Zo života chlapca

• Česko Dospívání po americku (viac)

Dospíval v padesátých letech a měl matku, která se nehodlala smířit s nevlídným osudem. Protloukali se spolu z východu na západ, až konečně našli toho pravého. Aspoň to tak vypadalo. Než za zdmi společného domova ukázal svou pravou tvář. Těžké to bylo pro oba a ztratili mnoho, ale nikdy jeden druhého. Tobias Wolff, po letech spisovatel a univerzitní profesor literatury, zachytil toto období svého života v působivém autobiografickém románu, který se stal v roce 1993 předlohou pro film Michaela Catona-Jonese. Hlavní roli svěřil režisér tehdy ještě ne příliš známému devatenáctiletému Leonardu DiCapriovi, který měl pár zkušeností z výchovných filmů a seriálů. Role Tobyho však znamenala, spolu s těsně následující rolí Arnieho Grapea (Co žere Gilberta Grapea, režie Lasse Hallström) pro DiCapria průlom ve filmové kariéře. A zcela zaslouženě. Jeho výkon v roli problematického dospívajícího chlapce, zmítajícího se mezi citem k matce, odporem k brutálnímu otčímovi a siláckým frajerstvím v partě špatných kamarádů, je skutečně nevídaný, a kdyby už nenatočil nic jiného, zanechal ve světě filmu výraznou hereckou stopu. Jeho protihráčem je tu neméně charismatický Robert De Niro v roli otčíma, takže jejich vzájemné duely dýchají skutečnou syrovostí. Silné obsazení doplňuje i skvělá Ellen Barkinová v roli matky. Silná předloha, dobrá režie a skvělé herecké obsazení tak daly vzniknout jednomu z nejlepších filmů o problematickém dospívání, zrání osobnosti a hledání životního štěstí. (Česká televize)

Lacike

Leonardo DiCaprio uz v mladosti ukazal, ze z neho raz bude velky herec. Robert De Niro tu exceluje v ulohe tyranského otca a tak diabolský ako tu, bol snad len v Cape Fear. Okrem tychto dvoch hereckych koncertov obsahuje film aj kopu dalsich postav, ktore prilis zaujimave nie su a tym padom je film trochu rozvlacny a ako celok je len solidny priemer. ()

Gary

DeNiro je perfektní. I divák na něj musí mít vztek a sám by mu dal rád ránu pálkou za nesnesitelného Dwighta. DiCaprio už v útlém věku zvládá táhnout hlavní roli a rozhodně nejen sekundovat. Pro mě celkem překvapení. ()

BoPo

Klišé v podobe prísneho otčima a vzdorovitého synáčka. No v podaní De Nira a DiCapria sa z tejto obohranej pesničky stáva niečo viac. Ich vzájomné mini súboje a pokusy o spoločné spolužitie prinášajú množstvo výborných momentov. Vďaka nim dvom som sa ani raz nenudil. ()

Terva

Dospíval v padesátých letech a měl matku, která se nehodlala smířit s nevlídným osudem. Protloukali se spolu z východu na západ, až konečně našli toho pravého......... Hrají : Robert De Niro jako Dwight Hansen a Leonardo DiCaprio jako Tobias 'Toby' Wolff. Strach nebo láska a dá se to vůbec rozdělovat ? Povedený snímek, který hodně drží nad vodou oba perfektní herci. ()

Padme_Anakin

Vyklubat se ze skořápky, postavit se na vlastní nohy a roztáhnout křídla bývá pořádná dřina. To celé bude mít hlavní postava hutně komplikované, jeho matka se vdala a svěřila ho na několik týdnů do péče otčíma. Počáteční výměny jsou celkem pochopitelné a požadavky zcela oprávněné. Ovšem poté se začne projevovat skutečná otčímova povaha, impulzivní primitiv a krutý despota se na uzdě dlouho neudrží a nachystá adolescentovi hodně velké sousto k sežvýkání. Polepši se nebo chcípni. ()

Ajinka126

Naprosto famózní! Celou dobu jsem cítila tu bezmoc, kterou si musel Toby v podání Leonarda DiCapria projít. Měla jsem sto chutí tomu násilníkovi, který si říká "otec", jednu vrazit! Skvělý přesun emocí. PS: nikdy bych si nepomyslela, že tohle malé šikovné dítko bude jedno dne milovat celý svět.. včetně mě!! ()

fannah

Nejpůsobivější a nejdrsnější film, jaký kdy v Americe natočili a Michael Caton-Jones se může pyšnit tím, že je to právě jeho film. ()

NinonL

Poměrně dobré drama z rodinného prostředí aneb Jaké je to žít s psychopatem. Děj byl na můj vkus trochu příliš roztrhaný a málo souvislý, jinak bych hvězdičku přidala. ()

Džejkop

Matka hledá chlapce pro syna, aby našla tyrana. Robert De Niro poněkolikáte umně ztvárnil vyšinutého chlapa, v tomto případě nabubřelého otce s mindráky. Tyto role mu jsou ušité přesně na míru. Chlap co neumí skoro nic, ale dělá, že umí všechno. Když mu někdo řekne pravdu do očí, tak je okamžitě oheň na střeše a nebojí se použít i násilí. Takovej bezpáteřní parchant, že mu máte sto chutí fláknout. ()

Freemind

Obstojné, ale bolestivě standardní drama, které i přes vynikající herecké výkony a bezchybné technické zvládnutí prostě nedokáže nadchnout. Pěkný, skrz naskrz hollywoodský film, na který rychle zapomenete. ()

gogos

Herecky koncert De Nira a DiCapria. Paradni scenar, solidni kamera a velmi, velmi dobra hudba. Postavy byly skvele prokresleny a hlavne vyborne ztvarneny. Dej je promakany do detailu. U filmu se bavite a zaroven jste napjati az do samotneho konce... Takle podle me vypada prave drama! Zaslouzenych 5*... ()

harfuska

Tento film by som označila ako učebnicový - klasické téma, známi herci hrajú tak, ako scenár vyžaduje, dej sa uberá očakávaným smerom a celé je to výborne natočené. Človek by čakal, že to bude fungovať, ale.... u mňa to nezafungovalo. Nedokázala som sa sžiť so žiadnou s postáv. Jednoduchšie povedané, bolo mi jedno, čo sa s nimi stane. Proste sa nedostavili žiadne emócie, aj napriek tomu, že lietali facky. Možno chýbalo viac alkoholu alebo viac tyranie, aby to nebol len taký vlažný čajíček. ()

italka63

Život se s lidmi nemazlí a tento film s dějem zasazeným do padesátých let v Americe, ten je toho jasným důkazem, neb je to autobiografie. A velmi povedená, to se musí nechat. Robert de Niro, fantastický křupan se třemi dětmi na kraji městečka a žena se synem, ti to dají dohromady. Synek Leo, neboli Tobias, ten zkrátka stoupne před kameru a vy nevidíte Di Capria, jen toho dospívajícího Tobiase, kterému už to všechno jde krkem. Velmi dobré. ()

PogoJoe

De Niro je tady fenomenální, Caprio a Ellen Barkin výborní. Chvilku to trvalo, ale nakonec mě film vtáhl. Nejoblíbenější scéna: Dwight "hraje" na saxofon - to jsem se fakt válel smíchy. Následováno roztomilou scénou "hraní na klavír a pes." A pak "pokoření na střelecké soutěži." ()

gegina31

Přišlo mi to celkem fajn. Hodně na mě zapůsobilo, že to bylo životopisný. Spoiler: Kdyby to byla fikce, tak by Leovi nejspíš ten prst ukousl a Leo by ho zabil a to by bylo na mě zbytečně přehnaný a předvídatelný. Jediný co mi vadilo byl ten konec. Jak se najednou sebrali a odkráčeli vstříc novým osudům. Bez ničeho, bez peněz, bez balení...Tomu navěřím ani za mák :) ()

Skip

De Niro je prostě extratřída, ať už hraje kohokoli v čemkoli. V tomto filmu zahrál skvělou zápornou postavu a přes veškeré antipatie, které vzbuzuje, přesto je někde pod povrchem cítit člověk, na kterém se bohužel podepsalo maloměsto se svými hodnotami, které dokáží doslova ubíjet, a tak, ač prvotřídní parchant dusící své blízké, přesto vlastně chudák a oběť, což si ale nedokáže nikdy přiznat. Jen díky De Nirovu hereckému mistrovství to nebyl pouze prvoplánový hajzl a člověk cítí, že kdyby vyrostl jinde, v jiném prostředí a mezi jinými lidmi, mohl by být někým jiným. Možná...a možná také ne. Hajzlem se člověk stává s různých příčin. Leonardo DiCaprio zahrál výborně dospívajícího Tobyho/Jacka, věčně zápasícího se svou do průšvihů ho vrhající povahou, bouřícího se proti otčímovi, maloměstským hodnotám a všemu tomu hnusu kolem sebe, kterému touží uniknout. Velmi dobrý film a pro Lea parádní rozjezd. ()

radektejkal

Samozřejmě nemám rád to, čemu se říká "amerikanizace života" nebo schovávání všech kulturních projevů pod jednu zástěru (mohé sice láká se pod ní podívat, ale jiní zase ví, že tam nic neni. Na druhé straně pohled na film jako "Dospívání po americku" je pervertovaný  a nesmyslný. Tohle se může stát kdekoli, mírou je pouze dosažení příslušné míry brutality. Trojúhelníkový půdorys je hodně sevřený: žena je neschopná žít samostatně a když promrká všechny své peníze z prvního manželství, s úlevou vleze do druhého), jejím druhým manželem je psychopat (o kterém se bohužel nedozvíme téměř nic, snad, že to o sobě ví či to tuší, ale považuje to za běžnou realitu jako všichni psychopaté), oba vychovávají kluka, kterému není co závidět, ale má tuhý kořínek. Nakonec dojde k očekávané katarzi a útěku. Jsme opět na zastávce greyhoundů. Je to opravdu konec nebo jen další začátek? ()

Fanucci

Skvělí DeNiro a DiCaprio...to si vybavím, když si na tento celkem povedený film vzpomenu. Bohužel, také si vybavím konec (včetně zoufalých výkřiků jedné z postav "co se mnou bude? co se mnou bude?"), který mi přišel hodně naivní a dost mi celkový dojem z filmu pokazil. 70% ()

Tygrys

Kdybych hodnotil jenom závěrečnou půlhodinu (od místa kdy se děj posunul o dva roky) viděl bych to na plný počet, ale i tak můžu This Boy´s Life doporučit. Ne jenom kvůli výbornému DiCapriovi a hnusnému padouchovi De Nirovi. ()