"Nie je zvláštne, že väčšinu zločinov páchajú muži, a pritom sú to zvyčajne muži, ktorí majú tieto prípady vyšetrovať?" Tento "francúzsky Zodiac" získal sedem Cézarov, vrátane tých za najlepší film roka a najlepšiu réžiu, nehovoriac o ďalších oceneniach. Každý policajný vyšetrovateľ sa skôr či neskôr stretne s nevyriešeným prípadom, ktorý ho prenasleduje. Pre Yohana je takýmto prípadom vražda dvadsaťjedenročnej krásky Clary. To, čo sa začína dôkladným vyšetrovaním života obete, sa čoskoro zmení na posadnutosť. Jeden výsluch nasleduje druhý, o podozrivých nie je núdza a Yohan má čoraz viac pochybností. Jedno je isté: zločin sa stal v noci dvanásteho. (HBO Max)

Vajonek

Obsahuje drobné spoilery... Ačkoliv s podobnými případy, jako byla ústřední kauza tohoto filmu, se (naštěstí) policisté zřejmě nesetkávají příliš často, skrze ni se podle mého mínění podařilo tvůrcům velice autenticky zobrazit běžnou policejní práci bez nějakého přikrášlování, na efekt hrajících akčních scén a scének. Alespoň to na mě tak působilo. Velice pomalu si procházíme vyšetřováním, během kterého policisté zřejmě dělají vše, co můžou, snaží se pečlivě procházet jednotlivé důkazy, vyslýchají všechny, kdo by mohli něco vědět. Hovoří s psychicky rozervanými pozůstalými (z některých těch scén mimochodem vyloženě mrazí, jak jsou přirozeně sehrané), nosí si svou práci domů, zasahuje jim to do jejich "normálních" životů. Obvykle asi pečlivá práce přináší ovoce, ale tady vždy, když se zdá, že jsou kriminalisté blízko, zjistí, že jsou možná ještě dále než na začátku. A tak to jde stále dokola. Přichází vyčerpání, frustrace, marnost, úvahy nad smyslem toho všeho. Celým filmem se také prolíná další neveselé téma, které by se asi dalo označit jako druhotná viktimizace obětí násilných trestných činů. Akorát je to tentokrát takové možná na první pohled nenápadné, ale vlastně celé vyšetřování prostupující očerňování oběti, která se již nemůže vůbec bránit, čímž je to v jistém smyslu ještě horší. A tohle všechno se daří velmi dobře přenášet na diváka. Pomaličku, ale se zvyšující se intenzitou, což si naplno uvědomíte možná až někdy ke konci nebo po úplném zhlédnutí filmu, kdy celý ten marast máte zažraný hluboko pod kůží a možná si trochu připadáte jako ten totálně frustrovaný a psychicky zdeptaný policajt. Z uvedeného je asi celkem jasné, že Noc 12. není film, se kterým by vám bylo dvakrát dobře. Ale i takové snímky je občas asi potřeba vidět. Nejvíce jsem asi překvapená z toho, že mi na konci vlastně ani nevadilo, že se nám nedostalo rozřešení případu (ač bych samozřejmě byla ráda, kdyby byl pachatel toho neskutečně brutálního činu odhalen a potrestán). Asi mi to tak lépe zapadlo do celkové atmosféry filmu, pocity marnosti pak byly o to intenzivnější. A zároveň z toho ale na mě na konci dýchl i určitý pocit další naděje, zvednutí se do budoucna po delším období rezignace. Jakoby si hlavní hrdina tak trochu řekl, že když může změnit zajeté stereotypy a "vyjet z dráhy" ve svém volném čase, mohl by zkusit nové přístupy v práci a třeba to pomůže, třeba pomůže zrovna ta nová kolegyně, třeba má přece jen smysl snažit se (kvůli dalším nevinným obětem)... Nedoporučovala bych asi film ke zhlédnutí lidem, kteří zrovna nejsou v dobrém naladění, jinak se ale podívejte, je to poctivá, na první pohled nenápadně, ale působivě zahraná a natočená atmosférická záležitost, která ve vás, věřím, dokáže vyvolat zase trochu jiné emoce, než obvykle krimifilmy vyvolávají. 75 %. ()

