Príbeh filmu je zasadený do roku 2041, keď ľudstvo používa veľmi vyspelé technológie a ústava všetkým občanom garantuje právo na „jeden celý život“. Po neprirodzenej smrti, ako je napríklad autonehoda alebo teroristický útok, tak môže byť človek obnovený zo svojej digitálnej zálohy. Stačí si každé dva dni pravidelne vytvárať digitálnu zálohu svojej osobnosti – „bod obnovy“. Ale zaslúži si vôbec ľudstvo právo na druhú šancu? (Continental film)

kareen

Mám k Bodu obnovy respekt. Opravdu. Už mám dost neustálého přehrabování se v poválečné nebo v komunistické minulosti u seriózních českých filmů, o lidových komediích, ala komerční tv nemluvě. A žánrovek je tu také jako jehel v kupě sena. Když se potom objeví takový sci-fi film, který může vážně konkurovat ostatním světovým filmům, je to malé zjevení a člověk má tendenci trochu nadsadit hodnocení. Ale právě proto, že mám k snímku respekt, neudělám to. Takže, technická a vizuální stránka fakt paráda, zvláště na naše poměry. Tvůrci sice nejsou vždy důslední, např. hlavní postava má doma všechny virtuální vymoženosti, pouhým hlasem si nechá přistavit samořídící auto apod., ale pak přijde k šéfovi, který má dřevěné dveře s klikou, na stole malý monitor k stolnímu počítači, ona pak překupníkovi platí papírovými bankovkami apod. Jenže jim to ráda odpustím, protože to ostatní vypadá fakt dobře a např. ty budovy ve městě, to jsem fakt čuměla. Trochu horší to bylo se scénářem. Nebyl úplně marný, jen mi přišlo, že si občas scénáristi vypomohli oslím můstkem, aby se dostali, tam kam chtěli, a jako detektivka to taky nebylo dvakrát originální. Jenže to dnes nejsou mnohdy ani hollywoodské filmy, s o mnoho větším rozpočtem. Takže, o co jde, že? ()

ArsenalEagle

Dobrých českých filmů je jako šafránu, dobrých českých sci-fi je zákonitě ještě méně. Bod obnovy je velmi zajímavý, vizuálně velice povedeně znázorňuje blízkou budoucnost, má tempo i atmosféru, herecky se neztratí a přestože je rozuzlení předvídatelné, nenudí. Hodně jsem z filmu cítil Ostrov, ale jsem spokojený, že něco podobného u nás vzniká. ()

Praxis

Banální ukecaná detektivka z nedělní ČT ve vizuálně vypulírovaném světě, kde máte chvílemi pocit, že se koukáte na prvotřídní AAA Hollywood. Zajímavá Mohylová, skvělý Hádek i občas přehrávající Neužil. 65% ()

Baronne

KURVA ANO PROSÍM!! Z UŠÍ MI STŘÍKÁ EUFORIE. Úplně lahodný Český scifi, ani bych neřekl, že to neni z Ameriky. Režisér a scénáristi vytvořili krásnej svět z budoucna podloženej skvělou hudbou. Dvojka Hádek a neokoukaná Mohylová byli boží, Andreo, s tim drdolem působíš Mexickou vlnu erekcí. Vedle mě na Čsfd projekci seděl pan Taclík. Mára je sexy a krásně voněl. Párkrát jsme se šťouchli loktama a to byla erupce emocí. Trochu pokašlával, tak přeji brzké uzdravení. Prosím víc takovejch filmů, unavujou mě klasický Český komedisračky. Tohle má potenciál, a ani to nemusí stát půl miliardy (zdravím pana Jákla). ()

Olicak

Z hlavy si nemůžu vybavit žádné české sci-fi, na které bych chtěl jít někdy do kina, tohle bylo první. Už když jsem poprvé viděl ukázky, tak jsem si říkal, že to vypadá dobře a že bych na to šel, v tu chvíli jsem ani nevěděl, že je to český film 😁 Film je to super, vezmeme li i rozpočet kolem 60 milionů. Myšlenka filmu se celkem podobá Altered carbon, ale jen částečně. Chvilkama mi to přišlo trochu natahováné, proto bych dal 75% ()

