Bankový lupič Gino Strabliggi strávil desať rokov vo väzení, mal teda dostatok času na rozmýšľanie. Rozhodol sa žiť čestne. Vychovávateľ Cazaneuve mu veril, prihovoril sa teda, aby Gina podmienečne prepustili. Na toho však vonku čaká nielen jeho manželka, ale aj bývalí kumpáni. Gino je však pevne rozhodnutý neskĺznuť do starých koľají a kontakt s podsvetím odmieta. Pracuje v tlačiarni a stále sa stretáva s múdrym Cazaneuvem. Jedného dňa však zasiahne krutý osud - Gino stráca milovanú ženu. Najviac sa o neho zaujíma policajný inšpektor, ktorý ho kedysi dostal za mreže - je totiž presvedčený, že ľudia sa nemôžu od základu zmeniť a preto špehuje Gina na každom kroku. (STV)

RomanHyde

Boží mlýny melou velmi, ale velmi pomalu a spravedlnost je slepá. Tenhle závěr musí napadnout všechny, kteří tenhle velmi sugestivní snímek o osudu, vrtkavém štěstí, smůle, nenávisti, zlobě a pomstě dokoukají do jeho smutného závěru. Ano, zločince lze i vyrobit, a jen na nás, jakým způsobem.Snímek Dva muži ve městě je zcela jistě jedno z nejsilnějších francouzských dramat, které opět nastoluje otázku definitivního trestu - trestu smrti. Film jsem viděl v rozmezí let poněkolikáté a troufám si říct, že jej prožívám čím dál tím silněji. Film ve vás zůstane, stejně jako Kieslowskeho Krátký film o zabíjení. Atmosféra je velmi sugestivní a uvěřitelná, stejně jako role Gabina a Delona, kterým mnohdy stačí k výměně názorů pouze vzájemný pohled do očí. ()

Vesecký

Neznám drastičtější film, protože je drsně skutečný. A přitom ho musím vidět stále znovu a znovu, i s tou děsivou poslední scénou, kdy si Delona personifikuji v sebe sama. Jaké musí být pocity odsouzence, jehož vedou k smrtícímu nástroji? Takhle děsivý film nenajdeme v žádném připitomělém americkém hororu. U tohoto filmu více než u jiných po celou dobu toužím, aby skončil jinak, než skončí vždycky, ale vždycky mám v sobě tuhle naději. Případ člověka, který po spravedlivém trestu začne žít slušný život poctivě pracujícího člověka, nad nímž drží ochrannou ruku jeho kurátor, a který nakonec v záchvatu beznadějného vzteku zardousí bezcitného policejního komisaře. Jak krutý je trest smrti v porovnání s utopením koťat. Mistrovské herectví Jeana Gabina a tady ještě větší Alaina Delona... ()

petikacka

Jak už jsem psala v Muži z Acapulca, ještě, že jsme za komárů měli Belmonda a Delona, Gabina, Venturu, Noireta, Funese, Giradotovou atd...Tento film patří k těm výborným krimoškám...Frantíci to uměli a Delon s Gabinem byli špička...Vztah mezi kriminálníkem a jeho kurátorem a k tomu odporný policajt, který čeká na jeho uklouznutí, aby ho dostal dostal zpět za mříže... Psychologické drama se špatným koncem...Takové mám nejradši, poněvadž jsou nejvíc uvěřitelné a zanechávají silný dojem...Za mě 85% ()

Pawlisman

Silné atmosférické drama s poctivým přístupem a slušně běžícím dějem. Vše graduje, jak má, do to myšlenka nespravedlnosti či spíše k zamyšlení o ne/spravedlnosti systému. Myslím, že komplexní snímek, který si zaslouží pozornost. ()

Grafito

Film je to náležitě drsnej.. srdcervoucí.. hezky natočenej.. ale strašně smutnej.. mentální rezervace z toho plynoucí mi brání dát víc hvězdiček.. ()

RadimFišer

Ohhh. Tak to je třída. Příběh, který ve mě vzbudil příběh muže. Ukázal mi krásu žen a lásku ve vztahu, která je možná. Když uvidíš konečný závěr, kdy jdou pro něj do postele, aby ho pověsili, tak se ti pravděpodobně zastaví srdce a nebudeš nic víc než jenom drmolit- úžasné. Je to naprosto skvělý film. Nemám výhrady a jsem hrdý, že jsem ho viděl. Doporučení je hodnoty pěti hvězd. ()

garp7

Film o tom, jak může jedna zakomplexovaná pijavice dohnat člověka k šílenství. O hereckých výkonech nemá cenu polemizovat a když k tomu přidáme náhled na francouzskou justici, tak dostaneme pěkně hořký koktejl, který má sílu i po letech. A já jsem si po něm musel dát slivovici na zklidnění. ()

mh.mail

80% — Mrazivé drama, které se v první půli tváří jako romance o napraveném kriminálníkovi, který se rozhodl žít poctivý život. Vše je zpočátku úmyslně zalité sluncem, aby o to víc vynikl zlom ve vyznění příběhu, který přišel ve chvíli, kdy se na scéně objevil vrchní inspektor Goitreau. Pomalu, nenápadně, ale se strojovou neúprosností pak film spěje ke svému nekompromisnímu vyvrcholení, neboť Goitreau druhou šanci nikomu nedává. Vynikající příběh, vynikající herecké výkony a mně osobně se líbí i původní brněnský dabing (hlas Ladislava Lakomého překvapivě Alainu Delonovi sedí). Kdykoliv se na film dívám, připadám si jako ta blbá blondýna, která to už sice viděla, ale přesto věří, že to tentokrát skončí jinak. ()

Chundys

Je to takové zvláštní hodnocení, protože vidět to asi dřív, tak by to opravdu bylo zajímavé. Ono takhle možná bych se na to ani nepodival nebýt toho, že jsem relativně filmový maniak:-)! Ale ty dialogy a skákání scén bylo něco otřesnýho a nebýt poslední zajímavé půlhodiny, tak dám jednoznačně odpad! Na druhou stranu je zajímavé vidět, jak kde fungovalo vykonávání a udělování trestů a jak vlastně i “obyčejným” lidem bylo lhostejné někoho zabít, děje se to i dnes, takže jakoukoliv dobu nechápu! ()

spriteboy

Výborný snímek ze "staré školy". Nejde o nic, co by člověku mohlo vylepšit náladu, protože film je dost smutný - tomuto ladění filmu napomáhá i hudba, která se k ději velmi hodí. Film velmi zajímavě popisuje fakt, že cejch vězení zůstane člověku už navždy...Delon i Gagin předvání výborné výkony - kdyby bylo herecké obsazení stejného příběhu jiné, jen stěží by mohl film dosáhnout takové úrovně... ()

kostej_

Viděno s hrozným českým dabingem/překladem (1976). Banální děj (velmi zjednodušená verze Bídníků) nevykupuje nepovedená snaha o realističnost, banální dialogy jsou často jen opakováním toho, co už řekl vypravěč. Dvě hvězdičky za film, třetí za příspěvek do debaty o trestu smrti. ()

Heavyman

Perfektní atmosféra a důkaz toho, že člověk se svoji černé minulosti už nikdy nezbaví. Scéna s francouzkou lady gilotinou je skvělá, poslední koňak a cigáro a hlava šla dolů. ()

agassi68

Herecký koncert Gabina a Delona. Na začiatku sa mihol aj mladučký Deperdieu. Parchanti sú všade medzi nami a veľakrát sa im podarí zvíťaziť. To však neznamená, že sa máme vzdávať.. ()

Akana

Nepatřím zrovna k obdivovatelům Alaina Delona, ale s touhle rolí slepou justicí štvaného propuštěného trestance se vyrovnal minimálně se ctí. Jean Gabin předvádí svůj (vysoký) standard a výrazně se tu blýsknul taky Michel Bouquet. Jinak je ten příběh podaný trochu jednostranně, možná i naivně. Každý propuštěný kriminálník asi nebude takový beránek. Nicméně v závěru i lehký mrazík po zádech přeběhne a to se počítá. ()