Titanic

• Slovensko Titanic 3D (viac)
USA, 1997, 194 min (Alternatívna 187 min)

Storočná Rose Calvertová (Gloria Stuartová) rozpráva príbeh lásky, ktorý prežila počas prvej a jedinej plavby na slávnom Titanicu. Vtedy mala Rose (Kate Winsletová) 17 rokov a bola zasnúbená s bohatým a nesympatickým Calom Hockleyom (Billy Zane). Na palube sa však zoznámila s chudobným írskym mladíkom Jackom Dawsonom (Leonardo DiCaprio), nadaným malairom, s ktorým prežila najkrajšiu chvíľu lásky. Ich búrlivý citový vzťah však zničila katastrofa lode, Rose sa zachránila, ale Jack sa utopil. Jedinou pamiatkou na chvíľu šťastia zostal jej portrét, ktorý Jack nakreslil. V trezore potopenej lode ležal vyše deväťdesiat rokov... (TV JOJ)

starbrejkr

Přes všechny tolikrát jmenované zápory v čele s nasládlostí je to jednoduše úžasný velkofilm. Co se týče zobrazení celé té katastrofy, dodnes nemá v podobných měřítkách konkurenci... ()

DruidKarel

Svého času to býval nejdražší film všech dob. Co taky čekat jiného od filmu s takovouhle tématikou, za kterým stojí James Cameron. Jo, bylo to neuvěřitelně dobrý. Sice je ten film v lečems dávno překonaný a v něčem nedosáhl ani na standart super filmů, ale bylo to zase něco nového, úžasného. 5* ()

Amroth666

Titanic je doslova a do písmene krásný film a bez jakýchkoliv debat se může rovnat s těmi nejlepšími. No ono ani není divu. Složení Režie : James Cameron a hlavní herci : Leonardo DiCaprio a Kate Winslet, to je další pouto, které mně k filmu přitáhlo. Děj byl napínavý a strhující do posledních minut. Hudba pořád hrála, stále ohromující šílenství. Romantika byla asi nejlepší, jakou jsem kdy ve filmu mohl spatřit. DiCaprio a Kate Winslet zahráli opravdu mistrovsky a hlavně Titanic udělal další pořádný pokrok v trikách a v pokročil úplně na jiný level. Kvůli tomu si také tento film s bezchybnou prací Jamese Camerona pod vodou i na souši nesmírně cením. Dnes už je tento film kultovní žáležitost a klasika. ____ OST 5/5 ____ ()

mike007

Konečně mě někdo donutil tenhle film dokoukat až do konce, a to hezky přímo na sté výročí a v kině ve 3D ;-) A kupodivu to pro mě nebylo utrpení. ()

C0r0ner

Cameron je machr. Vytvořit tohle v roce 1997 je opravdu nevídané a zase jednou dokázal, že umí natočit něco, co nikdo před ním nedokázal. Obrovská škoda je natahanost Titanicu, protože jinak by to byl vážně perfektní film. Takhle se největší námořní katastrofa bohužel nestane tak údernou jak by mohla. 85% ()

Phos4rus

Kdyz vam media reknou, ze je to dobry film, zacnete rikat, ze je to dobry film. Ale ze by byl zas az tak skvely, nene. Je to dobry snimek, skvela kamera, herci a hduba, ale neco tomu chybi. Myslim, ze tenhle film na oscara urcite mel, ale nebylo to "nutnosti"? ()

carly

ak by odtiaľ vystrihli Lea a kate tak by som dala 5*. ale napriek tomu, že ich každého zvlášť mám strašne rada, tak spolu ich nie že nemusím, ale nemôžem. ()

danecek24

55. Zlatý Glóbus za rok 1997 - cena (4) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší režie - James Cameron, *Nejlepší hudba - James Horner, *Nejlepší filmová píseň - "My Heart Will Go On" - Hudba James Horner, text Wilbur Jennings + nominace (4) - Nejlepší herečka (drama) - Kate Winslet, Nejlepší herec (drama) - Leonardo DiCaprio, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Gloria Stuart, Nejlepší scénář - James Cameron ()

agathon

První film, na který jsem v patnácti šel do kina za vlastnoručně vydělané peníze. Třikrát za sebou - je to možná úlet, je to asi sentimantální a změkčilé, ale prostě mě JC zase dostal. Úplně jinak než v Terminátorovi nebo Propasti, ale snad o to víc. Nestydím se, že jsem brečel (protože tehdy vedle mě v kině brečela celá spousta lidí) a nestydím se, že jsem jim sežral takhle vykalkulovanje kýč - ano, PATJO, plný klišé a opisování, ale o tom to přesně je. Něco tak nepravděpodobného se na Titanicu zcela určitě nestalo, ale jako symbol, hyperbola tehdejšího dění to funguje. A jako lovestory taky. Kdo není cynik, nemůže ho Titanic nedostat. ()

