Barbar

• Česko Barbar (viac)

Mladá žena prichádza do Detroitu na pracovný pohovor a prenajme si dom. Keď však príde neskoro v noci, zistí, že dom je už rezervovaný a v dome je už cudzí muž. V rozpore s ozdravým úsudkom sa rozhodne zostať, no čoskoro zistí, že je toho oveľa viac, čoho sa treba báť, než len nečakaného hosťa. (Disney+)

Rockerman

Pravděpodobně horor roku, ikdyž zdaleka není bez chyby a to finále se mi moc nelíbilo. Děj je zasazen do vybydlené a zdevastované periférie Detroitu kam už ani policie moc nejezdí, ale žijí tu podivné existence, které se postaraly o napínavou podívanou se scénami k připosrání. ()

BOURQUE

Prvá tretina vedie príbeh na celkom slušnej úrovni a z určitého pohľadu sa mu dokonca podarí oklamať diváka. Ďalšie tretiny už kvalitatívne zaostávajú – škoda, že nedostaneme viac informácii o tom, že ako vznikol ten veľký („nekonečný“?) „bunker“ pod pivnicou domu. Krátke info, prípadne scéna z minulosti, o „vziku“ netvora je taktiež neúplné. Priemerný horor (nie podpriemer!), ktorý najviac zaujme tým, že je dostupný na Disney+! Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

Wargoo

Musím dať 5*, obzvlášť pri súčasnej "hororovej" tvorbe ! Párkrát som sa skutočne ľakol, zimomriavky mi behali po chrbte takmer počas celého filmu a finále bolo vynikajúce ! Dej má nečakané twisty, nálada graduje a klesá, ale všetko v správnom pomere. Netreba viac písať. Disney+ ide bomby ! A obsadenie Skarsgarda bol ťah na jednotku. 5***** a 82,202% ()

Lyžař

Barbar, uz nazev se mi zda lehce nestastny, teda aspon jestli jsem pochopil duvod originalniho nazvu. Prvni cca polovina filmu je fajn, cloveka desi “neznamo” (neco, do ceho nevidi). Typicky stary dobry pristup. Pak se zacne rozkryvat dej a pointa a klicove momenty uz jsou dost predvidatelne. Je to skoda. Kdyby byla druha pulka zpracovana lip (kazety, stary pan, cernoch..), byla by to bomba, takhle pouhy lehky nadprumer zanru.. ()

