Americká jadrová ponorka Montana zaznamená v Kajmanskej oblasti neďaleko Kuby silný podmorský pohyb. Po strate energetických zdrojov sa potopí do hĺbky 200 stôp. Vojsko požiada o pomoc posádku podmorskej vrtnej veže Deepcore. Veliteľ veže Bud Brigman (Ed Harris) nie je nadšený, pretože záchranná operácia sa má realizovať pod vedením poručíka Coffeyho (Michael Biehn) a s účasťou Budovej manželky Lindsey (Mary Elizabeth Mastrantoniová). Na hladine je hurikán. Padajúci žeriav lanom stiahne aj vrtnú vežu na okraj podmorskej priepasti. V nej svetielkujú inteligentné mimozemské bytosti žijúce na dne oceána. Môžu sa prejaviť ako dlhý had vody, schopný nabrať podobu jednotlivých členov posádky, s ktorými sa pokúšajú komunikovať. Vojaci proti nim použijú jadrovú zbraň. Výskumníci chcú naopak znefunkčniť naprogramovanú jadrovú nálož, ktorá spadla až na dno podmorskej priepasti do hĺbky 17-tisíc stôp, kde človek nikdy ešte nebol. Bringman už nemá dosť špeciálnej dýchacej kvapaliny, aby sa z dna priepasti vrátil... Mierumilovní mimozemšťania z mamutej kozmickej lode mu zachránia život. (TV JOJ)

Guran

James Cameron a jeho filmy patří mezi obrovskou kvalitu. Propast je další jeho suprový film. Dokonalý filmař jako on má úspěch v kapse! Příběh, efekty, herci, to vše tady funguje a bezpochyby je tohle jeden z nejleších sci-fi filmů 80tých let! ()

Stejšn

Ne, ne a prostě ne. Na první, páté ani desáté shlédnutí mě tenhle film nebere. Řadí se po bok takových snímků, jako Blízká setkání třetího druhu nebo Star Trek - the movie, které bych mohl shrnout větou: "hlavní postavy s rozšířenými zorničkami a přiblblým úsměvek koukají to obrovské barevné hudby". Jakkoli zručně řemeslně udělaná, Propast mi prostě pod kůži nezalezla. Nutno přiznat, že special edition jsem neviděl. ()

vitac.

Slabší z Cameronů... Což o to, řemeslně a designově je to jako vždy krása, Silvestriho hudba hezká (a často je slyšet, že hudební doprovod pro Predator psal nedlouho předtím:)), jenže ten příběh... a ta délka (přestože jsem viděl "jen" theatrical cut). Já jsem se zkrátka čas od času nudil. ()

fordhont

Zajímavý film z prostředí hlubiny. Takové vesmírné drama ve vodě. Kdyby byl konec filmu asi o 10 minut dřív, bylo by to mnohem "epičtější". A director´s cut celému ději dává mnohem větší hloubku (a nemyslím tím doslova) a poněkud jiný význam. ()

curfew77

Je nesmírně zvláštní dostat se k vpravdě klasickému filmu až skoro třicet let po jeho uvedení. U PROPASTI se mi to nějakým řízením osudu stalo a musím přiznat, že to byl nezvyklý zážitek. Samozřejmě že triky za tu dobu přeci jen zastaraly a výčet (z dnešního pohledu brutálních) klišé by byl hodně dlouhý, to ale nic nemění na tom, že tenhle žánrový mix je i v roce 2016 víc než koukatelný - a ve své době to tedy musela být naprostá pecka. Viděno ve "Special Edition" verzi a až na pár lehoučce nezáživných momentů a scénáristických otazníků typu "rivalové do sebe cíleně narážejí v miniponorkách dva kilometry pod hladinou oceánu" je to i po těch letech jízda. Pro mě druhý nejlepší Cameron, hned po ALIENS. 95 %. PS: Je docela dobře možné, že THE ABYSS pro mě nakonec bude paradoxně nejlepším filmem viděným v roce 2016... :) ()

mrclTV

The Abyss je zaujímavý počin. Technicky aj dnes na vynikajúcej úrovni (efekty, triky a vlastne celkové vizuálne prevedenie sú výborné), príbehovo taktiež atraktívne. Vojak psychopat, napätá atmosféra v nehostinnom prostredí, hrozba otvoreného konfliktu mocností a tajné "veci" na dne hlbokej priepasti. Ale bohužiaľ i keď je to dobrý film, mňa jednoducho nezaujal. Má správny mix, ale pre mňa nie je namiešaný. Soráč James Cameron, niekedy nabudúce ti to u mňa výjde. Nemám veľmi rád keď sa zo solídne naštartovaného filmu vykľuje moralistický koniec s poučovaním o detinskosti a podobnými prázdnymi gestami.... ()

knihovna

Můžeme si o Cameronovi myslet ledacos, ale filmy točit umí. Viděl jsem to několikrát a pořád mě to baví. Navíc tady hraje krásná Mary Elizabeth, které to opravdu sekne a je k sežrání. ()

PlayEasy

James Cameron jede podruhé do hlubiny. Divíme se, že to zkoušel po minulém propadáku. Ale zkusil to... A tím nám ukázal naprosto dokonalý snímek. Vizuální stránka tohoto filmu je dokonalá, Ed Harris v hlavní roli taktéž a typická Silvestriho Sci-Fi hudba to jenom podtrhnula. Vynikající režie a scénář a kamera a... prostě všechno :-) 95% ()

I.T.I.S

Cameronova genialita je tady jasně viditelná. Výborně zahrané a zrežírované, tam kde by jiní skončili Cameron jde dál a nebojí se. ()

horor2

Velkolepé, dobrodružné s dojemným koncem :-) Ed Harris mi byl hodně sympatický. Napětím se tady nešetří. Viděny obě verze - doporučuji tu prodlouženou. ()

Pitryx

Tak po spoustě let jsem si dal opáčko, tentokrát s prodlouženou verzí a mám z ní hodně rozpačité pocity. To, co jsem pochopil normálně, mi nyní bylo dáváno po lopatě. Ale budiž. Takže strhávám jen 5 % plus 5 % za dvě zbytečné scény. Ta jedna je zbytečně zdlouhavé oživování Lin a jako druhá ta její zbytečná ufňukanost na konci. Ale pořád je to super film. **** A PŮL ()

PlysovyMacko

Zápletka s ponorku a bombou nie je márna, ale všetko prebijaju mimozemšťania resp. podmorské bytosti žijúce na dne priepasti. Potápačské scény sú neprehľadné a ta najlepšia časť filmu je posledných desať minút - úplná topka. Ešte scéna s oživovanim je silná. ()

hrumsrt

Monumentální scifíčko s totálně dechberoucím vizuálem! Spojení James Cameron a voda znamená naprostou záruku kvality a prakticky i vždy posun v kinematografii. Jeho spíše první pokus pořádně ponořit diváka pod hladinu a ukázat mu svět, který svojí přirozenou krásou a klidem fascinuje už několik generací. Krásný můstek mezi mistrovským Titanicem a revolučním Avaterem. Nádherná postupná dějová výstavba, pro kterou je tento geniální Kanaďan v osmdesátkách tolik proslaven. Tempo mi nepřijde až tak dobře nastoleno, ale omlouvá to fakt, že při podobných sci-fi projektech je to tradiční a naopak to dává možnost více se ponořit do příběhu. Jakým způsobem se tady pracuje s triky a technikou, která pak sežrala velkou část toho rozpočtu, je tolik revoluční, a ostatní tvůrci mohou jen děkovat, že jim Cameron zase posunul hranici, za kterou je potřeba se dostat. Když pak jde Bud do hlubiny atmosféra a napětí si Vás podmaní, ať už byl dosavadní názor na snímek jakýkoli! A pak to finále jako příjemné pohlazení diváka na duši! Ve jistých segmentech je to tak za 8* a jindy zase sotva za tři. Náročný film i pro diváka, který podobné filmy má nakoukané... Snad se někdy dostanu k režisérské verzi a potvrdím tady dost možná i režisérovo absolutórium. 75% ()

O.D.

Neprávem možná trošku nedoceněný film. Director' s cut za mě naprostá pecka, bez které ten film není úplný !!! ()

RafaKrakal

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů od Jamese Camerona. Můj oblíbenec Michael Biehn se ukazuje v životní formě, zdatně mu sekunduje Ed Harris, to vše na pozadí skvěle vyobrazeného podvodního světa, který je každou další minutou "prošpikovanější" stísněnou atmosférou a pocitem neblahé neodvratitelnosti. ()

marek29

Neměl jsem na film klid. Potenciál tu je, ale já ho nevyčerpal. Nicméně nevěřím ve větší úspěch, než 4* i při plné pozornosti z důvodu přítomnosti mimozemské civilizace. Nebo jak tu růžovou pod hladinou chcete nazvat. ()