Príbeh filmu je zasadený do roku 2041, keď ľudstvo používa veľmi vyspelé technológie a ústava všetkým občanom garantuje právo na „jeden celý život“. Po neprirodzenej smrti, ako je napríklad autonehoda alebo teroristický útok, tak môže byť človek obnovený zo svojej digitálnej zálohy. Stačí si každé dva dni pravidelne vytvárať digitálnu zálohu svojej osobnosti – „bod obnovy“. Ale zaslúži si vôbec ľudstvo právo na druhú šancu? (Continental film)

Pepe_cz123

Pamatuju si to jako by to bylo včera. Je 21.Září a do kina vstupuje nové České sci-fi Bod obnovy. V tu dobu jsem na to rád chtěl do kina, ale ve finále jsem nešel. A abych pravdu řekl, vůbec toho nelituju. Co se tomuto filmu nedá upřít je úžasný audiovizuál a parádní hudební podkres. Ten audiovizuál je něco, co se v dnešní České filmografii najde jen těžko. Líbí se mi že nevyužívají jen futuristiku na každém rohu, ale taky mezi tu futuristiku připojují běžné prvky aktuálního života, jen trochu poupravené.  Hudba je jedna radost, tady prostě není o čem. Další jsou postavy a tam jsem taky byl vlastně spokojen. Hlavní hrdinka co jede sólo, připlete se do dost razantního případu který se snaží vyřešit sama. Cesta za vrahem jedné ženy a muže. To všechno bylo hezky zpracováno. To samé lokace. Ale dál je tady zápletka. Ano, zápletka není, a ani jsem nemohl čekat nějak vyšperkovaně propracovanou. Tady je přímočará a jednoduchá zápletka. S tim mám jen malý problém ale dále tu je děj. Děj mi přišel kolikrát utahaný, nezáživný, sterilní a nudný. Věřím že to šlo udělat daleko lépe. Takže si to shrnem: Bod obnovy není ani při nejmenším špatným filmem. Tak samo ale není ani filmem výborným. Herci předvedli skvělý výkon a tak samo celý tým za tímto snímkem. Jen mi přišel film docela často utahaný. A právě kvůli tady tomuto uděluji Bodu obnovy 6,5/10. ()

crackonosh

Na české poměry vysoce nadstandardní počin, jemuž na první pohled dominuje chytlavý a precizní vizuál, ale sympatie si postupně získává určitou civilností a ušpiněností, která dává nepříliš vzdálené budoucnosti docela uvěřitelný a lidský rozměr. Ve filmu se organicky mísí staré a nové, ambiciosní architektura a nostalgický retro design automobilů i vcelku přesvědčivá práce s digitálním rozhraním všech možných typů elektronických zařízení. Scénář jako takový připomíná spíše krátkou sci-fi povídku, ale téměř dvouhodinovou stopáž bez problémů unese. Andrea Mohylová v hlavní roli působí vyloženě nečesky a nezvykle — její poněkud chladný a bezemoční projev v kombinaci s nordickou sošností se vymyká všem tuzemským neúspěšným pokusům o definování ženské akční hrdinky. Když Mohylová běží lesem nebo drží zbraň, nepůsobí to směšně ani parodicky. Parťáka jí dělá Matěj Hádek, který pro mne s věkem herecky jen roste a jemuž člověk uvěří hlavní dilema i prokletí celé zápletky. Velmi oceňuji práci s fikčním světem, který se nezdržuje polopatistickým vysvětlováním podrobností, což někdo může považovat za chybu, ale mně to naopak vyhovuje, protože takový přístup nechává prostor pro fantazii a domýšlení. Proto jsem schopen odpustit i některé na první pohled zřejmé nedomyšlenosti, jakými je například to, že se vůbec neřeší častá a mnohačetná poškození lidského těla, do nějž se nahrává datová obnova, která víceméně znemožňují další plnohodnotný život. ()