Fallen_One

Viděl jsem ho jako malý a myslím, že mě nějakým způsobem ovlivnil až do teď. Dodnes o té lodi vím skoro všechno, celý její osud. Doma mám kýbl knih, které jsem o ní přečetl. A film...snad jen že si své úspěchy určitě plně zaslouží. ()

MarekT

Když jsem se rozhodl také podívat na zub tomuto filmu, čekal jsem, že to bude, jak se říká, přeslazená limonáda a hodnocení by se tak nebezpečně blížilo odpadu. Naštěstí se tak nestalo - navíc jsem si řekl, že tohle zkusím hodit za hlavu a brát to s rezervou, protože by bylo v konečném důsledku dřívím do lesa rozepisovat sonety o tom, že mě to nedojalo a obě oka zůstala suchá (také nakonec zůstala). Když už se zaměřit na problémy, tak na pořádné. Hned v úvodu jsem byl šokován stylem vyprávění příběhu. Čekal jsem spíše příběh z minulosti, takhle to vyznívá jako jakési pokračování či navázání na "první díl" něčeho. Skutečná mistrovská díla nemají pokračování (proto také Psycho II bylo natočeno až tři roky po smrti Mistra; výjimkou je snad jen Kmotr, který se dá ale vyprávět jako jeden ucelený příběh). Titanic se tedy nemůže označovat ani náhodou jako klasika. Přesto mu v tomto směru nemohu upřít jednu věc - snaží se částečně odkazovat na zlatá holywoodská léta, kdy byly i hudební doprovody takové více podobné než dnes. Stačí se jen podívat na plakát, co máme zde - jako by z oka vypadl právě těm skutečným klasikám. Jenomže ty měly pestřejší paletu uměleckých prostředků, nesahaly ke kýči hned zkraje, ale až na konec, a navíc se dají vyložit i jinak než romantika (slavnou Casablancu, můj nejoblíbenější romantický film, vnímám po čtvrtém shlédnutí definitivně i jako plnohodnotné protiválečné drama, čemuž napovídá třeba atmosféra). O tom, že v hlavních úlohách jak u Gone with the Wind, tak zmíněné Casablancy účinkovaly skutečné herecké osobnosti (i když herci je zde jedno z posledních, co bych chtěl nějak kritizovat; naproti tomu dvojice jako Bergman - Bogart či Gable - Leigh jsou trochu jiná liga), o tom bylo už napsáno mnoho. Styl vyprávění příběhu také nabízí několik nedomyšlených věcí - například si myslím, že by se mohla rozvést minizápletka s pokerem, což vzhledem k tomu, že se jedná o vzpomínky, nejde. Moc se mi také nelíbilo, když zničehonic jsme se vrátili z příběhu do současnosti - tady musím navázat na uživatele PaRi, který výborně poukázal na u mě také oblíbeného Shakespeara - nebo si snad někdo myslí, že kdyby nejen Romeo s Julií, ale třeba i Othello či Macbeth byli vyprávění pomocí flashbacků, byla by to stále mistrovská díla? Nehledě na to, že scénář nedomyslel fakt, že jsem si říkal "Jak se vlastně ta Rose zachrání?", být to však vyprávěné normálně, možná by měl příběh "větší šťávu" a byl bych si nejistý ("Zachrání se vůbec?"). Ale abych jen neodsuzoval, na filmu je dobře vidět, kde je Cameron jako doma. Katastrofická část film zachraňuje, je totiž vidět, v kterém žánru Cameron začínal a že se mu tam dařilo. Co se týče technické stránky, ta je sice dokonalá, ale to v dnešní době není nic přelomového, dnes je totiž prakticky každý film dobře natočen. Přijde mi ale divné zaobírat se jen jí a hodnotit automaticky jen kvůli tomuhle pěti hvězdami. Mě totiž nestačí, když film je jen dobře natočen, měl by mít i něco víc (tady nemyslím hlubokou myšlenku, tu hledám jen tam, kde by být měla, a ne u romantických či komediálních snímků). Co se týče stránky umělecké, ta je, jak jsem naznačil, slušně zvládnutá. Kate Winslet zahrála dobře, a i když její partner DiCaprio měl podle očekávání slabé chvilky, některé části se mu zase povedly. Ani ty monstrózní tržby mě neuspokojí, navíc bych se výdělky moc neoháněl, při přepočítání tehdejší měny je nejúspěšnějším snímkem všech dob Gone with the Wind a ne Titanic, a hlavně, úspěšnost v kinech neznačí skutečnou kvalitu filmu (snad všichni víme, jakou návštěvnost měly Troškovy Kameňáky a jaké mají hodnocení zde na databázi). V konečném účtování tedy hodnotím dvěmi hvězdami (40%), film je sice megalomanský a pozitivně se to projevuje, ale nedal jsem se tím oslepit a tak tedy moc dobrých věcí k tomu ve filmu nenacházím (hlavně při těch výhradách, co mám). P.S. Zajímavý, více než deset let starý rozbor filmu na Britských listech. () (menej) (viac)

gabin(a)

Nějak nemůžu strávit, že z takové katastrofy Cameron udělal romanticko dobrodružný film, i když velkolepý. Hvězdičky jsou za di Capria, za výpravu a delfíny:-) Dobrodružství Poseidonu s Hackmanem se mi líbilo víc. Navíc mám obavu, že kdyby to nebylo podle skutečnosti, všichni by se zachránili. Ale zase bych aspoň měla radost, že to dobře dopadlo. Tak nevím. ()

Wormboy

Prve dve tretiny filmu su genialne...velkolepa romanca, v ktorej vsetko funguje takpovediac dokonale. Po naraze na ladovec uz Titanic plava klasickym "katatrofickym" prudom, v ktorom hlavni hrdinovia bojuju o holy zivot, zo sparov smrti sa niekolkokrat vyslobodzuju v poslednych sekundach a nakoniec jeden z nich dojemne zomiera, hoc mna to nechava uplne chladnym. Napokon uplny zaver, kde 100 rocna geriatricka Rose v bielej nocnej koseli kraca bosa po palube lodi, aby mohla odhodit diamant je vylozene smiesny. ()

pufina

Uznávám Titanic jako filmovou klasiku, ale pořád mi tam něco chybělo. Titanic se na mém žebříčku vyšplhal k hodně slabé čtvrté hvězdné příčce. Sorry Camerone, do "úplného" odvaření jsem zkrátka ještě něco postrádala. ()

spygirl

Dokonalé po všech stránkách. Jen je otázka, jestli té dokonalosti není až moc. Osobně mám raději méně okázalé filmy, ale na tento se i přesto vždy ráda podívám. 80% ()

pakobylka

Ku příležitosti stého výročí potopení legendárního zaoceánského parníku nadělil James Cameron svému hýčkanému, veleúspěšnému dítěti třetí rozměr. Ne že by to bylo třeba - ale navzdory tomu, že v éře 3D jde pochopitelně i o komerční tah, považuji to především za nanejvýš milou a velice osobní pozornost. Neboť v obnovené premiéře umožnila navždy mladému, nemajetnému, zato soběstačnému Jackovi a konvencemi a vydíráním své matky svázané, zhýčkané Rose znovu prožít příběh velké a čisté lásky na palubě lodi snů, která doplatila na lidskou pýchu a domýšlivost. Byla dokonalá - hrdá a majestátní ... a tvářila se seriózně a loajálně, když respektovala třídní rozdíly, dané společenským postavením a majetkovými poměry. Přesto šla potupně ke dnu - stejně jako ta nejposlednější rybářská bárka ... bez fanfár a potlesku. James Cameron zachytil její osud naprosto profesionálně - a zároveň s citem, s lidskou vřelostí. Vdechl mu duši, když provedl diváka všemi palubami i podpalubím, a oživil ho nezapomenutelným milostným příběhem, který dokázal zastínit i ohromnou tragédii nepotopitelné lodi, honosící se jménem Titanic. ()

necisty

Cameron to v počátku své kariéry nesral tolik jako dnes. Kdo říká, že neviděl Titanic a že je to pěkná sračka, tak na něj hledí do teď a vypotřebuje na něj kopu kapesníků. Já nepopírám, že jsem ten konec probulel, jen je dost možné, že jsem to pořádně v kuse viděl až dnes. Tentokrát propracovanost a skvělé herce doplňuje výtečný neokoukaný děj a já nemám co dodat. Je to za pět! ()

Martrix

Po asi třetím shlédnutí, přičemž od druhého uplynulo dobrých 7 let, mě zaskočilo, jak Titanic po těch 20-ti letech působí po vizuální stránce zastrale. Samozřejmě na to má plné právo, v té době to na poklesnutí brady bohatě stačilo. Ale díky tomu, že jej Cameron vystavěl hlavně na tom vizuálu, tak dnes vnímám Titanic "jen" jako nadprůměrnou romanťárnu na pozadí tragických událostí. Pořád také oceńuji, že se tvůrci snažili držet dostupných faktů, ale už to pro mě není taková pecka, jako kdysi. Je to skvěle natočené, zahrané, v té době si to všechny ceny zasloužilo, ale dnes už to není film výjímečný, nebo takový, který mi extra sedl. Takže jednu hvězdu ubírám. ()

Zemřel herec Bernard Hill

07.02.2024

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

18.01.2024

Warneři si nejspíš připíšou další hit, alespoň po kvalitativní stránce. Do nového filmu se jim totiž podařilo zlákat samotného Leonarda DiCapria. Co je ale přednější - od Scorseseho přechází DiCaprio… (viac)