Americká jadrová ponorka Montana zaznamená v Kajmanskej oblasti neďaleko Kuby silný podmorský pohyb. Po strate energetických zdrojov sa potopí do hĺbky 200 stôp. Vojsko požiada o pomoc posádku podmorskej vrtnej veže Deepcore. Veliteľ veže Bud Brigman (Ed Harris) nie je nadšený, pretože záchranná operácia sa má realizovať pod vedením poručíka Coffeyho (Michael Biehn) a s účasťou Budovej manželky Lindsey (Mary Elizabeth Mastrantoniová). Na hladine je hurikán. Padajúci žeriav lanom stiahne aj vrtnú vežu na okraj podmorskej priepasti. V nej svetielkujú inteligentné mimozemské bytosti žijúce na dne oceána. Môžu sa prejaviť ako dlhý had vody, schopný nabrať podobu jednotlivých členov posádky, s ktorými sa pokúšajú komunikovať. Vojaci proti nim použijú jadrovú zbraň. Výskumníci chcú naopak znefunkčniť naprogramovanú jadrovú nálož, ktorá spadla až na dno podmorskej priepasti do hĺbky 17-tisíc stôp, kde človek nikdy ešte nebol. Bringman už nemá dosť špeciálnej dýchacej kvapaliny, aby sa z dna priepasti vrátil... Mierumilovní mimozemšťania z mamutej kozmickej lode mu zachránia život. (TV JOJ)

Rathalos

James Cameron je excelentny reziser a tento sci-fi thriller to len dokazuje,perfektne od zaciatku az do konca,skvele po kazdej stranke,herci,triky,efekty,scenerie,hudba,pribeh,atmosfera,jednoducho filmove nebo,jednoznacne plne hodnotenie a spokojnost nadovsetko...:-) ()

MickeyStuma

(prodloužená verze) Začíná to jako podmořský špionážní příběh o hledání ztracené sovětské jaderné ponorky a končí jako podmořské blízké setkání třetího druhu. James Cameron opět ukázal v čem tkví jeho vizionářské filmové umění. Celý snímek je plný citací a struktur nejrůznějších snímků převážně v oblasti sci-fi jak Camerona, tak i Spielberga. Závěr plný emocí byl prostě nutný, to se musí nechat. Má dokonce i tu zvláštnost, že vznikla prodloužená verze, která naprosto rozbourává původní koncept tzv. kinoverze. Dozvíme se totiž, z jakého důvodu mimozemská civilizace na Zemi vlastně přilétla a co a proč měla v úmyslu. V tomto směru se dokonce použil biblický motiv a s tím spojená jedna určitá pohroma světa. Jsou delší i mnohé dialogy, které daleko více dávají smysl. Snímek jako takový je po technické stránce úžasný. Na to, že bylo CGI v podstatě ještě v plenkách, se na konec osmdesátých let skutečně jedná o pecku. Neonová vizualizace mimozemšťanů je doslova pastva pro oči. A právě ta přemíra světel a záře, spojené s nádhernou dojemnou atmosférou, hodně připomíná výše zmíněný Spielbergův počin 'Blízká setkání třetího druhu' (1977). Dramatizace celého příběhu je výborná a místy i dosti napínavá. Například honička mini ponorek na dně oceánu, ve stejném smyslu jako jsou automobilové honičky na silnicích, nenechají od obrazovky odtrhnout oči, byť ta scéna není zrovna dlouhá. A co teprve, když od hladiny padá utrhnutý jeřáb. I herci vytvořili prvotřídní výkon. Už dle jejich výrazů lze plně odhadnout charakteristiku postavy, kterou hrají. Nelehké natáčení, při kterém si všichni užili své, přineslo úžasný snímek opět potvrzující Cameronovu profesionalitu. Zanechává fascinující jedinečný filmový zážitek, ke kterému se jisto jistě mnohý divák bude rád vracet. ()

Denny

Dramatické setkání pozemšťanů a mimozemšťanů v hluboké mořské propasti je i přes poněkud kýčovitý závěr sympatickou podívanou-mimozemšťané kupodivu nevypadají jako nepřátelské příšery. ()

Ivo

Nevím, toto mi přišlo jako naprostá ptákovina. Hysterická podmořská posádka a komičtí mimozemšťané se vznešeným barvotiskovým poselstvím. Příběh jak z mateřské školky ... ()

cure

Z filmov od Camerona je toto jednoznačne TOP. Na svoju dobu trikovo vyvážené dokonale dielo, ktorému nechýba perfektne napísaný scenár s prepracovaným dejom, výbornými hereckými výkonmi, úchvatná hudba........ Tu je všetkého presne toľko, ako má byť a zároveň to do seba zapadá tak dokonale, že ani po trojhodinovom sledovaní sa nedostavuje čo i len náznak nudy. 95%. ()

Joeey

Cameronova Propast je dalším úchvatným snímkem, který si diváka získá, ať chce nebo nechce! Výtky by se samozřejmě našly (hlavně rychlý konec), ale když se na mě při sledování vrhne takováhle atmosféra, tak se jí nebráním. Z poslední věty je zřejmé, jakou verzi jsem viděl ;-). ()

Miki68

Scifi s lidským poselstvím? Ano, to už tu bylo (Blízká setkání, A.I....apod), ale takhle vizuálně a do detailu vypracovaný film se skvělými hereckými výkony a dodnes slušnými efekty - to umí asi opravdu jen pan Cameron... A to vše umocněné nádhernou hudbou pana Silvestriho... ()

Dimo

Hodně zajímavé a poměrně překvapivé dílo. Poprvé když jsem viděl (TV), nevěděl jsem vůbec, o co půjde, ale moc si pamatuju, jak mě Propast zaujala. Rád bych viděl znovu, už je to dlouho... ()

Shona

K čertu s předsudky. Nezáleží na tom, že jsem chtěl původně hodnotit jinak. Já všechny ty mušky i mouchy Jamesovi mile rád odpouštím. Výborný Harris spolu s krásnou Mary Elizabeth a navzdory řádné stopáži, ani chvilka nudy. Pro mě sem těch 5* patří :) ()

Barak

(SE) Od Camerona jsem zklamání ani nečekal. Skvělá podvodní sci-fi, u které jsem se ani přes téměř tříhodinovou stopáž vůbec nenudil. Skvělé obsazení a špičkové efekty - gigantické vlny a podvodní říše jsou nezapomenutelné. Kdybych měl přecejen něco vytknout, tak by to byla závěrečná, velmi vtíravá, až rušivá agitace.... ()

Ondriss

Místy trochu nudné. A taky kýčovité v hereckých projevech. Vlastně ani ten příběh není nijak významný. Ale celkově vzato nic z toho není tak zásadní, aby to filmu hodně škodilo. Naopak, takováto nedokonalost (i když se přiznávám, že nepěkná) mi pomohla lépe se vžít do podmořského prostředí. Chvilky nudy, trocha kýče.. to je pro mne jasná asociace s potápěním. Tenhle film klidně obstojí další desetiletí. ()

Torgal

Cameron je borec a perfekcionista. A toto je ďalší film, kde to dokazuje. Tentokrát natočil niečo úplne iné ako sú jeho najslávnejšie kúsky - Aliens a Terminátor 2. Film o vzrastajúcom strachu z neznámeho v atmosférickom prostredí podmorskej stanice odrezanej od sveta. Výborné herecké obsadenie, skvelé technické spracovanie a vynikajúci hudobný podkres. Videl som režisérku verziu a nenudil sa ani chvíľu. 9-/10 ()

bif

Ne, tohle není jenom nějaká slabá sci-fi vyvražďovačka, tohle je nádherný, monumentální film, který mohl natočit jenom James Cameron, tohle se musí vidět, není to jenom příběh lásky a nenávisti, není zde kontrast lidská chytrost x hloupost, ne tohle je něco víc, Cameron je mírumilovný člověk a chce aby byl svět lepší, dokázal to jak v Avatarovi tak v Propasti, tenhle film správně pochopíte pouze pokud ho dokoukáte do konce a nejlépe při directors cutu, tenhle film považuji za nesmrtelnou filmovou magii, která i po dvaceti letech vypadá úžasně. ()

Mr.FreeZer

Tento snímek od mého oblíbeného režiséra mě tolik nechytl, první půlka filmu mě absolutně nezaujala, až druhá část mě potěšila. Ed Harris a jeho partnerka skvěle táhnou tento film. ()

lxbch

Včera jsem to po letech viděl znovu a musím přehodnotit a hvězdičku přidat. Úžasná podívaná z podmořského prostřední (na svou dobu opravdu skvělé triky). ()

papaguy

Některé scény z tohoto parádního kousku se v mých vzpomínkách nesmazatelně zapsaly. Třeba ta, jak Brigman stáhne z prstu svatební prsten a hodí ho do záchodu. Pak si to ale rozmyslí, zaloví v rukou v těch s***** a opět si prsten navlékne... I jak se na podmořské základně postupně mění vztah vůči jeho ex. Stará naštvání se pomalu rozpouštějí a pod tlakem situace začíná vyplouvat skutečný charakter postav. Ten ufonek na závěr byl také moc pěkný. Jenom mě trošku zklamalo to plastové cosi, co na konci filmu vyplavalo na hladinu a mělo to představovat kosmickou loď. V kontrastu se světelným designem, který ve tmě a pod hladinou fungoval skvěle, to působilo trošku umakartově a odfláknutě. Každopádně tento film je důkaz, že sci-fi a psychologické vztahové drama jde dohromady. Ještě se podívám na ten director's cut. ()