Saltburn

Student Oliver Quick (Barry Keoghan), který se snaží vydobýt si své místo na Oxfordu, se nechá vtáhnout do světa okouzlujícího a aristokratického Felixe Cattona (Jacob Elordi). Ten ho pozve na Saltburn, rozlehlé sídlo jeho výstřední rodiny, kde prožijí nezapomenutelné léto. (Prime Video)

Klajnik odpad!

Je to skvěle natočené (barvy, kompozice…), takže řada scén/záběrů vypadá vizuálně atraktivně a promyšleně. Na výsledném dojmu to ale nic nezměnilo. Nikomu bych to nedoporučil, ačkoliv se najdou lidi, k nimž to díky estetice (a zasazení) může promlouvat více. Já však viděl už mnoho filmů, které zpracovaly přítomná témata lépe a kvalitní styl u mě příliš nepozdvihne vyprávění, které za nic nestojí. Po obsahové stránce je to však dramaturgicky velmi slabé. Postavy i relace mezi nimi nejsou dostatečně prokreslené, aby byly interesantní, a vystupňované, aby to mělo nějaký narativní rytmus a tah. Celé vyprávění je plytké, monotónní, nezajímavé a někdy až trapné. Všechny postavy jsou sexuálně nevázané a bisex, ale výsledek mi nepřišel kontroverzní ani odvážný, ač záleží na rozhledu a citlivosti jedince, jestli mu to tak bude připadat. Já trpěl nudou už od dvacáté minuty. Rovněž nemám rád zastydlou hubu Barryho Keogena (možná dáno rolemi nejistých podivínů a deprivantů, které si vybírá). Ani zde nepředvedl nic, čím by si mě získal, což je ale zase dáno hlavně scénářem. ()

Oralfabet

Nic hlubšího v tom člověk hledat nemůže, ale jako extravagantní, lehce zvrhlá zábava to funguje dost slušně. Taky to celkem úchvatně vypadá, ale sakra, proč to aspect ratio? V některých scénách to možná trochu přidá na intimitě, ale mnohem častěji (ve scénách ukazujících luxus a rozlehlost sídla) to škodí. Keoghan i Elordi jsou obsazení perfektně a i herci v menších rolích potěšili (Carey Muligan jsem mimochodem vůbec nepoznal). Asi se to na konci tváří trochu moc vážně a vychytrale a ani všechny ty šokující pohoršující momenty nejsou až tak provokativní, jak by si možná režisérka přála, ale co už... Bavil jsem se. 7/10 ()

Muel

| MRC | Shock factor a obraz 4:3 niekedy jednoducho nestačia. A tak som sa na to tešil a bol pripravený, ako to označím za najlepší film roka. Saltburn chce šokovať a chce baviť a vychádzajú mu vlastne obe, ale iba tak nejak spolovice. Postava Olivera je silne nedomyslená a na jeho skutky nepodoprená ničím, čo by ju robilo relevantnou, alebo aspoň chápanou. Mám rád tieto filmy, kamera a réžia sú top, ale chýba top obsah, kedy som doslova nad niektorými scénami krútil hlavou, čo sa mi u filmu nestalo veľmi dlho. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

Flopik

Rozmýšľal som koľko hviezd tomu dať, nakoľko príbeh je to skvelý s vynikajúcim zvratom v strede a na konci. Na druhú stranu nechápem tým 3 extrémne nechutných scénam (vaňa, upír a hrob). Teda jediný dôvod by bol šokovať, poprípade ukázať, že hlavný hrdina je psychopat. Herecky to je parádne, Barry je jednotka ale skvelo hrajú aj všetky ostatné postavy. Dĺžka je troška natiahnutá a neprišla mi úplne potrebná. Film vystrelí vyššie až finálny zvrat, a Emerald dokazuje, že je originálna a odvážna režisérka. Len tak ďalej. ()

Klara

Ty bláho, tak tohle byl takovej bizár, až se mi to strašně líbilo. Naprosto mi to sedlo, skvělé herecké výkony, vizuál, prostředí, příběh... Nemám slov a okamžitě po dokoukání jsem sem šla dát pět hvězd. ()

Harpy

Fuu, ja neviem......niektoré scény šokujúce, ale trochu priveľa pozlátka a po smrti som vedela kam to bude celé pokračovať a ako to bolo. Talentovaný pán ripley sa mi páčil viac. Chápem tých čo to vyzdvihujú, aj tí, čo ich to tak neočarilo, ja som s nimi. ()

poet

Sledovať znudenú bohatú rodinku do ktorej sa infiltruje nenápadný študent ma neskutočne nudilo a ten kvazi šokujúci záver mi ten dojem nenapravil... Jeden z filmov ktorý mi stačil vidieť raz. ()

TheSpearCZ

Dekadentní artovka, která je záměrně úchylná, dráždí a vyzývá, co to jde. Emerald Fennell si rozhodně umí vybrat obsazení do filmu, protože trojka Keoghan/Elordi/Madekwe táhne už na papíře, a když se k tomu přidá Rosamunde Pike, tak je o finančním úspěchu jasno. Co se týče příběhu, tak je zajímavý, ale jaksi nedotáhnutý, především vztahy mezi postavami nejsou propracovány, což vadí především v druhé polovině a na samotném konci. Konečný "zvrat" mě nechal vyloženě chladným. Čisté 3* ()

Cartmof

Neměl jsem nejmenší tušení co od toho čekat. A tak jsem ani nemohl být zklamaný s tím, co jsem dostal. Postavy jsou zajímavé, dobře zahrané a až na některé trochu wtf momenty a finální plot twist je to fajn podívaná. ()

jiri.twist

Strašný film, v tom překvapivě dobrém, ale i šokujícím slova smyslu, kdo se nenaladí na jeho strunu, tak film, který dle mě záměrně balancuje mezi kráskou a zvířetem, zatratí. Ir menšího vzrůstu a krásný Australan v hlavních rolích americko-britského snímku, kdy jsem někdy až tápal v příběhu, byl zaskočen, především ke konci z chování Olivera, který mi v některých scénách s Felixem připadal jak liliput. Přesto musím ocenit především herecké výkony a zpracování, to bylo dle mě na téměř nejvyšší úrovni. Každopádně tento film vám dá zabrat a eng sub na GT pasují jen na verzi "podstatně lepší kvalita." 610910 ()

ink flo

Režisérka "Promising young woman" má novej film s Barry Keoghanem, může se na téhle kombinaci něco pokazit? Rozhodně ne! Vizuálně i dějově to začíná jako studentská Oxford gay romance ve stylu "Call Me by Your Name" od Luca Guadagnino. Po přesunu na panství Saltburn se to jeví jako něco od Paolo Sorrentina, krása a dekadence bohatých spojená se satirou alá Trojúhelník smutku, kdy si rodinka pro pobavení hýčká svá zaběhnutá štěnátka z nižších sociálních tříd, která každou sezónu mění, až je začnou nudit. No ale protože tam hraje Barry Keoghan, tak to nakonec dopadne úplně jinak. Jo a šlechtice a majitele zámku hraje Richard E. Grant z "Withnail and I". Jelikož se to odehrává v r. 2006, tak tam celou dobu hrají věci typu "MGMT - Time To Pretend", "Bloc Party - This Modern Love" nebo "Ladytron - Destroy Everything You Touch". Díky finální scéně dostane "Murder On The Dancefloor" od Sopie Ellis-Bextor opravdu nečekaný význam, i když scéna s Keoghanem po pohřbu je ještě daleko víc a asi se zařadí do jedné z nejvíc over-the-top vůbec. Prostě po všech stránkách film blížící se dokonalosti. ()

Fifer

Neustále se zmiňuje, že film kopíruje Talentovaného pana Ripleyho. Jenomže tohle je jiný žánr. Ripley byl pouze vážné drama, tohle je záměrně přepálené a satirické. A samozřejmě, ani scenárista pana Ripleyho tuhle zápletku nevymyslel, ta už je mezi námi minimálně od francouzského naturalismu 19. století. A mě tohle přepálené a leckdy extra drsné a kousavé pojetí bavilo mnohem více než zmiňovaný pan Ripley. ()

Mackoun

*3,5* Jsem už buďto nadobro rozmazlenej, nebo tomu zase něco chybělo. Jakoby se Saltburn snažil vetřít do škatulky kultovních děl, ale i přes všechny ty artový close-up záběry a barvy to na mě působí jak kluk z dobrý rodiny, co chce zapadnout mezi pankáče. Nakoupí si za máminno štědrý kapesný fungl nový Steely, křiváka, pásek s pyramidou, máma mu mezitím vypere kalhoty v aviváži a on odhodlaně vběhne mezi stádo smradlavých zevlů, jako by byl leta jedním z nich a jeho život stejnej opruz jako ten jejich. Ale tak snadno punkovýho diváka navoněným křivákem neopijete! Na artovku je to prostě málo špinavý - a ne, ani vylízat odpad ve vaně se zbytky semene není zaručenou vstupenkou do undergroundu. ()

warrenur

Spracovanie premisy "kukucieho mladata" som videl uz niekolkokrat. A tato neponuka okrem zvucnych hereckych mien a "pozlatka" takmer nic osobitne pozitivne. Popravde ma prekvapuje ten hype a mnozstvo "ocarovania". Vo vyssich kruhoch to pripisujem menu mladej scenaristky, ale medzi divakmi to nechapem. Pozitivne vnimam technicku stranku a vybornu kameru. Keoghan s jeho kukucom bol pomerne uveritelny a vysokeho symposa, Elordiho, ktory po uspechu hostoval i nedavny SNL, momentalne miluje cely Hollywood. Tak uvidime, kam ho to vystreli v jeho hereckej kariere. Za mna moc mdle a citatelne. 40% Rosamund Pika v roli labilnej porachacky slusna. ()

anatheman

Oceňuji veškeré obskurnosti, se kterými jsme se mohli v tomto filmu setkat. Zároveň musím podotknout, že můžete spatřit i řadu funkčních černohumorných pasáží. Nicméně... první hodina snímku je velmi nudná a když už se něco začne dít, působí děj nesmírně odbytě. Takže zklamání. ()

AnanAss

Když se (bez)Nadějná zlatá mládež dostane do křížku s Euforií a Talentovaným panem Oliverem, který se jen touží začlenit do kolektivu. A pomalu začínají na povrch vyplouvat jeho (nejspíše) psychické problémy. V jednotlivostech vydařené a znepokojující zároveň, avšak v konečné fázi to vyšumělo mimo mě… a už vůbec to není tak divoké, jak by si zasloužilo. I když bez zneuctění hrobu bych se klidně obešel. Stejně jako bez doslovného závěru… tady to určitě mělo zůstat v pocitech nejistoty nad chováním hlavní postavy. ■ AnanAss‘s Score: 6/10 ■ ()

panvasik

Ten film není špatný, to bych si nedovolil tvrdit, ale šel prostě mimo mě. Většinu času, jsem to ani nevnímal, protože hned od začátku jsem se nudil. Ale vypadal pěkně. Kamera, postavy a bylo to v pohodě, jen říkám, že to šlo úplně mimo mě.... 60% ()

Rathalos

O filme Saltburn som nemal velke ocakavania,myslel som si,ze sa bude jednat o dalsiu z nadhodnotenych zalezitosti,ktora je v cervenych cislach len kvoli hereckemu obsadeniu,ale ku*evsky som sa mylil,ale nebudem prezradzat viac,spomeniem len to,ze zaver bol pre mna sokujuci,toto som vazne necakal,klobuk dole,no a este pochvalim vykon Barryho Keoghana,fakt cool...:⁠-⁠) ()

Margot Robbie chystá filmové The Sims

Margot Robbie chystá filmové The Sims