Pierre

A první z očekávaných  podzimních českých filmových novinek tohoto  od mladé generace je tu. A hned na ni je pořádně vidět, že se tady nějaká nová mladá nadějná filmařská generace snad skutečně  rodí. Nejsem sice fanda sci-fi, ale česká kinematografie si ho konečně pro zajimavost zasloužila a cením tvůrce, že do něho šli. A povedl se sympatický počin.  Vizuálně mi to přišlo na české poměry na skoro až neskutečné úrovni. Ta podoba podoba mrakodrapů, vize šedivé budoucnosti a některé velkolepější  (nebo stylovější jako telefonát   v autě) záběry zde vypadají  úžasně. Fakt to působí dobře. Forma ale zkrátka mírně vítězí nad obsahem. Vizuálu bych jako laik nevěděl, co vytknout, zato příběh zkrátka trochu drhne. Vyprávění na mě působilo kapánek studeně a odtažitě, za což myslím může i pragmatická  strojová bezemoční  hlavní hrdinka, kterou polidšťuje hlavně smrt manžela. Zato  David ve zdařilém  podání Matěje Hádka působí daleko plastičtěji a lidštěji. Taky je to bohužel trochu rozvlačné a překombinované a často jsem si to musel přebírat v hlavě, abych si to dal dohromady.   I tak patrání dokáže ponechat v napětí a závěrečné vysvětlení okolností mě dokázalo i něčím překvapit a Karel Dobrý coby ústřední záporák zvládl  podat výrazný výkon i na tak titěrném prostoru. Žánru opravdu moc nerozumím, ale i když se zde asi nejedná o nic geniálního, ve výsledku to na mě docela fungovalo. Samozřejmě opět nevím jaké dát hodnocení. Asi bych se subjektivně spíše přiklonil k lepší trojce, ale abych podpořil mladistvé nadějné české projekty, které přinesou do domacího filmu snad i něco jiného než romantické komedie, klidně tu slabou čtyřku i dám. I proto, že poloprázdné kino mě trochu  zamrzelo a takový příjemný pocit z českého filmu je určitě fajn. ()

erased

Českosti se v českém filmu asi nezbavíme. Je to dobře, protože to tvorbě dává specifický vibe, nebo to naopak ukazuje na provinčnost místní tvorby? V tomto případě bych se přiklonil spíš na druhou stranu, ale Bodu obnovy to neškodí tak, jak by mohlo. Nakonec je z něj totiž solidní Blade Runner počesku, nechybí v něm žádné klišé, které se ve sci-fi krimi za půlstoletí profláklo, ale vše předvádí tak řemeslně dobře, že snad ani nemůže urazit, navíc ve své depresivní šedosti i jednou dvakrát překvapí solidním vtipem. Snad jen ta představa, že česká auta ve 40. letech pořád vypadají jako oktávky, byla na mé křehké city moc depresivní. ()

Alementina

Nejde se neubránit srovnání s ostatni českou filmovou tvorbou, protože v tomhle srovnání se jedná určitě o nadprůměrný kousek, ale když na to zapomenete, tak pochybuji, že ve mně snímek zanechá hlubší stopu kromě spousty otazek, proč tohle a takhle.. Fandím tomu, dělat český film jinak, ale možná místo cestou efektů bych šla cestou silného příběhu. ()

Tony.cs

Musím říct, že na poměry české kinematografie, která dlouhodobě upadá, bylo tohle opravdu zajímavé a slušné. Možná to mohlo být více napínavé a vyeskalované, ale pořád hodně slušné. ()

Remedy

Znáte ten pocit, kdy si strašně moc přejete, aby daný film byl dobrý a fakt byste to jeho tvůrcům přáli? Už od traileru jsem tenhle pocit měl a říkal jsem si, že to kurva vypadá dobře. Dojmy z premiéry v rámci MFFKV ale zůstaly takové rozpačité a ani po těch bezmála dvou měsících od projekce se u mě nic moc nezměnilo. Na premiéře ve velkém sále Thermalu to byl vynikající event, film ve výsledku bohužel čistě průměrný. Určitě je třeba ocenit odvahu tvůrců, kteří se v kontextu české filmové tvorby pustili do takovéto žánrovky. Navíc to úplně zle nevypadá, futuristické kulisy našemu hlavnímu městu sluší a vizuální efekty jsou více než obstojné. Problém spočívá v generičnosti příběhu, který okatě vykrádá motivy z Altered Carbon a Minority Report, přičemž samotná detektivní linie připomíná v lepším případě nějakou povedenější epizodu libovolného detektivního seriálu od České televize. Navíc jsem se celou dobu nemohl zbavit pocitu, že je většina hereckých výkonů podivně prkenná (nejvíc bohužel u Karla Dobrého, kterého jinak naprosto žeru ve všem ostatním). Trochu mi přišlo, jako kdyby čeští herci nevěděli, jak mají vlastně hrát ve sci-fi snímku. Zamrzí i absence nějaké výraznější akční scény, která by divácký zážitek notně povýšila nahoru. Bod obnovy tak zůstává někde na půli cesty mezi komorním sci-fi příběhem a policejní detektivkou, bohužel nejvíce dojíždí právě na svou žánrovou neukotvenost a celkovou nevyhraněnost. Škoda. [55%] ()

Vidly10

Bod obnovy je plně funkčním, prostředím a vizuálem zajímavým snímkem, který ukazuje, že i u nás to jde, pokud má někdo vizi a um. Je dobře, že poslední dobou vznikají tyhle osobité projekty a obzvláště ty, které přitáhnou širší veřejnost. Není to dokonalé, je to hodně klišovité a v některých aspektech se to zakuckává, ale jako celek to funguje a přeji tomu takový úspěch, jaký jen bude možné dosáhnout. ()

Steven47

Na jednu stranu nechci být příliš kritický, protože jsem rád, že podobný žánrově odlišný projekt u nás vznikl. Zároveň nechci Bodu obnovy jenom z tohohle důvodu nadržovat. Vizuální stránka je opravdu působivá, ať už všemožné moderní technologie nebo design třeba vozidel či budov. V tomhle ohledu by se film neztratil mezi mnohem dražšími produkcemi a v kombinaci se zvukovými efekty a hudbou jsem vůbec neměl problém se do světa ponořit a nechat se unášet vizí roku 2041. Jenže v těch pěkných kulisách se odehrává víceméně obyčejný detektivní příběh, který jednak nevyužívá potenciálu samotného futuristického světa, ale zároveň nedokáže ani plně zužitkovat skvělý koncept procesu Obnovy. Ten nabízí množství etických témat či konfliktů v rámci společnosti, ale snímek ho zkrátka bere jen jako určitou pomůcku a svým způsobem ho předkládá jako naprostou samozřejmost, což je za mě škoda. Navíc „zálohování“ je v několika ohledech nedostatečně vysvětlené a podobně jako jednoduchý a místy nedomyšlený scénář spoléhá na určitou míru benevolence ze strany diváka. Myslím, že potenciál a prostor na mnohem zajímavější zápletku tady zkrátka byl a v kombinaci s audiovizuální stránkou mohl být Bod obnovy naprostou peckou. Takhle je „pouze“ zajímavým českým projektem, který jsem si docela užil, ale čekal jsem od něj víc. 6/10 ()

Helo

A pak že to nejde! Českej film se světovým audiovizuálem, kde je navíc k tomu zase po nějaký době ukázáno, že i český herci dokážou pod šikovným vedením dobře hrát a jsou ve svých rolích uvěřitelný dokonce i když promluví, v čele se sympatickou hlavní hrdinkou. Sice to nemá nijak objevný poselství, ale v rámci tématu vlastně dostačující a fungující a svět, kde jsou "cyberpunkový" novostavby a vychytávky postavený nad povědomým českým prostředím, tu má cosi do sebe. Doufám, že tvůrci sklidí zaslouženej úspěch a za pár let dostaneme buď pokračování nebo něco jinýho, podobně odvážnýho. ()

