Zo života chlapca

• Česko Dospívání po americku (viac)

Dospíval v padesátých letech a měl matku, která se nehodlala smířit s nevlídným osudem. Protloukali se spolu z východu na západ, až konečně našli toho pravého. Aspoň to tak vypadalo. Než za zdmi společného domova ukázal svou pravou tvář. Těžké to bylo pro oba a ztratili mnoho, ale nikdy jeden druhého. Tobias Wolff, po letech spisovatel a univerzitní profesor literatury, zachytil toto období svého života v působivém autobiografickém románu, který se stal v roce 1993 předlohou pro film Michaela Catona-Jonese. Hlavní roli svěřil režisér tehdy ještě ne příliš známému devatenáctiletému Leonardu DiCapriovi, který měl pár zkušeností z výchovných filmů a seriálů. Role Tobyho však znamenala, spolu s těsně následující rolí Arnieho Grapea (Co žere Gilberta Grapea, režie Lasse Hallström) pro DiCapria průlom ve filmové kariéře. A zcela zaslouženě. Jeho výkon v roli problematického dospívajícího chlapce, zmítajícího se mezi citem k matce, odporem k brutálnímu otčímovi a siláckým frajerstvím v partě špatných kamarádů, je skutečně nevídaný, a kdyby už nenatočil nic jiného, zanechal ve světě filmu výraznou hereckou stopu. Jeho protihráčem je tu neméně charismatický Robert De Niro v roli otčíma, takže jejich vzájemné duely dýchají skutečnou syrovostí. Silné obsazení doplňuje i skvělá Ellen Barkinová v roli matky. Silná předloha, dobrá režie a skvělé herecké obsazení tak daly vzniknout jednomu z nejlepších filmů o problematickém dospívání, zrání osobnosti a hledání životního štěstí. (Česká televize)

blackJag

"MUSÍTE PROJÍT ZKOUŠKOU OHNĚ, A BUĎ ZVÍTĚZÍTE, NEBO PROHRAJETE." Zápisky z jednoho dětství a jejich filmová interpretace, silně těžící z hereckého umu DiCapria (v podstatě začínajícího) a De Nira (vlastně už legendou), který opět a zase přesvědčuje o své mnohostrannosti (já si vlastně nevzpomínám na jinou jeho postavu, která by mi byla až tak nesympatická). Jejich interakce je velmi přesná, rozdíl ve zkušenostech není znát a už na základě tohoto výkonu mohla býti Leonardovi věštěna velká budoucnost - výkon skutečně bezvýhradní. Když se vztah obou jejich postav v závěru vyhrotí do fyzické konfrontace, vše vypadá velmi reálně, schválně jsem se snažil odhalit práci dublu, ale buď je to tak perfektně sestřihané nebo prostě všechna čest, pánové. 80% ()

Danikaa

Tak to bolo vážne drsné, ale Tobymu toto obdobie s divným otčimom zjavne pomohlo, minimálne k jeho budúcej spisovateľskej kariére. Robert De Niro, muž mnohých tvárí, absolútne perfektný v polohe surového manžela, otca a otčima. A Ellen Barkin, tú som mala vždy rada. V úlohe matky, ktorá si chcela konečne usporiadať život a synovi poskytnúť rodinné zázemie, hoci aj s nevhodným mužom sa mi veľmi páčila. ()

Pecival

Dokonalý De Niro - jeho přísný, despotický otčím je někdo, koho byste za otce určitě nechtěli. Pokaždé když je na scéně je cítit pořádné dusno a divák neví kdy vybuchne. Proto je škoda, že vztah jeho a mladého DiCapria není přes délku více rozpitván a film ho sleduje pouze spíše útržkovitě. Zbytek není špatný, ale není to nic co by člověka přikovalo do sedačky. ()

venca163

Zaujmou hlavně herecký výkony DiCapria a De Nira, to je bombička. Krom toho nabídne snímek už málo parády a celkem jde pouze o lehký nadprůměr. (75%) ()

tommmy89

Výborný obraz americkej rodiny, ktorú si vzal pod krídla Dwight (Robert De Niro) - diktátorský nevlastný otec. Rodina prejde mnohými strasťami, pokým sa dočkajú vlastnej slobody a niečoho lepšieho, čo si zaslúžia. Po celé tie roky im Dwight znepríjemňuje život. Mimo toho tú úlohu diktátora zahral excelentne, tak isto ako Toby (Leonardo DiCaprio) poňal svoju úlohu syna pod krutým bičom tiež veľmi dobre. Jednak sa na film divák pozerá nadšene ale na druhej strane s lútosťou a pochopením. 5* ()

tommy187

Úplne úchvatné a geniálne dielo. Caton-Jones nechal vyniknúť skvelých hercov, hlavne DeNira a DiCapria a scenár R. Getchella. S emóciami všetci spomínaní vedeli narábať výborne, a to bolo presnou príčinou úspechu. Napriek tomu, že v tom nebolo ani trochu komercie pôsobilo to skvele moderne (na tú dobu, kedy sa dej odohrával) :). 85%. ()

sedm.1

Život jednoho chlapce je postaven na hercích,na jejich výkonech a až v druhé řadě jde o příběh samotný.Dějově jde skutečně o velmi jednoduché a přímočaré drama o nelehkém dospívání,bez hlavních představitelů Roberta de Nira a Leonarda DiCapria by však šlo o drama maximálně tak televizní a už vůbec né artové.Příklad toho,jak z ničeho dokážou skuteční herci udělat všechno! ()

Lenka_J

Pět hvězdiček především patří dvěma famózním hercům - De Niro a DiCaprio, na těhle dvou tento film stál a zhostili se toho úžasně. Úžasné, strhující a vyvrcholením celého děje byl dechberoucí konec, který opravdu důstojně zakončil celý tento filmařský počin. ()

Markussis

Robert De Niro je zde krásným příkladem toho, že kdo seje vítr, tak sklízí bouři. Když toto někdo dělá navíc na dětech, tak se mu to vrací škaredě dvakrát. Je zde Leo zamlada a jeho talent je nepřehlédnutelný. I přes svůj adolescentní věk zde dokázal vykouzlit drsný herecký duel s De Nirem. Vše zahráno naprosto přesvědčivě. Chybí zde pouze nějaká větší drsnější zápletka. Škoda, je to herecky velmi dobře odvedená práce. Bohužel díky trochu slabšímu příběhu, film tak trochu po celou dobu vaří z vody. ()

Maynard.

Ty krááávo, tak ten mladej DiCaprio už hrál jako ze spartesu i jeho hodně mladých letech. Něco jako mladej Bale. Filmu jednoznačně po celou dobu kraluje jeho herecký výkon. DeNiro sice o moc nezaostává, ale mladej mu dává :o).Příběh sice uplně obyč ale tím hereckým obsazením a jejich výkony je to fakt hodně vyšperkovaný. Aneb jak se zmladýho uličníka vyklube uznávaný profesor... Jo a ta hudba filmu hodně přispívá, něco jako u Forresta. ()

Bobek15

Skvele spracovaný a nakrútený skutočný príbeh chlapca, ktorý to v živote nemal príliž ľahké. Film sa mi pozeral veľmi príjemne a zanechal vo mne príjemný zážitok, určite aj zásluhou môjho obľubeného, sympaťáka Roberta De Nira či Leonarda DiCapria, ktorý si týmto filmom skvele rozbehol jeho hviezdnu kariéru. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...Bože můj...! Kolik takovýchhle "kreténů domácích" otravuje život kolika rodinám... Kolik z nás má takovéhoto kreténa přímo doma, u sousedů, u příbuzných, u přátel, u známých...Kolik lidí má kvůli těmto kreténům pokažený život ? Kolika z nás nezbývá, než denně zatínat zuby, a tiše plánovat útěk...? ()

Michelle75

Tak tenhle skvost jsem viděla až letos. De Nira zbožňuju a to co předvedl tady byl nadlidský výkon. Z naoko hodného otčíma se stává stále větší a větší agresor. Hrozně se mi líbila scéna, kdy všichni večeří a De Niro tam popisuje- jak by to někomu nandal a člověk zírá s pusou dokořán a je mu líto, že tenhle pan herec nám pomalu ale jistě stárne. DiCaprio je obrovský talent, byl už tehdy a doufám, že ještě dlouho bude. ()

Seti

DiCaprio byl skvělý, stejně tak De Niro (nevím čím to je, ale kdykoliv hraje nevypočitatelného, výbušného, autoritářského, náladového parchanta, tak mu to vždycky bezmezně věřím). Rozhodně jsem ale nijak přehnaně s Wolffem nesoucítil a naopak jsem toho názoru, že tvrdou ruku potřeboval jako sůl. Setkání a život s Dwightem bylo v jeho případě velmi přínosné, protože jinak by skončil co nevidět v base a nikdy by si svoje životní hodnoty nevytříbil. Příběh celkem fajn, ale z dramatického průměru ho tahají až skvělé herecké výkony hlavních představitelů. ()

Mistickzz

Prekvapivo silná dráma hlavne vďaka duu De Niro a DiCaprio, ktorý obaja podávajú famózne výkony a utvrdili ma o tom, že sú odjakživa tie najväčšie herecké esá. Nebyť ich dvoch tak by tento film hádam ani nestál za povšimnutie. Caton-Jones v celku tiež obstál aj keď mu v niektorých finálnych fázach dochádzal dych a nevyužil na sto percent potenciál niektorých vedľajších postáv. Ale 5* dám a to nie len kvôli hereckým výkonom, ale proste zato, že ma tento film chytil za srdce a bavil. 85% ()