Adramelech

Trochu nezáživné krimi, kde vyšetřování trestného činu končí ve slepé uličce. Je to však film s morálním poselstvím, jež jsem pochopil takto: Ženy, které často střídají milence nebo udržují milostné vztahy paralelně s více muži, se nedopouštějí ničeho odsouzeníhodného a je třeba si jich vážit, neboť mají v lidské společnosti důležitou a nezastupitelnou roli. Vraždit takové ženy je zcela nepřípustné barbarství, protože tím mužské části populace vzniká škoda nemluvě o tom, že policie pak musí vyslýchat velké množství podezřelých. ()

kolemjdouc

No páni!To byla špica! Neotřelé tváře herců, kteří hráli své role famózně.Bezvadná kamera.Pohrála si s detaily.Bezvadná režie. Měla jsem pocit, jako když čtu knihu a nemůžu se dočkat až se prokoušu do konce protože tak, jak je veden děj  ,mě to zkrátka uzemnilo. Scénář nabídl několik pachatelů a nakonec divák utře nos!To se jim teda fakt povedlo :-( anebo :-) ??Seděla jsem a pár vteřin doufala že vyskočí nějaká postava a udělá jasno!No nic.Když vydržíte do konce, dostane se vám songu White Flowers s Minou Tindle.Ani jedno mi nic neříká, ale píseň s hlasem zpěvačky je nádherná. A pomalu se vytrácí pocit zmaru, že jste se nic nedozvěděli.Aspoň teda že  Yohan slezl z oválu ,kde opravdu jezdil dokola jak křeček, a vjel bicyklovat na silnici .Nádherné scenérie Alp. Co musím za sebe vyzdvihnout je kvalitní český dabing. U mě to znamená že doprovodná hudba ,která má nějak navodit atmosféru,nepřeřve mluvené slovo! ()

Warhorr

Hned na úvod zdůrazňuji, nečekejte nějaké drsné francouzské krimi. Není tu absolutně žádná akce, nemá to žádný strhující spád, děj nijak negraduje a má to velice pomalé, vleklé tempo. Dokonce se tu ani neshromažďují důkazy, nejsou tu rozsáhlé vyšetřovací postupy. Nic z toho, co jsme zvyknuti tak často vídat. Je to výslech podezřelých, jejichž počet začne pomaličku stoupat. Mě však tato komornější kriminálka kupodivu sedla. Detektivka spíše pro okrajové publikum. ()

warrenur

Vyborne temne krimi. Parta cynickych vysetrovatelov, aj depresivny pripad smrti veseleho dievcata, ktory vysetrovali, drzali pokope. Zaroven drama ponuka par velmi silnych momentov a smutnych pravd. Film zasiahne hlavne citlivejsie povahy. Ustredny vysetrovatel a jeho kolega boli uveritelna dvojka a tu kolegialitu, dychtivost, odhodlanie, ale i beznadej som im "zbastil". Koho v zavere zaujala ta uchvatna titulkova pesnicka, ide o "White Flowers" a tvorcom je i autor celeho soundtracku menom: O-Olivier Marguerit. "Vypatral som :)", ze zensky vokal patri skladatelke a pesnickarke s uzasnym hlasom, Francuzke Mine Tindle. Film vrelo odporucam, v slabsej chvilke som uvazoval nad plnym poctom. 85% ()

Fifer

Tohle pro mě splňuje definici pseudoartu. Hodnotím ted pouze zápletku, protože atmosféra, kamera i herci jsou OK. Snaží se to být dalším Zodiacem, ale nemá to tu sílu. A zbydou z toho jen plky o ničem. Beze smyslu. ()

BOURQUE

Pomerne atypický krimi, kde vytvoreniu profilu zavraždenej mladej slečny je rovnako dôležitý ako pochopiť charakter hlavnejších a niektorých vedľajších postáv, ktoré vo filmu účinkujú. Film so svojou dynamikou a niektorými pasívnymi prvkami nie je vhodný pre každého. Osobné hodnotenie: 73% (***) ()

Vabr

Bude se jednat opět o jeden z těch komentářů, kde popíšu více zážitek, který jsem s filmem prožil, než samotný komentář k filmu (něco jako s Coco). Takže. Dozvěděl jsem se z IG, že v místním kině budou dávat film naslepo za 50Kč. Posílám to tedy bráchovi s tím, jestli nezajdeme, že to bude vzrůšo a sranda, jelikož to je něco úplně jiného a nového. Souhlasí, a tak o pár dní později po deskovkách u kámoše vyrážíme rovnou do kina. Kinosál je tak ze třetiny zaplněný, ihned čekujeme, v jaké sortě lidí jsme se to zas objevili, a zjišťujeme, že se jedná o lidi v rozmezí 30-40 let. Koukneme se tedy na sebe s tím, že jsme znovu v dosti neodpovídající věkové kategorii lidí, co to tedy bude za film. Najednou ze zvedne ze sedadla cápek v košili, dojde k plátnu a odkryje karty s tím, co to tedy bude za film a proč takovou akci vlastně zpunktovali. Prozradí nám, že na Noc 12. za šest promítání zašlo pouhých 19 lidí a že jim přijde škoda, aby takový kvalitní film oceněný Caesarem nikdo další neviděl. Spustí se promítačka, plátno a mně je s bráchou jasné, že to asi nebude žádná sláva. (Pán vedle mě s pivkem v ruce se tvářil podobně. V průběhu pak samozřejmě zaspával, stejně tak brácha😁) Ale jinak krátce k filmu. Bylo to prosté, jednoduché krimi, které příliš nepředvedlo a případem, natož pak „rozuzlením" příliš nešokovalo (což ani nebyl záměr dle úvodních titulků). Tím pádem vlastně sledujete něco, co víte jak skončí, po dobu necelých dvou hodin, nudíte se a přemýšlíte s rukou u brady a říkáte si, že těch 19 lidí, co na to zašlo, je i docela dost. Vyhodnocení: Trefa vedle, ale tak co, bylo to kino naslepo a zážitek to rozhodně byl😎! ()

