty, jinak tu už nenajdeme nic zvláště originálního či památného, vše funguje ve prospěch celku a výsledkem je kvalitní gangsterka z drsné školy, která potěší i dobře zmáknutým závěrem. ()

Renton

Scénář: Brian Helgeland, Terry Hayes .. Pomsta, vždy stejná a vždy jiná. A tentokrát geniální, drsná a zábavná. Film plný překvapení, napětí, násilí, atmosféry a stylu Noir. Tak přesně tohle a takhle si to představuji. Skvěle jsem si to užil. Gangsterka jak má být. Cool 94%! ()

Anthony

Dost černý film s morbidním humorem. Gibson je správný tvrďák, co hází drsné hlášky. Trochu mě mrzí pomalý rozjezd na začátku, ale když se to rozjede, tak je to skvělý zážitek. ()

Fr

Starý zvyky mají tuhej kořínek. Když se jich včas nezbavíte, je s vámi konec!….. Příběh ctí zákony POMSTY. Vyhledat – zneškodnit. Ruční práce s pravidlem ,,NESER TAM KDE JÍŠ“. Místo jednoho protivníka rázem čtyři. To už musíte mít dobrej plán! A kdo ví? Třeba dostane svý prachy zpátky! Chytrý příběh se zajímavou zápletkou, kterému vévodí ,,starý lišák“ M.Gibson. Člověk rád sleduje, jak ,,začíná bejt slavnej“! Za zmínku stojí i domina Lucy Liu. PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE *** NAPĚTÍ *** Co jsme viděli (určitě) potom! VÝKUPNÉ! Aneb jak Mel Gibson ,,rozmnožil“ sedmdesát táců!!! ()

Dever

Soundtrack Chris Boardman: 1. Ain't That a Kick in the Head ,2. It's a Man's Man's Man's World ,3. The Thrill Is Gone ,4. Smoke Gets in Your Eyes ,5. If I Had My Life to Live Over ,6. Luck Be a Lady ,7. You're Nobody 'Til Somebody Loves You ,8. Main Title ,9. Lynn's Havit ,10. Porter Croaks Carter ,11. Warehouse/Finale ()

Viktooorka

„Nepřestanou dokud nás nezabijou, že?“ – „Ne.“ – „Co budeme dělat?“ – „Zabijeme je první.“ … Miluju tyhle tvrďácké kecy, hlavně když jsou z úst někoho tak charismatického jako je právě Mel! Celá jeho odplata tak dostává ten správný šarm a já nevím, jestli po ní touží více on, nebo já!! Bum :o) ()

novoten

Noirově laděným kriminálkám drsnost sluší. Na cestě za pomstou tak Gibson jako tvrďák s ocelovým pohledem miluje krásnou prostitutku, hledá zrádce a potkává - eh - sadistickou dominu v čele asijského gangu. Nepamatuju se, kdy jsem naposledy použil to slovo, ale Odplata je cool film, má perfektní chladný look a několik scén je ve své nekompromisnosti úžasných, ale bohužel je všechno pořád jenom drsné a za celou dobu jsem se nedočkal většího zvratu, který by mě nějak zasáhl. Helgeland jede na stylovou formu, ale podstata mu celou dobu o fous uniká. ()

tron

"Čo mu tak dlho trvá?" - "Asi ju kefuje." - "Tak dlho?!" - "Asi kefuje aj jej psa." U tak parádneho dialógového akčného filmu, akým Odplata nepochybne je, by bolo hriechom nespomenúť perly typu "Urobili sme dohodu: keď prestane robiť štetku, ja prestanem zabíjať ľudí, no neviem, či jeden od druhého nechceme priveľa." Ale nielen vtipne siláckymi dialógmi je Odplata živá! Prirátajte si k tomu výborný kasting (Duke, Kristofferson, Bello), napínavý dej a originálne, nečakané zvraty. Nech už to s predčasným odchodom Briana Helgelanda zo stoličky režiséra bolo akokoľvek (natočený materiál mu vraj odobralo štúdio a najalo Gibsona, aby to zostrihala po svojom, prípadne čo-to pretočila), na výslednom dojme to prekvapivo nezanechalo žiadne negatívne trhliny. Naopak, paradoxne Helgelandov režisérsky strih (ktorý svetlo sveta oficiálne uzrel až v r. 2006) ma bavil oveľa, oveľa menej. Kino Považan NMnV 1999 ()

B!shop

Asi nejdrsnejsi role Mela Gibsona. Pribeh je sice slusne propracovanej a celej je natocen hezky po staru, zadny rychly zabery nebo nejaky blbinky z kamerou, ale na druhou stranu, neprinasi nic moc noveho. Ale aspon je to cele dost cool. Skoda, ze zhruba v polovine filmu dojde tempo, ale nastesti se ke konci zase rozjede, ale i tak nuda nehrozi. Vsechno stoji na Melovi a ten si z roli nastesti poradil vyborne a toho drsnaka mu fakt verite a hlavne ke konci to pekelne rozjede. Je to sice slabsich 5*, ale dam je. ()

movie

Geniální gangsterka...Škoda že ji Gibson na radu Joela Silvera prostříhal...Ale i tak to má správnej říz, hlavně scéna "šlo prasátko natrh"...to sem se fakt chytal za prsty ()

Boss321

Po Statečném srdci jednoznačně nejlepší film Mela Gibsona. Výborná atmosféra a skvělý příběh o pomstě. U tohohle snímku rozhodně není nouze o napětí, skvělou akci a občasnou hlášku. Viděl jsem i režisérskou verzi z roku 2006 a v žádném případě je nehodlám srovnávat. Jsou to zkrátka dvě různé verze stejného filmu a obě jsou naprosto bombastické...... ()

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film

21.02.2022

Tak se zdá, že si režisér a scenárista Shane Black (Smrtonosná zbraň, Správní chlapi) a hvězda marvelovek herec Robert Downey Jr. (Iron Man 3) opět po letech zopakují spolupráci. Vedle zmíněného Iron… (viac)

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (viac)

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (viac)