KoRner

Budem veľmi originálny a napíšem, že De Niro a Di Caprio tu predvádzajú strhujúce herecké výkony?! :-P Zarážajúce je, ako ľahko malý Leo drží krok s Robertom, každá ich konfrontácia je ozdobou filmu. Každopádne sa Dwight medzi Robertovými psychopatmi určite nestratí. ()

Ragdoll

Dospívání po americku je film dokonalý ze všech aspektů, od scénáře, přes výtečné herectví a poutavý příběh inspirovaný skutečnými událostmi, po očekávané, dramatické, ale nakonec přeci jen mírumilovné ukončení. Co mně utkvělo v hlavě ale nejvíc, byl stoprocentně ohromný výkon mladého DiCapria, který převyšuje většinu (ne-li všechny) jeho nadcházejících rolí. Opět excelentní De Niro, který mne snad nikdy nezklamal, tedy s Leem tvoří opravdu výborné duo, které doplňuje příjemná Ellen Barkin. Hudba je úžasná, neskutečně emocionální, to je však snímek sám o sobě, a musím říct, že za ty slzy jsem se vůbec nestyděl. 95%. ()

nameadel

To slovo je užívané víc, než by mělo, ale já ho musím použít. Smekám. K Leonardovi si buduji vztah až tak poslední dva roky, ale o to víc říkám, že prostě JE dobrej herec. A byl už i v 19 (no dobře, to není až tak málo, tipovala jsem méněji, ale stejně). Konečně jsem viděla další z jeho záchvatů vzteku (bitka v kuchyni) a to vždycky potěší. Nezapomínám na Roberta De Nira, kterému jsem toho hajzla věřila opravdu velmi. Prostě jo! ()

Vajonek

Od úvodních titulků je vám jasné, že tento film bude mít atmosféru a že si užijete příjemnou hudbu, která tu atmosféru bude dobře navozovat či doplňovat. A od okamžiku, kdy se na scéně objeví Dwight, je vám jasné, že ač se tváří jako galantní hodný strýček, bude to pěkný hajzl a ještě si s ním užijeme. I když Tobias/Jack nebyl žádné neviňátko, to, co mu Dwight prováděl, to byla mistrovská ukázka "krásně" stupňovaného, na první pohled nenápadného teroru. Moc mě na tom bavilo, že byla ve filmu spousta pasáží, kdy vše vypadalo v pohodě, člověk si ale nemohl být jistý, kdy přijde nějaký výbuch, zlomyslnost ze strany milého otčíma. Takže byl člověk pořád trochu ve střehu, jako na trní, což by mohlo jindy vadit, v tomto snímku to ale bylo spíše pozitivum, protože se tak mohl více přiblížit hlavnímu hrdinovi. Toho hrál Leonardo DiCaprio obdivuhodně, asi nikdo nemohl být tehdy na pochybách, že se nám tu rodí mimořádný talent. A to to musel mít těžké i kvůli tomu, že dostal jako začínající herec do dvojky takového velikána jako je Robert De Niro. A zvládl to se ctí, i když pro mě byl RDN přece jen o něco výraznější, zajímavější. Což ale bude hodně i jeho postavou jako takovou, která v sobě ukrývá spoustu negativních vlastností a výzev pro herce, její ztvárnění by snadno mohlo sklouznout do parodie, nicméně RDN dokáže postihnout všechny polohy Dwighta tak, že se upřímně zasmějete tomu, jak je směšný, chvílemi je vám z něj zase až blivno nebo vůči němu cítíte podobný vztek, zášť, jako zřejmě pociťoval Tobi. A zároveň si někdy skoro až hmatatelně dokážete díky mistrovství RDN představit, jak se cítí Dwight sám (ponížení z toho, když ho žena překoná ve střelbě, obavy, že ona nebo její syn ho budou převyšovat i v jiných oblastech...). Ač duo De Niro DiCaprio vyniká,výborná je i Ellen Barkin jako partnerka/matka (ale v pozdějších fázích filmu mě, ač se to asi svým způsobem dalo pochopit, štvalo, že neměla tu kuráž se sbalit a odejít jako na začátku nebo že se svého syna nebyla schopná více zastat). I když neměl tolik prostoru, líbil se mi třeba i Jonah Blechman jako Tobiho kamarád, možná "z růžového týmu", kterým měl podle Dwighta Tobi opovrhovat a který otvíral hlavnímu hrdinovi v mnohém oči a dal mu zřejmě také možná poprvé v životě pocítit opravdové souznění s vrstevníkem... Shrnu-li to, tak v tomhle snímku si zejména užijete skvělé herecké výkony, atmosféru, hudbu. Čtyři hvězdy a ne pět asi hlavně proto, že film zaujme spíše těmi jednotlivými scénami a hereckými výkony než jako celek (na to by možná musel mít trochu bohatší děj, více nějakých zvratů, více propracované vedlejší postavy, těžko říct). 80 %. ()