Barbar

• Česko Barbar (viac)

Mladá žena prichádza do Detroitu na pracovný pohovor a prenajme si dom. Keď však príde neskoro v noci, zistí, že dom je už rezervovaný a v dome je už cudzí muž. V rozpore s ozdravým úsudkom sa rozhodne zostať, no čoskoro zistí, že je toho oveľa viac, čoho sa treba báť, než len nečakaného hosťa. (Disney+)

Sopholojong

Pomale, podprahovo pulzujuce napatie dvoch "zmatenych podnajomnikov" v prvej tretine s AirBNB product placementom, konciace stylom spanielskeho "RECU". V druhej tretine mierne uvolnenie "MeToo" vsuvkou a dalsim zmatenym (tentoraz majitelom) v dome, aby sa to v tej poslednej zvrtlo na poriadnu divocinu typu Don't Breathe (uz len tie rozborene detroitske lokacie) s najparadnejsimi twistami v horore za dlhu dobu (chatrajuci starec, postrelenie, "Believe me, i lived here for 15 years...", zhodenie z veze, zmrtvychvstanie, zaverecna strela). Rejza Zach Cregger si pekne-krasne od zaciatku divaka intenzivne omotava okolo prsta, znechucuje ho i mu dava nadej a obsadenim Billa Skarsgarda (i jeho ulohou) v pribehu skoruje na plnej ciare. A titulne "recovske" monstrum je vlastne len matka, ktora to obcasnym vylupnutim oci mysli dobre. Silne styri hviezdice a so skusenejsimi hercami, ci viac vysvetlujucim podhubim "podzemnych weirdos" by to bolo za plny kotol. PS: Logicky lapsus hlavnej predstavitelky, ze sa opakovane vracia do "hniezda zla" vobec neriesim. Je to predsa Hollywood! PS2: Medzititulkovej "hriesno-tanecnej" vypalovacke v zavere som s chutou zatlieskal. ()

Peky

Mám hodně rozpačitý dojem, přišlo mi, jako bych sledoval dva filmy v jednom. Začátek skvělý, buduje se napětí, po celou dobu je cítit tajemná atmosféra, a u některých postav stále váháte, zda jsou kladné nebo ne. Pak ale na scénu přijde digitální sklepmamá, všechny postavy se začnou chovat jako dementi, objevuje se řada nejrůznějších klišé a napětí je rázem pryč. Závěr už mi přišel natolik bizarní, že jsem si při závěrečných titulcích pro sebe říkal, co jsem to právě kur*a viděl?! Škoda, mělo to potenciál. ()

Holly_Molly

Obrovský překvapení a horkej kandidát na horor roku! Bylo fajn vidět Justina Longa hrát po tolika letech v actually dobrym filmu i Skarsgarda v jiný hororový roli než je klaun posedlej dětma...a bacha na spoilery! Bez nich se tahle pecka užije maximálně. <3 ()