rivah

Temné krimi drama o surové vraždě dívky (její polití a zapálení) a dlouhém vyšetřování, kterou se však partě detektivů nepodařilo vyřešit. (V úvodu se říká, že z 800 vražd v roce se 20% nepodaří vyřešit).(70%) ()

TOMEK17

7/10. Tento film mě dokázal celkově zaujmout, protože děj byl pohlcující a opravdu dobře poskládaný. Film dokáže být místy nepředvídatelný a od začátku vytváří velmi napjatou a hořkosladkou atmosféru. Už je to tak dlouho, co ve mně film vyvolal opravdovou úzkost a strach o postavy. Herecké výkony jsou skvělé. Od malého vystoupení až po hlavního hrdinu podává každý herec uvěřitelný a silný výkon. Bohužel film začíná být v posledních 20 až 30 minutách trochu nudný s méně rytmem a pro mě uvěřitelnými dialogy. ()

Mamlas odpad!

Předlouhá a pomalá detektivka, z 80% tvořena vykecáváním se komparzu o hovadinách, nuda od začátku až do blbého konce. Za celou dobu se tam nic nestalo. Ztráta času. ⬇️ 4% ()

SAINTS

Každý rok dôjde vo Francúzsku k osemsto vraždám a z toho sa 20% nikdy nevyrieši. Na začiatku filmu vidíme hroznú vraždu. Mladá tinedžerka kráča domov na predmestí Grenoblu, keď ju útočník poleje benzínom a zapáli. Mladý ambiciozný Yohan a jeho starší unavenejší kolega Marceau sa chopia prípadu a čoskoro nájdu rad možných vinníkov a bývalých milencov. Premyslený scenár, poznamenáva, že problém je v tom, že to mohol urobiť ktorýkoľvek z mužov. Film si kladie relevantné otázky: Prečo, ak väčšinu násilných trestných činov páchajú muži na ženách, je väčšina vyšetrovateľov mužského pohlavia? Prečo je každá otázka o Clariných vzťahoch obviňujúca? Tí ktorí hľadajú záverečnú katarziu ju nenájdu, pretože je to oznámené vopred, že podobne ako v iných filmoch sa vrah nikdy nenájde. ()

Pete

Takže i v Grenoblu mají 1.oddělení, a je vidět, že ty mordy dávají policajtům zabrat všude. Toto neuspokojivé vyšetřování vraždy mladé dívky je vyobrazené realisticky jako mravenčí, nezáživná, a zdlouhavá práce, která bývá hodně tvrdým chlebíčkem, jež ničí osobní život. Podaří se detektivovi potlačit posedlost dopadením pachatele neřešitelného případu, aby mohl pokračovat v práci a životě dál? ()

PTomA

Zajímavý mi přijde srovnávat film s Zodiacem, který podobně využívá příběhu, který se nevyřešil. U Zodiaca je to celosvětově známé, v Noci 12. autoři sami vepisuji do titulků, ze se případ nevyřešil. Příběh graduje, často dává pocity naděje a my jsme geniálně manipulování. Oproti Zodiacovi byl film méně psychologický a úvěřivý z pohledu detektivů - hlavní detektiv mluví o vlivu případu na jeho osobu, ale věřím mu to jen slovy, ne emocemi. A tento případ není pouze jeden. Ale s tim kolik je ročně thrillerů, jsem rád za tento skvělý přídavek. ()

xxmurphyxx

Dosť v pohode film, dobrý námet, dobre zahrané, dobre natočené. Dobre je za tri. Mohlo to ísť vyššie, keby sa tam aj niečo dialo, niečo, čo by pomohlo viac vybudovať atmosféru toho celého nudného a nezáživného vyšetrovania do hlúpa. Na druhej strane beriem snahu o verné podanie, bez zbytočnej dramatizácie. Vyššiemu hodnotenie bráni aj vykreslenie obete. Jednoducho klasická sebastredná, mladá kurvička, ktorá do vtedy ojebávala chlapcov, až jednému jeblo v makovici a urobil si táborák. ()

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

25.02.2023

V pátek 24. února 2023 proběhlo v pařížském koncertním sále Olympia slavnostní předávání prestižních cen francouzské akademie filmových umění a technik, známých pod názvem César. Vítězným snímkem… (viac)