Val Resnick (Gregg Henry) a Porter (Mel Gibson) sú dvaja malí gangstri, ktorí okrádajú pouličných žobrákov. Raz však Porter spoločne so svojou ženou, narkomankou Lynn (Deborah Kara Unger), a sadistickým partnerom Valom prepadnú a okradnú čínskych mafiánov, prevážajúcich 140-tisíc dolárov. Pri rozdeľovaní koristi však Val svojho partnera podrazí, pretože potrebuje aj jeho podiel na to, aby sa mohol stať členom zločineckého syndikátu. Nahovorí jeho žiarlivej manželke, že Porter jej je neverný a zatiaľ čo žena manžela dvakrát strelí od chrbta, Val zoberie peniaze. Porter však prežije - a keď sa zotaví, začne pátrať po Valovi, pretože chce svoje peniaze stoj čo stoj. Vyberie sa do bytu svojej manželky, ktorej síce zoberie drogy - ale na druhý deň ju nájde mŕtvu. Spojí sa teda s bývalou priateľkou Rosie (Maria Bello), ktorá pracuje pre syndikát. Pomocou nej nájde Vala, ktorý sa s ním dohodne na vrátení jeho podielu, ale ten ho opäť podrazí. Porter je síce zbedačený, ale drsnejší a neústupčivejší ako kedykoľvek predtým. Je rozhodnutý pomstiť sa každému, kto sa mu postaví do cesty. Skrátka chce svoje peniaze získať späť - a je mu jedno, akým spôsobom... Je odhodlaný zabiť každého, až kým nedosiahne svoje! (TV Markíza)

Jara.Cimrman.jr

"Zdálo se mi, že by tě docela rád zabil. To je všechno." Je to naštvané, nekamarádské, má to pár čerstvých děr v zádech, nemá to ráda manželka, mafie, policie ani Číňani a zarputile to trvá na svých poctivě ukradených penězích. Co to je? Samozřejmě, že suše hláškující buldok Porter, který kladné vlastnosti evidentně zahodil v den svého narození a nyní se chystá prostřílet mafiánskou hierarchií až ke svým drobným. Jsem velkým fandou zásadových týpků, v nichž nevzbudí emoce ani to, že dokáží být ve správnou/špatnou chvíli na správném/špatném místě. ()

H34D

Mel Gibson má charizmatu na rozdávání, postava sebevědomého frajera a zlodějíčka Portera mu sedí dokonale, těžko si na jeho místě představit někoho jiného. Porter-samotář se v noir stylu vydává naskrz mafiíí a zkorumpovanými policisty za svými ukradenými penězi a hlavně za odplatou, kterou už ze samotného principu musí vykonat. Přestože krade a vraždí bez mrknutí oka, je to neuvěřitelný sympaťák a logicky táhne celý film. Atmosféra je výborná a značně k ní příspívá dobře zvolený modrý kamerový filtr, přesto mám však pocit, že z tak slibného potenciálu se dalo vymáčknout ještě víc - třeba dokreslit pár souvislostí, aby cesta přes všechny ty mafiány nepůsobila tak přímočaře a jednoduše... 8/10 ()

xxmartinxx

Velmi schematická a nezáživná jízda. Je zajímavé že nezáživná, ale ne vyloženě nudná. Gibson má jisté charisma, to nepochybně, ale jinak přechválenost tohohle stereotypu nechápu. ()

dobytek

Když ve filmu vidim, jak někdo zapálí benzín tim, že do něj hodí vajgla, tak mám chuť to vypnout. Tohle jsem sice nevypnul, ale zanechalo to ve mně takovou Béčkovou pachuť. Každej si to může zkusit, že vajglem prostě benzín zapálit nejde. Jinak na celym filmu se mi nejvíc líbila Lucy Liu. Od tý bych se snad nechal taky potrestat. ()

Arx

Jeden z nejlepších Gibsonových filmů. Role pološíleného týpka Melovi sedne jako ulitá. Filmu vládne po celou dobu skvělá atmosféra a hodně mi přípominá spolu s Porterovým vyprávěním atmosféru Sin City. ()

Skejpr

Skrz na skrz prohnilé Noir, s famózní atmosférou, a dokonale padnoucím Melem Gibsonem. Ke konci poměrně značně černohumorné (některé vyloženě Ritchiovské scénky, kdy všichni mydlej všechny) a prakticky neustále dokonale stylové. Škoda příšerného dabingu. ()

BadoXXII

NO MORE MR. NICE GUY..... Kurevsky štýlové! Čierny humor, drsnosť, násilie, atmosféra, scenár, frajer Porter, hnusní záporáci a jedna z najlepších gangsteriek pod slnkom. ()

Shit

Mel Gibson je tady správnej kruťák a to i když na to moc nevypadá, tak mu to tady celkem sedne a z dylších herců se mi nejvíc líbil Gregg Henry v roli Resnicka, to byl fakt pěknej slizoun, nikdo další už se tam moc neprosazoval, snad jen Bill Duke, ale toho jsem si všim jen proto že ho znám z filmů se Schwarzeneggerem. Co se týče Příbehu, tak ten vůbec nenudí a pořád postupuje dál a nikde se nezasekává a má dobrý vyvrcholení. ()

