Americká jadrová ponorka Montana zaznamená v Kajmanskej oblasti neďaleko Kuby silný podmorský pohyb. Po strate energetických zdrojov sa potopí do hĺbky 200 stôp. Vojsko požiada o pomoc posádku podmorskej vrtnej veže Deepcore. Veliteľ veže Bud Brigman (Ed Harris) nie je nadšený, pretože záchranná operácia sa má realizovať pod vedením poručíka Coffeyho (Michael Biehn) a s účasťou Budovej manželky Lindsey (Mary Elizabeth Mastrantoniová). Na hladine je hurikán. Padajúci žeriav lanom stiahne aj vrtnú vežu na okraj podmorskej priepasti. V nej svetielkujú inteligentné mimozemské bytosti žijúce na dne oceána. Môžu sa prejaviť ako dlhý had vody, schopný nabrať podobu jednotlivých členov posádky, s ktorými sa pokúšajú komunikovať. Vojaci proti nim použijú jadrovú zbraň. Výskumníci chcú naopak znefunkčniť naprogramovanú jadrovú nálož, ktorá spadla až na dno podmorskej priepasti do hĺbky 17-tisíc stôp, kde človek nikdy ešte nebol. Bringman už nemá dosť špeciálnej dýchacej kvapaliny, aby sa z dna priepasti vrátil... Mierumilovní mimozemšťania z mamutej kozmickej lode mu zachránia život. (TV JOJ)

Dartdevil

Viděl jsem pouze prodlouženou režisérskou verzi, a filmu nemám co vytknout. Perfektní gradace a mystično, závěr sice naivně poučný, ale i tak nenásilný a nepůsobící trapně nebo zmateně, jak na to někteří u klasické verze poukazují. ()

Shakaar

Bezesporu můj nejoblíbenější film z dílny Jamese Camerona. Ikdyz je tento snímek přibližně stejně starý jako já tak ukazuje, že jde natocit akční sci-fi snimek bez přhnaně množství efektů, či výbuchů. Spojil totiž dobré obsazení s dějem ( ať už pro někoho nudný ) v moři a ikdyž někdy až zdlouhavými pasážemi překrásný konec. Není to rozhodně film který by vyhrál cenu za efekty nebo něco takového, a proto se mi to tak moc líbí. Nejvíce mi uchvátilo prostředí ( Ropná plošina potopená pod vodní hladinou ), je zde totiž vidět že si právě v tomto prostředí strašně vyhrál a to je jen dobře. Takže pro mě jednoznačných 5* ()

Kvasekus

Pěkný efekty a celkově určitě dobře zpracovaný. Nápad je taky dobrej, ale celkově je to taková blbina. Cameron mě prostě až na pár vyjímek nebaví. ()

Ceberus

Pamatuju si, jak jsem to poprvé viděl ještě jako malý špunt a topící se lidi včetně scénky se zavírajícími se dveřmi a prstenem se mi nesmazatelně vryl do paměti - byl to v té době pro mě docela strašidelný zážitek. :-) Od té doby jsem film viděl snad ještě třikrát a každým dalším zhlédnutím se mi zdá krásnější, takže jsem zvedl své přestárlé čtyřhvězdičkové hodnocení na plný počet. Dokonalá herecká sestava v čele s Harrisem, Mastrantonio a Cameronovým oblíbencem Biehnem, přičemž ostatní rozhodně nijak nezaostávají. Netuším, jestli to nebude tak trochu spoiler, ale nabízí se samozřejmě srovnání s tímto filmem. A druhá spoilerová poznámka - až po několikerém zhlédnutí jsem si všiml, proč má jedna oživovací scéna takové koule - protože se Cameron rozhodl odehrát to drama netradičně celé naprosto bez hudby. Poznámka pod čarou: uživatel chaosteory nabízí ve svém komentáři (ze 6.9.2011) zajímavé vysvětlení Propasti jakožto předzvěst dalších Cameronových filmů. :-) ()

Nocturno culto

Parádní vizuál, super tísnivý pocit při sestupování Buda na dno oceánu a následné překvapení které ho tam čeká ..Vtipné bylo zkoušení dýchací směsi s potkanem ;-) ..Edu Harrisovi se to fakt dalo věřit ..byl jsem z toho tehdá úplně paf, takže 100 % .... ()

Mik_e

Bohatě stačí, když se divák podívá na film a následně si zjistí rok natočení. Naprostý perfekcionista a vizuální mág Cameron natočil podmořskou sci-fi podívanou, u které člověk jen zírá. Jasně, všichni víme co dokázal s Terminátorem 2, ale natočit takovou vizuální bombu na sklonku let osmdesátých?? Já smekám, Mistře. Napínavý, i když samozřejmě přímočarý snímek se silným hereckým obsazením (Ed Harris, Michael Biehn) se možná nezařadil mezi Mistrova nejznámější díla jako Terminátor či Titanic, ale pro mě jim stojí víc než jen bok po boku. ()

teddinka1

Tenhle film, bohužel, má dvě části. (pokud mluvíme o directors cut)... První část (ta delší) je o psychoze, napětí, stresu, překonávání lidských možností a mysticitě nezámých osob pod hladinou. Druhá část, závěr, má nést poselství o zkaaženosti lidstva a zjevení mimozemských bytostí, které nás chtěly potrestat... Možná, kdyby to byly dva filmy zvlášť, nemělo to tak megalomansky sladký konec... Občas je lepší vidět prostříhané verze. ()

MilesTeg

Jeden z několika scifi filmů, který má ráda i moje přítelkyně, protože se většinu času tváří jako horor. Geniální výkon Michaela Biehna je jedním z důvodů, proč nenosím knír :-) ()

Kingjiri

Cameron je jednim z mejch nejoblíbenějších režisérů, ale Abyss mě vůbec neoslovil a nadšení ostatních moc nerozumim. Jedná se totiž předevšim o thriller v podobě boje posádky s pošahanym mariňákem. Sci-fi prvků je jenom pár a uvítal bych, kdyby byl poměr thrillerovejch a sci-fi scén vyváženější. SPOILER Pokud by však pointa měla být stejná, tzn. dobrácký mimozemšťani v duhovejch barvičkách nastolující celosvětovej mír (taky jste si představili sluníčkový lidi?), stejně bych byl zklamanej. KONEC SPOILERU. Scifi námět je pro mě nic neřikající a thrillerová část, byť má napínavý momenty, trpí předlouhou stopáží (viděl jsem prodlouženou verzi) a tim pádem šnečim tempem vyprávění. Třetí slabá hvězda je těžce vydřená Cameronovym vizuálem, záblasekama napínavý / mysteriózní atmosféry, pár akčníma scénama a Edem Harrisem. ()

danny_21

Cameron prostě sci-fi umí - ať s roboty, jiných planetách nebo pod vodou. Propast dává vyjímečný zážitek a pokud si seženete prodlouženou verzi, věřte, že původní vyznění snímku notně změní. Výborná tísnivá atmosféra v natlakovaném prostřědí, skvělé vodní i emzácké trikové hrátky ( na tu dobu a jedna dechberoucí v SE verzi ), padnoucí casting, no prostě pro fanouška dobré sci.-fi lahůdka. Tak šup sem s Avatarem 2, to čekání je už zase dlouhý - 80 % ()

Hellknight12

Nedávno pozreté . Naposledy som to videl pred 15 rokmi. Pamätám si, že v tej dobe sa mi to nepáčilo. A pamätal som si len fialové svetlo. Teraz? Veľmi kvalitné sci-fi, ktoré sa určite oplatí vidieť. Film má síce trochu dlhšiu stopáž, ktorá je len pozitívum. Pretože sú skvelo vykreslené charaktery. Príbeh je zaujímavý. Výber hercov je zaujímavý ale veľmi dobrý, pretože to zahrali skvelo. Koniec má veľmi príjemne prekvapil. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

Nix

Velice zajímavý počin od Camerona. Harris a Biehn jsou  tu famózní a pohled do neznáma je hustý, atmosféra je skvělá jen prostě ti mimouši, to bylo takový zvláštní a moc mi to nesedlo, ale i za odvahu smekám a triky jsou bombastický, nechápu jak to může být rok 1989. ()

AlexDLarge

Bombastický podvodní thriller. Cameron prožívá svoje nejlepší léta. Zde vidíte na každém kroku jeho práci se scénářem, kamerou a hlavně s herci. Perfektní podívaná, ze které budete mít klaustrofóbní pocit. Jinak pokud jste film neviděli, doporučují se přednostně podívat na režisérskou verzi. Ta spoustu momentů osvětluje. A ten konec dává smysl. ()

Tiiso

Jak u terminatora, vetřelcích tak i u propasti je prodloužená verze lepší, plnější a prostě koukatelnější. Snímek ve svém ději neskrývá, ač to na první pohled není znát, až tak příběh okolo mimozemšťanů, ale hlavně (a to je dobře vidět v prodloužené verzi) o skrytých hrozbách studené války a o válečné hrozbě vůbec. Celkově tato problematika je podávána tak trochu naivně a dětinsky a to snižuje celkovou vážnost filmu. Ale jinak je to opravdu opět technicky skvěle zvládnutá filmařina. A Ed Harris se mě ve své roli moc líbí. Ano oživování jeho ženy je jasným důkazem toho jak producenti vždy chtějí oslovit širokou vrstvu lidí a vymýšlí tyto jakoby dramatické scény, ale to se nedá nic dělat. Oni platí a toto je komerční snímek. ()

GOGO3000

Jeden z několika málo filmů žánru sci-fi, který patří mezi ufoklasiku. Hodnotil bych ho nejraději 5* , ale ten "americký cíťákový" konec to zkazil jako u jiných skvělých filmů. Ne že by se mi nelíbily šťastné konce, ale co je moc, to je moc. ()

DarthOrbyd

Po zhlédnutí filmu ve speciální edici musím bohužel říct, že by to bylo na jasných pět hvězdiček, kdyby film skončil záběrem, kdy Bud objeví podvodní město. To, co následuje po tom, je už jen nepřesvědčivá moralitka, která v samotném závěru zhyzdí jinak dokonalé dílo. ()

TSZ

Filmy s mimozemšťany (zvláště těmi hodnými) mě moc nebaví.U Propasti Velkého Vizionáře to samozřejmě tak zcela neplatí, protože James Cameron by dokázal poutavě zpracovat i dokument o čínských pastevcích dobytka, takže The Abyss je svým způsobem jedinečné dílo.Nic to však nemění na tom, že z mého hlediska je to stále nejslabší režisérův kousek. ()