Trixinka

Na české poměry celkem povedený film s žánrem sci-fi. V průběhu sledování ovšem dojdete k poznání, že se jedná o kriminálku, a že o to sci-fi ani tak nejde (prvky budoucnosti mě místy přišly pouze jako nutná kulisa k ději). Dějově nic moc originálního, když vynecháte sci-fi prvky, máte klasickou příběhovou krimi linku o hledání vraha i za cenu vlastního ohrožení. Kdo je vlastně onen "padouch" mě bylo jasné tak nějak od poloviny filmu. Herecké obsazení dobré, Hádek, Neužil, Dobrý odvedli svůj standart. Mohylová překvapila, dosud jsem ji neznala, klidně bych ji ráda viděla v nějakém krimi seriálu jako hlavní postavu. Vizuální stránka filmu byla na mě až moc sterilní a nudná, děj se odehrává v Česku (patrně) a všude jsou anglické nápisy, noviny okopírované z potterovské ságy... no prostě nic moc :) Postavy prakticky nevyjadřují emoce, jednotlivé osobnosti jednají jako roboti, odříkají svůj text a konec. Žádné vyjádření pocitů, žádná změna ve tváři, prostě nic. Co říci závěrem - ano, jsem ráda, že jsem tento český pokus o světovou sci-fi viděla, nicméně pořád je na míle daleko zahraničním verzím s podobnou tématikou. ()

Flexaret

Kriminálka Flora 2041. Kvalitní design bez hlubšího obsahu. Ani jako standartní kriminálka si to moc dobře  nevede.  K čemu je atraktivní vizuál, když se všechny důležité informace dozvídáme z prkenných dialogů?  Proč většina herců deklamuje tak, že to zní jak nekvalitní dabing přeložený automatem? Proč okatě kopírovat to, co již bylo natočeno? Kde je nějaký myšlenkový přesah? Proč se pořád musíme zaklínat typickou větou "na český film dobrý"? ()

ER

Nechybělo moc a šlo o výborný film. Bohužel skvělé atmosféře a vizuální kvalitě děj resp. příběh nesekunduje. Vadilo mi i klasické a přiblblé hašteření se šéfem , kecy o týmovém hráči. Pochválit musím hudební doprovod a hlavní postavy. Tady si tvůrci mohou poklepat po zádech a zkusit to příště znovu a lépe. ()

Argondia

Moc jsem se na tenhle film těšila, ale asi po půl hodině jsem se začala ukrutně nudit a už to nepřestalo. Nuda a šeď. Neskutečně prkenné zklamání. ()

gemi

Wow! Když jsem viděl ty úchvatné exteriéry a celkovou vizáž filmu v prvních minutách, tak jsem se křižoval, aby se to nepodělalo, aby nedošel dech, aby to vydrželo až do konce. Kvalitní scénář s přehlednou zápletkou a vizuál odpovídající áčkové produkci Netflixu. Neuvěřitelné. Nejlepší české sci-fi od Návštěvníků. Taková hodně silná česko-slovenská epizoda Black Mirror. Překvapily mě všude anglické nápisy, ale dává to smysl, tohle je světová produkce. A celé (scénář vč. režie) to spáchal mladý Brňák jako svoji prvotinu. Nemám slov. ()

Psycho.R

Ke slovu se v poslední době hlásí mladí, odvážní a progresivní tvůrci. A je tomu tak dobře. Sice jde o krimi, možná spíš thriller ve sci-fi kabátku, ovšem i samotnému detektivnímu žánru pomáhá v originalitě ona vědeckofantastická myšlenka o právu na celý život. Samozřejmě je vidět, že limit financí je znát, ale na druhou stranu je videt každá otočená korunka. Vidím tu lehkou inspiraci v Minority report, coz je muj hodně oblíbený film. Hudba je profesionálně zakomponovaná, stejně jako citlivé vytvoření soundtracku, který nebývá u českých filmů moc častý. Prace s kamerou je velmi dynamická a samotný kameraman se nebojí do toho jit, místo tradiční statické kamery. Herci jsou pečlivě vybráni, Hádek s Neužilem perfektní, jen Mohylová nemá co hrát, protože ji to scénář nenabízí. Film je koncipován tak, aby uspěl v zahraničí, proto nejsou jmena tradiční česká a nápisy bývají převážně v angličtině a já přeju, aby se diky tomu film zaplatil a my mohli příště dostat třeba ještě něco odvážnějšího. Ps. Morální zamyšlení o závěrečném osudu Hádka je příjemný bonus. ()