Dragoni

Akční gangsterka, která má šťávu i styl a velkou zásluhu na tom má bezpochyby Mel Gibson, kterej je v roly Portera, chlapa který byl zrazen, téměř zabit a jediné co mu zbylo jsou jen dva průstřely v zádech a odplata, kterou musí vykonat naprosto perfektní. 90 % ()

gudaulin

Při premiéře jsem Odplatě nadělil 4 hvězdičky a s určitým uzarděním přiznávám, že mě svým způsobem okouzlila - a to vůbec nejsem fanouškem žánru ani Mela Gibsona. Je to s lehkostí natočený kousek, přímočarý, jednoduchý, žánrově čistý, taková cool jízda, kde ani na chvíli nepoleví tempo a obvyklá klišé jsou podávaná vkusně a s všudypřítomným nadhledem. Na druhou stranu, jak šly léta a poznal jsem originál, zaujal mě svou temnotou, komplikovaností a nejednoznačností nepoměrně víc. Kromě toho si nelze nepovšimnout, jak snímek přistupuje k postavě násilníka, vraha a zloděje, kterého předkládá divákovi jako sympatického rošťáka. Tomuhle příběhu se nedá věřit a teenagerovská léta, kdy bych se s tímhle podáním ztotožnil, mám už dávno za sebou. Celkový dojem: 60 %. ()

choze

Krásně čistě napsaná, natočená a odehraná kriminálka ze staré školy s povinnou dávkou gibsonovské brutality od scenáristy rovněž vynikajícího L.A Přísně tajné. Proč pak Helgeland začal točit blbosti jako Příběh rytíře nebo Pojídač hříchů je mi záhadou, i když v tom po vyhození z Oplaty čenichám pochopitelnou touhu po neomezené tvůrčí svobodě. Miluju filmy, ve kterých jednotlivec, který nemá co ztratit, šikanuje zdánlivě všemocnou a neporazitelnou zločineckou organizaci a tenhle patří k nejlepším, byť tu na to dojde až v druhé polovině. ()

Sarkastic

Porter je ranař, kterýmu jde o 140..teda 70.000 $ a hodlá kvůli tomu odrovnat každýho, kdo se mu v tom pokusí zabránit. Hm, bohužel mám menší problém s tímhle filmem, protože několikrát během jeho sledování jsem si říkal, že tohle už někde bylo. Odplata totiž není moc originální a jediným prvkem, který ji odlišuje od tuctu podobných filmů je kukuč Mela Gibsona a pár dobrých nápadů, které však hned spláchnou některé dost ubohé scény (bohužel skoro každá s Lucy Liu). Co se týče stylu humoru, ten mě bohužel docela minul (např. scéna, ve které Gibsonovi "dělají z chodidla roast beef", mě prostě nerozesmála). Konec taky není moc překvapivý, takže hodnotím lepším průměrem. ()

Segrestor

Odplata je přesně ten typ filmů, kde chceme Mela Gibsona. Odplata je přesně ten typ filmů, kterým neubyde na kvalitě ani s odstupem času. Odplata je přesně ten typ filmů, který by si neměl nechat ujít žádný filmový fajnšmekr. ()

Gilmour93

Nemesis Gibson v přítmí ocelově šedých filtrů chce zpět svůj uloupený lup a jak jsem mu nevěřil bojovníka za svobodu Skotska či bojovníka za nezávislost Spojených Států (už jen proto, že za nitky tahal Emmerich), nevěřím mu tady ani toho zabejčeného Marlowa, co šplhá přes mrtvoly po gangsterském žebříku. To už mu spíš budu věřit násilnického alkoholika, mlátícího matku vlastního dítěte.. Helgeland má myslím podobný problém jako Shane Black. Nechce se mu zůstat jen u psaní.. ()

TeeAge

|| Scenár: Brian Helgeland, Terry Hayes / The Hunter by Donald E. Westlake (under pseudonym Richard Stark) | Hudba: Chris Boardman, Moe Jaffe | Produkcia: Bruce Davey | Distribúcia: Paramount Pictures (US), Warner Bros. (non-US) | Štúdio: ? | Rozpočet: 90 miliónov $ | Tržby: 161,626,121 $ || Neskutočne hustá atmosféra vládne od prevej minúty do poslednej. Update 1.9.2016: Z pôvodných štyroch hviezd zdvíham na päť. Payback je lahôdka, ktorú si môžete pustiť kedykoľvek, a vždy dobre padne. Jedinečný Gibsonovský masochizmus, ako ho mám rád, a neopakovateľná atmosféra, ktorú potom ukradli programátory z fínska pre hru zvanú Max Payne. Spolu s jeho tembrom hlasu a výzorom... :) ()

genetique

Trošku som mal obavy z toho, že keď dopozerám pôvodnú verziu, ktorú mal na svedomí Helgeland, stratí u mňa táto „jemnejšia“ na hodnotení. No nie je tomu tak. Každá verzia má čosi do seba a kebyže vznikne akási kombinácia oboch, bola by to dokonalá súhra. Táto akurát stráca spád venovaním sa postave Rosie, nevyvrcholeným záverom, no a teraz môžem povedať, že ani Kristofersson nebola zlá voľba. 85%. ()