skeptic

Spoilery. Barbarian je jeden z tých filmov, ktorý som si za poslednú dobu najviac užil. Prvá cca tretina je jedna z najvťahujúcejších a najsuverénnejších vecí, čo som v žánri videl: scenár, správanie postáv pôsobí (nie len) na horor prekvapivo realisticky; pohnútky a obavy postáv sú neustále problematizované, zneisťované (má potvrdenie o ubytovaní vs. urobil čaj napriek odmietnutiu atď.), falošné očakávania vyvolané a napätie je takmer hmatateľné; a to (takmer) všetko v rámci pomerne malého interiéru (viac-menej) zarámcovaného v troj-farebnej schéme a pred dianím v suteréne. Už len samotné castingové rozhodnutie nás môže navádzať na a priori určenie zápornej postavy. Nečakaný zvrat potom nastáva, keď predpokladaná záporná postava zomrie. Jeho úmrtie nie je len podkopnutím toho, čo nám bolo sugerované, ale je aj prechodom filmu do výrazne (tonálne) inej dejovej linky. Z precízne budovaného napätia a jeho klimaxu sa vydávame k takmer komédií, ktorá sa pomaly opäť vráti tam, kde film začal. Dom a dianie v ňom je zrazu mierne opradené humornými prvkami a jeho farebné súznenie narušené hravou ružovou košeľou novej postavy. Výkriky o tom, že film sa tak po niekoľkých desiatkach minút rozpadá a prináša možno niečo viac lacné alebo banálne pôsobiace sú pochopiteľné. A určite to môže pôsobiť ako sklamanie. Na mňa to ale celkom fungovalo. Film sa nerozpadá tematicky, iba volí nové prostriedky pre svoje motívy. Barbarian je (pre mňa) o tom, že muži zachádzajú priďaleko a ženy na to doplatia. V elegantnejšie pôsobiacej, prvej časti filmu, Barbarian túto tému príznačne odráža polemicky, bez extrémov a figuratívnú frázu podáva aj doslovne: Keith navrhne, aby Tess ostala, aj keď je zdráhavá. Urobí jej čaj, napriek tomu, že ona nechce. Diskutujú o tom, či ju všetci chlapi využijú, ak ich nechá (čoho krajná variácia sa objaví na konci) a pod., ultimátne je však Keith neškodný, sympaticky človek. Zájde však (doslovne) ďalej do tunelu, ako ho Tess prosila, čo spustí horor. V ďalšej časti filmu je zas správa podaná tak, aby svedčila primitívnejšiemu odľahčenému tónu, je plne explicitná, jednoducho máme postavu AJ-a, ktorý zašiel (zrejme) priďaleko v intímnej sfére, dopustil sa sexuálneho prečinu. Jeho opis danej situácie v stave opitosti je potom v hrubých obrysoch paralelný tomu, ako sa Tess spočiatku zdráhala ostať v dome. Postava starého muža je potom najextrémnejšie pojednanie o hlavnej téme a zodpovedá čoraz grotesknejšiemu poňatiu filmu. V skratke, film zaujímavo pracuje so žánrom/naráciou v závislosti od stupňa prehreškov voči ženám, čím väčší prehrešok, tým je film absurdnejší a (na povrchu) menej uhladene pôsobiaci. Celkovým dojmom je to vlastne ale predovšetkým smutný film. Až retrospektívne vieme usúdiť s istotou, že hlasy z prvej scény neboli len generický, hororový zvukový podkres, ale náreky vyhasnutých ženských životov z okolitých domovov. Smutný, aj keď nezomrie postava, o ktorú sme sa celý čas báli, ale postava, ktorej sme sa báli. 90% P.S. Ponúka sa aj (psychoanalytické) čítanie mužských postáv a ich vzťahu s domom, kde čím silnejšie spojenie, tým horší človek. Keith (superego) má najpovrchnejšie spojenie s domom (prenájom na pár dní) a javí sa ako najmorálnejší z trojice mužov. AJ (ego) dom prenajíma a dopustil sa zlých činov, avšak za "poľahčujúcich" okolností (opitosť, extrémna situácia) a aj naňho sú priveľa skutky Franka (id), ktoré značia absenciu akéhokoľvek morálneho kompasu, pričom Frank žije v útrobách domu. () (menej) (viac)

TheHofi

Barbar by byl fakt super horor, kdyby si celou dobu své stopáže dokázal udržet svoje hodně dobrý tempo a napětí až do posledních 20 až 30 minut, kde jsou pak už jen naháněčky. Ale i tak je to dobrý horor s velmi dobrou atmosférou, prostředím a hereckými výkony za solidních 75%. ()

domirovec

No tak teda příjemné překvápko!.. Ano, je pravda, že jsem čekal alespoň trochu kvalitní a soudně dle traileru i docela napínavou lahůdku, ale můj ty světe kulaťoučkej, tohle si nechat vyspoilerovat, tak budu vnitřně přetékat nejen smutkem, ale i doslovnou úzkostlivou bolestí, která jen tak jednoduše nepřestane. Barbarian je snímek, který se ničeho nebojí, už ze začátku divákovi věší bulíky na nos a zkouší ho přesvědčit o tom, že pouze první nečekaný host v tomhle zatraceném domě lásky je hlavní nebezpečí. No.. tomu tak úplně není a hlavní odhalení je úžasné. Barbarian je tedy veliké překvápko, a pokud máte rádi únikové hry, nepříjemný pocit při skoro každé scéně (druhá část filmu s Justinem Longem je trochu odlehčenější) a úzké, tmou přetékající tajemné prostory, tak tohle je snímek, který byste neměli vynechat. Zasloužených 5/5 ()

strikeman

Hm, tak tohle je fakt oříšek hodnotit :-D Každopádně v žánrovém zařazení bych přidal status */*/Komedie. Ale ne, že by to byl klasický případ hororu s komediálními prvky, nýbrž cca první půlka je čistý horor s postupně budovaným a gradovaným napětím a druhá je gore s komediálními prvky (trošku mě v tomto směru napadá koncepční podobnost s Od soumraku do úsvitu). Každopádně jsem vůbec nebyl schopen odhadnout, kam se bude děj ubírat, a to je pro mě u tohoto druhu filmu rozhodně plus... 75% ()

Razzor_82

"Vychází v noci." Děsivě napínavé díky kameře a zvuku. Dobře tady funguje strach při procházení v neznámých chodbách. Ten ve mě vyvolával poctivý pocit tísně. Škoda, že se ale tento horor asi v polovině zlomí v totální šarádu. Pocit sevření byl rázem pryč a chvilkami jsem se musel pousmát nad další americkou blbostí, která neoplývá logikou. Nejvíc to zabije herecky směšný Justing Long a jeho primitivní chování. Celkově jde o atmosféricky hutnou podívanou s nezničitelným strašidlem. 6/10 ()

geek.ondra

Zručně natočený, hravý, vtipný a i děsivý horor. První polovina filmu je geniálně znepokojující a druhá polovina je skvěle zábavná a trochu ujetá což je ale taky důvod proč nedokážu dát pátou hvězdu - první polovina je totiž tak krásně tajemná až vlastně docela zamrzí že se to ke konci zvrhne v lehce béčkový survival. Nicméně Zach Cregger to vymyslel skvěle a natočil jeden z nejzajímavějších filmů roku. 7,5/10 ()

KUFI

Slabsi 4. Kazi to finalni sklouznuti do klasickyho hororovyho povlu (viz. finalni souboje s mamrdem) kde se zcela vytrati veskery budovany napeti. Pritom to minimalne do pulky bylo rozjety skvele. Dost netradicne a  napinave. Ten uvod s Skarsgardem byl dokonce vybornej. Spravne temny, takovy neprijemny naznaky a bezvadna kamera. Doufam, ze ho co nevidet uvidim v nejakym dalsim hororu. Jo a to preziti padu z dvaceti metru to melo bejt kurva jako co. Uplne zbytecny zmrveni skvelyho filmu. ()

Kalimero13

Ha :) Je to samozřejmě na hlavu postavený blábol s iracionálním chováním postav (ani vtipné "nope, tam nejdu" to nezmění), ale natočené je to sakra skvěle, vtipně, nepředvídatelně. Strašně se mi líbí ta služba divákovi, že vás nejdříve napne a vyděsí k smrti skvělou první částí, kde jste neustále na hraně z neznámého, aby vás pak odměnil odlehčeným zážitkem ve stejných kulisách. ()

Shizle

Barbarian krásně boří hororová klišé. Například ve scénách kde se pomalu zabouchávají dveře od sklepa, ale hlavní postava je na poslední chvíli stihne otevřít, nebo když Tess (Georgina Campbell) omylem otevře skrytý vchod do podzemí, ale místo toho aby do něj bezhlavě vešla, tak radši odejde opodál a chvíli přemýšlí, co bude vlastně dělat. Moc hezky si to s divákem hraje. Taky herecké výkony všech postav mi hrozně sedly. Nedůvěřivá Tess (Georgina Campbell) a bezdůvodně až moc podezřelý Keith (Bill Skarsgård) jsou přirozeně a uvěřitelně zahraní a je to pro film společně s lokací hnusné čtvrti v Detroitu dost klíčové. Bohužel však od nečekaného střihu při přechodu z první do druhé půlky se to za mě trochu rozpadá a vytrhlo mě to ze zrovna dost napínavé scény, která mohla ještě chvíli eskalovat. Zároveň je nám představena nová postava, o které doposud nepadlo ani slovo. AJ je sice kvalitně zahraný Justinem Longem, ale do konceptu filmu mi nesedl a svojí vtipností a problémy které zrovna v soukromém životě řeší ubírá na předtím nastavené vážnosti filmu. Z hlavního záporáka jde sice strach, ale když vyleze ven z tmavých a matoucích chodeb sklepení, tak na "strašidelnosti" bohužel dost ztrácí. První půlka je naprosto skvělá, druhá to táhne dolů. Silnější 3 hvězdy. ()

helraiser

Za mě rozhodně hororové překvapení roku. Je to napínavé, ze začátku pomalé, ale jen co se objeví sklep a děj se přesune tam, tak to je neskutečná atmosférická jízda se zajímavým divokým příběhem s nějakým tím Gore. Za mě naprostá spokojenost, tohle jsem opravdu nečekal. ()

NorseSword24

Keby mám tento film opísať dvoma slovami, bolo by to: Novodobé Psycho! Možno to k tomu porovnávam len kvôli štruktúre ale aj tak sú tie filmy u mňa na rovnakej úrovni. Nevedel som o čom to je. Jedine čo som počul boli len dobré recenzie. Tak som sa už po štyroch mesiacoch k tomu dostal. Zo začiatku som čakal takú klasickú zápletku kde Bill Skasgard bude vrah a pod. Našťastie sa tak nestalo a film prišiel s niečím jednoduchým ale efektívnym. A kvality réžie, strihu a kamery som videl už v úvodnej scéne pri dverách. Ľúbi sa mi ako film strieda tempo. Máte polhodinový pomalý úvod a potom napínavých 15-20minút a potom zase pomalšie a zase besnejšie. Čo ma privádza k druhej časti filmu kde sa objaví Justin Long a scéna kde objavuje tunel je tak strašne geniálna XD. Nevedel som či sa mam smiať alebo s napätím pozerať a čakať kým sa to poserie. Fakt úžasné. A jeho postava sa mi dosť ľúbila. Proste to nie je postava ako z iných hororov. Konkrétne chcem spomenúť práve scénu kde objavuje tunel, kde by sa každá postava zachovala úplne inak, ale on nie. A ďalšia scéna na konci kedy sa niečo poserie kvôli tomu že sa mu trasú ruky od strachu. Tieto scény pridávajú reálnosť do príbehu. A aj humor. A čo sa týka opaku humoru, tak strach a napätie je parádne! Kamera v tuneli perfektná, občas zaujímavé otáčavé zábery a flashbacková sekvencia tiež pastva pre oči. Celkovo mám s filmom len 3 problémy: 1. scéna pohovoru na začiatku mi príde celkom zbytočne dlhá. 2. skok z výšky "hlavného zla" vyzeral smiešne. 3. hlavná postava prežije po ťažkých podmienkach postrelenie a padnutie z veľkej výšky. Ale to sú len drobnosti oproti tomu ako je ten film skvelý. Zaradil by som ho do TOP filmov 22 na 6. poradie. ()

FeriusParfax

Do půlky je to neuvěřitelně úžasný horor/thriller. Fakt jsem byla nadšená a napnutá. Jakmile se ale ukáže, co je to za monstrum, všechny mé svaly ochably a už jsem jen ze setrvačnosti dokoukávala do konce. Nezdálo se mi, že si film zasloužil tuhle zápletku. Dalo se z toho určitě vycucat něco mnohem zajímavějšího. Ale ta půlka filmu byla fakt super. Za zkouknutí to určitě stojí. ()

Biopler

Akože dobre to začínalo. Tipoval som niečo nekalé na toho mladíka v dome. Avšak vykľulo sa z toho niečo nakoniec úplne iné, niečo čo mi nedáva zmysel, stačí sa len zamyslieť nad časovým obdobím či presahom toho čo nám bolo predostrené. Oceňujem však na snímke, že po prvom meete s inkriminovaným hosťom sa rozvinula do iného príbehu a potom ešte retrospektívne do iného. I keď motivácie konania postáv v tom retrospektívnom neboli ozrejmené. Čo sa týka záveru, skĺzne dielo do väčšieho prúseru než som čakal... čo dodať k záverečnému skoku? No comment. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana