Stalo se jedné noci

• USA It Happened One Night (viac)
USA, 1934, 105 min (Alternatívna 101 min)

Svéhlavá milionářská dcera a cynický reportér stavějí a bourají zdi Jericha... Romantická komedie Stalo se jedné noci patří dnes už do zlatého fondu světové kinematografie. Jednoduchý příběh zhýčkané milionářské dcery (Claudette Colbertová), která se na svém útěku od rodiny setkává s prostým reportérem (Clark Gable), překypoval vtipnými dialogy i přesnými sociálními postřehy, ale především nabídl v době vrcholící hospodářské krize divácky vděčné téma lásky, která zdolá navenek nepřekonatelné překážky třídních rozdílů. Jeho předlohou byla povídka "Noční autobus" Samuela Hopkinse Adamse, uveřejněná v srpnu 1933 ve známém časopisu Cosmopolitan. Film získal v historii poprvé všech pět hlavních Oscarů. (Česká televize)

Noctis

Pravděpodobně ta nejromantičtější z romantických komedií jaké jsem kdy viděl. Frank Capra byl génius a Clark Cable ještě vetší. Poviná škola pro dnešní filmaře. ()

Hollohlaway

Má to překvapivý švih a vtip, navíc mě hodně bavila část v autobuse, to mi přišlo originální. Dialogy jsou svěží a Clark Gable se svým rošťáckým úsměvem je sympaťák. Milá CC je bohužel v nejlepším případě jakžtakž roztomilá, jinak nic. Charisma, krásu nebo projev extra talentu jsem u ní hledal marně, některým Oskarům vážně nerozumím. ()

Seti

Tak jsem zase jednou zabrousil do klasického Holywoodu a rozhodně nelituji. Frank Capra, jakožto ultimátní tvůrce feel good filmů zlaté éry, přináší další ze svých kousků, který po stránce scénáře naplňuje rčení "v jednoduchosti je síla" a většinu kouzla čerpá z charismatu Clarka Gablea a ztřeštěné nevinnosti Claudette Colbert. Člověk ví, že je to naivní, člověk ví, že je to předvídatelné, ale přesto podlehne. Jo, většinou tomu tak u starých filmů nebývá, ale tohle na mě fungovalo. ()

Zagros

Lehká romantická komedie ve starém balení. Jen díky tomu, že je film starý a že pár věcmi inspiroval spousty dalších filmů, není sám o sobě skvělý. Výhrad by se zkrátka našlo dost. Hlavní je velmi nesympatická herečka a také dle mě neprobíhá vůbec žádné jiskření mezi zamilovanými. ()

Billie777

Sakra, to je tak úžasně nadčasový film, až je to neuvěřitelné. Krásné a moc zábavné a tak pěkně hravě romantické. Vedle současných romantických komedií Stalo se jedné noci hrdě obstojí na výbornou. Clark Gable byl nejen velký fešák ale také velký sympaťák. Jen jedna drobnost, kterou tvůrců nikdy neodpustím - jak to, že hlavní hrdinové si na konci nedaly před kamerou ani jednu pusu? ()

Han22

Tuhle Oskarovku už jsem kdysi viděl. I po letech je to nádherná romantická komedie, ve které nechybí nic. On je cynický novinář, ona rozmazlená slečinka, co utíká bohatému tátovi za svým vyvzdorovaným ženichem (kterého samozřejmě nemiluje). Na cestě do New Yorku přes půlku Států se samozřejmě škorpí, hádají, nenávidí a nakonec po pár nedorozuměních se dají dohromady. Nechybí žádné klišé, včetně toho, že ona si málem veme jiného, ale tipl bych, že tady někde ty klišé vznikaly. A jednotlivé scény a nápady (zdi Jericha, mrkev, fingovaná hádka, stopování, hrdina hrající si na gangstera) jsou geniální. Příjemní Gable a Colbertová, perfektní režie. Chyběla mi jen scéna, kdy si na konci padnou do náruče, ale záběr s padající dekou byl myslím výstižnější. Komedie roku 1934. ()

Davej

Ačkoliv se jedná o romantickou komedii, rozhodně jsem se u ní nenudil. Byl to první film od Franka Capry, který jsem měl tu čest vidět. Přinutil mě podívat se i na pár dalších a vůbec toho nelituji. S odstupem můžu říct, že je to pro mně to nejlepší, co Frank natočil. Tenhle snímek řadím mezi své nejoblíbenější filmy, což by se mohlo zdát vzhledem k žánru a stáří snímku poněkud zvláštní. Nu, kdo neokusil, nepochopí. Ostatní se nediví:) ()

duddek

Varování před nesympatičností ústřední dvojice se od scény usnutí v autobusu začalo ukazovat jako liché. Kromě jiných kvalit, které tady ostatně zmiňují ostatní, stojí za povšimnutí i hudební složka: ať už jde o tehdy velice aktuální popěvek ze Tří malých prasátek (z předchozího roku) nebo o živou hudbu v autobuse, zahrnující píseň o fr. akrobatovi 19. stol. Julesovi Léotardovi. A nejen, že je tenhle film zábavný, ale zároveň i poučný: tady jsem se dozvěděl, jak se správně namáčí pečivo/(ne)nosí na zádech/stopuje auto. Odtud znám vírník (na kterém přilétá k obřadu King Westley). A díky tomuhle filmu už vím i o obcházení Jericha izraelity a troubení na beraní rohy. :) ()

Scevola

Pramatka vsetkych romantickych filmov. Sprvoti trochu nuda, ale posledna polhodinka bola vyborna - scenar presne ako sucasne romanticke filmy, s tym rozdielom ze toto bol original. Frank Capra opat nesklamal. 7/10 ()

adam9

Já se teda bavil grandiózně, a to právě díky oběma hercům. Moc nechápu místní hejt nad výkonem Claudette Colbert, která je v roli rozmazleného spratka okouzlující a společně s Clarkem Gablem jim to sedlo dokonale. Konec může dnes působit značně kýčovitě, ale bavíme se o filmu, který vznikl v roce 1934. Kromě toho k tomuto žánru jistá kýčovitost podle mě patří. Například Příběh z Filadelfie to má podobně, a ani tam mi to nevadí, ba naopak. Screwballovým komediím začínám opravdu holdovat. ()

Rozjimatel

4,5     "How did you get the car?" "I gave him a black eye for it. And had to tie him to a tree."     Romantická road-movie komédia zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Príbeh je veľmi prostý a v rukách iného režiséra by to veľmi ľahko mohlo skončiť ako hrozný gýč. Frank Capra ale spôsobom jemu vlastným z toho dokázal vytvoriť niečo okúzľujúce, prestúpené ľudskosťou a tak nadčasové, že to dokáže zaujať aj dnešného diváka. Týmto počinom sa stal priekopníkom, keď položil základy žánru romantická komédia. Film je silne založený na výborných dialógoch a nemenej dobrom humore. Vzťah medzi dvoma hlavnými postavami na ich dlhej ceste nie je žiadna rýchlokvasná záležitosť, ale je budovaný postupne až do stavu, že by sa sexuálne napätie dalo až krájať. Ťažko sa v tomto diele hľadajú nejaké slabiny. Má krásnu kameru, skvelý scenár i réžiu, herectvo oboch hlavných predstaviteľov je veľmi presvedčivé. V prípade charizmatického Clarka Gablea som to očakával, no Claudette Colbert bola pre mňa veľmi príjemným prekvapením. A k nelichotivým poznámkam mnohých používateľov k jej vzhľadu len toľko, že krása je veľmi subjektívna a hoci možno nie je nejaká mimoriadna kráska, určite má veľký šarm.     "What happened?" "I haven't the slightest idea." ()

Vesecký

Clark Gable, jo, to byl elegán, ten se musel dnešním praprababičkám líbit... Ale skutečně patřil mezi velké umělce, nejen mezi "hvězdy". Ukazuje se, že tyhle staré americké filmy jsou stále koukatelné - na rozdíl od té dnešní přetechnizované, počítačově upravované komerce. Příběh zajisté naivní a s vypočitatelným koncem od prvního setkání hlavních hrdinů - proto to nemůže být na pět hvězdiček - ale člověk se těch sto pět minut vůbec nenudil, mělo to spád a přitom to nebylo akční... Jak nevěsta utekla od oltáře - to jsem už někde viděl v naší kinematografii - Štěpničková v Muzikantské Lidušce? ()

jasanka

Wow, tohle nemá daleko k označení "dokonalá komedie". A k tomu navíc ve formě road movie, které patří k mým oblíbeným stylům vyprávění. Moc pěkné a vydařené vtípky, sympatické postavy, co víc chtít. Co mě ale tedy hodně zaskočilo, je tak smutně nízké číslo počtu hodnocení na ČSFD. Rozhodně doporučuji vidět. ()

MovieFive

Je hezké vidět, odkud novější romantické příběhy čerpaly insipraci. Dějová linka, která je zřetelná v mnoha filmech-dva protichůdné charaktery, které osud spojí, se začnou sbližovat, aby si nakonec uvědomily, že prvotní opovržení přerostlo v lásku. Stalo se jedné noci je odpočinkový film s dobrým hereckým obsazením a sem tam nějakým vtipem- a to mi ke spokojenosti stačil ()

Gastovski

Zhruba do poloviny se jedná o velmi zdařilou komedii - frajerský Gable sype jednu hlášku za druhou a C. Colbert mu zdatně nahrává. Avšak v momentě, kdy definitivně opustí autobus se humor stahuje na nulu. Jedním z důvodů je i absence drobných postaviček "spolucestujících", které byly vítaným kořením. Pak už jde jen o klasickou road/buddy movie romanťárnu, která není špatná, ale vypečených slovních přestřelek už se nedočkáme. ()

Narciska

Kdo by si pomyslel, že film tak starý může zůstat tak svěží. Postava ztvárněna C. Gablem je vzorová, jeho ženský protějšek a její otec představují rovněž výrazné filmové osobnosti. Bez složitých scén a zvratů svižně ubíhající děj, dialogy, které mají vtip a hloubku, nadčasový film a jedno z nejlepších filmových finále. ()