sniper18

Jedna z tých akčných klasík deväťdesiatych rokov, ku ktorej som si nikdy úplne nedokázal nájsť cestu a tentoraz som vlastne ani nepochopil jej kultovosť. Samotný Mel Gibson je bez akýchkoľvek výhrad, predstavuje tu zaujímavú postavu, zásadového prefíkaného zlodeja, z ktorého navyše vyžaruje rešpekt, takže toho drsniaka som mu veril a hlavne všetky tie scény, v ktorých niekomu prejde cez rozum som si vychutnal, lenže zase tak moc ich nie je. Problémom je hlavne samotný dej, síce hlavná zápletka sa mi páči, vždy mám rád, keď relatívne normálny človek dokáže položiť celú vplyvnú organizáciu, nech je to akýmkoľvek spôsobom, či už násilným, alebo aj tým prefíkanejším, ale v tomto prípade mi prišiel dej dosť jednoduchý a hlavne príliš stereotypný, čakal by som niečo nápaditejšie. Tu ma vlastne výraznejšie bavil len úvod, záver a pár scén v priebehu, inak mi to prišlo len čisto priemerné. A nanešťastie film výraznejšie nepodporí ani akcia, keďže jej moc nie je. Ale zase musím uznať, že zničenie automobilu aj s osádkou a vystrieľanie ázijských gangsterov boli štýlové, tieto dve sekvencie sa vydarili. Sklamaním sú aj zvyšné postavy, síce sa tu nájde množstvo hercov, ktorých vždy rád vidím, ale z nich ma zaujali iba Kris Kristofferson, ktorý ako jediný zo záporákov vyvoláva rešpekt a možno ešte Lucy Liu, ktorá má aspoň zaujímavú postavu, ten zvyšok ako Bill Duke, James Coburn, Maria Bello a ďalší za moc nestoja. No zase režijne je to kvalitne zvládnuté, Brian Helgeland filmu dokázal dodať pomerne osobitý štýl, čo sa v tomto žánri zase tak často nestáva. Takže Odplata je ten typ filmu, ktorý si nemám problém raz za pár rokov pozrieť, keď mám chuť na niečo typicky deväťdesiatkovské, Mel Gibson, vizuál a zápletka ma vždy navnadia, len škoda toho slabšieho deja a minima akcie, takto je to pre mňa len lepší priemer. 64% ()

StarsFan

Těžko si představit více cool zabijáka než je Mel Gibson a lepší film od muži, který si jde hezky přes mrtvoly pro svých 70,000 dolarů, než je Odplata. Má to všechno, co má pro mě film o pěti hvězdičkách mít: skvělé herecké výkony, kamerovými filtry krásně dokreslenou vizuální stránku, výbornou režii a scénář, drsné prostředí, styl, hlášky, stylovou hudbu, kde sem tam zazní nějaký ten song od Sinatry... Tím vším se zkrátka Odplata stala mou malou úchylkou, kterou si pro potěšení čas od času pouštím. "We went for breakfast... in Canada. We made a deal; if she'd stop hookin', I'd stop shooting people. (Pause) Maybe we were aiming high." ()

zelvopyr

Nemohu se zbavit dojmu, že se Mel Gibson bere trochu moc vážně. Film má dobrý potenciál a šlo by ho leckam žánrově posunout, ale režisér asi netušil kam (nebo na to měl Gibson jiný názor) -- takhle je to neslané nemastné, morálně pochybné (a přitom ani ne pořádně zkažené)... Ale jinak stylově celkem slušné... ()

3DD!3

Stylová noir-gangsterka s přesvědčivým Melem Gibsonem v hlavní roli tvrdého zloděje Portera. Helgelandovi se podařilo vtisknout přestně tu atmosféru, která prochází většinou knih Donalda E. Westlakea (předlohu k ODPLATĚ s názvem "The Hunter" vydal pod pseudonymem Richard Stark) a ukazuje svět plný zloďejů, feťáků, šlapek, zkorumpovaných policajtů, sadistů anebo prostě pitomců s kterými má co dočinění hlavní hrdina. Doprovázený sarkastickým monologem k divákovi se Porter pomalu propracovává ke svým sedmdesáti tisícům dolarů, které mu ukradl jeho parťák Val a jeho manželka. Styl jakým všechny překážky likviduje je prostě "cool" a člověk mu musí držet palce i kdyby nechtěl. Po chvíli vám začne být jedno, že zápletku jste už stejně někde viděli a že víte co příde dál a necháte se unášet světem, který je sice tvrdý jako skotskou nasáklé ledviny, ale taky je zatracěně sympatycký. V mojí osobní TOP 20. ()

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film

21.02.2022

Tak se zdá, že si režisér a scenárista Shane Black (Smrtonosná zbraň, Správní chlapi) a hvězda marvelovek herec Robert Downey Jr. (Iron Man 3) opět po letech zopakují spolupráci. Vedle zmíněného Iron… (viac)

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (viac)

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (viac)