Krvavé pobrežie

Tretie storočie nášho letopočtu, Čína, obdobie dynastie Han. Hoci Číne vládol jeden cisár, Han Xiandi, krajina bola rozdrobená na mnoho menších štátov, ktoré proti sebe bojovali. Na západe vládol ambiciózny Cao Cao, ktorý využíval cisára ako bábku, východ zasa ovládal cisárov strýko Liu Bei. Nevyhnutným stretom oboch znepriatelených strán sa stala bitka pri Červenom útese, najslávnejšia bitka čínskej histórie, ktorú detailne zobrazuje tento veľkolepý film. (STV)

Aky

Nádherná podívaná nešetřící na výpravě a navíc těžící z krásné čínské přírody. Oslavný paján na přátelství, pevnost slibů a věrnost ve víře v pozitivní hodnoty života. A jestliže se nás při jejich ochraňování nezastane ani císař - stejně jsme povinni nenechat je zplanět. Že je to trochu pohádka? Určitě ano, ale takové nám při dnešním ohlédnutí staré dějiny připadají vždycky. ()

666teen

John Woo a jeho další vymazlený balet. Tentokrát ovšem netančí hongkongští mafiáni ve sprškách olova, ale čínští aristokrati ve sprchách ze šípů a oštěpů. ()

Ruut

Paradoxně mi přišla tahle pokrácená 2,5 hodinová verze jako bych se na to musel dívat 5 hodin. Strašně utahané, heroické a naprosto prázdné. ()

misterz

Technicky a vizuálne výborne zvládnutý historický veľkofilm s minimom digitálnych zásahov, čo vytvára dojem naozaj veľkolepého majstrovského diela. Z tohto pohľadu možno aj je. Vadilo mi ale prehnane veľa postáv vystupujúcich v príbehu, plne sa zorientovať sa vo všetkých tých čínskych menách a priradiť ich k správnym tváram bol výkon hodný zlatej olympijskej medaily. Dejová linka je našťastie jednou z tých priamočiarejších, ak by som mal premýšľať ešte aj nad ňou tak by som si film nevychutnal už asi vôbec. 75/100 ()

Anderton

Takže jedná sa o skrátenú verziu dvoch filmov, určenú pre Európu? Je to poriadne cítiť. Pokiaľ je zaužívané klišé používať spojenie príbeh je tenká niť, na ktorej sú navešané efektné akčné scény, tak v tejto verzii Krvavého pobrežia niť ani nezaregistrujete. Na začiatku je zopár odbitých dialógov na naznačenie situácie, ale ihneď po tomto nutnom zle sa púšťame do prepracovanej mega akcie. V tomto ohľade nie je čo vyčítať, čínske štúdio kúpilo ten správny počítačový software na bojové scény. Divácky príťažlivé taktiky boja by boli ešte obdivuhodnejšie, ak by Woo netočil celú cool akciu s neohrozenými bojovníkmi viac pre teen publikum, ako pre historických znalcov. Prečo je pátos a gýčovitosť Wooovi tolerovaný ako jeho trademark? Ak by takto krvavé pobrežie natočil niekto iný, bol by zato dosť možno poriadne strhaný. ()

Okara

Pro mě aktuálně nejlepší čínský historický velkofilm pyšnící se nejen jednou z nejlépe zpracovaných nočních bitev, ale i woovou precizní režií doplněnou o dokonalou kameru a impozantní speciální efekty. Nové válečné strategie a časté souboje bojeschopných generálů, při kterých se tají dech začleněny do průměrného příběhu, připomínajícího asijskou obdobu Trójy v pozadí s mírumilovnou hudbou (místy připomínající OST Catch me if you can). Také možná škoda úplného zakončení, ale jinak dechberoucí zážitek, a to nejen pro nadšence historických velkofilmů. 90% ()

nascendi

Už keď som v titulkoch zbadal meno režiséra, vytušil som, že nebude dobre. A ani nebolo. Údajne historický film s hercami podobných tvárí a ťažko zapamätateľných mien neprebiehal ako historická freska, ale ako séria do nekonečna sa opakujúcich súbojov, ktoré nudili do zbláznenia. Je pravdepodobné, že na sledovanie takéhoto filmu musí byť divák Číňanom. To ja ani vzdialene nie som a keď som si uvedomil, že film má takmer tri hodiny, tak som ho v polovičke, v rámci život zachraňujúcich úkonov, vypol. ()

Slarque

Pro studium starověkých vojenských taktik a strategií je to naprosto ideální materiál. V samotném příběhu se mi bohužel spousta postav pletla a většina z nich spíš vypadala jako figurky, kterými si John Woo pohybuje na téhle složité šachovnici. Přesto (nebo právě proto) bych rád viděl tu kompletní, téměř dvojnásobně dlouhou čínskou verzi (70%). ()

iamek

Ach bože ! Na něco takového jsem čekal neuvěřitelně dlouho. Je snad něco lepšího než dvě bojujicí strany, dva geniální strategové a obrovské bitvy plné trikových efektů ? Myslím, že ne ! Už aby byla druhá část. Dlouho jsem se na pokračování nějakého snímku tak netěšil. ()

klerik

Po obsahovej stránke hádam aj fajn... Ale vôbec to nie je také pôsobivé ako som čakal. Bojové scény sú veľké ale vôbec nie pompézne, choreografia súbjov je vyslovene odfláknutá a celkovo tomu chýba ťah na bránku i silnejšie emócie. Ja zbožňujem KLAN LIETAJÚCICH DÝK, HRDINU i KLIATBU ZLATÉHO KVETU a čakal som asi priveľa. Tento film ani zďaleka nie je taký výnimočný, ako mohol byť... A možno aj je - v pôvodnom zostrihu... ()

Chrustyn

John Woo se vrátil do rodné Číny aby zde natočil nejnákladnější a nejdražší film své kariéry. Natočil více pěti hodinový epos, který později sestříhal do stravitelnější dvou a půl hodinové délky, ve které vypráví příběh o bitvách znepřátelených čínských stran. Ačkoliv na čínské historické velkofilmy moc nejsem Woo mě (ostatně skoro jako vždy) opravdu potěšil a jeho spektákl považuji za nejlepší film v dané oblasti. Woo se v této zkrácené verzi zaměřuje převážně na boje, které jsou pro akčního diváka pastvou pro oči jak vizuální stránkou tak svou velkolepostí. Nejedná se o naturalistická jatka jako v případě Gibsonova "Statečného srdce" a divák neznalý čínské kinematografie by občas mohl být překvapen pohledem na jednoho bojovníká, který sám porazí několik destítek nepřátel. Bitvy jsou takovou kombinací klasických historických velkofilmů a filmů Zhanga Yimoua. Pokud divák na tento fakt přistoupí každou akční scénu si náležitě vychutná. Bitevní scény zabírají nějakých 45% filmu a ve zbtyku se divák seznamuje s postavami a jejich motivací k válce stejně jako s jejich blízkými. Tato část asi nejvíce trpí brutálním, takřka tříhodinovým zkrácením, jelikož film postavy tolik nerozvíjí a většina z nich jsou pouhé figurky, což zaříčinil i fakt, že neasijský divák si prostě nedokáže zapamatovat jejich jména nebo obličeje. Toto naštěstí neplatí o hlavních postavách, které se ve filmu předvedou natolik aby s nimi divák dokázal soucítit a držel jim palce. John Woo natočil výborný film, který se sice odehrává v jiném prostředí než na jaké jsme u něj zvyklý a střelné zbraně vyměnil za luky a meče ale přesto je zde spousta scén a elementů, které jeho fanouškům dokáží, že to natáčel jejich oblíbený mistr. P.S. samozřejmě nechybí ani holubice. ()

Arsenal83

Čína v treťom storočí, to nemusí byť zaujímavé ani pre historika. Veľmi bojové a ukecané a obsadením dosť neprehľadné, na čo sme u šikmookých zvyknutí. Od historického veľkofilmu to má naozaj ďaleko. Príliš komplikované a príliš dlhé. ()

Marze

Krvavé pobřeží. Umění boje s čínským režimem Bombastický masakr Johna Woo s plejádou čínských hvězd Recenze - Čínský válečný velkofilm Krvavé pobřeží dokonale naplňuje producentskou poučku a obvyklý divácký požadavek „když máš peníze, ukaž je na plátně". Krvavé pobřeží je nejen dosud nejdražší čínský film všech dob, ale taky ohromně úspěšný - ve své domovině nalákal více diváků než Titanic, který před lety kraloval celé zeměkouli. Samozřejmě podobné megalomanství a pompa dovedou být značně únavné a čínská vlna válečných filmů, jež mají demonstrovat sílu hrdého národa, vyvolává nejen obdiv, ale i pachuť z propagandy. ()

Yardak

John Woo ukázal, že je zpět ve skvělé formě a natočil naprosto úžasný historický megafilm. Přes výborně natočené souboje, krásné obrazy přírody, vojenské taktizování, po speciální efekty a dobré výkony hlavních herců je to film, který mě oslovil na plné čáře. Už se těším na asijskou verzi, která je dvakrát tak delší :-). 90 %. ()

Sawy

OK,podhodnocuju,ale když já prostě nemůžu jinak! Kdybych nikdy neslyšel o existenci dvojdílné asijské verze,dával bych asi poměrně spokojené čtyři.Ale když jsem se na tenhle osekaný evropský cut díval,pořád mi hlavou běžely myšlenky jak skvostné by to asi bylo v původní verzi.Tady se prostě charaktery většiny postav ztrácí pod nánosem velkolepých a dobře natočených,ale pořád jen bitev.A já chtěl velký příběh s propracovanými charaktery a obřími emocemi.Toho se mi nedostalo a z herců bych dokázal vyzdvihnout jen klasicky šarmantního a sympatického Tonyho Leunga,jehož postava mi jako jediná přirostla k srdci.Je škoda,že se distributor neodvážil poslat původní dva filmy alespoň na DVD,za pokus by to jistě stálo.50 % ()

PROROK14

Nezaškodilo by ak by to bolo trocha kratšie, ale po dlhšom čase som si aspoň pozrel dobrý vojnový film. Bojové scény boli dobré, hudba tak isto. Jediné čo mi trocha vadilo bola už spomínaná dĺžka. 70% ()

Terva

Cao Cao ( Zank Feng Yi ) chce sjednotit celou Čínu a to i pod rouškou násilí. Ujal se vlády nad severem země a teď žádá císaře o schválení vyvolat válku proti údajným rebelům jihu. Chce pokořit Liu Beie ( You Yong ) a následně i Sun Quana ( Chang Chen ). Cao Cao chce vládnout celé zemi a taky chce ženu Liu Beie Xiao Qiao ( Chiling Lin ). Avšak vojenští poradci Zhou You ( Tony Leung ) a Kongming (Takeshi Kaneshiro ) se za vydatné podpory hudebních nástrojů zvaných Guženg http://cs.wikipedia.org/wiki/Gu%C5%BEeng spojí a povedou válku proti Cao Caovi. ...každý meč musí být jednou pozvednut... Film je plný moudrých čínských slov, přísloví a mouder, plný bojové taktiky, formací a dovednosti. Želví formace je smrtelná past. A nechybělo ani zabíjení vojáků jejich vlastní vlajkou...velká potupa. Dokonce si vojáci i zarajou kopanou, bez brankáře na, tuším, pět nebo šest malých dřevěných branek. Příkladem vojenské lsti je určitě scéna " Šíp a morálka " aneb jak lstivě získat od protivníka jejich vlastní střelivo. Kongming je zdatný meteorolog, bez znalostí počasí a přírody, by ta válka asi byla delší. Pyrotechnické záběry ke konci filmu už byly trochu odfláknuté a neladí z krásou celého filmu. I tak se ale John Woo vyznamenal, je to nádherný film. Hudbu dělal Taro Iwoshiro a použil theme songs Red Cliff http://www.youtube.com/watch?v=V2o5S68qtak CITÁT - Cao Cao : ...ano, viděl jsem. ()

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

26.12.2010

V květnu odstartuje Christopher Nolan natáčení The Dark Knight Rises a jeden by čekal, že Christian Bale se v klidu připravuje na návrat do Batmanova kostýmu a v další sebevražedné tělesné proměně… (viac)

Království zabijáků Johna Woo

Království zabijáků Johna Woo

15.06.2010

Po megaprojektu Krvavé pobřeží a krachu velkofilmu z dob čínské revoluce 1949 se John Woo odmlčel. Najednou je tady ale s filmem, který nejen produkoval (spolu se svým dlouholetým parťákem Terencem… (viac)