Val Resnick (Gregg Henry) a Porter (Mel Gibson) sú dvaja malí gangstri, ktorí okrádajú pouličných žobrákov. Raz však Porter spoločne so svojou ženou, narkomankou Lynn (Deborah Kara Unger), a sadistickým partnerom Valom prepadnú a okradnú čínskych mafiánov, prevážajúcich 140-tisíc dolárov. Pri rozdeľovaní koristi však Val svojho partnera podrazí, pretože potrebuje aj jeho podiel na to, aby sa mohol stať členom zločineckého syndikátu. Nahovorí jeho žiarlivej manželke, že Porter jej je neverný a zatiaľ čo žena manžela dvakrát strelí od chrbta, Val zoberie peniaze. Porter však prežije - a keď sa zotaví, začne pátrať po Valovi, pretože chce svoje peniaze stoj čo stoj. Vyberie sa do bytu svojej manželky, ktorej síce zoberie drogy - ale na druhý deň ju nájde mŕtvu. Spojí sa teda s bývalou priateľkou Rosie (Maria Bello), ktorá pracuje pre syndikát. Pomocou nej nájde Vala, ktorý sa s ním dohodne na vrátení jeho podielu, ale ten ho opäť podrazí. Porter je síce zbedačený, ale drsnejší a neústupčivejší ako kedykoľvek predtým. Je rozhodnutý pomstiť sa každému, kto sa mu postaví do cesty. Skrátka chce svoje peniaze získať späť - a je mu jedno, akým spôsobom... Je odhodlaný zabiť každého, až kým nedosiahne svoje! (TV Markíza)

MiiRA

Frajer Porter ve velkém stylu rozjíždí svojí pomstu. K tomu výborná hudba, napětí a akce. Tento kousek patří mezi jeho jeden z nejlepších filmů, co Gibson natočil. Takže já byl Spokojený. 4,5* ()

SeBig

Hláškující Mel s magnum chce svích 130.. pardon.. 70 tisíc a nic ho nezastaví. Párádní thriller plný hlášek, skvělý akčních scén a sexy Lucy Liu jen tam mohlo být vic akce. ()

LaciLC

Vynikajúca čiernohumorná vecička, ktorú som si v jednej dnes už nefungujúcej požičovni vybral asi trikrát za rok, lebo som úplne zabudol, že som to už videl a vždy ma to zaujalo. Filmu kraľuje hlavne brutálne cynický Mel Gibson. Super ()

mat.ilda

Říkám si - akční thriller s prošlým datem spotřeby a omšelým názvem, zapadlý někde hluboko v béčkových regálech pro příležitostné late night vysílání a ááá - překvapení - namísto muskulaturního bouchače sleduju průměrného zloděje (nevtíravě příjemný Mel Gibson), který za svou práci požaduje po parťákovi (Gregg Henry - jeden z nejodpornějších záporáků, co jsem kdy viděla) fér podíl - jenže, něco se zvrtne a on přitom nechce nic jinýho, než svých poctivých 70 000 babek, a tak ho čeká složitý labyrint cest (ve skvěle ponurých tónech obrazu) a na konci každé z nich trable s domluvou - ačkoliv to říkal tisíckrát, všichni zpočátku odmítli pustit jediný cent a vzápětí mu cpali 130 000 - no nezabili byste je??? ()

heyda

Žádná akční pecka to fakt není a opravdu žasnu nad tím, že to zde má tak vysoké hodnocení a dokonce se to drží mezi TOP 300. Z mého pohledu je Odplata pouze průměrným dílem, které neobsahuje kromě Gibsona vlastně žádný zajímavý prvek. Příběh založený na prazvláštní motivaci (Mel chce 70 000 dollarů, tak vyvraždí celou mafii a ještě jim vynadá za to, že mu nabízí 130 000 dollarů). Hudba ani kamera nějak neoslňuje. Naopak herecky je to celkem bezproblémové. Občas nějaká scéna potěší, ale jinak se pohybuje tento snímek převážně ve vodách tuctového průměru. 50% ()

MontyBrogan

S odstupom času niečo ako Sin City bez tej extravagantnej komiksovej vizuálnej stránky. Moderný "kind of noir" s voice overom drsného hrdinu, ktorému ide viac o princíp, než o peniaze. Okolo sa motajú Maria Bello a Lucy Liu, dve natoľko odlišné krásky, ako len v podobnom filme môžu byť. A prirodzene aj nemalá hŕstka záporákov, policajtov nevynímajúc. Najzaujímavejšie mi vlastne prišlo, že sa tu nevyskytuje ani jedna vyslovene kladná postava!!! A soundtrack je tiež super. K najvyššiemu hodnoteniu mi chýba len originálnejšie riešenie niektorých situácií, čiže sofistikovanejší scenár. ()

honajz

Až díky director's cut jsem pochopil, co mi na tomhle pořád tak vadilo a chybělo. Jaké jsou zde zbytečné scény, jaké lavírování a žánrová klišé. A jaký vychcaný závěr. ()

Roman.Ticka

Perla mezi skvosty v akčním žánru si už dávno zaslouží komentář, ale protože jsem ho dlouho neviděla, nedovolím si plácat nesmysly. Svůj status nadstandardní kvality ve svém žánru potvrzuje, stále se drží na špici. Vše po něm jsou už jen remaky, bez šance původní předlohu překonat. Forma i obsah, včetně hereckého obsazení úžasně spolu klapou a není co čemu vytknout. Mel se snad pro tuto roli narodil, sedí mu tak, že mu žeru každý pohyb, každé bolestné zašilhání okem, včetně nesmyslné zatvrzelosti požadovat ne víc než přesně 70 táců. Tomu se říká zarputilost s puncem opravdového chlapa. ()

GigaPudding

Vychytralý Porter sice nemá vůbec nic, ale za to ví jak získat prachy bez ohledu na to jakými prostředky. Drsný humor, hodně střílení a vymakané plány na úplně jakoukoli situaci, až na to, že na to jde trošku tvrději než Maverick. A Porter si nehraje, takže ve chvílích, kdy by člověk čekal dlouhé hovory mezi "hrdinou" a záporákem, tak to vypadá u Mela Gibsona trošku jinak. :) A taky tu je pár vtipných scén s Lucy Liu. :) ()

SOLOM.

Nekompromisní Mel si získal mé sympatie i v tomto filmu. Svého času patřil mezi moje nejoblíbenější herce a ani tentokrát nezklamal. Drsný Porter se s nikým moc nemazlil a pro svůj podíl byl ochotný jít přes hromadu mrtvol. Sem tam dostal pořádně přes držku, ale každý kdo mu zkřížil cestu, dostal nakonec to, co si zasloužil. Akční scény velmi slušné, herecké výkony většiny zúčastněných taky – sadomaso Lucy Liu k sežrání, Maria Bello měla vždycky hezkou tvářičku, příběh jako celek nenudil, atmosféra – hlášky – tempo taky na slušné úrovni, takže za mne určitě spokojenost. Nadprůměrná záležitost i po letech. ()

Ilicka

Helgelandova černohumorná noirovka, předchůdce vraždící nevěsty, cesta za směšným cílem v podobě 70000 dolarů a několika mrtvol navrch. Jsem zvědavá na přestříhanou verzi... ()

JASON_X

Payback (1999) je klasika, kterou jsem měl po léta bez výhrad rád, ovšem jen do té doby, než jsem se dozvěděl "jak to tenkrát s filmem vlastně bylo", že producenti vykopli prvního rejžu a přijmuli druhého rejžu a bla bla bla, podrobnosti si jistě najdete sami. Tedy rád jí mám pořád, tuhle klasiku, jen už ne tak bezvýhradně, hlavně po porovnání s DirCut verzí (2006). Ale je to pořád moje oblíbená krimi, ani ne tak kvůli Gibsonovi, na můj vkus chvílemi zbytečně šaškujícímu, jako kvůli ženskému triu Liu - Bello - Unger. Vlastně hlavně a především kvůli Lucy Liu v její životní a nepřekonané roli profesionální sadomasochistky, která se mi už po prvním zhlédnutí nesmazatelně vryla do paměti. Na tuhle geniální postavu nemá ani její čínskojaponská americká míšenka z Kill Bill! ()

Mgb21

Váhal jsem mezi ** a *** . Očekávání po doporučení kámošů bylo veliké, ale film samotný mě to lik nenadchnul. Nejvíce mi vadilo, že jsem nikomu nefandil. Ani jedna z hlavních postav mě nepřesvědčila, že mám držet palce právě jí. U Mela jsem do teď nepochopil, proč to vůbec dělal? Nakonec jsem se rozhodl pro *** kvůli Lucy Liu. Ale bylo to o chlup. ()

Bauer

Tak tenhle film mám hodně rád.Výbornej a hlavně hodně moc cool Mel Gibson , kterej nehraje zrovna hodnýho ( když krade prachy číňanům ) ale musíte mu prostě celej film fandit.Dále skvělá atmosféra a to asi díky zvláštnímu nebarevnýmu ( já nevím jak to jinak popsat ) obrazu.A já jsem nadšenej.Tenhle film doporučuju. ()

Sawy

Odplata je noir jak vyšitý.Má parádní styl,skvělého hrdinu,správně prohnilou atmosféru a dobrou výchozí situaci.Úplnou bombu se z filmu ale vytvořit nepodařilo,aspoň podle mě.Největším kladem je jednoznačně Porter,dokonalý antihrdina,který se ničeho neštítí,ale když ho někdo podrazí,nenechá si srát na hlavu.Je zásadový,tvrdohlavý,totální drsňák,kterého nerozhodí ani mučení,ale srdce má taky,jak dokazuje jeho vztah k prostitutce Rosie.Mel Gibson zvládl film utáhnout na svém charismatu a herectví,občas trochu pozérském,ale dokonale fungujícím.Jeho morbidní a černohumorné hlášky bych tesal do kamene a bez něj by Odplata padla někam do podprůměru.Problém je,že spousta nadějných postav má mnohem míň prostoru než by si zasloužila a naopak.Gregg Henry je jenom karikatura na padoucha a příliš nefunguje,to když se na scénu dostaví James Coburn a Kris Kristofferson,hned je jasné,kdo je tady ten největší boss.Samotná Odplata v názvu taky nemá tolik prostoru,v kolik jsem doufal,znám docela dost filmů o pomstě,které jsou mnohem lepší.Přesto je to dost dobrý film,který jen mohl být dokonalý nebýt těch několika nedostatků.Ty ale možná vyžehlí režisérská verze,kterou bych rozhodně chtěl sehnat.Každopádně i tohle je mnohem lepší než Na hraně temnoty a myslím,že druhé zhlédnutí nic nepokazí. 80 % ()

Jansen

Další drsná jízda v podání Mela Gibsona. Výborné obsazení hlavních rolí herci, kterým jednotlivé charaktery skvěle padly. Val Resnick v podání Gregga Henryho je úplně neskutečnej hajzl a spolu s Gibsonem tvoří tak silnej ústřední pár, že nevím na koho budu déle vzpomínat. Kamera svými netypickými úhly propůjčuje filmu jedinečnou dynamiku a ještě přidává na intenzitě už tak dost zběsilého děje. Mel se jako gangster Porter nekompromisně propracovává přes hromady mrtvých mafiánských bosů až ke svým 70 tisícům a drsňácky nám sděluje své myšlenkové pochody. To všechno natočeno přes chladné světle modré filtry působí tak neskutečně a pohledně, až se mi zdá, jakoby hrdinu Portera vystřihli z nějakého komiksového sešitu. Perfektní akce a superhrdina Gibson. ()

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film

21.02.2022

Tak se zdá, že si režisér a scenárista Shane Black (Smrtonosná zbraň, Správní chlapi) a hvězda marvelovek herec Robert Downey Jr. (Iron Man 3) opět po letech zopakují spolupráci. Vedle zmíněného Iron… (viac)

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (viac)

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (viac)