Moonage Daydream

• USA Moonage Daydream (viac)
Hudobný / Dokumentárny
USA, 2022, 140 min (Alternatívna 130 min)

Davidovi Bowiemu sa darilo viac ako päťdesiat rokov ovplyvňovať svet svojou hudbou, životným štýlom a názormi, ktoré často predbiehali dobu alebo priamo ovplyvňovali jej budúcu tvár. V roku 2018 správcovia umelcovej pozostalosti umožnili dokumentaristovi Brettovi Morgenovi prístup do Bowieho archívu, v ktorom našiel doposiaľ nevidené zábery z jeho súkromia, nepublikované záznamy z vystúpení, zbierku obrazov, ktoré namaľoval, jeho vlastnú poéziu a audionahrávky postrehov a názorov. Štyri roky sa týmto jedinečným archívom preberal, aby z neho vyšiel s unikátnym zvukovým a obrazovým dielom, z ktorého sa dozviete mnohé nielen o samotnom Bowiem, ale aj o tom, ako „prežiť život“ v čoraz turbulentnejšej dobe. Nečakajte film, kde na Bowieho spomínajú jeho známi a kolegovia. V  tomto filme na seba spomína predovšetkým on sám. (CinemArt SK)

RigorMortis

Bowie na n-tú. Zmes rozhovorov, myšlienok, záberov z filmov, z archívu a mnohých iných vecí, to všetko v šialenom tempe. To, čo spočiatku vyzeralo super sa postupne stávalo čoraz unavujúcejšie. Poslednú cca polhodinu som už nedával a mal som pocit, že si zo mňa režisér robí srandu - akonáhle zhasla obrazovka a vyzeralo to na koniec, dostal som ďalšiu salvu zbesilých záberov všetkého druhu. Škoda prepálenej stopáže. Byť tak film o trištvrte hodinu kratší, kvalita je niekde úplne inde. Nie som hardcore fanúšik Bowieho a asi ním nikdy nebudem. Som človek, ktorý považuje jeho hudbu za zaujímavú a rád si ju vypočuje. ()

Solverino

Naprostá pecka! Nejsem nijak velký fanda pana Bowieho, ale dozvěděl jsem se spoustu zajímavých informací a dokonce snad i pochopil Ziggyho Stardusta a ostatní osobnosti vytvořené tímto umělcem. Velmi zajímavý dokument, kde hovoří o sobě umělec sám a vysvětluje co dělá a proč to dělá. Lepší než dokumenty kde mluví "cizí" lidé a vyprávějí drby o umělci, které slyšely z třetí ruky. Hodně dobré záběry z koncertů, výborný zvuk v kině. Šel jsem tam a nic moc neočekával, ale moc se mi to líbilo (vím, že je to subjektivní). Vřele doporučuji všem, dojděte si na to a uvidíte spoustu věci v perspektivách a zapadnou vám střípky do mozaiky. ()

jprmusic

Naprosto strhující - takovej byl Bowie - on nepotřebuje žádnou oslavnou Bohemian Rhapsody nebo podobný ptákoviny. Bowie si vystačí s dokumentem. Jo a smekám před režisérem - klobouček pane! ()

OliverNezst

Koláž zvuků a barev je ódou na jednoho z největších umělců dvacátého století. Obrazový surrealismus i suverenní mix zvuku vytváří atmosféru, jejíž učinek se odraží v divákově lásce k Bowiemu. Hodnota, jakou daruje Bowie společnosti, dotýká-li se nadhledu a sebereflexe v takové míře, je nezpochybnitelná. ()

Pete

V den, když Bowie odešel, jsem brečel - nějak jsem si nedokázal představit svět, kde on není, a to se mi u žádného jiného člověka ze showbusinessu nestalo. V Moonage Daydream na chvilku opět ožil, a já se u toho skoro celou dobu blaženě usmíval - myslím, že by byl s výsledkem spokojený. Tvůrci si nekladou za cíl dokumentárně popsat mistrovu kariéru, to už provedli jiní, a některá jeho převtělení jsou tu pouze okrajově, nebo úplně chybí. Tato vizuálně pestrá směs archvních záběrů Bowieho s komentářem jeho filozofování je spíše hypnotickou připomínkou doby (především 70.-80.léta), kdy byl jako umělec nejplodnější. Ale pozor: tohle si může opravdu užít jen ten divák, který Davida obdivoval, a jeho hudbu miluje - ostatním bych sledování ani nedoporučil. ()

blondboss

Musíte byť verným fanúšikom Davida Bowieho, aby sa vám tento dokument náramne páčil a užili si ho. Každopádne to bol zaujímavý zjav na svetovej hudobnej scéne, pre niektorých blázon, pre iných z iného sveta a pre niektorých umelec umelcov. Každý má iný pohľad, na jednom sa ale určite zhodneme - je to jeho odkaz a skvelé pesničky, ktorých je v tomto snímku neúrekom, tak ako aj dobových záberov. Ja dávam len tri hviezdy, ale verím, že zarytí fanúšikovia tomu dajú plnú. 65 % ()

Birter

Tenhle dokument stojí na dvou stejně důležitých věcech. První z nich je hudba, vizuály a střih, které všechny plní svou úlohu naprosto špičkově a zvlášť fanoušci Bowieho jako já si na tom smlsnou. Vlastně jestli je pro někoho tenhle dokument dělán, pak jsou to rozhodně fanoušci, nikoliv masy. Po Stardustech, Rocket Manech a Bohemian Rhapsodiích je bohulibé nechat umělce zářit v jeho původní podobě bez výrazné stylizace. Říkám však ''bez výrazné''. Ona druhá věc na níž totiž film stojí jsou všudypřítomné úryvky z rozhovorů s Bowiem ve voiceoveru, za něž by si však vysloužil minimálně čtyřku z filozofie. Nechtěně pak Moonage Daydrem působí jako takové to motivační video z YouTube s názvem ''THESE 10 MINUTES WILL CHANGE YOUR LIFE!!!''. Bowieho úvahy jsou naprosto ploché, nevyžitelné a často protichůdné. Nepoužívá otřelé metafory, ale myšlenky z nich proudící jsou jenom patos. Bowie začíná jako pozdní hipík, potom Nietzscheho übermensch a končí jako uvědomělý třicátník, chtějící se radovat ze života. Není zmíněno bolestivé umírání, a klíčová éra ''coke and milk'' je úplně zamlčena. Na tom by samozřejmě nebylo nic tak špatného, kdyby však režisér záměrně nestavil jeho vývoj jako ucelený. Kdyby divákům nepodsouval onen šílený optimismus. Právě kvůli tomu pak film působí opačně. Smutně. Mezi řádky pak vyvstává jiný obraz milované legendy. Obraz ztraceného člověka, jenž si celý život namlouvá samá klišé. A to rozhodně nebyl režijní záměr. ()

Modular

Myslíte si, že víte, co od tohoto filmu očekávat? Že vás nemůže jakkoliv překvapit, jen další Bohemian Rhapsody, Rocketman, Elvis Presley? Tak to se šeredně mýlíte. Pokud plánujete na tento film jít, protože od toho čekáte typický hollywoodský muzikál, tak se vám tento film nebude jen nelíbit, ale taky pravděpodobně v kině usnete nebo odejdete kvůli nudě. Tento film je totiž dosti speciální; je totiž převážně filozofický, až umělecký. Nejedete tu narativu, konvenční způsoby vyprávění či poklidný střih: jedná se o LSD trip do života Davida Bowieho, jeho myšlenek, způsobu myšlení a pozoruhodného života. A to je to, co byste od něj měli čekat - ne jednoduchý muzikál. Pokud to vezmete z tohoto úhlu, tak máte solidní šanci si tento film užít. Já jsem ale i přes fakt, že jsem přibližně věděl, do čeho jdu, nebyl příliš spokojený. Ve filmu jsou hluché okamžiky, ve kterých jsem horlivě zíral na hodinky, ale zase i chvíle, kde jsem nemohl od plátna odtrhnout oči. Jednoduše je to dost individuální. Nemohl bych tento film doporučit komukoliv, koho znám, ale pokud by se našel někdo s filozofickou podstatou bytí a nahrávkami Bowieho, tak bych mu tento film vřele doporučil. ()

Easykill

"Žijete v rámci vžitých představ, jak má co vypadat. Cokoli je mimo tuto představu, se snažíme vytěsnit jako chaos. Který je, ale velmi skutečnou součástí našich životů. Odmítání přijmout chaos co by nedílnou část existence, je jednou z největších chyb." Wow! Tohle je absolutní Master spice mezi dokumenty! Zatím žádný co jsem kdy viděl, mi nepředal tolik pozitivní energie a myšlenek. Je to přímo "Meziplanetární let" nebo "debata s Bohem", říkejte tomu jak chcete. Pro mě doslova Spirituální orgasmus. Dokument o jednom z největších umělců(inovátorů) , který se zapsal do historie tolika věcmi, že je ani nebudu jmenovat. Dokument o cestě, ne za bohatstvím a slávou, ale o cestě k sobě samému. O hledání a nalezení? O víře? O smyslu bytí? O vnímání času? O životě! Geniálně natočeno, spletitost obrazů, zvuků a Bowieho muziky, je pastva pro oči, uši i duši. Navíc střih je na vysokém levelu. Vidíme obrazy, zároveň posloucháme Davidovu myšlenku a dohromady to dává filmu neskutečnou hloubku, váhu i smysl. Za mě geniální! ()

Zaza_3121

Kdyby se ubraly psychedelické pasáže, zbydou ukázky z rozhovorů, koncertů a filmů, které fanoušek už dávno viděl a nefanoušek by film ani nedokoukal. Jedna hvězdička za Dejváka, druhá za hudbu. ()

mrtvej_pes

Experience-dokument. Nečekejte žádná fakta - jak sám autor řekl, ta lze všechna dohledat na internetu. Tohle je jednoduše motivující hudebně-interview based dokument, který přibližuje Bowieho tvorbu zevnitř. Bohužel pouze pro fanoušky - film by potřeboval solidně prostříhat (šel by minimálně o 20 minut zkrátit) a zvuk byl tak nahlas, že by válečným veteránům automaticky spustil PSTD -, nedokážu si představit, že bych to dokoukal bez větší znalosti Bowieho. ()

vaclav.g.kar

Těžko hledat slova, spektakulární sonda do hlavy nejodvážnějšího a nejgeniálnějšího Umělce co kdy žil. Dokument vzdává poctu celoživotnímu dílu mistra Bowieho. Byť se člověk o jeho životě moc nedozví, audiovizuální styl vás ohromí. Bowiemu nejde nedat míň než 5hvezd. ()

HlySh1t

Film Bowiem, tak jak ho vnímal David Bowie. O jeho samotném životě se dozvíme jen střípky, místo toho zpěvák mluví o svém vztahu ke světu a umění a sledujeme jeho vývoj (mimo jiné s jeho přibývajícím věkem). Bowieho narace se prolíná se záznamy koncertů, rozhovory s fanoušky a psychedelickými výjevy, které podtrhuje rychlý střih, sytě barvitá nebo neonová stylizace a kombinace různých uměleckých technik. Režisér, střihač a scénárista v jedné osobě tak předvádí svou osobitou vizi hudebního dokumentu, který je v souladu s prezentovanou osobou. Avšak nakolik mě jeho myšlenky oslovily, osoba uhranula, kamera oslnila a psychedelický zážitek vtáhl, nemohl jsem se zbavit pocitu, že tenhle útržkovitý portrét umělce není zrovna pro mě, především když se film začal točit v kruzích a bobtnat tak na délce. Samotný konec pak nikam nesměřuje a jednotlivé střípky potom nikam nevedou. ()

SaS

Pokud jste se nikdy extra nezajímali o život a hudbu Davida Bowieho a chcete si o něm a jeho tvorbě udělat obrázek, pak vřele doporučuji. Od začátku do konce se jedná o gejzír hudby, zvuků, pocitů a střípků z jeho života včetně jeho vlastních rozhovorů. Dokument obsáhl všechny Davieho polohy jako „mimozemšťana z jiné planety“, surrealismus, extravaganci až afektovanost, to vše do sebe zapadá a vytváří autentický a skutečný portrét muže, který měl během svého života a kariéry několik fází vývoje a ovlivnil několik generací. Málokdo ví, že byl také plodným výtvarným umělcem a v poslední fázi života žil spořádaný a běžný život otce a manžela s jedinou neřestí a tou byla cigareta. Je s ní mimochodem vidět ve většině záběrů a možná kdyby jim tolik neholdoval, pobyl by tu s námi na Zemi déle. Obrázek o chlapíkovi, který tu byl jen na skok a užil si to spolu s ostatními, se skutečně povedl. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD