Barbar

• Česko Barbar (viac)

Mladá žena prichádza do Detroitu na pracovný pohovor a prenajme si dom. Keď však príde neskoro v noci, zistí, že dom je už rezervovaný a v dome je už cudzí muž. V rozpore s ozdravým úsudkom sa rozhodne zostať, no čoskoro zistí, že je toho oveľa viac, čoho sa treba báť, než len nečakaného hosťa. (Disney+)

Kudly4

Neznámý režisér (herec), který má na svém kontě pouze přes 10 let, starou komedii a vlastně ještě jednu (absolutně neznámou), natočí takovouhle parádu ? Chčiju. A ještě to vyjde na dětském Disney +, chčiju dvakrát. Velice povedený Horor, už od prvních minut, kdy absolutně nevíte, na čem jste (no možná tušíte, ale špatně). Perfektní, děsivá atmosféra v tunelech, to už tady dlouho nebylo, skvělý zvuk i hudební doprovod, dojde na dvě - tři celkem povedený Gore scény a ta creepy, pohledná, ceckatá mamina, byla opravdu kost =) V závěru už to bylo sice maličko komický (vodní nádrž), ale i tak se celkově jedná o dost dobrou, Hororovou pecku. Za mě spokojenost. (643. hodnocení) ()

Big Bear

Jak jsem již mnohokráte zmínil, nejsem cílovka co se týče žánru horor. Přesto bych se i já rád u těchto filmů bál, nebo alespoň lekl. A kupodivu, tady se to dokonce párkrát stalo. Samozřejmě doporučuji před sledováním úplně vypnout myšlení, protože bychom se asi všichni zachovali úplně jinak už v prvních pěti minutách filmu. Konceptem je to stále to samé. Strašidelný dům, kam se někdo nastěhuje a kde se začnou dít věci. Dál to nebudu spoilerovat, každopádně musím zde ocenit velkou míru originality z hlediska lokací. Tentokráte se nejedná o žádné vyhořelé panské sídlo, dům, kde se kdysi staly vraždy, či opuštěnou chatu kdesi v hlubokých hvozdech. Tady máme relativně úplně normální barák uprostřed městské uliční zástavby, ale v tom je ten háček.  Detroit ležící ve státě Michigan se v minulosti proslavil jako kolébka a centrum amerického automobilového průmyslu. Díky firmám Ford, General Motors a Chrysler získal přezdívku Motown a stal se nadmíru prosperujícím městem. V dobách největšího rozmachu v 50. letech minulého století měl Detroit přes dva miliony obyvatel. Před 10 lety, 18. července 2013, ale toto kdysi bohaté město vyhlásilo bankrot a požádalo o ochranu před věřiteli. Tisíce lidí si sbalilo svých pět švestek a odstěhovalo se. Opuštěny zůstaly celé čtvrti rodinných domů i větších sídel. Ty se nejprve staly terčem rabování, bydlením squatterů aby posléze to, co zbylo postupně počal nahlodávat zub času a matky přírody. A v jedné z takových ulic se film odehrává, za což tleskám.  Dávám tedy za 3 láhve mléka. * * * ()

choze

Cregger umí navodit znepokojivou atmosféru a pak vás udržovat v nejistotě, co z filmu vyleze, až do úplného konce. A občas na vás černohumorně mrknout. Navíc si dobře vybral obsazení, od sympatické hrdinky, přes dvojznačného Skarsgarda a tradičně zábavného Longa, až po představitele pana domácího. Solidní žánrovka. ()

castor

Přistupoval jsem k tomu tak, že fakt nic nevím. Jen pár nadšenějších ohlasů ze zámoří. Holku čeká v Detroitu pracovní pohovor a aby se po dlouhém cestování na náročný den dobře vyspala, využije krátkodobý pronájem domku. Ovšem uvnitř najde jiného hosta. Chyba rezervačního systému? Každý by jí doporučil jiné řešení, ona však vejde dovnitř. Tvůrci si nicméně solidně hrají s očekáváním publika a zažitými vzorci, protože mladík s tváří Billa Skarsgarda (s vínem na stole a talkem nad společnými zájmy) jí hlavu řezat nebude. Od toho jsou tady jiní. Zach Cregger má zřejmě rád odbočky a přinesl i několik dobrých nápadů. Začínáme opravdu velmi zajímavě (právě ono očekávání), pokračujeme sympaticky brakově (jakmile se najdou předlouhé schody do sklepení), odbočíme popíchnutím prostředí Hollywoodu, sexismu či genderu, abychom to celé uzavřeli lehce mdlým finále (a několika dramaturgickými přešlapy). Hororová událost roku to není, ale řada skvostných momentů na nás rozhodně čeká. Solidní jednohubka, která se drápe ke čtyřem hvězdám. ()

Marigold

Semknutá první třetina s báječným Billem vládne, druhá má nečekaný komediální edge (při twistu z jumpscaru do realitní frašky jsem zařval smíchy), třetí třetina je guláš s pěti knedlema, ale... originální směsice inverzního home invasionu, laktační instruktáže, VHS snuff sběratelství, dramatu o krutém mateřství a černé komedie o MeToo mě prostě držela uvnitř, i když některé dramaturgické volby jsou hodně pochybné a film místy sotva drží pohromadě. Jako další z kánonu detroitských high concept hororů (zmiňme skvostné a v lecčems příbuzné Smrt ve tmě či alegoričtější It Follows) opravdu víc než důstojný počin. Místo, kde se rozložila společnost, přeje barbarství. ()

• I když se oficiálně na snímku nepodílel, vliv na příběh měl i Jordan Peele, jenž je dobrým přítelem s režisérem snímku Zachem Creggerem. Podle Georginy Campbell spolu Clegger a Peele často hovořili během tvorby scénáře. (NiWi)
  • Dům, ve kterém se příběh odehrává, stojí na adrese 476 Barbary Street. 476 je rok, ve kterém zanikla Západořímská říše poté, co byla dvakrát po sobě v témže století vypleněna barbary. (NiWi)

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana