Oddiel 10 z Navarone

• Česko Oddíl 10 z Navarone (viac)

Major Mallory a seržant Miller, jediní dvaja členovia jednotky, ktorí prežili misiu na ostrove Navarone, sú vyslaní do Juhoslávie, aby zlikvidovali nebezpečného nacistického agenta, ktorý pôsobí medzi partizánmi. V rámci cesty sú pridelení k jednotke plukovníka Barnsbyho, ktorá má za úlohu vyhodiť do vzduchu strategicky dôležitý most... (RTVS)

kinderman

Absurdní pokračování báječných Děl z Navarone vyniká bizarním obsazením (B.Bachová a R.Kiel si sem odskočili z bondovky Agent, který mne miloval), naprosto nepravděpodobnými dějovými zvraty a moderní lokomotivou v pastelových barvách, která se na jugoslávské železnici roku 1943 zjevila asi z nějakého návratu do budoucnosti. ()

Davej

No, nechápu to vysoké hodnocení od ostatních. Jedná se totiž o jasné béčko (zřejmě to bylo točené pro televizi). Opravdu zábavná je pak pouze hláška jakéhosi Němce, který křičí na nepřítele, který mu postřílí kolegy: "Das ist nicht correct." Jinak i přes přítomnost skvělých herců, kteří ovšem nemůžou nahradit slabý scénář, nuda. A úroveň historické věrnosti je až příliš "americká". ()

Mrkvič

Dal jsem si pár dní po sobě "druhý" díl Navarone a nestačím se divit. Na začátku přehlídka mých oblíbených herců a potom už jen zklamání. Nevěřím, že knižní předloha se tak moc rozchází s předlohou pro děla z Navarone. Stejně tak určitě nebude tak trapně jednoduchá a hloupá. Sestřelení, procházky a odhalování špiona. To jsou do očí bijící slabá místa. O 17 let starší film s Gregory Peckem se navíc netvářil jak odlehčená taškařice a řešil vážná dilemata, takže tohle bylo zbytečným krokem zpět. ()

dobytek

Je to naivní až hrůza, ale nemůžu napsat, že by mě to nebavilo. Teď koukám, že to natočil režisér, kterej se nejvíc proslavil bondovkama. Bondovkám se to svou naivitou opravdu hodně blíží. Kromě toho má film i bondovský herecký obsazení - Richard Kiel jako záporák a jedna z mnoha Bond girls Barbara Bach jako soudružka ve zbrani. K tomu je ve filmu celou dobu přítomnej takovej ten anglickej suchej humor, takže jsem chvílema opravdu nevěděl, jestli je to válečná komedie, nebo vážně míněnej film. Nad německym konvojem složenym z ruskejch tanků, americkejch half-tracků a jugoslávskejch náklaďáků vyrobenejch někdy 20 let po válce už jsem jenom mávnul rukou. Uživatelé, co tady píšou, jak je to geni(t)ální válečnej film, se na to nejspíš koukali zhulený. ()

Malarkey

Nejde zas tolik o příběh, jelikož ten se příliš reality nedrží a spíš to bere volnější formou. Tento film je ještě navíc opklopen jugoslávskými partizány, zajímavým okolím a dobrými hereckými výkony. Jde o to, že právě Oddíl 10 z Navarone je volné pokračování jiného, podobného válečného filmu, ale s jiným příběhem a přesto skvělé. Jediné co mi tam opravdu chybělo, tak více akčních scén i když ta poslední za to rozhodně stojí. Ač v tomto období vznikala řada válečných filmů věřím, že tento se mezi ostatními neztratí, nejen díky hvězdnému obsazení, ale také díky zajímavému postavení příběhu. Kolik válečných filmů se odehrává v Jugoslávii? Když pominu Země Nikoho, která ještě k tomu není za 2. světové války? Moc ne --- Máte pět minut na to vykopat ten Váš poklad - A co když to nenajdeme - Kopat budete stejně, ale svůj hrob. ()

• Producenti zamýšleli tento film natočit už ve druhé polovině 60. let a posléze bylo oznámeno, že půjde do kin v roce 1967, ale producentovi Carlu Foremanovi dalších deset let trvalo, než sehnal z pěti mezinárodních zdrojů dostatek financí. Alistair MacLean, autor prvního příběhu Děla z Navarone (1961), nechtěl volné pokračování napsat, původně měl v úmyslu dodat pouze filmový scénář. (Robbi)

Zemřel Carl Weathers

Zemřel Carl Weathers