Rozhovory se zabijákem: Jeffrey Dahmer

• USA Conversations with a Killer: The Jeffrey Dahmer Tapes
USA, 2022, 3 h 1 min (Minutáž: 58–62 min)

Dokumentární minisérie o sériovém vrahovi Jeffreym Dahmerovi a sedmnácti vraždách, kterých se dopustil. (Netflix)

YumiOkami

"A sad story with a sad ending." ... uf, tak tohle mě zasáhlo víc, než seriál s evanem petersem. myslela jsem si, že doposud nepublikované rozhovory s jeffreym dahmerem více vysvětlí jeho chování a temnou mysl, ale to se bohužel nestalo. nic nám neosvětlí dahmer, ani právnička, která ho vyslechla - dozvíme se jen basic fakta o obětech a jeffovo dětství. nicméně mě potěšilo, že věnovali část dokumentu zajímavému soudu. je mi líto všech, kteří přišli o své blízké a také je mi líto jeffreyho. nikdo mu nikdy nepomohl. a on pak svojí frustraci řešil tím nejhorším způsobem. ()

Djoker

Dahmer překročil snad všechny možné hranice a na obětech se skutečně vyřádil. Pohnuté rodinné zázemí se něm opravdu značně podepsalo. Samotné vraždy mu však nestačily. Byl i vášnivým kanibalem a nekrofilem. To už je kombinace, které se vyrovná málokterá true crime celebrita. Rozhovory s Dahmerem jsou velmi působivé, protože se vůbec nevykrucuje, nelže ani neobhajuje. Věděl, že nemůže fungovat ve společnosti a jeho pobyt za mřížemi je jediným řešením. Bohužel muselo zemřít mnoho mladých mužů, než se na to přišlo. ()

*CARNIFEX*

Chcel som si počkať najprv na dokument, než nový seriál, ktorý Netflix o Dahmerovi pred pár týždňami vypustil. Pre mňa má dokument proste vyššiu hodnotu, lebo človek poväčšine sleduje fakty bez výraznejšej, umelo vytvorenej dramatizácie. Paradoxom je, že "Rozhovory s Dahmerom", vlastne ani nie sú rozhovory s Dahmerom, ale skôr monológovým popisom jeho myšlienok, pohľadov na zločiny, ktoré spáchal, či následným uvažovaním nad jeho psychickým stavom so zásadnou otázkou - bol či nebol psychicky chorým jedincom. Málo kedy to napíšem, no: "Jeffrey Dahmer: Mind of a Monster" od "Inv. Discovery" mi prišiel asi o trochu lepším dokumentom, nakoľko zaznelo viac podrobností z vyšetrovania či súdu. Existuje niekoľko video rozhovorov, ktoré Dahmer poskytol, (napr. pre NBC) pričom som tak nejak dúfal, že sa dočkám aj jeho prejavov počas komunikácie. Nestalo sa. Ale inak ide o pomerne detailne, nie len myšlienkovo, ale aj skutkami podanú zvrátenosť o tom, ako vnímal svoje zločiny, pričom napriek tomu, že si páchané zlo uvedomoval, nedokázal s tým bojovať a tak sa zastaviť. Koniec koncov, on sám sa vyjadril, že bol šťastný, že ho konečne spravodlivosť dostihla, nakoľko by sa vo svojom vyčíňaní určite nezastavil. ()

Rex Mundi

Najprv som sa odhodlávala, či po seriáli s Evanom Petersom ešte mám na toto žalúdok. Zvedavosť zvíťazila, a bolo to zaujímavé doplnenie ďalších faktov i dobového kontextu. Ešte stále mi nejaké zostali nezodpovedané otázky, ale obludnosti už stačilo. ()

Kothy

Hezký dokumentární doplňek k seriálu, který zrovna trenduje na Netflixu. Jde to dost do hloubky a dozvíme se tu hodně informací z vyšetřování. Je to vážně až mrazivé... ()

Arsenal83

Silný príbeh o bezcitnom vrahovi, ktorý sa ukájal na mŕtvolách, miloval rezanie ľudských ostatkov a necítil nikdy nič, ostalo však po ňom veľmi veľa obetí. Jediná škoda je, že sa Netflix nevenoval aj jeho osudu po odsúdení detailnejšie. Jeho obrátenie a smrť v base tiež stoja za pozornosť. Aký šokujúci život viedol, taký pomerne šokujúci záver ho aj čakal. https://dokumenty.tv/rozhovory-se-zabijakem-jeffrey-dahmer-komplet-1-3-dokument/ ()

Jenda

Pokud jste se chtěli podívat na dramatizovaného Dahmera na Netflixu, tak vám ho tenhle dokument docela zkazí, protože mi připadá rychlejší a zábavnější, než jeho hraný kolega. Navíc vás sledování seriálu bude neskutečně nudit, protože tu story už pak znáte. ()

ledzepfan

Příběh je to megasilnej, ale nemůžu se ubránit dojmu, že je to jaksi odfláknuté. Netflix už tydlencty true-crime dokumenty seká jako Baťa cvičky podle šablony a tentokrát ten příběh do té šablony tak úplně nepasoval. Je v tom spousta, především vizuální vaty (dokola opakované záběry z Dahmerova bytu, dokola přiblblé náhledy do nitra magneťáku, hromada rozmazaných, inscenovaných záběrů zpovídajícího se Dahmera, atd..) . Jmenuje se to Tapes, ale právě těch tapes je tam dost málo na to jak sdílný Jeffrey byl. Mohlo a mělo to jít hlouběji.. Ve výsledku to není o moc lepší než jedna stránka wikipedie.. ()

agentmiky

Netflix ty krimi dokumenty umí. Tak jednoduché to je. Celkem mě překvapilo, že se seriál s Evanem Petersem držel v takové míře samotného reálna. Čekal jsem, že se tam ta dramatizace bude vyskytovat ve větším měřítku. Ale ne. Celý ten příběh točící se okolo tohoto šíleného a zvráceného sociopata má cenu vidět. Notabene když v této 3dílné minisérie promlouvají ty osoby, které se v celém případě aktivně angažovali. Prostě kvalitka. Za mě dávám 8/10 ()

Krt.Ek

Vyšlo zhruba ve téže době jako Murphyho Monstrum (inu, železo se musí kout, dokud je žhavé), já si to pro jistotu - abych pak Dahmera neviděl všude okolo - pustil s půlročním odstupem. O to ale nic, vlastně vůbec nezáleží, že se to objevilo ve stejnou chvíli, to je v posledku směšná výtka, skutečným průšvihem je spíše to, že informace a interpretace tohoto dokumentu jsou takřka totožné těm (dalo se tomu však vyhnout? není to, že se Berlingerův tvůrčí tým shodl s Murpyho tvůrčím týmem znakem toho, že případ Dahmer může být uzavřen?), s nimiž přišel jmenovaný seriál (tj. SPOILER Dahmer by nikdy nebyl "tak úspěšným" vrahem, nesegregovalo-li by Milwaukee etnické menšiny a nepovažovalo-li by toto město, resp. jeho vyšetřovací složky homosexuály za občany druhé kategorie, pro důkaz viz vražda Koneraka S., u níž police nemůže mít čisté svědomí SPOILER), to je asi hlavní důvod, proč mně přišla tato dokumentární minisérie poněkud repetitivní a neshledávám důvod, proč současně, resp. návazně věnovat čas oběma zpracováním Dahmerova příběhu (nezpochybnitelné 4* hlavně pro mou fascinací světem sériových vrahů). Osobně bych pro mrazivější atmosféru, emocionální vypjatost a výborný Petersův výkon doporučoval seriál. Ovšem, obrovskou výhodou, jež tato série má oproti seriálu, je to, že nabízí autentické záběry (záznamy), tomu, kdo je založen spíše faktograficky, tomu by měla sednout víc než seriál. Rozhodnutí je na vás, rozhodnete-li se pro obě verze, hlavu vám neutrhnu (sic!). 75 % ()

William_

Škoda že nebyla ke konci více zmíněna smrt Dahmera, jinak se jedná o skvěle udělaný dokument, který doporučuji všem divákům seriálu s Evanem Petersonem v hlavní roli. Jestli si tento dokument pustit před nebo po seriálu, to už nechám na Vás. Já si to pouštěl uprostřed seriálu, a skvěle se to doplňovalo. ()

PavelVanekArt

Mám dojem, že čuráci byli úplně všichni jen ne Dahmer. Buďto řešili prachy, rasu nebo homofobii. Přitom Jeff chtěl jen svoji zombii. Ale je to mnohem lepší a reprezentivnější než to od Murphyho. 4* a.k.a 75% ()

Motinski

Výborny doplnok k seriálu. A to je aj jeho najväčšia nevýhoda. Pocitovo nevie tak udrieť a pôsobí skratkovito, no ajtak ide o nadštandardne spravený dokument čo sa vezie kvalitatívne na rovnakej vlne ako u Bundyho alebo Gacyho. Pár veci je tu dokonca aj takých čo v seriáli neboli a pre mňa osobne technicky nie je čo vytknúť. ()

filmmovier

Klasicky mrazivá dokumentární série, která jde do hloubky a díky samotnému Dahmerovi a skutečným obětem a jejich příbuzným mu nechybí patřičná děsivost. Plné detailů a informací z vyšetřování, prostě všechno to, na co jsme z téhle série zvyklí. Tentokrát navíc i skvělý doplněk k seriálu. Standart. Pro fanoušky true crime a psychologie zase povinnost. ()

Pavlínka9

Stručné, i když tak velmi obsáhlé, jasné, čisté a za mě skvěle zpracované. Mě to bohužel už nepřekvapilo, protože ten příběh znám už z mnoha úhlů, ale být tam - u toho, začít to, vidět to - to musí být vážně šílenost...Jsem ráda, že dělá Netlix takové minisérie. ()

Maynard.

Brr, tak z tohodle dokumentu jde stejná hrůza jako z toho dokonaýho seroše. Je to vlastně určený přesně pro "fanoušky" tohodle monstra. A z jeho klidnýho hlasu, kterým naprosto v klidu říká, že šoustal vyřízlý orgány (mimojiný samozřejmě), tak jde fakt mráz po zádech. jako a ten malej kluk, kterej utek z bytu hrůzy a pak si ho tam Jefry znovu odved za doprovodu cajtů, to je fakt šílený... ()

klukluka

Pro mě je to i po hraném seriálu zajímavý v tom, že jsou o dávno usvědčeným sériovým vrahovi někteří jeho známí schopní říct “měl jsem ho rád, protože jsem cítil, že měl dobré srdce” (s1e2, 44’29’’)- aniž by předtím aspoň kousek hezky po dahmerovsku ochutnali. Jinak je to ale po tom seroši v podstatě ztráta času, bylo v něm úplně všechno. ()