Blackhand47

Už od prvního traileru jsem si říkal, že pokud se film povede, může to být nový začátek české kinematografie... a ono se tak skutečně stalo. Po dlouhé době tu máme konečně dílo, za které se nemusíme stydět, protože směle konkuruje zahraniční tvorbě. Kyberpunková Praha je něco, co jsme tu měli již třeba v Deus Ex: Mankind Divided, ale vidět ji zpracovanou přímo Čechy bylo něco nečekaného. Zápletka je poměrně předvídatelná, ale herecké výkony to zachraňují (pochopitelně taky audiovizuál), kdy se ona schematičnost dá i trošku odpustit, jelikož nějak se u nás tenhle žánr odstartovat musí. Kamera, zvuk a všechno ostatní je ale něco, na co budu na filmu opěvovat do zblbnutí. Gratulace tvůrcům, má důvěra v českou kinematografii konečně stoupla a tvorbu pana režiséra budu dále sledovat. Hodnocení: 80 % ()

salalala

Jestli něco debutant Robert Hloz rozmetal, tak klasické výmluvy, že to u nás nejde. Za relativně skromný rozpočet dokázal natočit vizuálně a technicky fantastický počin, na kterém je vidět, jak moc si s ním jeho tvůrci pohrávali. Nebývá zvykem, aby v českém filmu byla promyšlená každá scéna a i ten nejmenší detail zcela přesně zapadal. Futuristický vzhled brutalistních budov je vskutku úchvatný a opravdu evokuje, že nějak takto by budoucnost mohla vypadat. Báječně funguje i temnější atmosféra, která navozuje potřebně dekadentní ladění. O to větší je škoda, že příběh je hodně na vodě a připomíná libovolný díl z libovolného kriminálního seriálu posledních let. V podstatě od prvního momentu je jasné, kdo je pachatel, jde jen o jeho důvod. Scénář je opravdu jakýmsi výběrem těch největších klišé z hollywoodských žánrovek, což není nutně špatně, není to ale zajímavě zpracováno. I kvůli tomu pak snímek postrádá napětí a emoce, protože je dost chladný a drží si od diváka zvláštní odstup. Ne úplně dobře řešené jsou i dialogy, které jsou hodně šroubované a připomínají spíš knihu než přirozenou mluvu a hodně šustí papírem. Andrea Mohylová v hlavní roli je velmi dobrá a stejně chladná a odtažitá jako celý film, jako jediná má ale co hrát, protože ostatní už tu jsou dost málo a nijak zvlášť nezaujmou, což je třeba u Karla Dobrého až s podivem. Bod obnovy tedy zlehka ukazuje cestu, jakou by se česká kinematografie mohla vydat a skrývá opravdu největší potenciál za poslední minimálně dekádu. Jen je škoda, že ho degraduje prvoplánová a laciná zápletka. 60 % ()

Colby Sawyer

Scénář. Ach ten scénář. Proč když máte talent, odhodláni a trpělivost sehnat prostředky, proč to celé nepodpoříte brilantním scénářem? Samotný koncept “bodu obnovy” sice není nijak extra nosný a má spoustu much, ale to by se s klidem přehlédlo, kdyby to celé bylo někam parádně vypointované. Ve skutečnosti zůstane pocit, že člověk viděl jen průměrnou detektivku. Když to srovnám s mým milovaným Upgrade, tak tam finále korunovalo geniální výtvor. Tady finále zanechá mírnou pachuť. Přitom je všechno skvělé. Režie buduje atmosféru a napětí, vizuál je jak z Hollywoodského filmu a herecký ansámbl ukazuje, že talent v tuzemsku rozhodně nechybí. Přesto všechno se jedná o film, který se prostě musí vidět v kině. Zatímco Jáklův Žižka se jen tvářil jako česky výtvor, i když to byla americká slátanina. Tohle je od srdce český a ukazuje, že tu jsou lidé, kteří umí točit skvělé filmy a ne jen ty ptákoviny s Langošem. ()

FilmFan24

Teda… na náš film - a sci-fi k tomu - dost dobré. Zajímavý námět a podmanivý vizuál jsou hlavními devizami. Až se mě během sledování nechtělo věřit, že se dívám na český film. ()

Brennos

Natočit v našich podmínkách a jako celovečerní debut takto komplexní a uvěřitelný (co do reálií a výpravy) sci-fi film... Klobouk dolů. KVIFF 2023 ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky