Podsvětí se ho bálo, ženy ho obdivovaly a policie na něj byla příliš krátká... José Giovanni je znám především jako spisovatel, autor scénářů a filmový režisér. Protože nebyl spokojen s adaptacemi svých románů, rozhodl se, že si bude svá díla režírovat sám. To je také případ filmu Smůla z roku 1972, v němž Jean-Paul Belmondo ztvárnil „gangstera hrdinu“, který jde dál svou cestou bez ohledu na čas. Přezdívá se mu Smůla, protože smůlu nosí těm ostatním. Příběh Roberta se odehrává v průběhu více než deseti let. Začíná před druhou světovou váldkou a končí v době, kdy „pravidla cti už přestala platit a všechny údery byly povoleny“... Smůla je remake filmu režiséra Jeana Beckera Muž jménem La Rocca, který byl natočen podle Giovanniho románu, kde hlavní roli vytvořil také Jean-Paul Belmondo. Giovanni tentokrát přepsal od základů celý scénář a připojil některé detaily, které v první filmové verzi nebyly. Vedle Belmonda obsadil Claudii Cardinalovou a Michela Constantina. (Česká televize)

Brejlil

Neslané nemastné, zřejmě podle vzoru Cimrmanovy frustrační teorie kompozice. Prostě očekávání (a že jich během filmu bylo) střídá zklamání z naprostého nevyužití potenciálu. Druhá možnost je, že je to geniální dílo, které jsem plně nepochopil, ale tomu nevěřím. ()

zdeny99

Divnej gangsterský film, který mě vůbec nebavil. Nejspíš je to tím, že se odehrává v rozmezí víc jak deseti let. Jsou tam obrovský skoky v ději. A nezachránil to ani Belmondo. Kde je ten klasickej charismatickej šašek? Tahle role mu vůbec nesedla. [699. hodnocení, 92. komentář, 63%] ()

patroklos

Začátek hodně nudný a nepřehledný, pak se ale snímek Smůla docela rozjel a zase až tak špatný nebyl. Téma šlo ale určitě pracovat ještě lépe... ()

Schlierkamp

Francouzský film odehrávající se v polovině 30. let, popisující životní příběh Roberta Borga (J. P. Belmondo), který se snaží dostat svého přítele Xaviera z vězení. Jedná se o jedenáct let mladší remake filmu Muž jménem La Rocca od J. Beckera v hlavní roli taktéž s Belmondem, který si tentokrát autor předlohy J. Giovanni zrežíroval sám. V první polovině snímku Borgo nastupuje cestu gangstera, kdy zneškodní všechny nepřátele, včetně těch, kteří stojí za údajně nespravedlivým uvězněním jeho přítele, jehož ztvárnil M. Constantin. Belmondo se stává zámožným mužem, majitelem kasina a nočního baru, a daří se mu dobře do té doby, než si jeho podniky vyhlédne skupina černošských gangsterů vedená charismatickým čahounem s klátivým krokem neznámé identity a snaží se je ovládnout. Tato část filmu napsaného a natočeného legendárním J. Giovannim nabízí mnoho dechberoucích scén, z nichž se Belmondo prezentuje jako ledově klidný a nebojácný střelec, který v oblíbené nenápadné pozici v sedě likviduje své nepřátele. Zraněný v poslední přestřelce se v druhé části setkává se svým přítelem Xavierem ve věznici, kde stráví celou světovou válku. Když ztroskotá pokus o útěk, při němž je zabit jeho věrný mexický přítel, pokusí se získat milost tím, že se spolu s Xavierem přihlásí do dobrovolnické skupiny vyhledávačů nastražených min. Setkání obou přátel v nápravném zařízení předcházela těžko uvěřitelná scéna, kdy Belmondo zatočí s obávaným bachařem. Druhá část snímku už bohužel nedokázala navázat na strhující první polovinu, výjimku představuje závěrečná dramatická scéna, v níž jsou Xavier a jeho sestra Georgia přepadeni skupinou násilníků vedených mladým G. Depardieuem. Kromě půvabné Georgie v podání C. Cardinalové a poněkud tupým dojmem působícího Xaviera se ve snímku objevil M. Peyrelon představujícího elegantního gangstera zakládajícího si na dokonale padnoucím oděvu. Legendární José Giovanni, jehož díla mají nastavenu velmi vysokou laťku a dosud mě nikdy nezklamala, napsal a natočil vynikající gangsterské drama se skvělým obsazením, pouze mě překvapuje, že se Smůla neřadí ke známějším a oceňovanějším Belmondovým filmům, neboť v mých očích tomu tak od nynějška bude. ()

kwaicheng

Celkem dobrá gangsterka/vězeňské krimi/drama:D Bylo tam od všeho něco. Od všeho tam taky něco chybělo. Výsledek je ideální na deštivý večer. Doporučuju k tomu podávat večeři, víc vás to bude bavit. ()

Belmondicek

Předělávka Belmondovy starší krimi Muž jménem La Rocca, která mě baví více. Po třetí se zde sešel s Claudií Cardinale a na konci se mihne začínající mladý Gérard Depardieu. A ta hudba Roubaixe se moc povedla. ()

Amonasr

Dost netradiční krimi, kde je akčnosti nadřazena linka životních osudů gangsterského hrdiny na pozadí dějinných změn ve Francii v poměrně krátkém úseku střídání různých režimů. Hezky je znázorněno, jak stejní státní úředníci pohotově a oddaně slouží jakémukoliv režimu. Není to povědomé i z naší reality? ()

0verseer

Tento snímok má rozhodne niečo do seba. Či vďaka podmanivému hudobnému motívu Françoisa de Roubaix alebo Belmondovi, tentoraz trochu iného ako ho tradične poznáme. Teda predvádzajúceho menej kaskadérskych kúskov (v podstate žiadne;), menej bláznenia a až na niekoľko výnimiek hrajúceho v pomerne komornom podaní zapadajúcom do povahy filmu. Sila priateľstva, ktorá najmä za bránami väzenia dosť pripomínala Motýľa a chémia s Michaelom Constantine pôsobila omnoho lepšie a dospelejšie ako so slávnejším Delonom vo filme Borsalino. Smola zaujala aj ako netradičný pohľad na život gangstera pohybujúceho sa v prostredí francúzskeho podsvetia v obdobím pred a krátko druhej svetovej vojne. ()

ostravak30

Já už jsem Jeana-Paula Belmonda viděl v opravdu hodně filmech. Mafiána zpočátku století už také hrál. Smůla je však rozdělena do několika rovin, které jsou vlastně naprosto odlišné. Za mě se ve snímku mísí strašná agresivita a násilnosti a občasný náběh na Belmondův humor a nadsázku, které ale rychle vystřídá opět akce. Jenže to celé působí tak nějak nemastně, neslaně a chvílemi i ukecaně. Přitom obsazení je kvalitní. Nedokážu přesně říct, co snímku chybí, možná se scénář tváří průměrně, interiéry mě také nezaujaly, ale na druhé straně, když dojde na akci, tak se to konečně oživí. Jenže toho skutečného napětí je tam zoufale málo. ()

brodži

Začíná to jako velice kvalitní snímek a taky opravdu člověka pobaví. Vypadá to na pěknou kriminálku jenže postupem času děj začíná uvadat až najednou člověk nechápe oč jde. Konec byl natolik nemastný a neslaný, že jsem se divil jak v tom mohl Belmondo hrát. ()

Sympy

Mě osobně se více líbila první verze -Muž jménem La Rocca- tomuhle režisérovi se nelíbilo jak to bylo prve míněný ale tahle varianta lepší není i když je barevná víc se střílí a přibila hvězda formátu C.Cardinálové. ()

PTuranyi

Podobne ako Gašparko jeden zo slabších filmov Jeana-Paula Belmona s nemastným-neslaným príbehom šikovného výpalníka a jeho priateľstve s prchkým Xavierom, ktorého sa snaží dostať s väzenia. Produkcia je celkom dobrá, ale príbeh nie a nie držať pohromade. Hneď od začiatku je divák hodený do deja a nechápe čo sa vlastne deje a až následne možno pochopí o čo vlastne išlo. Aj herecké výkony sú trocha odfláknuté a jediné na čo sa oplatí pozerať je Claudia Cardinale, ktorá svoju rolu hrá výborne. Mihne sa tu aj Gérard Dépardieu v jednej zo svojich prvých rolí mladého gangstra. Belmondo tu veľmi nevtipkuje ale zopár dobrých hlášok sa tu vyskytne. "Ja idem na vec priamo. To máš dobré, aspoň ťa nevynáša v zákrutách. :D" ()

Johgas

Ani Belmondo tenhle film nezachránil. Přišlo mi to jako spletenina z mnoha žánrů, které do sebe bohužel nezapadnou. Líbila se mi hudba a snad poprvé jsem slyšela hlas CC. Scéna odminování pláží byla velmi dobrá, asi nejpovedenější z celého filmu. Ale on to nebyl válečný film, že? ()

Antiquus

Remake Muže jménem La Rocca. Poté, co nebyl autor předlohy Giovanni spokojen se zpracováním, tak natočil valstní verzi, opět s Belmondem. Giovanni je možná dobrý spisovatel, ale režie velká bída. Vypadá to jak kdyby to točil totální amatér. Původní film měl atmosféru, tohle nemá vůbec nic. Vzniklo toho z toho jenom velký béčko. Občas to vypadá,že to snad ani nemyslel vážně a má to být parodie. ()