Polux

7/10 | Hodně příjemná hororová jednohubka, plus vynikající žánrové cvičení v jednom a takový ten nenápadný a skromný, ale hravý a zábavný, příspěvek do příslušného žánru z ranku filmů, kterými diváky už pár let zásobuje A24 (v tomto případě, trochu paradoxně, ale nabízený projekt odmítli a tvůrci se museli pro zafinancování filmu porozhlédnout jinde). Loni si s divákem a jeho očekáváními hrál na kočku a na myš Wan se svým parádním Malignantem, letos to podobně zkouší, k režii celovečerního filmu se (po dlouhé odmlce od své prvotiny) navrátivší, herec Cregger a tentokrát si řekl, že to zvládne sám (tudíž lze film považovat za jeho samostatný debut) a rozhodně se nemýlil, protože výsledkem je, pro fanoušky hororu, velmi zábavná (nízkorozpočtová) záležitost, tak jako v případě Wana. | To nejvýraznější na celém filmu je samozřejmě použitý koncept vyprávění. Dějová struktura filmu je zde tvořena dvojicí, náladou i atmosférou, odlišných polovin, kvůli čemuž to na první pohled vypadá, že jde o dva různé příběhy, slepené dohromady překvapivým twistem uprostřed filmu. A nejen na první pohled, protože je to v podstatě pravda. Cregger pro zábavu napsal první dějství jako takové scenáristické cvičení na téma ženská postava vs nejrůznější red flagy (a proto se hlavní hrdinka v první části filmu chová jako typický charakter ve slasherech, určený k rychlému (a bolestivému) odpravení ze scény, takže nechybí osamocené průzkumy podezřelého sklepení a vyloženě zlověstných podzemních prostor, tj. všechno, před čím diváky varovaly postavy ve Screamu:-)), ale vývoj děje považoval za předvídatelný jak pro sebe, tak pro potenciální diváky a proto jej napadl zmíněný twist a následné pokračování příběhu z perspektivy jiné postavy. | Nevyhnutelným výsledkem toho je pak skutečnost, že druhá část filmu, po opravdu skvělé části první, na mnoho diváků působí kvalitativně slabším dojmem. V mém případě oceňuji obě části, ale souhlasím, že úvodní expozice disponuje silnějšími momenty, než zbytek filmu. Zejména proto, že v jejím rámci Cregger dokáže vykouzlit prvotřídní hororovou atmosféru strachu z neznáma (která později, po twistu v půlce filmu, logicky ustupuje do pozadí), protože u podobných hororových žánrovek pochopitelně platí pravidlo, že čím více a déle je hlavní zlo tajemné a ukryté před zraky diváků, tím pro film (a diváka) lépe. Současně také dokazuje, že umí ukázkově pracovat s kamerou, hudbou a střihem, přičemž se při tom nemusí spoléhat výhradně na prvoplánové lekačky a gore (ale pár jump scare a "výživných" scén krvavě-masového ražení se zde samozřejmě najde), ale především s diváckým očekáváním stran naplňování žánrových škatulek. | Hmm, takže začínáme s osamělou ženou v jednom domě s cizím, na první pohled podezřelým (přece jen, hraje ho Skarsgård, který je "divný" už z podstaty věci, že:-)) mužem, protože náhoda v podobě dvojité Airbnb rezervace. No tak to je jasné, jak to bude celé dále pokračovat - Skarsgård pod nevinnou a přátelskou slupkou ukrývá ošklivé tajemství a Campbell v hlavní roli se o tom brzy, nedobrovolně, přesvědčí na vlastní kůži. Jelikož podobné "náhody" končí ve filmech, natož na poli hororu, vždycky stejně. Nepříjemně. A ono nic. Naopak na scénu nastupuje divoký a podle všeho šílený bezdomovec, pronásledující Campbell na cestě zpět do domu. Aha, takže půjde o home invasion a o předmětném barbarovi je již jasno. Střih a máme tady temné tajemství útrob samotného domu s nejrůznějšími, nanejvýš znepokojujícími, rekvizitami, následované dříve zmíněným twistem a odhalením skutečného původce všeho zlého (konečně se zase, po dlouhé době, v nějakém filmu objevuje originální bubák a nejde o provařeného ducha, démona, maskovaného slasherového zabijáka nebo starověké/mimozemské monstrum). Jen škoda toho posledního záběru na konci prvního dějství, který sice na zlomek chvíle, ale přece jen neodvratně, poodhaluje skutečnou podobu zde řádícího zla. Kdyby, vedle osudu Campbell, zůstala před diváky utajena i příčina, nervozita a napětí by zdárně pokračovalo do druhého dějství a divák by nadále zůstal na pochybách "co se to tady, sakra, děje":-). | V okamžiku, kdy Cregger konečně odhalí všechny své karty, se druhé dějství překlápí do tradiční naháněčky/vyvražďovačky, ve které je prostor pro překvapení diváka, přece jen o dost menší, ale ani tady nechybějí některé zajímavé momenty (na horor neobvyklé humorné vsuvky, obvinění Longa ze znásilnění a scéna telefonátu jeho údajné oběti, jemně naznačující, že Long je vůči ženám zřejmě "slušný" hajzl, což se pěkně zúročí v samotném finále snímku, nebo ambivalentní charakter titulního bubáka (alias The Mother, což by byl možná vhodnější název, který by - na rozdíl od zvoleného titulu - předem neprozrazoval více, než je nezbytně nutné) tamtéž, odhalující, že přestože zabíjí lidi, zachoval si i nějaké zbytky empatie a citu), ale na druhou stranu i promarněné šance (motiv videonahrávek a jejich obsahu byl pohříchu zcela opomenut ve prospěch vysvětlujícího flashbacku z 80s (který by si právě vypustit zasloužil - čím více toho zůstane nedořečeného, tím pro atmosféru tajemna lépe), přitom se zde nabízela skvělá příležitost ze strany tvůrců dále napínat divákovy nervy tím, co na nich Long uvidí a nebo naopak neuvidí, depresivní konec, ve kterém by Long obětoval Campbell a zachránil se, by byl možná ještě údernější). | Filmu taktéž pomáhají slušné herecké výkony trojice Campbell, Skarsgård, Long (v uvedeném pořadí), skromná stopáž, díky které tempo nepolevuje a nuda se nedostavuje a zdařilá technická realizace (levné natáčení v Bulharsku, plus pár záběrů na dům a jeho okolí z Detroitu, na filmu ani tricích naštěstí není vůbec poznat). Celkově velmi povedená žánrovka a snad nebude Cregger s dalším filmem otálet zase tak dlouho:-). | PeZet () (menej) (viac)

Rebel24

Veľmi zmiešané pocity. Prvá polka filmu s Billom Skarsgardom a budovanie napätia, zápletky a charakterov na výbornú. Kvalitná kamera, rozumne dialógy medzi 2 postavami a neistota typu - niečo s tým domom nie je v poriadku - naozaj skvele. Od nástupu Justina Longa film postupne stráca pôdu pod nohami, vzniká chaos a miesto napätia prichádza úplne klišé scény, celý čas ešte divák očakáva niečo väčšie a zlovestnejsie... A zaver je úplne ale ze úplne zlý. Tak pekne rozbehnutý horor a konečný dojem vyznie, ako keď dieťa stavia hrad z piesku, v polke ho to prestane baviť a zvyšok už iba nejako pozliepa. Nábeh na inovativny horor tak skončil úplne obyčajne a tak ako väčšina jeho zástupcov zapadne prachom. 60% ()

johankazarku

Po dlhej dobe veľmi vydarený napínavý horor, ktorý sa v prvej polovici drží v mysterióznom tajomnom duchu a postupne prechádza k prekvapivým zvratom. Všetko sa skvele rozbehne už pri pokuse hlavnej herečky ubytovať sa vo svojom prenajatom dome. Bližšie špecifikovať sa v tomto prípade neoplatí nakoľko to môže zbytočne pokaziť celkový dojem. ()

brkerez

Jako horror za mě 8/10 bez mrknutí oka. Zach Cregger umí mistrně vytvářet těžkotonářní atmosféru strachu a nebezpeční i pomocí banálních scén (snící spolubydlič na gauči) a plíny sem si musel vyměnit tak 2x za film. Ale proč sakra musí i sem režisérská a scénaristická omladina cpát agitku a vyjadřovat se v žánrovce k společenskejm tématům a to takhle lacinou formou. Možná tam vidim co vidět chci, ale až na jednu vyjímku je tu každej chlap buď rovnou do morku prohnilá zrůda, nebo aspoň uplně blbej, silný ženský jsou samozřejmě jejich oběti. A policie? Banda lhostejnejch šmejdů (chlapů samozřejmě), který na občana v ohrožení zvysoka kálej, jak jinak. Je to všechno děsně kůl bejt proti autoritám, patriarchátu, jasně chápu a člověk by si řek no a, je to jenom filmeček, who cares. Problém je, že tyhle extrémní, od reality odstřižený stereotypy se i blbym horůrkem prostě šířej a bohužel už víme jak to dopadá, když podle nich začne někdo opravdu rozhodovat o životě spoluobčanů - nebudu se tu rozepisovat, ale lidi ze Seattlu, L.A. a Toronta touhle dobou nemusí platit Netflix aby mohli koukat na horory, protože je maj díky "osvíceným" starostům každej den na ulici před očima. ()

Little_Sawy

Nečekala bych že Disney dokáže přinést tak lahůdkovou hororovku. Dokonce mi sedlo i herecké obsazení hlavných postáv, dokonce i těch záporných. Ze začátku netušíte o co jde, i když se to ukáže jako slibnej večernej horor, kde vidíte ženskou jak jde ulicí kde by běžnej člověk určitě za denního světla bezejista nevešel. Venku chčije tak se chce dostať do domu kterej mĕl byť na noc její, jenomže v něm už někdo bydlí.. I když jsem si že začátku říkala s přítelem,, hele, ten parchant bude určitě psychopat a tu černošku mrdne po hlavě kde ji bude mučiť ve sklepě. (Nebyla jsem daleko od pravdy)..jenže, ten hošan ani len netuší co vlastně má v domě ve sklepě.. ()

naytsirk

Dal jsem na rady zkušených a pustil jsem si to, aniž bych absolutně tušil o co jde... A musím uznat, že první část byla zatraceně dobrá.... takhle dloho už jsem se opravdu nebál... Druhá část už byla slabší, člověk tak nějak tuší, ale pořád solidní... a třetí část už klasika, která ovšem nijak neurazila... rozhodně stojí za vídění... ()

kukumen

Film má zajímavý koncept a prvních 25 minut je opravdu cítit kvalitní zpracování. Bohužel čím déle se koukáte, tím horší se film stává. Je zde vidět klasický problém špatných hororů - nelogická rozhodnutí, očekávané "jump scary", ne příliš chytře napsané dialogy a relativně předvídatelný děj. Používání několika dějových linek, které se ke konci skloubí do jednoho může znít zajímavě, ale v tomto případě se zdá, že je to spíše za účelem natažení filmu. Konec je absolutně předvídatelný a řekl bych až trapný. Bohužel jako ve většině novodobých filmů se zde ukazuje silná nezávislá žena, která je lepší než všichni ostatní muži, a jejíž rozhodnutí nedávají po většinu času smysl. Rozhodně to není nejlepší horor roku 2022, jak někteří rádi tvrdí. ()

BarbarellaHa

Bill je fajn a Justin Long je prostě idiot, to ví snad každej! Tenhle movie frčí přesně v duchu Medeiros z Recu, tý divný pokřivený mámy z Mámy, tý velký báby ze The Smile. Tohle je jejich další sestřenice, co se nemeje, má vytahaný prsiska, je celá pokaděná, má svojí pokaděnou komůrku, kde chce krmit svoje pokaděný děti a občas se jí to i podaří! Takže- kdo chce vidět pokaděnou nahatou bábu, která kojí Justina Longa, hajde do toho🤜🤛 ()

Accuphose

Tak jsem to zapomněl ohodnotit.... To se občas stává. Vlastně to neurazí ani nenadchne, samozřejmě nesmíte to brát moc vážně, jinak objevíte spoustu logických děr. Ale užijete si to. A hlavně to není tak předvídatelné, jak si po 20-ti minutách myslíte. ()

Baru.Class

Klasický Béčko/Céčko. Zajímavej začátek, co sliboval dost, nicméně pak se to trošku pokazilo a místama sem se musela i zasmát. Přiznám, že realitní joke s přeměřováním výměry baráku mě pobavil hodně, ale jinak to byla spíš špatněnka. Na nudnej nědělní večer možná dobrý, do kina rozhodně ne. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana