Roku 2029 ovládajú takmer celú Zem stroje, ktoré sa vzbúrili. Partizánskym spôsobom proti nim v takmer zničenom Los Angeles bojuje hŕstka ľudí, ktorí sa nemienia vzdať. Superkomputer Skynetu sa pokúsi zvrátiť výsledok vojny a rozhodne sa poslať do minulosti kyborga Terminátora T-800 (Arnold Schwarzenegger), spolovice stroj, spolovice človek, aby zabil mladú ženu Sarah Connorovú (Linda Hamiltonová), skôr než otehotnie a porodí hrdinu a vodcu hnutia odporu. Ľudia úmysly strojov odhalia a rozhodnú sa, aby sa do roku 1984 vrátil aj bojovník Kyle Reese (Michael Biehn). Jeho úloha znie – zachrániť Sarah. Mladá žena netuší, čo sa deje, kto ju prenasleduje a prečo ju chce zabiť. Keď Terminátor najprv „eliminuje“ dve ženy rovnakého mena, napokon natrafí na tú „správnu“! Sarah sa mu musí aj s pomocou Kylea, do ktorého sa zaľúbi, postaviť na odpor. Napokon sa jej podarí zvíťaziť – cena je krutá, Kyle pri poslednej bitke v továrni zomiera... (TV JOJ)

novoten

Dusivá i adrenalinová sci-fi, kterou zub času ne a ne ohlodat. Arnold asi už nikdy nebudil tolik respektu a strachu. Navíc časové paradoxy i celý vědeckofantastický žánr by bez téhle série dnes byly úplně jinde. Nápady jako ten o robotovi, který má změnit minulost, aby změnil budoucnost, totiž občas přijdou, ale dosadit je do správného scénáře, to už je filmové umění. ()

tron

„Hovorí, že sa blíži búrka." - "Ja viem."“ Legendárne akčný sci-fi s hororovým fílingom, v ktorom vás naprieč temnou nocou prenasleduje niečo psychopatické, chce vás to brutálne zavraždiť a neprestane, kým nedostane to, čo chce (alebo kým to nezlikvidujete, ale šanca, že sa vám to skutočne podarí, je mizivá). Čertovsky originálny príbeh o boji o budúcnosť... v minulosti. Strhujúce, energické tempo si razí cestu počas jednej jedinej noci, kedy stihne zdemolovať komplet policajnú stanicu (čo v tých dobách bolo v móde: Stopár, Maniac Cop, Prepadnutie 13. okrsku), predstaviť divákom začínajúceho rakúskeho herca (a majstra v kulturistike) a postaviť proti nemu slabučkú čašníčku Lindu Hamilton a atletického, ale oproti Schwarzeneggerovi neduživo pôsobiaceho šviháka. K tomu „ksichty“ v podporných rolách. Prekvapivo veľmi veľa tomu dáva sympatická policajná buddy dvojka Lance Henriksen (!) a Paul Winfield (!!), ktorá by si zaslúžila vlastný rip-off ("Tá káva je tu už dve hodiny." - "Nevadí." - "A týpol som si do nej cigaretu." - "Hm."). K tomu výnimočné triky Stana Winstona, plno kultových scén (nákup zbraní, továreň, Bill Paxton, samooperácia, sex) a skvelá vízia odporne temnej budúcnosti. Cameron nemal obrovský rozpočet (to mal až v dvojke) a tak niektoré efekty jemne zostarli. Ale Kanaďan to bohato a šikovne vykompenzoval hudbou a mimoriadne svižným tempom. V podstate stále sa niečo deje, prestávok na oddych je ozaj len povinné minimum; dá sa povedať, že je to nonstop akčná scéna. Drsné, brutálne. Bezútešné. Temné. Keď som to prvý raz videl ako malý na videu, pamätám si, ako ma úplne odrovnali všetky scény s Terminátorom+ tak desivé a neľútostivé monštrum sa v rámci svetovej kinematografie skutočne zjavilo len málokedy. Rozpočet cca 6 miliónov dolárov, celosvetová tržba fajnových 40. ()

B!shop

Na to, ze se Cameron teprv zahrival a mel minimum financi, je vysledek uzasnej. Terminator je jeden z mala filmu, kde nevadi, ze ma Arnold jen drsnej vyraz, protoze k zlymu robotovi se to fakt hodi. Michael Biehn a Linda Hamilton jsou taky skvely, ale Arnold je Arnold. Oni zase narozdil od nej hrajou, a dost dobre. Hudba se povedla, skvele se k filmu hodi a main theme je skvely. Kamera je taky slusna a ani triky, na dobu kdy vznikly, nejsou nejhorsi (Snad krome sceny u zrcadla, kdyz si Arnold vyndava oko, to je hodne videt, ze to je trik). Taky je fajn, ze tu je docela dost scen z budoucnosti a jsou spravne temny. Jediny co bych filmu vytknul je logika nekterych scen. Arnold vleze do baraku a ole na stole ma pripraveny veci k operovani a takovych drobnosti je tu vic. Hlavni nelogicnost ale spociva v cestovani v case a s tim spojene vztahy jednotlivych postav (otec, syn ..). Az na tuhle vytku to je vybornej, originalni a zabavnej film, ve kterem je spousta nezapomenutelnych scen, hlavne " I'll be back." a je nejtemnejsi z cely trilogie Terminator. ()

emma53

K mé upřímné úlevě a pokud se nepletu, tak na ty dvě kafča a jedno gaučinkování tam došlo. No jasně, že jsem měla chvílemi zaťatý zuby jak jsem zdrhala například před kamionem. Ha, mít takovou fyzičku, to by bylo super. Zkrátka jeden Terminátor mně úplně stačil. "Filmová výzva 2019 od kajda.l" ()

movie

Cameron tadi težil z minima. Vyhnul se nadsazené akci typické pro 80. léta a dobře využil Arnoldovi nulové mimiky a jemu vlastní robotické motoriky. Já mám, ale pořád radši dvojku, hlavně pro její silnou atmoféru: to je totální doom. ()

Flipnic

Tento film stářím zraje jako víno. Úžasná akčně horrorová nakládačka 80. let. Perfektní atmosféra, perfektní Arnold, perfektní Biehn ... Film jsem jako dítě moc nechápal, dnes je tomu naopak. Jeho kvality se ukazují právě s jeho přibývajícím stářím. ()

Boss321

James Cameron se tímto hitem vyhoupl mezi režisérská esa, což potvrzuje dodnes. Drsný Arnold Schwarzenegger, který je pro takovéhle role jako stvořený. Skvělý první díl, ale dvojka se mi líbila přece jenom více. Navíc v tomhle díle je Arnold ten zlý, kdežto jako klaďas ve dvojce na mne zapůsobil více, ale i tak prostě musím dát pět hvězdiček. ()

Jara.Cimrman.jr

"Možné odpovědi: Jdi do prdele, troubo." Naprogramovaný kvalitní kov nelze jen tak prostřelit, rozmontovat, roztavit ani prodat do šrotu. Terminátor je ve své topornosti naprosto vynikající a žádný z kladných hrdinů mu nesahá ani po BIOS. Kdykoli se s ním rád vydávám pozabíjet všechny ty Sáry Connorové, i když vím, že mu to zase nevyjde. Z hlediska dalších pokračování je to dobře, ale já v něm to křišťálově čisté dobro viděl už při našem prvním setkání. A to ještě mluvil německy. ()

H34D

Temná vize budoucnosti a propracovaný fikční svět, který nepřekvapivě dal vzniknout hromadě pokračování. Žádné z nich však už nemělo ten mrazivý pocit bezprostředního nebezpečí a zoufalého boje o přežití. Jistě, dvojka jedničku předčila zase v jiných ohledech, ale první Terminátor je unikátní směsicí béčkové atmosféry 80. let, áčkového příběhu a stylové akce, samozřejmě jak jinak než v podání božského Arnolda. Osobně mám problém pouze s rušivými změny v tempu, nicméně s odstupem chápu, že akční film, který potřebuje také vysvětlovat, asi nejde natočit jinak. 9/10 ()

xxmartinxx

Pamatuju si, jak když jsem Terminátora viděl poprvé. Čekal jsem akční nesmysl. Neznal jsem Camerona a Arnold byl pro mě trapák s kulometem. Kolik se toho za těch pár let změnilo? Asi vše... Terminátor je skvělý a promyšlený hororový blockbuster se vším, co k tomu patří. Akce je dobrá (i když je jí překvapivě málo) a Arnie fakt nahání hrůzu a zároveň je cool. Docela se mi líbil i příběh samotný. Triky stárnou, zvlášť stop-motion, ale atmosféra zůstává. ()

Skejpr

Terminátor je solidní akční sci-fi, 80kový look a brakovost mu ale strašně škodí a především s přibývajícími léty odhaluje jeho naivitu. ()

BadoXXII

Temný akčný sci-fi príbeh Jamesa Camerona je jedným z pilierov svojho žánru a kinematografie ako takej. Prešlo 5 rokov a po Votrelcovi sa objavilo ďalšie geniálne sci-fi, ktoré prinieslo svoju vlastnú ságu. Atmosféra, akcia, myšlienka - jedinečnosť. ()

Shit

Arnie v jedne z mala zapornych roli a docela mu sedne, skoda ze na konci filmu byl uz jen robot, nastesi se Arnie vrati ve dvojce tentokrat jako hodnej tatka terminator ()

Dadel

Nestává se často, aby platila rovnice "neznámý režisér + neznámý kulturista + béčkový rozpočet = film, který vejde do dějin". Ale zázraky se dějí...:-) ()

flanker.27

Vzpomínám na zážitek, když jsem na tom byl ještě za minulého režimu (anebo spíš hned poté?) v letním kině ve Zbiroze, oči navrch hlavy, ruce stisknuté v pěst, ani jsem nedýchal. Ve své době to byl přelomový film, který z mála dělá maximum. Je opravdu málo filmů, které z poměrně jednoduché zápletky dokážou vytřískat tolik napětí a husté atmosféry. ()

Morien

(1001) Aha, tak jsem zjistila, že jsem ten film poprvé viděla až v roce 2014, tomu říkám ostuda. Jinak je docela děsivé vidět ty osmdesátkové lidi dělat osmdesátkové věci. Ale plakala jsem jako miminko, obrazy budoucnosti jsou dost působivé (sestry, které sledují v rozbité televizi hořící plamen!), Michael s Lindou jsou spolu krásní a Arnold je drahouškový. (A ještě je třeba dodat, že málokdo mě přesvědčil, že syntetizátory jsou skvělé, tak rychle (a že vůbec) jako Brad Fiedel.) ()

gudaulin

Před Terminátorem byl James Cameron neznámým začínajícím režisérem, který neskýtal žádné záruky kasovního úspěchu. Měl za sebou natáčení rutinního béčka Piranha 2, který měl mizerné tržby, a vedle toho se podílel jako asistent režie na několika kouscích, z nichž nejvýznamnější byl Carpenterův Útěk z New Yorku, kde pomáhal vytvářet speciální efekty. Cameron ale snil o velkolepé nekompromisní drsné sci-fi. Jeho scénář zaujal produkci studia Orion, a tak se mohl pustit do natáčení. Vznikla temná akční sci-fi, kde došlo ke zdařilému obsazení kyborga nastupující hvězdou akčních filmů Arnoldem Schwarzeneggerem. Původně produkce předhodila Cameronovi Schwarzeneggera jako představitele vojáka ztvárněného později Michaelem Biehnem, ale Cameron pochopil výhodu buldočí Schwarzeneggerovy tváře bez mimiky, kterému role kyborga bez nervů dokonale sedla. K tomu se přidal dynamický střih Marka Goldblatta. Dále chytrá kamera, která např. některé pohledy snímá očima kyborga, a atmosférická hudba Brada Fiedela. Postava bojového kyborga byla dílem Stana Winstona. Cameron se rozhodl diváky nijak nešetřit a mrtvolami lemuje celý příběh. Všechny tyto ingredience dohromady znamenaly obrovský kasovní úspěch a zrození hitu, který nastartoval Cameronovu hvězdnou kariéru a zároveň potvrzení postavení akční hvězdy Arnolda Schwarzeneggera, pro kterého se Terminátor stal životní rolí. Scénář obsahoval mimo jiné propracovanou časovou smyčku a rozsahem sice nevelké, ale přece jen zajímavé scény z nedaleké temné budoucnosti. Celkový dojem: 75 %. ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)

Terminátor se dočká anime

Terminátor se dočká anime

02.03.2021

Netflix, Skydance a tvůrci anime Duch ve stroji: SAC_2045 uzavřeli novou spolupráci, za účelem převést příběh Terminátora do anime podoby. Scénář k seriálu pak chystá Mattson Tomlin, jenž pomáhal… (viac)

Ztratí studia práva na slavné značky?

Ztratí studia práva na slavné značky?

04.10.2019

Jak je vidno z nedávného obnovení smlouvy na Spider-Mana mezi studii Sony a Disney, duševní vlastnictví je v Hollywoodu jedna z nejdůležitějších věcí vůbec. V podstatě stačí vlastnit práva na… (viac)