Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Réžia:

Sam Raimi

Predloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scenár:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (viac)

Od chvíle, kedy sa Peter Parker (Tobey Maguire) rozhodol opustiť svoju dlhoročnú lásku Mary Jane Watson (Kirsten Dunst), aby sa mohol v kostýme Spider-Mana aj naďalej zodpovedne venovať svojmu povolaniu superhrdinu, ušli dva roky. Jeho túžba po milovanej M. J. sa ale postupom času stala ešte silnejšia, a to je dôvod, aby sa tajného života superhrdinu na dôkaz svojej lásky vzdal. M. J. sa však medzitým rozhodla ísť ďalej, dala sa na dráhu filmovej herečky a v jej živote figuruje nový muž. Peter má problémy i so svojim najlepším priateľom Harrym Osbornom (James Franco).  Ich priateľský vzťah začína byť stále viac zahaľovaný Harryho závisťou voči Spider-Manovi,  ktorého viní zo smrti svojho otca. Keď už sa zdá, že sa situácia nemôže zmeniť k horšiemu, Peter je postavený tvárou tvár mocnému Dr. Octopusovi (Alfred Molina) - diabolskému stvoreniu s dvomi pármi smrtiacich chápadiel, ktoré sú mu viac ako dôstojným protivníkom. Aby dokázal jeho výčiny zastaviť, musí sa naučiť žiť so svojím osudom a využiť všetky svoje schopnosti, ktoré sú mu zároveň darom i prekliatím. (TV Markíza)

danielwanderer

Predtým ako sa pustím do trojky si rád zopakujem dvojku. Dvojka, ktorá na radosť všetkých prekonala jednotku. Spider-man, rsp. Peter Parker má problémy. Životné aj hrdinské. Nevie kam má viesť jeho cesta. No nový "záporák" (všimnúť úvodzovky) ho o tom snáď predstavý. Vedec, ktorý sa prepočítal; Doc. Octopus. Človek so štyrma obrovskými chápadlami teraz chce dokončiť svoje dielo. Len Peter môže všetko zmeniť, ale čo ostatný? Mary Jane, teda May, Harry... Veľká pocta tvorcom, že do filmu pripojili aj tieto psychologické prvky bez toho, aby to smrdelo klišovitosťou a nudou. Teším sa na pokračovanie. ()

john.h

Další Spider-Man a další zábavná podívaná. Myslel jsem si, že další díly budou nuda. Ale bylo to skvěle natočené, mělo to skvělé efekty a bavilo to. Navíc si superhrdina sundal masku před lidma a svýma kamarádama. To bylo taky bezva :). Nesouhlasím s tím, že by měl mít obličej pořád zakrytý. ()

DonTommy

Ano, jak řekl golfista "Stejně jako u X-menů dle mého překonala dvojka jedničku (X-meni jsou ale přece jen lepší)". A hlavní zásluhu na tom má podle mě Alfred Molina v roli dr. Octopuse. P.S. Nyní po slédnutí Temého rytíře se Spidey 2 odsouvá na třetí místo v žebříčku comicsových dvojek které jsou lepší než první díl :) ()

SKreyn

Neviem či to je aj tým, že som to videl v slovenskom dabingu, ktorý mi moc nesedel, ale nejak tak celkovo hodnotím tento film ako dosť nepodarený. 1* ()

Ogrb

Ouvej, tak tohle mě dost zklamalo. Jednička byla super komiksová oddychovka, kterou jsem viděl asi desetkrát a furt mě bavila. Ale tady už Raimi nezabodoval zdaleka tak dobře. Maguire je tentokrát překvapivě otravnej, Dunst mi příjde škaredá a ani ten co hraje Osbourna není tak dobrej jako v jedničce. Tak musí tu třetí hvězdičku zachraňovat charismatickej záporák Alfred Molina a špičkový triky a akční scény vůbec. A taky fakt, že oproti trojce je tohle ještě docela veledílo. 6/10 ()

MRPitivier

Takt to jsem nečekal, druhé pokračování doopravdy překvapilo a překonalo jedničku! To, co se mi nepodařilo v jedničce se povedlo ve dvojce! Hlavní hrdina je otevřenější, sympatičtější a tím otevřel divákovi cestu k proniknutí do jeho osobnosti! Akce nechybí, ani zvraty a zápletky! Příběh na vyšší úrovni a zpracování taktéž! Tento díl se mi moc líbil! ()

Tiiso

Pokračování, které se bere vážněji než předchozí film. Na Parkera jsem si při tomto příběhu už docela zvykl a triky jsou ucházející. Děj se drží jasně vytýčených intencí, ale to při komiksové předloze ani jinak nemůže být. Každopádně v celé té řadě filmových přepisů, které se z hollywoodu na nás valí, tento patří k těm zdařilejším. ()

godspeed

neúnosně pitomé a nudné. scénárista byl patrně při psaní na tripu, jinak by musel vědět a cítit, jak jsou veškeré dialogy umělé a dobré tak pro náctileté o věku 15 a méně. naprosto zbytečný film. ()

Akitenshi

Perfektně zvládnutá režie a herci jedou jakoby se celou dobu vzájemně opírali a pomáhali. Každý ukazuje to nejlepší nebo alespoň to kvalitní. Rozmýšlel jsem se mezi 4 a 5 hvězdičkami... dal bych i 5, ale něco mi tam pořád ještě chybělo... nějaká malá jiskřička, která by mi řekla: "hoď tam za pět Aki!" ()

Izz

nejlepší komiksová adaaptace všech dob,tím jsem si jistá.Sam Raimi dokázal obdivuhodně skloubit naivitu původních komiksových příběhů s moderním stylem hollywodských blockbusterů a výsledkem je film,který fascinuje bezchybnou vnější slubkou,obalenou lahodnou akcí a špičkovými triky,ještě víc pak vnitřkem,kde se nacházejí životné postavy hrané skvělými herci a opravdově působící emoce.Navíc tu máme záporáka,kterému člověk fandí,hrdinu,se kterým soucítí a komické figurky,které pobaví,aniž by byly trapné.Takhle si přdstavuju komiks.Nemusí úmyslně bořit žánrové hranice (Temný ryytíř) ani se zabývat velkými tématy a pracovat s psychologií (X-men 2).Obojí je moc fajn,ale nebaví mě to zdaleka tak moc,jako čirá zábavnost a upřímnost druhého Spideyho.Čirá radost ze sledování. ()

TommyDiamond

Po shlednutí dalšího dílu o Spidermanovi musím říct,že druhý díl byl o krok lepší než ten první. Povedenější a propracovanější akční scény( zastavení vlaku,bitva na budově,záchrana rukojmí) mě opravdu nadchly. I Spidermanův protivník doktor Octopus (Alfréd Molina) je mnohem kvalitnější zlosyn, mež byl Green Goblin (Willem Dafoe) z prvního dílu. Doktor Octopus je hodně vyvedená postava a navíc se svýma kovovýma rukama dovede napáchat pořádkou paseku. V druhém díle bylo vidět,že i spider-man je hodně zranitelný a dokáže být oslaben na schopnostech. Spider-man nám je ukázán i jako obyčejný člověk,který má problémy ve škole, v práci i s láskou. Celkově 80% ()

kyLuke

Tento film mi přišel ještě působivější než předešlý Spider-Man.Film měl více emocí,charismatických herců(v prvním díle byl dobrý jen Wilem Dafoe),lepší hudbu,režii a propracovanější scénář a charaktery postav.Tímto celým kouzlem mě naplnil druhý Spider-Man.Ale k dokonalosti něco málo chybí. ()

Knor

Vlastně to samé jako první díl, který je lepší pouze jen o záporáka s parádními mechanickými chapadli. Jinak celkem jednoduchá komiksová podívaná, která neurazí nenadchne. ()

GudMen

Tentokrát o hledání sebe sama a jedné chobotnici. Poslání budiž takové, že hrdinou se člověk nerodí, nýbrž stává. Jedno mi ovšem stále není jasné. Kdo probůh uklízí všechny ty pavučiny? ()

vZeč

Kam se hrabou temný a realistický Batmani i intimně velkolepý Man of Steel. Tohle je prvotřídní zábava z doby, kdy byly na zábavu ještě větší nároky. Není to největší umělecké dílo všech dob, ale takhle konzistentní pecka se už dnes moc nevidí. Navíc hračička Raimi byl tenkrát na vrcholu a jeho cit pro emoce i pro bombastickou akci nikdy neměl větší. Byl jsem sice capart, když jsem na tom byl v kině, ale taky jsem si žádnej film tolik neužil. Takže místo v TOP10 je samozřejmost ()

Scraffy

Rovnako dobré, ako jednotka. Neviem si pomôcť, ale scéna vo vlaku (alebo čo to je) je pravdepodobne najlepšia scéna z tejto starej trilógie Spider-Mana. ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

08.12.2020

Po dřívějších zprávách, že ve třetím samostatném filmu o Spider-Manovi s tváří Toma Hollanda se má objevit herec Jamie Foxx znovu jako Electro, tedy postava, již ztvárnil už v roce 2014 ve snímku… (viac)

Scenáristé v akci

Scenáristé v akci

22.11.2008

Vrána k vráně sedá a američtí scenáristé s oblibou pracují ve dvojicích. Rossio a Elliot (Piráti z Karibiku) či Orci a Kurtzman (nepřehlédli jste našlapaný trailer na nový Star Trek, že ne?) jsou už… (viac)

Komiksové novinky

Komiksové novinky

03.02.2007

Restarty se v poslední době těší velké divácké oblibě, je to patrné na úspěšnosti Batmana, který začíná a Casina Royale. Proč nezkusit nový přístup k látce, i když máme za sebou teprve jeden díl? To… (viac)

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

09.12.2005

Ruský režisér Timur Bekmambetov si získal velmi příznivé ohlasy za svou drsnou sci-fi Noční hlídka. Ta posbírala, kromě řady pozitivních kritik, několika ocenění, $15 mil. i smutný statut… (viac)