Anatómia pádu

• Česko Anatomie pádu (viac)

Úspešná spisovateľka Sandra (Sandra Hüller) žije so svojím manželom Samuelom a jedenásťročným, čiastočne nevidiacim synom Danielom v odľahlej chate vo francúzskych Alpách. A zatiaľ čo Sandra pracuje na svojom ďalšom románe, Samuel renovuje ich priestranné obydlie. Jedného dňa však Daniel nájde pri návrate z venčenia ich psa otca na zemi pred chatou mŕtveho v kaluži krvi. Bola to samovražda, nešťastná náhoda alebo má manželovu smrť na svedomí Sandra, ktorej tvrdohlavá povaha z nej robí hlavnú podozrivú? Verejné vyšetrovanie prípadu odkrýva nielen okolnosti samotnej smrti, ale aj intímne a znepokojujúce detaily ich búrlivého vzťahu. (ASFK)

Millovis

Veliká paráda. Když jsem odcházel z kina, byl jsem totálně vyšťavený... Během filmu člověk vícekrát změní postoje na postavy no a na konci neví, kam se přiklonit. Sandra Hüller je skvělá, zvláště v jedné klíčové scéně. 9/10 - Moc jsem si to užil a i po odchodu z kina stále přemýšlím nad koncem a nad tím, v jakém stavu nám postavy zůstaly, jestli to pro ně ve výsledku dopadlo dobře, či ne. ()

Robos67

Na první pohled pouhé soudní drama, které se však postupně stává mnohem více zaměřené na dekonstrukci rodinných a manželských vztahů, rozebírá pocit viny a jiné následky které jsou z něj jiní lidé schopni vyvodit, roli ženy a muže ve vztahu a mužský pocit nedostatečnosti, poměr obětí které jsou partneři ochotní do vztahu přinést a jestli jsou dané oběti doopravdy vykonány pro dobro vztahu, nebo je motivace za nimi úplně jiná. Každá scéna je odtažitě a ledově přesná, každá věta dialogu má svůj význam a každý herecký výkon (Sandra Hüller je naprosto fenomenální, ani po konci filmu si nejste jistí jestli postava celou dobu hrála roli, nebo ne a Milo Machado Grener podává jeden z nejlépe zpracovaných dětských výkonů, které jsem měl možnost vidět) posouvá film na úplně jinou úroveň. Samotné soudní pasáže jsou strhující, posadí vás do role porotce (podle toho se občas chová i kamera) kompletně vás vtáhnou a donutí si myslet jednu věc, jen proto aby vás odhalením nových souvislostí zasáhli brutální ledovou sprchou a na konci vás donutili si uvědomit, že objektivita ve většině případů neexistuje a jediné co člověku někdy zbývá je, jak sám film říká, zaujmout jeden postoj a doufat že má pravdu. Film, jehož nepřístupnost a ledovost, jsou jeho největšími silami, a za mě určitě kandidát na snímek roku. ()

Endurion

U tohohle filmu můžu jenom doufat, že se scénáře jednoho dne chopí David Fincher a udělá remake, co Anatomii pádu pozvedne z nadprůměrného na brilantní snímek. Spousta věcí tady skvěle funguje - hlavně scénář, většina herců a střih - k dokonalosti tomu ale chybí o dost pevnější režie. Když si odmyslím pár kamerových random shitů, tak je to prostě velmi standardně natočené: tak, že by to podle téhož scénáře natočil průměrný absolvent FAMU přinejmenším stejně dobře, dost možná i lépe. Díky skvělému scénáři a vynikajícím hlavním hercům to tolik nevadí, ti ten film táhnou dostatečně, ale je to trochu škoda. ()

Polux

8/10 | Z kombinace procedurální kriminálky s courtroom konverzačkou a psychologickou rodinnou vztahovkou mohl vzejít nesourodý žánrový mišmaš, naštěstí v tomto případě se tak nestalo, protože výsledkem je parádní sociální sonda o (tentokrát doslova:-)) post-mortem dekonstrukci jednoho ne/obyčejného partnerského vztahu. | Všechny povinné žánrové náležitosti jsou tady na svém místě, tj. zdánlivě jednoznačný, ale ve skutečnosti komplikovaný případ, soudní jednání, během kterého se postupem času odhalují další a další vrstvy nestandardního vztahu ústřední manželské dvojice, neústupný (a dovedně manipulující) státní zástupce, přesvědčivé důkazy v neprospěch obviněného a dialogové výměny, relativizující všechny výroky učiněné protistranou, a k tomu hned několik příjemných bonusů navíc. | Přísně metodický přístup se projevuje na více frontách současně. Jednak po dramaturgické stránce Triet nevede diváka za ruku v tom, komu by měl držet palce a na čí straně je pravda, prostě jen nestranně "zaznamenává", jak celá kauza probíhá (flashback s manželskou hádkou jednoznačně vede) a zároveň ukazuje, jaké negativní dopady má na životy všech zúčastněných. Stejně tak po stránce formálního zpracování nezůstává Triet pozadu, jelikož si během filmu vypomáhá častými televizně-dokumentárními záběry, což celé vyprávění usazuje ještě více do reality všedních dní (ve které může soud dopadnout jakkoliv) a posiluje celkový tvůrčí odstup od celého tématu. | Výše uvedené by ovšem zdaleka tak dobře nefungovalo, nebýt Hüller v hlavní roli, která svým výborným hereckým výkonem dělá z obviněné spisovatelky skvěle nečitelnou postavu, díky čemuž až do úplného konce filmu není divákovi jasné, zda trestný čin opravdu spáchala nebo ne. Pochvalu zaslouží taktéž synátor v uvěřitelném podání Granera. Jediná podstatnější výtka se týká absence obvyklého dramatického/emocionálního vrcholu podobných žánrovek (závěrečné řeči a konečný verdikt poroty), jinak ale platí, že Triet tady nečekaně trefila kvalitativní jackpot:-). | PeZet ()

jedinec

(To nejlepší z roku 2023: Zahraniční film) Nepříliš originální volba pro absolutní vrchol letošního roku? Nepochybně! Anatomie pádu je ale tak úchvatný kus filmařiny, že nemůžu jinak. Netradiční rodinné drama s prvotřídním obsazením a atmosférou, která snadno konkuruje řadě současných thrillerů. Boží film. ()

dlouheBidlo

Verbal jenom naznačil, ovšem když si přečtu co napsala představitelka opačné sociální bubliny, tak prostě vím, že se tomu musím vyhnout na sto honů. Mě z té rádoby intelektuálštiny naskakuje husí kůže.  To je exhibicionismus v té nejryzejší podobě. ()

Kritickej

8/10 Velmi obyčejná forma, ale naprosto úchvatný obsah. Je manželská krize důvodem k vraždě partnera? Podívejte se a uvidíte. Dokonalí herci a velmi, velmi uvěřitelné drama (až na toho prokurátora), skvělé dialogy. Pro mne nejlepší film 2023 (sory Spidey), ale samozřejmě jsem neviděl zdaleka všechno. ()

Metuje

Zase moc dlouhej film. Poslední dobou čím dál častější nešvar. Schopnost diváků udržet pozornost se snižuje a tvůrci jako by na truc dělají filmy delší a delší. Chápu asi artový záměr přiblížit soudní proces realitě a otrávit tak diváky jeho surovostí, kdyby ale byl film o hodinu kratší, mohlo být stejné množství informací předáno efektivněji. Jinak by to byl super film, herecky, dějově, scenáristicky i hudebně fajn. ()

Marcecek

Tak som konečne zhliadol túto velebenú, na niekoľko Oskarov nominovanú a oceňovanú vzťahovú súdnu drámu a pokiaľ začnem od konca, chcem napísať, že aj keď tento film nevytvorili Slováci, tak som aspoň hrdý nato, že vzišiel z európskej produkcie. Jedná sa totiž o veľmi pôsobivý a režisérsky precízny konverzačný snímok, samozrejme na čele s vynikajúcou, pre mňa doteraz neznámou Sandrou Hűller, ktorý sa teda väčšinu času odohráva v súdnej miestnosti. Necháva diváka ako aj všetky postavy v dlhej nevedomosti, film síce postupne niečo formou retrospektívy zo vzťahu postupne odkryje, ale aj tak ani na konci, aj keď dôjde k rozsudku, si nebudeme asi istí ako to vlastne bolo, film s týmto mysterióznom pracuje skvele, dopomáhajú k tomu samozrejme kvalitné herecké výkony, aj mladý herec to dobre zvláda, hlavná hrdinka sa javí celkom chladne a dokáže nechávať diváka na pochybách, v súdnej sieni je to správne napätie a neustále čakáte na prelomový dôkaz o vine, či nevine a ten neprichádza, tento film nieje o nejakých cliffhangeroch, snaží sa tváriť realisticky a presvedčil o tom aj akadémiu, vďaka čomu bude mať teraz Oppenheimer priamu konkurenciu a môj názor je, že oprávnenú. Myslím, že film dokázal to čo dokázať chcel, jeho pomalosť nemusí byť každému po chuti, ale jeho kvalita je nespochybniteľná. Bravoo! ()

dalia

Napínavé soudní drama, v němž je psychologická linka nakonec důležitější než ta vyšetřovací. Výborné a velmi přesvědčivé herecké výkony především Sandry Hüller a dětského představitele nevidomého chlapce. Jedinou výtku bych měla k až přílišné délce filmu, lehký sestřih by podle mne neuškodil. Jinak je to ale pěkný filmový zážitek. ()

slatkakuca

Obvykle dám o hvězdu navíc filmu, který vidím v kině, ale tady mi to nejde. Je to hrozně pomalý, na začátku jsem párkrát usnula a nebyla jsem sama, zdravím chrupkajícího jedince. Herci nehezcí a nesympatičtí, státní zástupce extrém, soudkyně vlastně taky, dítě a pes super. A jestli ještě někdy uslyším tu písničku, tak skočím taky. ()

jara12

Anatomie pádu od režisérky Justine Triet, označená jako jedno z nejoceňovanějších evropských filmů roku zpracovává příběh úspěšné spisovatelky, jejíž život se zhroutí tragédií. Při vyšetřování manželovy smrti se rozvíjí napínavý soudní proces, přičemž film precizně zkoumá osobnost hlavní postavy a anatomii jejího vztahu. Snímek vyniká nejednoznačným přístupem, nechávajícím diváka rozhodovat, a vytváří vtahující atmosféru. Chladný, realistický styl a výborný herecký výkon Sandry Hüller ztělesňují autentičnost a hloubku, což dělá z Anatomie pádu jedno z významných děl roku. ()

Hugho

Rafinovane viacvrstevné, pomerne dlhé, neakčné a bez wow momemtu. Vhodné pre dlhoročných manželov a rodičov. Dá sa v tom nájsť skutočne hocičo. Tak toto ma úplne minulo, no dobre, takmer úplne. Hviezda naviac za herecké výkony. ()

Jezek_68

Vlastně tento typ filmů nemám rád. Celé je to takové intelektuálně studené, bez nějakých bombastických zvratů. Prakticky bez hudby. Vůbec se mi do toho filmu nechtělo. Film ale nepostrádá to hlavní- tajemství. Postavy hrají "o dušu spasenů" - naprosto přesvědčivě a naturálně (včetně psa). Ta civilní, téměř dokumentární kamera a reálná atmosféra dá o to více vyniknout těm několika vizuálně i emočně silným okamžikům příběhu. Nenudil jsem se ani na okamžik. Možná taky proto, že je mi téma momentálně nějak blízké. U filmů si vždy cením, jestli si na ně po letech vzpomenu- zde určitě- 90% ()

lupulus111

Atmosfericky vybudovaný napínavý film, který nabádá diváka k otázkám, o tom co pravda je a co stojí její obhajoba. Opravdu skvěle napsané postavy, kterým jde věřit jejich vývoj a rozhodnutí. Půl dollara nedostanu dlouho z hlavy (což je paradoxně i pozitivní bod, instrumentálně jsem ho dlouho neslyšel)... ()

lineker

Sandra Hüller to ve své postavě neobyčejně dává. Silná žena, která je buď mistrnou manipulátorkou, či obětí svého života. Anatomie pádu je nesmírně inteligentní, provokativní film, který přes soudní proces nechá nahlédnout do těch nejintimnějších zákoutí jednoho tak trochu toxického soužití. Zkoumá pravdu o vztahu mezi mužem a ženou, mužem a dítětem a ženou a dítětem. Mezi Sandrou a společností. Prokurátor byl občas na ránu. Justine Triet vás svým scénářem a režií donutí přemýšlet a diskutovat.  Natočila totiž film, který vás ještě dlouho po projekci neopustí. ()

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky

11.03.2024

49. ceny César ovládla Anatomie pádu

49. ceny César ovládla Anatomie pádu

24.02.2024

V pátek 23. února 2024 proběhl v pařížské koncertní síni Olympia slavnostní ceremoniál 49. ročníku předávání cen francouzské Akademie filmových umění a technik (Académie des Arts et Techniques du… (viac)

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (viac)