Krvavé pobrežie

Tretie storočie nášho letopočtu, Čína, obdobie dynastie Han. Hoci Číne vládol jeden cisár, Han Xiandi, krajina bola rozdrobená na mnoho menších štátov, ktoré proti sebe bojovali. Na západe vládol ambiciózny Cao Cao, ktorý využíval cisára ako bábku, východ zasa ovládal cisárov strýko Liu Bei. Nevyhnutným stretom oboch znepriatelených strán sa stala bitka pri Červenom útese, najslávnejšia bitka čínskej histórie, ktorú detailne zobrazuje tento veľkolepý film. (STV)

RHK

Velkolepý čínský historický velkofilm z roku 208 vyrobený roku 2008 připomíná v mnohém největší klasické sovětské či americké válečné velkofilmy, nebo taky počítačové hry. Lodí jsou tisíce, bojovníků statisíce, efektů taky tolik. Bohužel hlavních postav je taky mnoho a do konce filmu, prý příliš prostříhaného, jsem se v nich zcela neorientoval. Občas v bitevní řeži ani v tom, která strana je která, i když vlastní příběh je prostinký. Nakonec hlavní se v tomto filmu stalo užít si bitvy jednotlivců, překrásných scén s metáním ohnivých pum a podpalováním nepřátelských lodí a jen občas si, s nejvyšší opatrností, odpočinout u čaje. Trailer: http://www.csfd.cz/film/118015-krvave-pobrezi/videa/ ()

Gemini

John Woo si splnil svůj dávný sen. Bohužel distributoři už jeho nadšení pro "cold steel heroic bloodshed" nesdíleli, a tak vznikl tento - pravda dvouapůlhodinový, ale přesto na nemálo místech bolestně znatelně osekaný - jednodílný film o historicky významné bitvě u Rudého útesu. Sešla se tu (ve filmu, ne ve třetím století) skutečná herecká smetánka, která předvádí svůj obvyklý vysoký standard, a jelikož divák stejně uvedené herce zná především z wuxia filmů (to jsou ty s "létajícími Číňany"), nemusí být až tak překvapen ztvárněním bitevních scén...mně osobně ovšem Wooovo pojetí "něco mezi historickým válečným a pohádkově hrdinským eposem" úplně nesedělo, a to jsem Kessen III projel hned několikrát. Taktické velkomanévry a vychytralé úskoky s tisícihlavými oddíly by se v mém světě zkrátka neměly míchat se skákáním přes hlavy nepřátel a porážením jezdců na koních holýma rukama, byť je jeho generálské veličenstvo mýty opředenou postavou s ne úplně jasným historickým pozadím. Navíc je tu ta "drobnost" se sestříháním filmu na poloviční stopáž, což je u dramatu pokrývajícího osudy nemalého počtu stratégů a válečníků opravdu hodně znát. V první scéně, kde se objeví lehkonohá jízdní lučištnice, je tato svým starostlivým bratrem vykázána do svých komnat, a ve své druhé scéně vede bratrovy jízdní lučištnice vstříc nepříteli. A ve své třetí scéně se plíží v nepřátelské zbroji na výzvědy...no WTF?:) Naštěstí čím blíže jsme závěru, tím je střihů a výseků méně a film graduje až k monumentálnímu závěrečnému zúčtování. Celkově vzato si myslím, že nesestříhaný Chi Bi musí být úžasný nářez, který ale nebude pro každého. Je totiž potřeba přistoupit na režisérovo pojetí, a to může být pro leckoho větší problém než stopáž, která je zcela srovnatelná s libovolnou kombinací dvou dílů Pána Prstenů. Kratší to prostě dělat nejde;) 80% ()

Marigold

Pořád mi to připadalo nějaké překotné, jankovité a prázdné, až z promo materiálů jsem se dozvěděl, že Woo sestříhal pro západní publikum "akční verzi". Většinu stopáže "západního cutu" tvoří líté rubačky všeho druhu, odvedené s naprostým perfekcionismem (co také od Wooa čekat). Když se zrovna neválčí, přichází čas na čajovou esoteriku, která ale jen párkrát zapůsobí neokoukaným dojmem – rozhodně nevyzařuje takovou vnitřní sílu jako Zhangovy nejlepší momenty. V akční verzi se navíc poztrácely charaktery postav, úspěch je, když se divák naučí v mlatě rozeznávat jednotlivé hrdiny, proniknout do jejich nitra je skoro nemožné... jen Kaneshirův čínský Odysseus si mě zcela podmanil. Celkově mi Red Cliff připomíná Dvě věže bez Společenstva prstenu před tím. Fajn zábava, efektní režie, ale taky žádný duch a velký příběh. Nepochybuju o tom, že v nesestříhané verzi všechno tohle být může, v evropském cutu bohužel šlo spíše o bitevní epiku. ()

EvilPhoEniX

Škoda, že až po zhlédnutí jsem se dozvěděl, že jsem zhlédl sestříhanou verzi, nu což i tak to byl zážitek. John Woo servíruje historický Epos se vším, co k tomu patří a rozhodně se jedná o kultovní film. Akční scény a technická stránka sice už nestrhne tak moc jako v roce 2009, ale plánování strategie a herecké výkony to naštěstí vynahrazují. Bavil jsem se. 80% ()

JFL

S "Krvavým pobřežím" a oběma díly "Red Cliff" je to stejné jako s půllitrem a tuplákem piva. V obojím je naprosto stejný obsah, jen v druhém případě je ho víc. Druhý tedy ocení pijani či nesoudní žíznivci, ale po prvním budete stejně spokojeni, nebude to takový větrák a nebudete muset na záchod. Západní sestřih smazává spoustu podružností, logických absurdit a eliminuje klukovské bojovnické fantazírování, přičemž zachovává midcultově exotickou oduševnělost a esoteričnost. V asijské verzi je pouze více scén se stejnými postavami, ale jelikož žádná z postav neprochází vývojem a na konci filmu se v ničem neliší od podoby, kterou získala při prvním představení, tak ani západní sestřih postavy o nic neochuzuje. Tedy s výjimkou žen. V souladu se společenskými normami eliminuje západní verze projevy teprve zárodečné ženské emancipace v Číně (stejně jako v historii zobrazování homosexuálů v mainstreamových filmech vede první krok přes připuštění existence, ale pouze v podobě směšné figurky – viz komická postavička bojovnice v podání Vicky Zhao a glorifikovaná oddaná manželka v podání Lin Chiling)._____Recenze na Rejže.cz ()

BadoXXII

Videl som oba pôvodné filmy a tak ma tento drasticky zostrihaný dvojhodinový výcuc dosť sral. Oba filmy mali vyše dvojhodinovú stopáž, takže je to skrátenie o polovicu. Všetko je kratšie, všetko dáva menší zmysel (podobne ako pri kino verzii Kráľovstva nebeského) a epickosť celého diela je menšia. Film je to kvalitný aj takto, ale pre vačší zážitok vyhľadajte pôvodnú dvojdielnu verziu. ()

choze

"MÁ ARMÁDU, ALE NEMÁ ŽÁDNÉ PŘÁTELE, TAKŽE SE TI NEMůŽE ROVNAT." John Woo se vrací do Asie a rehabilituje se impozantní historickou řežbou epickou jako prase. Tyhle čínské velkofilmy sice nejsou můj šálek čaje, ale KRVAVÉ POBŘEŽÍ s jeho sympatickými postavami, strategickými fintičkami a promakanými bitvami jsem si užil. Dvoudílná, skoro pětihodinová verze je na mě moc roztahaná, tenhle výcuc je ideální. Teď ještě to HARDBOILED 2. ()

sniper18

Tu už nie je potrebný plnohodnotný komentár, kedže všetko dôležité som už napísal k dvom pôvodným dielom. Stalo sa presne to, čo sa aj dalo očakávať, teda že tento radikálny zostrih filmu dosť ublíži. V celom úžasnom dvojnásobne dlhom epose som nezaregistroval žiadne slabšie miesto, celý film bol krásny zážitok, ale tu som už horšie miesta našiel. Zmizlo množstvo perfektných scén, ktoré dávali priestor jednotlivým postavám a umožnovali sa s nimi lepšie zoznámiť. A dotklo sa ho hlavne Wei Zhao, ktorá patrila medzi najzaujímavejšie postavy a tu nebola takmer vôbec. Emócie tiež takmer úplne zmizli. Ale určite ma ani len nenapadlo, že sa v určitých scénach zmení aj hudba, čo som si všimol v závere bojovej scény s korytnačou taktikou a zatiaľ čo v pôvodnej verzii to hlavne vdaka hudbe bola jedna z najlepších scén, tak tu ma to moc nezaujalo. Tiež sa dá povedať, že zostrih je až príliš priamočiary, všetko sa venuje len boju a situáciám, ktoré s ním majú niečo spoločné, a to čaro, ktoré mala pôvodná verzia takmer celé zmizlo. Ale v každom prípade je mi úplne jedno, ako tento zostrih dopadol, pozrel som si ho len zo zvedavosti, ako moc sa to zhorší a už sa k nemu určite nevrátim. Budem pozerávať pôvodnú verziu, ktorú považujem za absolútny vrchol žánru. ()

Falko

Zboznujem velkofilmy so stovkami alebo tisickami bojovnikov a John Woo presne vystihol, co mam rad. Dialogov tam nebolo zbytocne vela, skor naopak, jeden velky boj vystriedal dalsi, ale pacilo sa mi hlavne to, ze neboli to take boje, kde sli vojaci hlava nehlava proti sebe, ale dokonale premyslene suboje mensej armady voci väcsej. Nezabudnem aj na krasne kamerove nahlady, napriklad dlhy prelet bieleho holuba nad desiatkami bojovych lodi bez strihu. Zo zaciatku mozno budete mat problem si zapamätat roznych hrdinov, avsak ten najhlavnejsi a jediny nepriatel je Cao Cao. Suboje nie su az take extremne krvave, takze aj slabsie povahy tento film kludne zvladnu... 24.08.2010 _______ Tony Leung Chiu Wai - (Zhou Yu) +++ Takeshi Kaneshiro - (Zhuge Liang) +++ Fengyi Zhang - (Cao Cao) +++ Chen Chang - (Sun Quan) +++ Jun Hu - (Zhao Yun) +++ Wei Zhao - (Sun Shangxiang) +++ Produkcia: John Woo +++ Hudba: Tarô Iwashiro +++ Nemecka Cinema - zatial ziadne hodnotenie ()

gogo76

Podobných davových a kostýmových čínskych veľkofilmov za poslednú dobu vzniklo dosť, ale meno John Woo má aj po niekoľkých nepresvedčivých projektoch stále zvuk. Príbeh si ma získal postupne výbornými bojovými scénami, ale hlavne tým, že bitky pramenili z vopred dobre premyslenej taktiky s využitím prírodných živlov a predvídavosťou krokov nepriateľa. Niektoré scény boli fakt nadpriemerné. Pristihol som sa, ako som sa s úsmevom prilepil na obrazovku. Veľmi zaujímavá bola scéna úvodnej bitky so štítmi a poučná ale aj skvelá zase scéna zberania nepriateľských šípov. Keď si k tomu pripočítam výborný hudobný doprovod, ktorý tieto skvelé scény poháňa, vychádza z toho úžasný vojnovo-strategický film. Lenže to by nebol čínsky film, keby do toho miestami zbytočne nepridávali prehnané a nereálne súboje jednotlivcov s prvkami kung-fu a nepodarený bol aj záver so záchranou manželky jedného z vodcov. Stačilo málo k plnému počtu, ale aj tých pár výčitiek čo mám ,mi nedovoľuje dať viac ako 80%. Možno keby som videl nezostrihanú verziu, možno. ()

Ony

Začátek byl strašidelný. Bála jsem se, v jaké beztvaré monstrum tahle kameramanská etudka může přerůst. Byla jsem připravena na sled konvenčně nasnímaných bitev všichni stejní vs. všichni stejní a okázale podaných klišé. Naštěstí bylo to válčení neskonale elegantní, film jakž takž graduje, v nedostatcích jsem si našla cosi familiérního a sem tam je zakomponován přijatelný vtip. Stručně řečeno mě to, ač ne úplně ideálním způsobem, bavilo (a na nesestříhanou verzi celkem navnadilo). ()

Xmilden

Bombastický John Woo, tam kde si Pán Prstenů pomáhal efektivností, tam používá pan Woo mozek. Krvavé pobřeží je ukázkou té nejlepší vojenské taktiky, jak jinak by mohla 40 000tisícová armáda přemoci 20ti násobnou přesilu. Silně uvažuji že shlédnu i nesestříhanou originální verzi. Návrat na domácí půdu režisérovi jednoznačně prospěl. ()

Phobia

79% za tuhle grotesku - děláte si prdel?! Jo táák, on to natočil John Woo..... noakurvaco?! Vždyť ten film je blbý jak dodo po frontální lobotomii! Zlý čínský kapitalista terorizuje hodného čínského komunistu a proto se hodní čínští komunisté spojí proti imperialistickému tyranovi. Strana dobra má udatné, charismatické a inteligentní generály, z nichž nejméně jeden poroučí větru-dešti, zatímco strana zla disponuje pouze idioty (podle známé rovnice: čím větší padouch, tím větší dement). Typická válečná akce tedy vypadá tak, že hrdinné komunistické lučištnice na koních prchají před armádou kapitalistů, pronásledujících chrabré střelkyně po jejich "ukrutně lstivé" provokaci. Lučištnice se vnoří do lokální písečné bouře (neprůhledná clona asi 50 metrů široká), za kterou se příhodně skrývá slabší komunistická armáda ve strategicky dokonalé formaci Labyrint. Nepřátelé bez váhání vjedou do labyrintu, kde se vzájemně ztratí a jsou rozděleni na menší skupiny. Jak věrohodné! Proti těmto zmateným jednotkám sevřeným mezi štíty poté po jednom vjíždějí komunističtí bossové, nejvyšší generálové, přičemž každý z nich sám pobije nejméně 50 bezmocných imperialistů a srazí holýma rukama do bezvědomí alespoň dva-tři koně. Samozřejmě se při té příležitosti najde čas i na tradiční čínskou leteckou akrobacii... pořád nechápu, proč Čína nesbírá medaile v takových atletických disciplínách, jako je skok do dálky (písková doskočiště by bylo nutné protáhnout alespoň o 25 metrů), do výšky nebo o tyči (oproti reprezentantům ostatních národů by mohli do výšky šesti metrů -nebo i dvakrát tolik- skákat bez tyče). Potřebuje oslabené vojsko šípy? Pošleme tedy proti zlému nepříteli lodě, ověšíme je slaměnými balíky, v každé bárce bude nějaký šikmooký frikulín s úsměvem srkat té, zatímco dementní kapitalista místo pár zápalných střel vyplýtvá kompletní munici a s miliardou šípů nechá komunistické lodě zase v klidu odplout. Plánujeme konečně použít zápalné šípy, ale nevyhovuje nám směr větru? Žádný problém pro čínské komunisty, kterým geniální poradce, cosi mezi Merlinem a Karlou Mráčkovou, jediným pohledem na nebe vyvěští/zařídí otočení větru v příhodné chvíli. Pravda, trochu tomu napomůže manželka vrchního generála, když se vydá do nepřátelského tábora zasvětit arcipadoucha do správné přípravy a popíjení čaje, čímž lstivě odvrátí jeho pozornost od nastávající bitvy. Výčtem veškerých absurdit bych promarnila zbytek dne: zkrátka - jako parodie na historické a válečné filmy funguje "Krvavé pobřeží" výborně, nasmála jsem se převelice. Děkuji uživatelům jako Canakja, Naslund a nemnoha dalším, že ve mně uchovali jiskřičky naděje ve zdravý rozum a vkus uživatelů CSFD (spokojené prepubertální diváky omlouvá jejich mládí, ožralé a zfetované jejich intoxikace). Dávám 40% za výpravnost (velké prachy jsou na tom vidět), hezké exteriéry a hojně odpalované nálože smíchu. ()

cheyene

Ryze čínský historický velkofilm značně ovlivněný moderním trendem amerických snímků, což není nutně na škodu. Délka filmu je asi jediným velkým nepřítelem tohoto počinu Johna Woo. Sice jsem se nenudil, ale konec jsem očekával jako spásu. Jestliže jsem hovořil o velkém nepříteli, musím uvést i ty menší. Vadilo mi zejména to, kolik scén tu zavání laciným béčkovým akčním filmem. Dále jsem nebyl odvázaný z toho, že veliká přednost snímku - bojové, resp. válečné scény - jsou tu v takové míře, že si vlastně podřezávají pod sebou větev a brzy tak přestanou diváka (mě tedy určitě) překvapovat a zajímat. Od filmu, který trvá zhruba 140 minut bych očekával více, než jen 120 minut samých bojů a zbylý krátký čas naplněný strategickým uvažováním. Přesto všechno však nemohu pocitově jít s hodnocením níž. ()

Shakers

Čínske filmy zrovna niesu moja šálka kávy, ale na tento som sa pozrel hlavne kvôli réžii Johna Wooa.A celkom sa aj oplatilo.Nieje to zázrak, ale akcie sú fakt vydarené a skvelo z režírované.Kamera je skvelá, kostými a celkový vizuál je tiež dobrý, ale nič na tom super nevidím.Nečakal som od toho pecku a v podstate som dostal aj to čo som chcel.Dosť dobrý historický film. Originálny zostrih (Red Cliff I, II) sa mi moc nechcelo pozerať a tak postačilo aj toto. 70% - 3* ()

Arkos

Výborný válečný historický velkofilm, ve kterém prakticky neustále střídá jedna válečná akce druhou. K tomu špičkové kostýmy a odpovídající hudba, prostě pastva pro oči. ()

Big Bear

Druhé století n.l. doba, kdy Číňané ještě neuměli vyrábět nejlepší mobily na světě, ale kdy už uměli docela slušně válčit včetně užití tehdejších nejmodernějších technologií. Ve filmu padne zmínka na Sun-c'eovo Umění války, to ale bylo napsáno jak se odhaduje až v pátém století, takže tady se kucí od filmu krapet sekli. John Woo točit velkofilmy umí a co je nejhlavnější, točí je v zápaďáckem stylu a outfitu, i když se jako tento odehrávají pouze a toliko ve staré Číně a hrají tam jen Asiaté. Asijské filmy až na výhrady točené čistokrevnýmými Asijci jsou uřvané, afektované a ač to asi domácí divák takto rád, nás ze západu to dost vytáčí (nebo alespoň mne). Samozřejmě nelze vynechat při umírání hrdiny (a pište si,  že tam vždycky nějakej umře) jeho tradiční flasbacky než vydechne chudák naposledy... Zkrátka a dobře, toho jsme zde byli ušetřeni. Obličeje jednotlivých aktérů byly od sebe dobře rozeznatelné, přiznávám, že v tomto typu filmů v tom občas mívám chaos. Tady se moc nepletichaří, ani diplomaté nemají moc práce a ten jeden, který se ve filmu objevil měl celkem rychlý konec. Tady se jde pěkně po čínsku přímo na věc a tak můžeme sledovat v podstatě dvouhodinovou řežbu na suchu i na řece. Což o to, já řežby rád. Navíc z prostředí, které až tak dobře neznám a rád se lecčemus přiučím. Ale méně je někdy více. Zkrátka a dobře už po hodině vás to začne nudit. Navíc leckde je dost znát, že i přes výkonná písíčka, je vidět, že u masových scén jde o animace. Ne pořád, ale občas to do oka koplo. No a pak tam byla špiónka princezna, co se dostala prakticky všude (mohla tedy hlavního záporáka rovnou zapíchnout a bylo by po válce) a láska. Ke konci to dokonce připomínalo Opičího krále. Dělka a toto mne nakonec odradilo od čtyřhvězdičkového hodnocení. Podtrženo sečteno a sírou zapáleno, dávám za 3 misky čaje. Jo a to jamování na ty zheng citery bylo super! * * * ()

Deimos

KINO/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 9/10 Efekty 10/10/// +dobře rozlišitelné postavy, sympatičtí herci, hlavně Takeshi Kaneshiro, výborná hudba, perfektní scény, záběry a souboje -přecijen hlavně v bojích je to hodně nepřehledné/// Tak s tímhle se nám Jonh Woo posledních pár let piplal. No byl jsem na jeho výtvor zvedavý. Před zhlédnutím jsem měl obavy, zda-li ten film vůbec pochopím, nebo zda mě to nebude nudit. Ani jedno z toho se naštěstí nestalo a i když u páté hvězdičky váhám, přeci jen ji udělím. Snímek totiž nemá žádný velký neduh, který by mi příliš vadil. Děj je přehledný, postavy rozpoznatelné a příběh jednoduchý. Navíc mě fascinovalo, že se film více blíží žánru "válečný" a v tomto směru jsem asi lepší válešný film neviděl. I když někdo asi bude namítat, že si pletu válku a akční film. Jako válečný film je to reálné, bez nějakých podivností a velice mě nadchla strategická část válečných postupů. To teda jsem koukal s otevřenou pusou. Rozhodně jsem zvědav na oba původní filmy, asi vyzní úplně jinak. S touto verzí jsem však spokojen./// Celkem 86%/// ()

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

26.12.2010

V květnu odstartuje Christopher Nolan natáčení The Dark Knight Rises a jeden by čekal, že Christian Bale se v klidu připravuje na návrat do Batmanova kostýmu a v další sebevražedné tělesné proměně… (viac)

Království zabijáků Johna Woo

Království zabijáků Johna Woo

15.06.2010

Po megaprojektu Krvavé pobřeží a krachu velkofilmu z dob čínské revoluce 1949 se John Woo odmlčel. Najednou je tady ale s filmem, který nejen produkoval (spolu se svým dlouholetým parťákem Terencem… (viac)