Roku 2029 ovládajú takmer celú Zem stroje, ktoré sa vzbúrili. Partizánskym spôsobom proti nim v takmer zničenom Los Angeles bojuje hŕstka ľudí, ktorí sa nemienia vzdať. Superkomputer Skynetu sa pokúsi zvrátiť výsledok vojny a rozhodne sa poslať do minulosti kyborga Terminátora T-800 (Arnold Schwarzenegger), spolovice stroj, spolovice človek, aby zabil mladú ženu Sarah Connorovú (Linda Hamiltonová), skôr než otehotnie a porodí hrdinu a vodcu hnutia odporu. Ľudia úmysly strojov odhalia a rozhodnú sa, aby sa do roku 1984 vrátil aj bojovník Kyle Reese (Michael Biehn). Jeho úloha znie – zachrániť Sarah. Mladá žena netuší, čo sa deje, kto ju prenasleduje a prečo ju chce zabiť. Keď Terminátor najprv „eliminuje“ dve ženy rovnakého mena, napokon natrafí na tú „správnu“! Sarah sa mu musí aj s pomocou Kylea, do ktorého sa zaľúbi, postaviť na odpor. Napokon sa jej podarí zvíťaziť – cena je krutá, Kyle pri poslednej bitke v továrni zomiera... (TV JOJ)

RadaRD

Naprostá klasika, kterou jsem poprvé viděl na VHSce a s příšerným dabingem, coby malý prcek. Narozdíl od dvojky, zde nejsou žádné vtípky ani odlehčující situace, jen vážná akce a děj. A k tomu hraje prim úžasný soundtrack od Brada Fiedela. A z těchto - a spousty dalších - důvodů mám (nej)raději jedničku. I když se mnou mnoho lidí nebude souhlasit. ()

blazma

Je mi jasné, že původní film společně s druhým pokračováním, je zkrátka klasika. Jenže mě první Terminátor až tak moc nenadchnul. Možná jsem radši když Arnold hraje toho dobrého robota, než toho zabijáka. Nic to nemění, že je to fajn akční scifi, které otevřelo dveře takovému žánru. ()

Nikolas__

Kvůli dvojce se na první díl občas zapomíná. To je ovšem chyba, i tento film je vážně dost povedený. Žebříček dílů od nejlepšího: 2, 5, 1, 5, 6, 4 ()

Phex

Scéna jak stroj rozšlápne lidskou lebku, kterými je poseto bojové noční pole, patří k jedněm z mých nejsilnějších dětských filmových zážitků. ()

Salus

Temná vize temné budoucnosti. Skvělá role pro Arnolda, který si vůbec nemusel dělat hlavu s výrazovými prostředky. Příjemný M Biehn. Velmi slibný rozjezd pro velkolepou dvojku ()

casyy

Nejlepsi dil cely serie, o kus cni i nad T2. Jednicka je temnejsi, spinavejsi a primocarejsi nez zbyly dily. Navic Arnoldovi sedi zaporak mnohem vic, Linda je tu vskutku sexy a Biehn je ten nejvic cool marinak, co sem kdy videl. ()

Docentus

Výborná, ve srovnání s pokračováním ne vynikající akční sci-fi. Řekl bych, že z celé trilogie nejčistší akce - ultra záporný Arnold a Cameronova režie jsou jednoznačnýmí klady a až příliš sladký Biehn ho trochu sráží... Cameron se zatím drží při zdi. ()

Madax

Bomba. Arnold zde podává nejlepší výkon svojí kariéry, totiž ne že by kdovíjak dobře hrál, ale díky svému dřeváctví se do té role výborně hodí. Ostatní herci také hrají slušně a film vyniká i v jiných ohledech. Atmosféra je geniální, některé sekvence lze označit za vyloženě mistrovské. Nízký rozpočet se zřejmě na filmu pozitivně promítl, neboť tvůrci se nesoustředili na nákladné efekty a namísto toho se snažili ze svých možností a prostředků vymáčknout, co se dá. Triky jsou sice laciné a zestaralé, ale právě jejich nedokonalost jim velmi sluší, film tak působí značně stylově. ()

emilkac

Prvý významný film od Jamesa Camerona unikol asi len málokomu. Terminátor je legenda a to právom! Prvá časť sa na rozdiel od druhej nesie v trochu pochmurnejšom tóne. Schwarzeneggerova nehybná mimika tentokrát naozaj naháňa hrozu a Michael Biehn chrlí informácie o súdnom dni akoby naozaj išlo o život! Pre mnohých je dvojka lepšia, pre mňa však prvý Terminátor nie je len lepším než druhý, ale je aj najlepším filmom vôbec! Pološialený génius James Cameron dostal príležitosť, ktorú ani lepšie využiť nemohol! ()

mouzi

dnes jsem se na to dival znova po nekolika letech, tentokrate jiz ocima davneho dospelaka a musim hvezdicku pridat, ale na 5* proti t2 to nema, pocitam, ze v dnesni dobe uz nejsem schopen zhodnotit kvalitu a propracovanost triku a efektu na tehdejsi dobu.. dvojka je proste akcnejsi a pribeh je dynamictejsi, to je bez debat.. tak jako tak, spicka mezi akcnimi scifi ()

sus

Mimochodem serie terminátorů je moje nejoblíbenější vůbec. Přivádí mě v úžas to jak Cameron dokázal s tak mizerným rozpočtem a možná i mindrákem s předchozího propadáku natočit tak převratný scifi film v první polovině devadesátých let, kde triky ještě nebyly úplně to pravé ořechové (myslím tím ve srovnání např se Dnem zůčtování). James Cameron to ale svedl na jednicku. Ale myšlenka kdy z budoucnosti přicestuje časem cyborg, který má zabít potenciální matku ještě ani nepočatého dítěte, jenž má v budoucnu po nuklární válce vést vlnu odporu je podle mě geniální. Arnold Schwarzenegger jako terminátor byla hodně dobrá volba a v dnešní době si pod pojmem terminátor ani jiného herce nemůžu představit. ()

Tempest

Tak tenhle film je moje srdeční záležitost. Vzpomínám si, kdy jsem ho viděl poprvé ještě hluboko v době komunismu. Moji rodiče tenkrát jako jedni z prvních koupili video a jeden z prvních filmů, který jsem viděl byl Terminátor, Byla to úplná bomba, sice v kvalitě, které by se dneska každý vysmál, ale nešlo se od něj odtrhnout. Ten první den jsem ho viděl ještě asi 4 x a potom ještě mockrát. Nebylo tam tolik technických triků jako v následujících dílech nebo jiných podobných filmech, ale ta hutná atmosféra podtržená vynikající filmovou hudbou, tak ta je skutečně jedinečná. ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)

Terminátor se dočká anime

Terminátor se dočká anime

02.03.2021

Netflix, Skydance a tvůrci anime Duch ve stroji: SAC_2045 uzavřeli novou spolupráci, za účelem převést příběh Terminátora do anime podoby. Scénář k seriálu pak chystá Mattson Tomlin, jenž pomáhal… (viac)

Ztratí studia práva na slavné značky?

Ztratí studia práva na slavné značky?

04.10.2019

Jak je vidno z nedávného obnovení smlouvy na Spider-Mana mezi studii Sony a Disney, duševní vlastnictví je v Hollywoodu jedna z nejdůležitějších věcí vůbec. V podstatě stačí vlastnit práva na… (viac)