Jen na skok

• Veľká Británia I Came By

Maluje graffiti na domy, ve kterých bydlí společenská smetánka. V jednom sklepě přitom ale odhalí zvrácené tajemství a začnou se dít věci, které ohrozí jeho nejbližší. (Netflix)

papadoce

Hlavná postava bol teda riadny čurák. Divák má čo robiť, aby ju vnímal ako kladného hrdinu. Film má ale znepokojivú atmosféru od začiatku a drží diváka v napätí. Miestami je to celkom dusivé. To ako sa Tobi choval ku svojej mame bolo hodne cez čiaru. Mala ho vyhodiť z domu dávno. Prúser je, že bola psychologičkou a radila iným ako si usporiadať život, pritom ten svoj a jeho manželskú aj materskú stránku absolútne nezvládla. Život je plný paradoxov. Zaujímavou postavou bola práve tá negatívna v podaní Hugha Bonnevilleho. Číre zlo. Predstava, že tieto zverstvá sa skutočne dejú je desivá. Ak by raz zmizlo moje dieťa a nenašlo by sa, práve takáto predstava by ma totálne odrovnala a mučila celý život. Inak ten Tobiho kamarát bol tiež čistý retardér. Nechápem, že takáto generácia existuje a dožíva sa dospelosti. Sú to totálni lúzri a vypatlanci. Prvá hodina filmu bola skutočne parádne vystavaná. Do tej doby výborný temný thriller. Bohužiaľ od sedemdesiatej minúty sa začali niektoré postavy správať nelogicky a celé to vyvrcholilo fakt stupídnym záverom. Je to škoda, mohlo to siahať s prehľadom na štyri hviezdy. ()

J*A*S*M

Zpočátku jsem byl mírně znuděný, že sleduju jen netflixovskou variaci na Don't Breathe s extrémně nesympatickou hlavní postavou, nečekaná otočka zhruba ve čtyřicáté minutě mě ale pobavila a pokračovalo to pak dobře; zajímavě pojatá záporná postava s tváří Hugha Bonnevillea. Bohužel finální patnáctiminutovka je debilní hned na několika úrovních a posílá slušně rozběhnutý thrill do kytek. ()

EvilPhoEniX

Obstojný a neurážející Thriller z Netflixu. Režisér Babak Anvari je pro mne celkem břídil. Jeho dva hororové zářezy jsem protrpěl ( Under the Shadow a Wounds), ale jeho třetí film je relativně uspokojivý a možná do budoucna může Anvari ještě překvapit. Film se zaměřuje na mladého muže, který se vloupává do domů bohatých lidí a vymaluje jim bejvák Graffiti, ale v jednom sklepě u jednoho pána narazí na něco nepříjemného a to může ohrozit jeho i jeho blízké. Film sice není příliš originální je kombinací vícero filmů ( Don´t Breath a různé Home Invasiony), ale je rozhodně zábavný, napínavý, hezky natočený s fajn zápornou postavou ( o které se sice nedozvíme tolik, kolik se žádá) a potěší i zvrat ve středu filmu, který je rozhodně nečekaný. V průběhu došlo i na pár lekaček, které zafungovaly a lehce zamrzí, že finále není dostatečně intenzivní a vyhrocené, je poněkud odfláklé. Celkem mě mrzelo, že se film vyhýbá násilí ( jedna porcovací scéna si o to vyloženě říkala). Anvari ještě má, co zlepšovat, ale na nudný večer je I Came By dostačující. 6/10. ()

tron

„Každý má na výber.“ – „Nie ak ste chudobný a nemáte kam ísť.“ Spoilery. Ty kokos, fakt nepríjemný film! Pôvodne sa mi doňho vôbec nechcelo. Odrádzala ma aj dvojhodinová stopáž. Nakoniec som si to užil, aj keď to nie je vhodné slovo pre hnusný triler. Viackrát ma zarazilo, že sa mení hlavný hrdina. Myslel som, že všetci pekne krásne žijú v podzemí drahého domu anglického psychopata. Keď som zistil, že všetkých mimo záber zabil, rozrezal na malé kusy, spálil a popol spláchol do záchoda (!!!), tak som otvoril ústa a pár sekúnd ich tak nechal. Tá nekompromisnosť je strašne silná, intenzívna, pôsobivá a v neposlednom rade realistická. Mrazilo ma aj z toho, ako sa otrasné zlo jednak odohráva v podstate len pár metrov od rušnej ulice (nejeden raz i za bieleho dňa) a jednak to, že ho pácha uveriteľný psychopat, ktorý, ako to už býva aj na Slovensku, je bohatý sponzor a tak si ho všetci vážia a má plno známostí na vysokých miestach. V podaní Hugha Bonnevillea (Paddington!) je to značne nepríjemná osoba. Dominantný a zvrhlo charizmatický, zároveň to ale explicitne nepreháňa, neprehráva a neafektuje. Veľa robí aj krásna pochmúrna anglický výprava a dokonalá tiesnivá atmosféra. Tie 4* sú asi trochu prehnané, ale len 3* tomu neviem dať. A nie, s Mužom v temnote so Stephenom Langeom to (napriek zdaniu) ozaj nemá veľa spoločného. Babak Anvari natočil v r. 2016 príšerné Zahalené tieňom, v r. 2019 podstatne lepšie Rany a v r. 2022 toto. Tomu poviem autorský vývoj. ()

emma53

Tak tohle mě tedy zabolelo. Celou dobu jsem byla v napětí, atmosféru to mělo také super. Předvídatelnost by mě vůbec nevadila, ale na konci to Babak zbabákoval natolik, že jdu s hodnocením dolů a to hodně namíchnutá. ()

xxmartinxx

Byl by to průměrný film s nedotaženým potenciálem a pár dobrými nápady, kdyby to tak šíleně nezkazil konec. Bez spoilerů se to nedá vysvětlit bohužel. ()

Davies182

Film, o kterém je zábavnější si povídat než se na něj dívat. Těžko o tom napíšete recenzi, a stěží děj načrtnete někomu, kdo by o snímek mohl mít eventuálně zájem: prostě se to "musí" vidět. Je vlastně až s podivem, jak tristně nenapínavé to je s ohledem na skutečnost, o jak velké množství postav se divák může bát. [Netflix] ()

darkrobyk

Toby je nesympatický kretén, a tak když zmizí, ani to se mnou nehnulo. A pak se poněkud rozvlekle rozbíhá pátrání, ke konci dostává trochu rychlost a napětí, ale nejsem si jistý, zda jsem si přál zrovna takový konec, páč nedotknutelných sviní je na světě přeci jen požehnaně. Ale zase to může leckomu přivodit katarzi, proč tedy ne. A když už se v ruce objevila fešná pilka na maso, tak režisér si nechal porcování pro sebe. Vůbec v té nedotaženosti, kde se blábolilo jen o nějakém popelu, jsem pořád neměl jistotu, jak zmizelí dopadli. Bonneville tu vypadá na pětasedmdesát, ovšem v pohodě nakope zadnici daleko mladším....nojo...ty náhody, že. Pro mne od Anvariho zatím nejlepší věc, ty předchozí byly hotové srágory, ale i tak slabý průměr - 2,5* příště už mu asi šanci nedám. ()

pornogrind

Celkem solidní thriller. Za sebe můžu říct, že ikdyž má film bez 10 minut 2 hodiny ani na chvíli jsem se nenudil. Určitě ale zamrzí absence krve a jakéhokoliv násilí. Na druhou stranu aspoň bude mít film šanci oslovit širší divácký publikum. Nejvíc mi však pozitivní dojem z filmu zkazil konec. Čekal jsem gradující finále to však nepřišlo. Což je velká škoda. Takhle odfláklý finále v tak dobře rozjetým filmu je až trestuhodný. ()

dr.horrible

Páčili sa mi zatim všetky Anvariho horory. Tu mal podľa mňa trochu problém s psychológiou postáv, keď sa namiesto vzťahov skutočnej hlavnej postavy (tej, ktorá vybojovala finále), venoval väčšinu času mäteniu ohľadom toho, kto onou hlavnou postavou vlastne má byť. Najintenzívnejším faktorom rozhodne ostáva, keď nám snáď coenovsky (Kelly Macdonald) neukázal, to najbolestivejšie. Pôsobí to civilne, aj keď v závere s tým významovo skôr kontrastuje (čo dosť divákov evidentne nepobralo). 75% ()

Anderton

Pozerá sa na to dobre, avšak smerom k záveru chceli byť tvorcovia možno až príliš originálni a dramaturgicky to nezvládli. Napríklad taká partnerská kríza v záverečnej tretine je totálne vycucaná z prstu a pri podobných scenáristických kotrmelcoch sa ani nečudujem, že ma Percelle Ascott herecky nepresvedčil. Mimochodom ide o hlavnú postavu a tu v titulkoch je až na šiestom mieste. Film veľmi divným spôsobom graduje, osobne sa domnievam (mierny spoiler), že záverečný útok mal byť vedený vo dvojici a toto dramaturgické rozhodnutie som vážne nepochopil. Ústrednú tému to síce má jasne deklarovanú, avšak nie je presvedčivo podaná. ()

eLeR

Stále v napätí a to sa ráta. Tá atmosféra ma bavila a nenudila som sa. Ja by som tomu dala taký depresívny koniec, že až ..  Tento ale môže byť, neriešim. 3,5* ()

TheEvilTwin

Kousek žánrově velmi podobný výbornému Bad Samaritan, The Neighbor nebo Disturbia, a proto budu hodně porovnávat. I came by je vlastně dobrá filmařská práce, protože tenhle teenager X psychopatický soused námět je poměrně dobrá látka, která se dá uchopit z jakékoliv strany, ALE… Po hodině kvalitního nastínění příběhu, jeho posunu kupředu a seznámení s postavami se jaksi začínáme motat v kruhu a místo vyvrcholení dostáváme další stejnou příběhovou smyčku. Dále zamrzí, že záporák není více představen, nepůsobí psychopaticky jak by měl a nemá výraznější charakter, který by diváka strašil ze spaní a stejně tak závěr filmu je slabší bez potřebné finálové katarze. Dívá se na to dobře, jen druhá půlka je díky výše zmíněnému až moc natahovaná a občas nutí diváka koukat na hodinky… ()

Trevor

Odhliadnuc od toho že je film prešpikovaný liberálnou kreténskou korektnosťou o zlom bubu bielom ujovi ktorý nemá rád homosexuálov a prisťahovalcov, o neschopnej polícii, o silných sebavedomých ženách, bielej dysfunkčnej rodine a afroamerickom otcovi rocku film prináša síce pomerne opozeraný a jednoduchý námet, avšak jeho spracovanie nie je na pomery Netflixu vôbec zlé a výnimočne som pridal možno o 1* naviac za výkon ako inak hlavného záporaka, pretože pri tomto štýle trilerov ide predovšetkým o ich výkon. Momentálnych 55% je pomerne výstižných, tá hranica 60 a trojhviezdičkové hodnotenia sú predsa len o čosi objektívnejšie ako to moje ale ako vravím Hugh Bonneville predviedol solídny výkon. ()