Out of Darkness

Skupina lovcov objaví nové, neprebádané teritórium, avšak nebudú to oni, kto tam bude loviť. (sochoking)

maddy

Skôr než horor, taký survival thriller zaujímavo zasadený do praveku, ale tu celá jeho zaujímavosť aj končí. Out of Darkness síce dokáže občas nastoliť fajn atmosféru podporenú nočným lesom a tiesnivou hudbou, a v závere sa dopracuje aj k nejakej pointe, takže je vidieť, že to mal scenárista  koncepčne celkom premyslené. Akurát to je aj na rozmedzí pomerne krátkej 87 minútovej stopáže pomerne nuda. Andrew Cumming nedokáže z prostredia, ani doby vykúzliť čokoľvek zaujímavé, chýba tomu správna dávka napätia alebo aspoň kúsok adrenalínu, aj tempo, a celkovo nemá dosť schopností, aby celovečerný film utiahol. Scény v noci v lese podporené hudbou sa veľmi rýchlo opozerajú a fungovali by skôr v krátkometrážnom filme, ale s minimálnym rozpočtom tu neskúsený režisér nevie ponúknuť v celovečernej stopáži čokoľvek viac. Škoda, čakal som malý, zaujímavý indie horor, no Out of Darkness nie je vo výsledku ani poriadny survival, ani poriadny adventurous film, ani thriller a už vôbec nie horor. Síce neškodý, neurážajúci film, ale inak absolútny priemer vo všetkých ohľadoch. CELKOVO: 5/10 ()

J*A*S*M

Zpočátku docela otrava, když seznamovací půlhodinka s tlupou pravěkých lidí působí jako nutné zlo, ale jakmile se přepne do survival módu, tak je to paráda. Nádherně natočené, atmosférické, napínavé. A v závěru se ukáže, že Out of Darkness není jen očekávaná pravěká variace na Predátora, ale že má ten příběh i nějaký smysl a že je dobře konceptuálně vymyšlený. Hrdiny bych si ideálně představoval o level zdrchanější, nepůsobilo to na mě stoprocentně autenticky, ale na módu a péči o tělo lidí před 45 tisíci lety odborník nejsem, takže více neřeším. Každopádně první dobrá letošní žánrovka. ()

Fr

„PŘED 45000 LETY…“ V podstatě píčovina. Vidět se to dá, ale nesmíte bejt rozmazlení… Je to nízkorozpočťák, takže nemá smysl řešit třeba…. v podstatě nic! Já teda rozmazlenej jsem, ale za snahu dávám trojku.    /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Ve filmu se mluví umělým jazykem jménem Tola, založeným na arabštině a baskičtině. 2.) Thx za titule „Martin Knig“. ///                         PŘÍBĚH  **  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

ricci.s

Príjemný, malý prírodný survival, nakrútený v podobnom duchu ako vynikajúci nórsky Flukt. Skupinka neandrtálcov sa snaží prežiť v neúrodnej krajine a musí bojovať o život proti neznámemu monštru, takže jeden po druhom umierajú. Krásna kamera, pútavé prostredie aj hudba. Samotná zápletka je síce banálna, ale ja takéto filmy proste milujem - naháňačka po horách, lesoch, kopcoch, jaskyniach. Dobre sa na to pozerá a keby to bolo ešte brutálnejšie, neváhal by som ani nad plným hodnotením. (majo0007 - je mi fakt cťou, že ma vo svojich zakomplexovaných "recenziách" riešiš každú chvíľu a k tomu prikladáš aj svoje tampóny, nohavičky, kabelky a všetko možné, lenže smola, panicovia a onanisti s oidipovským komplexom ma nepriťahujú, takže sa obávam, že by nám to spolu neklapalo. Chápem, že to bolí, ale nafukovacia bábika ti bude musieť stačiť). ()

EvilPhoEniX

První letošní hororová vlaštovka, která si odnáší 4 hvězdy. Out of Darkness patřilo dá se říci k černým koňům letoška a sice nejde o žádnou velkou pecku, na kterou se bude vzpomínat, ale v ranku dobrodružný temný hororový Survival film obstojí spolehlivě. Pochválit musím výbornou technickou stránku a kameru, je tu moc hezká příroda a nevypadá to zkrátka levně, což je vždy velké plus, oceňuji, že se zde mluví domorodým jazykem, což přidává na autenticitě, povedla se taktéž atmosféra, kde skvěle funguje strach z neznáma a Hudba! to je zřejmě nejlepší prvek filmu, protože zvukař tu odvádí mistrovskou práci a při každé napínavější scéně, hudební podkres celou atmosféru umocňuje dvojnásobně. Došlo i na trochu gore ( parádně roztržená čelist, ale v tomhle ohledu šlo určitě přitvrdit 3x více) a samotný Reveal "predátora" možná někoho naštve, ale za mne šlo o zajímavý zvrat a nevadilo mi to. Vzhledem k tomu, že horor z doby kamenné je vzácnost a letos nic lepšího z hororového žánru ještě nevyšlo, tak 4 hvězdy jsou naprosto trefné. 75% ()

Gilmour93

Ramba: První krev.. Vypadá to, že premiérový menses přivolává predátory zvířecí i sexuální, ale žánrový zlom do pojídačů mrtvých a kostěných tomahawků ty útočníky protřídí. Způsoby nasnímání skotské krajiny i hudební podkres by si určitě zasloužily více vyprávění obrazem na úkor mluveného slova, ale to už by se paleolitický horor o slabošství mužského pokolení posunul k nejednoznačnosti a nedůvěře v divácký důvtip. Pozorný divák si v 64. minutě může povšimnout, že při úpatí skalisek se na konci vřesoviště nachází menší budova s nápisem Dentální klinika.. ()

*CARNIFEX*

Na záver dňa som si nechal (údajne) to najlepšie, čo doposiaľ rok 2024 z pohľadu horor žánru ponúkol. “Out of Darkness” je prvou polhodinou fakt nutne zlo, no následne sa to dejovo prepne do lesného survivor módu, ktorý je takou tou dobrou, dobrodružnou zábavou, ktorá dokáže najmä v nočných hodinách nastoliť takú tú správnu, temnú atmosféru. Ja osobne som na riť nepadol, a aj tunajšie, celkové hodnotenie sa tak nejak zo dňa na deň prepadáva, keďže je otázne, či je toto vôbec aj horor. ()

-bad-mad-wolf-

Celkem realistická odpověď na otázku, proč člověku trvalo tak dlouho, než se přemnožil, kolonizoval předlohu glóbusu a přestal požírat svoje mrtvé kamarády. Zdejší prehistoričtí obyvatelé sice zjevně znají holicí strojky, mluví podezřele moderně a nosí precizně padnoucí kožené oblečky, tvůrci kolem nich ale celkem schopně křešou atmosféru i napětí a postarali se o to, aby závěr filmu byl zajímavější než jeho úvod (což je vždy výhra). Bubákování ve tmě tvoří paradoxně nejnudnější složku filmu (temný les - cosi se pohne - vyděšené tváře - temný les - cosi se pohne - vyděšené tváře), mnohem zajímavější je celkový primal fear koncept (pudový strach z nepoznaného v časech, kdy byl pro člověka nepoznaný téměř celý svět) a jeho zdárné vyjádření. Kořeny všech válek, vyhlazování a emocemi znetvořených dilemat v oblasti poznávání mají kořeny hluboko v pravěku a jejich jednoduchost je pro demonstraci uvedeného ideální. Uvítal bych produkčně i obsahově bohatší remake. P. S. V komentářích k nalezení hotová esence pojmu "papouškování" - o horor tu totiž jde až v poslední řadě a smysl přirovnávání k Predátorovi chápe patrně jen ten, kdo s ním přišel první. 7/10 ()

darkrobyk

Samozřejmě se nedá ubránit tomu, aby se člověku nevybavil kultovní Boj o oheň z roku 1981. Cummingův film je přirozeně mnohem skromnější, ale také je patrné, že mu nešlo o vytvoření přesvědčivého obrazu pravěku, nýbrž chtěl ukázat skupinu lidí v mezních situacích, kdy musí bojovat o holý život. Ano, je to survival odehrávající se v syrové a drsné krajině, kde slunko nezasvítí a kromě deště se přižene i bouře, aby dramatickému závěru dodala epický rozměr. Vlastně se mi líbilo, že dlouhou dobu je divák přesvědčován o tom, jak lidé budou muset čelit pravěkému predátorovi, případně, dle Odala, démonovi. Scény s mlhou nemají chybu, les je smrtící pastí a přesvědčit druhé, že by měli vykonat lidskou oběť, se nezdá být vůbec těžké. Přesto mi něco chybělo... Ovšem skotská krajina je bezútěšnost sama. 3,5* ()

Beckett51

Skvěle natočené, napínavé, parádní hudba a super paleta barev, ale ty bílý zuby, pleť ošetřovanou kolekcemi z Notina a vesměs nezajímavý klišé postavy (s výjimkou hlavní hrdinky) jim neodpustím. Lepší tři. ()

pornogrind

Po 4hvězdičkovým hodnocení většiny mých oblíbených uživatelů jsem asi očekával větší jízdu. Víc jak polovina filmu mě nudila a nebavila. Navíc většina je po tmě. Ani k postavám jsem si větší vztah nevytvořil. O nějaké atmosféře a napětí se u mě dá mluvit spíš až v poslední půlhodině. Kdy je vše samozřejmě podpořeno vynikající hudbou, zvuky a ruchy. K filmu bych měl ještě pár dalších výhrad ale nebudu hnidopich. Aspoň, že ten konec se povedl a vše bylo dobře vymyšleno což v mých očích snímek zvedlo aspoň na ty 3hvězdy. Opětovné shlédnutí ale zcela jistě vylučuji. ()

Omnibus

Zrůda vrčí v kapradí, snad nás svěrač nezradí.“ Chválím noční les a skřeky ve tmě, husí kůži jsem měl jak Kopčem u skomírajícího ohníčku, který mu právě pochcal šavlozubý tygr. Ovšem humanistické finále se Stockholmským syndromem („Ty jsi zlá, oni mě krmili!“), to si strčte do... SKALNÍ OKÉNKO: [][] Členové tlupy: plesnivý dědek Prudakmet, náčelník Mrdoštěp (nazdařbůh do tmy), synáček Jefuč, bratrošvagr Mrmulík, těhule Rodízhladu a ošklivá čtyřicetiletá dvanáctka Mensesuž. [] Majetek: žádný. Co měli, zahodili, při WTF běhu za Mrdoštěpem, honícím zrůdu. [] Domácí zvířectvo: Prapsa ani praprase neměli, jen pravlka, z posedávání na studených balvanech. [][] Coby tlupa metrosexuálů s účesy od kadeřníka, moderními kalhotami a vaťáky typu gulag, provandrovali bez mapy půl paleolitické Evropy, aby ve finále neuměli trefit z lesa ven. Hlad neřešili lovem, ale cimrmanovsky: „Sníme psy.“ Místo pterodaktylů nad nimi kroužil dron s kamerou, která se občas převracela vzhůru nohama, aby ukojila Cummingovy umělecké ambice a nasrala Omnibuse. Povedlo se. ()

sochoking

Ukrutná nuda s nesympatickými postavami a navyše s dosť hlúpim chovaním. Na to, že sa dej odohráva pred 45 000 rokmi, tak to bol brutálne ukecaný film! ()

Frajer42 odpad!

Jediná věc, která navozovala dobu kamennou (a i to je velké "možná") byla zdejší příroda. Jinak jsme bohužel sledovali partu soudobých lidí navlečených v kožešinách hovořících jakýmsi archaickým pseudo jazykem. Samotný nápad na zasazení hororu do doby kamenná mi přišel hodně zajímavý a navnadil mě, abych si film pustil. Bohužel s hororem nemá tento film nic společného. Bylo to jako objednat si sushi a dostat tři dny staré rybí prsty. Děj tohoto filmu byl asi tak zajímavý, jako když si listujete manuálem k nábytku z IKEA. Vůbec nic se tam neděje. Hodinu sledujete partu Britů jak sedí u táboráku a v dálce se ozývají divné zvuky. Závěrečné finále je taky úplně o ničem. Je mi líto herců, kteří se museli naučit jistě složitý pseudo jazyk a následně ho uplatnit ve filmu, kde je scénář zajímavý jako pročítání smlouvy k pojištění. Úplná ztráta času. [5 %] ()

Slartibarkfast

Sledováno jen po očku, neb to vůbec neuchvátilo mou pozornost. Jediné zajímavé, co v člověku vyvolávala ona pradávná zvědavost, byla touha spatřit ono neznámo, co ve filmu vraždilo. Pak to ovšem ztratilo veškeré kouzlo. Zas jeden vyvražďovací omyl. 35% ()

Chrustyn

Prey z Wishe, který chce být seriózním survivalem s hororovým nádechem ale právě tím vážným ksichtem, nejvíce ztroskotává. Chápu minimální rozpočet, který dovolil pouze několik postav a utíkání nudným lesem ale režisér nemá dostatek schopností, aby film utáhl. Strašení funguje pouze chvíli a po čase neustálá tma a vygradované zvuky na max, začnou spíše otravovat, jako herecká sebranka, které tu blížící se smrt přejete. Out of Darkness mohl být slušným indie hororem ale vznikl nudný a otravný horor, který ve výsledku ani není hororem. ()

TheEvilTwin

Jestli tohle měl být černý kůň letoška, tak to jsme pěkně v háji. Out of Darkness totiž lákalo na perfektní monster survival horor, ale bohužel u mě neuspělo ani v nejmenším. Prvních 30 minut jakoby ani neexistovalo a další hodina mě teda taky výrazněji neoslovila. Máme tady "draze" vypadající výpravu, nicméně i přesto se mi tak nějak nechce věřit, že "první lidé" byli hladce oholeni a ostříhání a že měli tak pěkně ušité bundičky a potulovali se jen tak láskyplně krásnou krajinou. Abych jen nehejtil, rozhodně musím vyzdvihnout perfektní hudbu, která s nástupem akce graduje parádně, ale jinak je to takové nemastné neslané, nedá se říct, že by to dokázalo držet napětí nebo vyvolat zájem a už rozhodně se nedá obhajovat takhle nudný a nezáživný závěr. Slabá ptákovina. ()

JASON_X

Takže ona západní země za mořem nebyly Kanáry, jak jsem se zprvu podle fyziognomie i jakoby semito-hamitské hatmatilky pralidí domníval, nýbrž Skotsko. Budiž, neřeším to. Nezdály se mi ani některé jejich účesy a hlavně ohozy. Ale pak jsem si vzpomněl na jakýsi text, kde se kdosi vysmíval naivním představám současníků o primitivních oděvech pravěkých lovců. Prý byly určitě mnohem sofistikovanější i hezčí, než třeba ony nedokonalé kožešinové sešívačky na obrazech Zdeňka Buriana. A souhlasím, že je to dost pravděpodobné. A oceňuju i originalitu (nebo aspoň neokoukanost) příběhu i jeho doby, příjemnou syrovost a skvělou hudbu. A mmch. o neblahém setkání Prvorozených s Druhorozenými pojednává třeba i skvělá Goldingova knížka Dědicové, doporučuju. ()

Morholt

Survivor z Doby kamenné, ve kterém skupinka pralidí před čímsi zdrhá. Exteriéry jsou parádní, o tom žádná. S kostýmy jsem neměl problém, protože vím houby, co se tenkrát nosilo a totéž platí o účesech. A problém jsem neměl ani s herci. Potíž byla v tom, že to bylo monotónní. Pračlověci jsou sice neustále v pohybu dopředu, ale jakoby se točili v kruhu. Běh, řev, běh, řev, oheň, běh, řev. Občas někdo odpadne, sem tam dojde na nějaké pnutí uvnitř skupiny, ale nic z toho na mě neudělalo valný dojem, pokud nepočítám jednu urvanou čelist. No a co se vyústění týče, tak něco podobného se dalo předpokládat a vlastně by mi to nevadilo, ale v kontexu toho, co se dělo předtím, mi to úplně nesedělo. Jako debut slušné a oceňuji odvahu s dobovým zasazením, ale ten tanec kolem toho zase tolik nechápu. 55% ()

Astaroth12

Keďže sa film odohrával v dobe kamennej, tak som určite nečakal sceny plné svetla , ale práve naopak, plné temnoty a ponurosti. Je pekné, že zas si niekto po nejakom čase spomenul na dobu kamennú a film ako celok bol na to dobre pripravený, lenže i keď hudba bola ukážková a aj prostredie malo svoje temnejšie chvíľky, tak ako celok to bolo strašne nevýrazne a aj nudné. Je fakt, že od tohto filmu som nič prevratného nečakal , ale myslel som si, že môže prekvapiť. Lebo tajomne zlo v dobe kamennej by sa mohlo celkom dobre vyšantiť, ale to boli len moje skromne priania, film dopadol o niečo fádnejšie. Pripomínalo mi to predátora Prey, ale len tou neohrabanosťou, inak Prey bol celkom iná liga. Je tu ponurosť, ale nie je tu gore efektnosť. Je tu napínavosť, ale nie je tu drsnosť. U mna je to len za slabé 3*. ()