Joseph Campbell a Síla mýtu

(festivalový názov) (seriál)
  • USA Joseph Campbell and the Power of Myth
USA, 1988, 360 min

George Lucas

Co mají společného Hvězdné války, indiánská legenda a příběhy ze života Krista? Spojují je centrální figury archetypu hrdiny, který kolektivní lidské vědomí provází od nejstarších dob až po současnost. Ještě před svou smrtí v roce 1987 stihl Joseph Campbell, komparativní religionista a mytolog, natočit s novinářem Billem Moyersem legendární šestidílnou sérii rozhovorů o podstatě mýtů a jejich místě v lidském životě. (Academia Film Olomouc)

Jermann

K tomuto zapomenutému pokladu mě nedávno přivedla recenze Toma Robbinse (uvedená ve sbírce Wild Ducks Flying Backward) a jsem mu za ni neskonale vděčen, stejně jako za veškerou jeho geniální prózu.  Campbell je charizmatický a zanícený vypravěč a o výstupech svého letitého bádání zde hovoří s odzbrojující lehkostí moudrého guru. Každé z témat, o kterých je řeč, se přímo i nepřímo dotýká našeho každodenního života a svým způsobem napovídá, jakou cestou se vydat či nevydat pro jeho smysluplné naplnění - jako ostatně každý mýtus. Dílo Josepha Cambella si teď na tento popud postupně nastudovávám a získávám dojem, že kdybychom každý aspoň na chvíli spatřili svět jeho očima, s jeho pokorným smyslem pro odstup a nadhled při hledání souvislostí, náš svět by byl o tolik lepším místem. Proto Sílu mýtu vřele doporučuji. ()