Starodávné apokalypsy

• Veľká Británia Ancient Apocalypse
Veľká Británia, 2022, 4 h 11 min (Minutáž: 29–33 min)

Réžia:

Marc Tiley

Kamera:

Will Fewkes

Graham Hancock (sprievodca), Joe Rogan

Novinář Graham Hancock hledá po celém světě důkazy o záhadných ztracených civilizacích, které na naší planetě žily v poslední době ledové. (Netflix)

Slasher

Zajímavý "pseudo-archeologický" putování planetou do nalezišť jako turecký Göbekli Tepe, indonéský Gunung Padang a nebo ohijský Serpent Mound, ve snaze poukázat na množství otazníků, nesrovnalostí a posbírat důkazní materiál pro existenci vyspělých civilizací z doby před neolitickou revolucí / apokalyptickou katastrofou. Chápu výsměch expertů v případě, když si investigativní reportér nakráčí do jejich oborů a začne razit vlastní pop-teorie, 8 epizod je zbytečně moc, sám jsem iritovaný při přemíře vět typu "could this site be much older". Jistě, berte s rezervou (x). Hancock ale nepůsobí jako konspirační šášula. Je-li tu validní možnost, že se v dávné mytologii (x) a troskách záhadných megalitických staveb skrývá důležité varování před další globální pohromou, nestojí snad za přístup s otevřenou myslí, důkladná přezkoumání, eventuelně aktualizaci časové osy dějin lidstva a náležitá preventivní opatření? ()

Zeck

Graham Hancock předvedl profesionální práci v hledání souvislostí mezi archeologií, astronomií a geografií na archeologických nalezištích. Tedy v různých oborech, které spolu ve většině případů moc nespolupracují. Díky tomu se dostal k závěrům a informacím, které jsou svým způsobem revoluční a velmi relevantní i pro vědeckou obec. Kdyby vše zůstalo u faktických důkazů, byl by to fantastický dokument, který by přinesl spoustu nových informací nebo na pevných základech stojících teorií. Hancock ovšem vše relevantní, co za celou sérii (a život) objevil, pohřbívá naprosto nepodloženými teoriemi o Antlantidě, žvaněním o vyspělé civilizaci s elektřinou a vzducholoděmi před desítkami tisíci let, a to vše na základě absolutně ničeho, až má člověk pocit, že se z vědeckého dokumentu dostal během pár minut do Vetřelců dávnověku, kde dobrý příběh vítězí nad realitou. Naprosto nepochopitelně tedy sám sabotuje dokument, který se snažil pracovat pouze s fakty, pohádkami o nikdy neexistující Atlantidě kdesi v Karibiku. 65 % (dnešní teorie o Atlantidě existují pouze díky řeckému filosofovi Platonovi, který s největší pravděpodobností vycházel z ústně předávaného příběhu o tragédii na řeckém ostrově Santorini, kde o tisíc let dříve sopečná erupce zničila na tu dobu vyspělou civilizaci, kterou díky erupci vymazala z povrchu a díky zaplavenému kráteru (obrazně řečeno) "potopila" pod vodu.) ()

berg.12

Akademie má sama máslo na hlavě, když se o zásadních objevech lidské historie i po dvaceti letech většina dozvídá pouze z podobných dokumentů. K práci Grahama Hancocka & spol. mám podobný vztah jako k eposům Ilias a Odyssea. Fakt, že se vykopala bájná Trója, ještě neznamená, že začnu hned věřit také na antické bohy. Jestliže součástí jeho hypotéz je i ta, která za posledních patnáct let dostává seriózní vědecký obrys (Younger Dryas Impact Hypothesis), neznamená, že musím hned koupit vše ostatní. Po stovkách hodin, co mám k tématu poctivě odsezeno, nepřináší vedle vizuálního upgradu Netflixovská série pro mě nic nového. Reakce odborníkú je stejně hysterická jako legendární diskuze se Zahi Hawassem. Narozdíl od nich ale sérii nepovažuju za něco nebezpečného. Naopak, může být výzvou pro testování vlastních znalostí a sama historie nám několikrát ukázala, že mýty a legendy není radno podceňovat. ()

Jirka_Šč

Hypotéza impaktu na začátku dryasu vypadá být jako celek vyfabulovaná. Což dost zásadně maže vyvrcholení tohoto poměrně manipulativního seriálu. Ano, bylo by úžasné, kdybychom zjistili, že před více, než 12 000 lety existovala globální, rozvinutá civilizace, na jejíchž základech stavělo lidstvo v následujících tisíciletích, myslím však, že neexistovala. Nepodceňujme lovce a zběrače, nepodceňujme jejich schopnost vybudovat místa jako Göbekli Tepe (které je jedinou reálně doloženou a v seriálu zmíněnou památkou z 12. století před naším letopočtem). Uvědomme si, že výtvarné umění člověka demonstrují i násobně starší paleolitické malby nebo sošky venuší. Nemusíme hledat obry. Nerozporuji americké legendy hovořící o vousatých lidech z moře z východu, kteří přinesli nové myšlenky a technologii, nerozporuji, že v době před tisíci let existovaly kulturní kontakty mezi kontinenty, nehledejme v tom však za každou cenu velkou, zapomenutou civilizaci s technologií blížící se dnešní. Věřím, že legendy mohou přežít i 12 000 let, myslím si však, že často mohou vycházet z událostí, které nebyly vysloveně globálními katastrofami, ale pouze lokálními katastrofami. Masivní povodně, zemětřesení a jiná nebezpečí ohrožují lidstvo po celou jeho existence. ■ P.S. Gunung Padang z první epizody je nejpravděpodobněji pouze nafouklou bublinou, která nadchla indonéskou vládu ochotnou utrácet zde finance (kéž bych se mýlil). Archeologové nezpochybňují stáří vrchních částí lokality, obávají se však, že co se týká dalších vrstev, klame prezidentská pracovní skupina samu sebe. ■ P.P.S. Pro mě nejzajímavější epizoda se týkala Malty a monumentů, jako Ġgantija (chci na Maltu a chci je vidět). Věřím, že chrámy na Maltě mohly v průběhu tisíciletí měnit svoji orientaci podle Síria, věřím, že je mohla budovat kultura existující dřív, než stoupla mořská hladina a z Malty se stal ostrov. To však nedokazuje, že za každou cenu musela existovat ještě starší, rozvinutější, zapomenutá civilizace a že mladší dryas začal globální katastrofou. ()

Cedr

I kdyby to byl 100% bullshit a vše jen psychedelické bláboly senzacechtivého Brita, tak je to jednak nesmírně chytlavě odvyprávěno a krásné rendery toho jak vybrané (pre?)historické monumenty mohly dříve vypadat jsou prostě poutavé a druhak - to s jakou agresí někteří akademici reagují na vše mimo jejich pravdu nutí k zamyšlení jak věda funguje... protože mainstreamově uznávaní "vědci" se ještě nikdy v historii nezmýlili, vždy měli pravdu, nikdy nám cíleně nelhali a nikdy necenzurovali a neočerňovali opozici (*cough* *cough* covid anyone?). Tak jako tak - opět - i kdyby to vše byly totální bláboly - tak jezdit si po světě, zkoumat fascinující monumenty, potápět se, objevovat podzemní tunely, to je prostě snovej Indiana Jones-like život a tady je kousek z něj moc pěkně nasdílen i s námi. ()

LordSnape

Spousta krásných míst a perfektní záběry z dronu. Obsah je takový nic moc. Co se autorovi nehodí, to vyškrtne, naváží se neustále do vědců a archeologů. Zpochybňuje důkazy a sám předkládá jen teorie. Ano, věda je o důkazech a faktech! Poslední dva díly jsou vážně dobrý a dávají smysl, ale ty ostatní jsou taková ujetost i když beru v potaz - bez mimozemšťanů. Nelze ale natvrdo říct, mytologie a mýty jsou pravdivé, fakt to tak bylo a nemít pro to žádné relevantní důkazy. O původu mýtů z jednoho zdroje nicméně psal profesor Puhvel - není to nová myšlenka. Trochu se divím, proč je to na Netflixu. Snad nechtějí jít cestou nočního History channel. ()

noriaki

Jestli existuje nějaká konspirační teorie které bych rád věřil, tak je to existence vyspělé civilizace zaváté časem a úplně zapomenuté. Nemyslím tím přímo technickou společnost, ale kdyby ve své době měla Egyptská říše několik svých předchůdcu, nebo alespoň adekvátních protějšků, tak by to byla paráda. Bohužel nic s čím seriál přišel, mě o tom nepřesvědčilo. ()

bizz_mjc

Závěrečné upozornění na skrytou budoucí hrozbu neberu vážně, ale to, že na každé báchorce je špetka pravdy, beru všema deseti. Ponaučit se ze své minulosti smysl dává a přehlížet určitá fakta jen proto, že "nás" to tak učili ve škole, není vědecké. ()

Shimargh

Strašně moc díky  za lidi jako je tady G. Hancock , trochu jinde Z. Sitchin, nebo A.C. Clarke. Jelikož oficiální věda na moje otázky nemá uspokojivé opdovědi, jsem strašně rád za alternativní pohledy na lidské dějiny a ať je to tak, či onak, materiálu k přemýšlení mám zase moře :-) ()

janabel

Je fajn, že je stále co objevovat. Jednou nastane den, kdy mainstream pod tíhou důkazů bude muset uznat, že tu kdysi v dávných dobách byly jiné vyspělé civilizace, stejně jako například církev musela ustoupit od svého přesvědčení, že Země je středem vesmíru. ()

helraiser

Perfektní dokumentární série která mnohé nadzvedne ze židle a jednoznačně to odsoudí jako nesmysly, ale divák s otevřenou myslí a ne vše neoficiálního hned zavrhující bude jistě spokojen. Já byl spokojen, hodně zajímavý počin. ()

BigBang

V recenzích archeologové dost prudce odmítají teorie tohoto seriálu. Autor nechává mluvit legitimní archeology (z nichž někteří následně odmítli použití svých výroků na podporu tezí, s nimiž nesouhlasí). Ale zčásti tam vystupují i evidentní šarlatáni. A teda taky Joe Rogan. Ale i když autor není moc věrohodný co do datace těch staveb, ukazuje i tak krásná místa - a z určitého pohledu je jedno, jestli jsou staré 5 nebo 10 tisíc let. Asi nejslabší jsou soustavné útoky na etablovanou archeologii: autor se domáhá vstřícnějšího přijetí svého vyprávění. Ale akademická věda je cenná (a taky krásná a hrozná současně) právě tím, jak nemilosrdně potírá vše, co není prokázané. To není spiknutí, ale metoda. ()

Kvasekus

Zajímavá série...sedět s pánem někde u piva, tak by u mě možná semínko pochybností zasel. Ostatně kdo nemá rád záhady? Já jo. Zároveň sedět u piva s někym z druhýho břehu, tak by u mě pochybnost snadno vyvrátil. Moje znalosti v oboru totiž nejsou příliš velký. Každopádně dokument ukazuje zajímavý a pro mě neznámý místa. Otvírá zajímavý otázky a všechno tam pěkně vypadá. Zároveň by to možná chtělo zapracovat na scénáři...některé věci se tam hodně opakují... ()

cyright

Doporučuji nesoudit Grahama Hancocka jen podle této minisérie. Je velice stručná a dost povrchní, zřejmě proto, aby ji strávil i průměrný netflixový divák. Ale díky Bohu za to, protože to, co popisuje, se musí dostat do mainstreamu, který se jí zuby nehty brání, ač fakta jsou dnes již nepopiratelná a ve vzájemné souvislosti tak zřejmá, že jim archeologická věda odolává jen díky tomu, že se uzavřela ve svém pyšném dogmatu.  Hancockovu práci sleduji minimálně 15 roků a vidím, jak se vyvíjí, jak hluboko sahá, jak je poctivá a upřímná. Kdo chce, snadno se k ní dostane a najde mnohé hlubší důkazy a souvislosti, na které v seriálu nebylo místo, rozebírané dopodrobna. Je velmi důkladný a seriózní, pochybující o všem. V sérii to nejde vidět, protože na to není čas, je pouze stručným kompilátem výsledků. Odvedl obrovský kus práce za mnohé z těch, jež na to mají vysokoškolské tituly, kariéry a platy, které uplatňují jen na udržení bubliny, která jednou musí prasknout. Bez ohledu na Hancocka, archeologie je od svého vzniku plná artefaktů, které se nehodí obecně přijímané teorii a plní zasuté depozitáře muzeí po celém světě. To je fakt. A právě tyto artefakty, jsou-li zkoumány v souvislosti, vypovídají o historii Země a lidstva něco jiného, k čemu se z nějakého těžko pochopitelného důvodu bojíme postavit čelem. Otázkou za milion je PROČ. Hrdinným obráncem jediné pravé víry je tu právě moderní archeologie, vědní obor, který ve své základní tezi o historii lidstva připomíná dogmatickou církev s několika pány profesory coby arcibiskupy / inkvizitory, přes jejichž názor nejede vlak. Vědní obor, který ještě před pár lety např. odmítal uznat dnes již uznaný fakt, že Amerika byla osídlená dávno před údajnou migrací přes Aljašku, což mnohem dříve rozporoval a zpochybnil mimo jiné právě pan Hancock. ()

PeterFLJilek odpad!

Ak sa cigarety predávajú s upozornením, že spôsobujú rakovinu a iné vážne ochorenia, tento akože dokument by mal byť zasa povinne označený, že prekrúca fakty a šíri nezmysly. Súdny človek si pozrie a zasmeje sa a nemusí mať doktorát z histórie, hlupákovi nepomôže ani učebnica dejepisu pre základné školy. ()

ACDCKL

Zajímavý pohled na dějiny lidstva. Ale popravdě, k tomuto tématu by stačilo max. 4 díly. Je to zbytečně natahované a následně i přizvání největších konspirátorů tomuto formátu uškodilo. 3*. ()