vikino1

Minority Report po Česku. Co naplat, že future svět je vyzobrazen suprově - všechny ty vychytávky a tak, když dobrou detektivku dělá především příběh. A tady je kámen úrazu. Co můžeme chtít po detektivce o 7 postavách, kde (když máte opravdu nakoukáno), tak vo co de, Vám musí být jasné po 20 minutách. ()

Likan7

Krásný vizuál, který obstojí i na světové poměry. Trochu Minority Report, trochu Blade Runner. Jenže co z toho, když je to celé prázdné a nudné? Scénář nefunguje i na nejzákladnějších rovinách, postavy mě nezajímaly, příběh už vůbec ne. Velká škoda, protože ten vizuál je zajímavý, hravý a kdyby dostal i příběh, byla by to neskutečná pecka. ()

Kingjiri

Cenim pokus o český scífko, což je žánr, do kterýho se tady téměř nepouštíme. Je to však kvůli finanční náročnosti těhlech projektů vcelku pochopitelný a nakonec na to z části dojel přes veškerou snahu i Bod obnovy. Zajímavejch scifi exteriérů / interiérů nebo akčních scén je po skromnu, takže se scénář soustředil hlavně na příběh. Vzniklo tak ukecaný scifi s nepříliš originálnim příběhem. Nicméně je potřeba ocenit aspoň těch pár vizuálně zajímavejch scén, povedenou hudbu nebo filmařinu, který místama dosahovaly hollywoodskejch rozměrů. S většim rozpočtem moh vzniknout hodně zajímavej počin. Rád bych dal čtvrtou hvězdu, jelikož se jedná na český poměry o něco nevídanýho, ale s výjimkou úvodu jsem se po zbytek stopáže spíš nudil a čekal jsem trochu víc, tři hodně silný hvězdy. ()

DanMac

Obdivuhodné samotné spracovanie, od vizuálnych efektov cez výpravu, kameru a color grading, no s maximálne priemerným príbehom a zvratmi. Obrovský rešpekt všetkým tvorcom za to, čo sa im podarilo dosiahnuť, na druhú stranu však opäť raz platí, že môžete mať dokonale podchytenú formálnu stránku, film stojí a padá na scenári. [KVIFF2023] ()

RAFT

První český sci-fi film. Aneb, dost mi film připomínal potomci lidí a blade runer. Prostě na české poměry ,zase po dosti dlouhé době, kvalitní český film. První film mladého režiséra ,snad něco do budoucna natočí. Herecké obsazení dobré. Za mě 80% ()

LdaVinci

Já jsem nadšenej! Měl jsem pocit, jako bych byl svědkem něčeho výjimečného. Naprosto jsem se vtáhl do filmu a toho elegantního krásného vizuálu. Parádní detektivka s nádechem scifi. Kamera a audio naprosto parádní- smekám zvukařům a skladatelovi. Rovněž vyzdvihuji herecké výkony všech zúčastněných a vypichuji Andreu Mohylovou, pro kterou je tento film její debut. Chci moc poděkovat tvůrcům a režisérovi Robertu Hlozovi, pro něhož je tohle první celovečerák, za odvahu a píli, kterou do tohoto snímku vložili. Díky! :) ()

scarlock

Ceske sci-fi s mensim ansablem hercu vysel za me skvele. Drobnosti vizualni byly paradni. Preci jenom to neni budoucnost daleka, takze me mrzi ze z cyberpunku tam byl jen nastin. Kazdopadne zajimava myslenka ne asi plne raritni, ale o to vice uchopitelna. ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky