Zlověstné dopisy, podivní sousedi a děsivé výhrůžky. Rodina se konečně nastěhuje do vysněného domu na předměstí, kde na ně ale čeká hrůzostrašná noční můra. (Netflix)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (8)

Vidím vás (2022)

Sedmidílný příběh rodiny z New Jersey, navíc uchopený podle skutečné události z roku 2014, je od začátku nenáročným netflixovským spotřebním materiálem plným podivně falešných stop. A o těch to bude prakticky celou dobu. Ona je umělkyně, jeho mají ve firmě povýšit. Vyhlídli si honosný dům na předměstí, ve kterém nejprve narazí na jídelní zdviž i teplákové sousedy s dalekohledy a hlukoměrem. Záhy začnou chodit bizarní dopisy, je tu pořádná sbírka divných charakterů, vlna nejednoznačného nadpřirozena i fajn atmosféra. Postupně se z toho ovšem stává až trochu černá komedie, od tvůrců vyskakují přepálené nápady á la „mrknu, co vařili pejsek s kočičkou a uplácám z toho ještě tamto.“ A prakticky až do finále to není o odhalování pravdy, ale o přibývání zvratů. Holt všichni okolo jsou nějak výstřední a všichni se tak nějak stávají podezřelými. A věřit se nedá ani zdánlivým spojencům (makléřka-bývalá kamarádka, soukromé očko, mladík s kamerami). A ani finále to bohužel nezmění. Kdo je Stráž, evidentně není důležité. Někdo se přizná a možná blafuje, jiný dojede na svou hamižnost. Ale divákovi je to tak nějak jedno. Jeden z nejplodnějších tvůrců současnosti, Ryan Murphy, by měl s tou aktivitou krapet ubrat. Výsledek je plný logických děr, nudy i spousty nevysvětleného. A mě vlastně ani nebavilo nad tím přemýšlet a dumat. ()

Vítejte, přátelé (2022) (S01E01)

Asi bude podstatné, jak k tomuhle příběhu z New Jersey divák přistoupí, protože od začátku to vypadá na nenáročný netflixovský spotřební materiál plný podivně falešných stop. Obávám se, že logika půjde velmi brzy na dlouhou procházku. Pořádná sbírka divných charakterů, vlna nejednoznačného nadpřirozena, fajn atmosféra i fakt, že to vzniklo podle reálného příběhu. Ona je umělkyně, jeho mají ve firmě povýšit. Vyhlídli si honosný dům na předměstí, ve kterém ona narazí na starou známou (realitní makléřku), společně pak na jídelní zdviž i teplákové sousedy s dalekohledy a hlukoměrem. ()

Krvavá oběť (2022) (S01E02)

Lepší pocit než po prvním díle. Napětí v rodině stoupá, dopisů přibývá, podivínští sousedé dál vytahují růžky. Kromě manžela se všichni na čas přesunou do motelu. Pro jistotu. Dean si najme zapálené soukromé očko, má věřit její intuici? A zároveň se potká s bývalým majitelem domu, který má problém o traumatické minulosti hovořit. A co teprve realitní makléřka, která jim vysněný dům prodala a teď Noru přesvědčuje, aby se jej zbavila? Tvůrci rozsévají falešné stopy za každou cenu, což má nicméně narušit tragédie v sousedství. ()

Götterdämmerung (2022) (S01E03)

Realitní agentka se chová ještě divněji, dcerka se zamyká v pokoji a záhadně zapálená Theodora Deanovi povypráví o pár let staré tragické události. Právě Dean se hlouběji ponoří do historie domu. A pak v kuchyni narazí na stavební dozor rekonstrukce – Johna, který dostal chuť na sendvič. Vydařená scéna. Stává se z toho nicméně až trochu černá komedie. Idylku a splněný sen v podobě honosného domu brzy vystřídala nejistota a strach. Zamotáváme se ještě víc, ale není to výsledek tvůrčí invence, ale tak trochu „dneska jsem vstal levou nohou a přihodím do příběhu třeba ještě tohle, mrknu, co vařili pejsek s kočičkou a uplácám z toho ještě tamto.“ ()

Někdo mě hlídá (2022) (S01E04)

Příběhový mišmaš pokračuje a postavy se dál ubírají absurdními cestami. Zatím to není o odhalování pravdy, ale o přibývání zvratů. Dcerka tající vztah vypustí do sociálního prostoru své aktuální emoční rozpoložení, makléřka Karen dál tlačí Noru do rozhodnutí skrze prodej domu a se znepokojivými obviněními ukazuje na Deana, kterému lezou do postele polonahé teenagerky s culíčky. Navíc se vracejí sousedé Mo a Mitch. Holt všichni okolo jsou nějak výstřední a všichni se tak nějak stávají podezřelými. Už nějakou dobu to navíc vypadá, že věřit se nedá ani zdánlivým spojencům (makléřka, soukromé očko, mladík s kamerami). ()

Occamova břitva (2022) (S01E05)

Nora je v šoku a soukromé očko ji v podezření Deanovy nevěry velmi ochotně utvrzuje. A záhy zjistí, kdo napsal poslední z bizarních dopisů. O „pokračování“ sklepení domu bylo jasno hned při prvních dílech, jen to naší rodince museli názorně ukázat až řemeslníci. Test DNA muže z podezřelých (zřejmě) vyloučil. Konfrontace v restauraci s vrkající realitní makléřkou a detektivem solidně ujetá. Jeden z nejplodnějších tvůrců současnosti, Ryan Murphy, který má na svědomí třeba American Horror Story či aktuální zpracování Dahmerova (sériového vraha) příběhu, v závěru buď příjemně překvapí, nebo totálně selže. ()

Soumrak (2022) (S01E06)

Rodina už zase drží pohromadě. Čelí nebo čelila konzervativní sousedce Pearl, jejímu podivínskému bratru Jasperu, sousedům v teplákových soupravách, kteří na čas zmizí ze scény, stavebnímu dozoru Johnovi, ale vlastně i realitní makléřce Karen či mladíkovi s bezpečnostními zařízeními Dakotovi. Na scéně je přitom další postava (Roger), která může za tím vším stát. Rodina nicméně s domem udělala zásadní rozhodnutí, přesto se chce Dean ještě naposledy důkladně podívat na „tabuli podezřelých“. Uvidíme, zda bude platit i nadále, že stabilita rodiny je nebezpečně křehká. Rozhodně ale platí, že všichni okolo jsou nějak výstřední a všichni tak nějak podezřelí. ()

Děs (2022) (S01E07)

Sedmidílný příběh rodiny z New Jersey, navíc uchopený podle skutečné události z roku 2014, nabízí (za mě už vytoužené) finále. A stejně jako předchozí dění je přeplácené a zahlcené bizarně falešnými stopami. Kdo je Stráž, evidentně není důležité. Někdo se přizná a možná blafuje, jiný dojede na svou hamižnost. Ale divákovi je to tak nějak jedno. Přitom honosný dům se strašidelnou minulostí, sousedé s podivnými charaktery či ústřední herecké duo slibovali zajímavou podívanou. Ovšem výsledek (i samotné finále) jsou plné logických děr, nudy i spousty nevysvětleného. A mě vlastně ani nebavilo nad tím přemýšlet a dumat. ()